Udostępnij
Skomentuj

Jak obliczyć tkankę tłuszczową?

Waga łazienkowa elektroniczna pozwala szybko sprawdzić poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Jak jej używać?

Waga łazienkowa elektroniczna to urządzenie, które poza pomiarem masy ciała dostarcza także wielu innych cennych informacji o ludzkim ciele. Wśród wielu odczytywanych parametrów jest także zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Mechaniczny mechanizm i szklany ekran wskazówkowy już dawno przeszły na emeryturę, dziś królują inteligentne sprzęty wyposażone w cyfrowy wyświetlacz i czujniki BIA.

Jak zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej na wadze?

Klasyczna waga łazienkowa mechaniczna miała wiele zalet – nie wymagała ona użycia baterii oraz była praktycznie bezawaryjna. Niestety wadą był niedokładny pomiar oraz ograniczone możliwości zbadania ludzkiego ciała. Modele mechaniczne mierzą jedynie ogólną masę ciała, bez uwzględniania pozostałych istotnych parametrów. Tymczasem wagi elektroniczne, dzięki zastosowaniu technologii bioimpedancji potrafią sprawdzać także inne ważne wskaźniki.

Na czym polega bioelektryczna impedancja (BIA?). Technologia ta wykorzystuje elektrody, które przesyłają przez powłoki ciała delikatny impuls. Na podstawie odpowiedzi układu na prąd przemienny można dokładnie przeanalizować skład – określić, ile procent stanowi woda, masa mięśniowa, białka oraz tłuszcz. Czujniki BIA są połączone z diodami, które informują także o ryzyku nadwagi oraz otyłości.

Jak przeprowadzić pomiar za pomocą domowej wagi? W tym celu wystarczy wybrać odpowiedni przycisk na obudowie urządzenia i po prostu się zważyć. Parametry można sprawdzać codziennie i w ten sposób monitorować zdrowie oraz kondycję. Dobra i dokładna waga łazienkowa to sprzęt, który przyda się w szczególności sportowcom oraz osobom, które dbają o linię.

Precyzyjny sprzęt analityczny to nie jedyna opcja na sprawdzenie poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie. Dostępna jest także inna, choć mniej dokładna metoda domowa, mianowicie pomiar fałdu tłuszczowego. W tym celu należy chwycić kciukiem i palcem wskazującym fałd skórny, który znajduje się na wysokości pępka. Odległość pomiędzy palcami (x), zmierzona w milimetrach za pomocą suwmiarki, pozwoli oszacować procentowy poziom tłuszczu. Wzór dla kobiety to 1,223x  -  0,0134 (x2) + 0,124*wiek w latach + 6,07. Natomiast dla mężczyzny: 1,378x - 0,0174 (x2) + 0,213*wiek w latach - 5,84.

Wagi łazienkowe z pomiarem tłuszczu

Ile tkanki tłuszczowej powinien mieć człowiek?

Po co się ważyć i analizować poziom tkanki tłuszczowej? Inteligentna waga łazienkowa elektryczna pozwala sprawdzić, czy wynik mieści się w normie. W ciele dorosłego mężczyzny powinno być około 15% tłuszczu, natomiast u kobiety – około 5% więcej. Jeśli otrzymany pomiar przekracza tę wartość, należy przyłożyć większą wagę do zdrowej i zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko chorób cywilizacyjnych, takich jak np. otyłość.

Poza pomiarem tłuszczu inne istotne wskaźniki to:

  • BMI (Body Mass Index), czyli masa podzielona przez wysokość ciała podniesioną do kwadratu. Opracowany przez belgijskiego statystyka wskaźnik pozwala oszacować, czy dana osoba ma prawidłową wagę;
  • WHR (Waist Hip Ratio), czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Współczynnik pozwala oszacować, w jaki sposób w organizmie rozkłada się tkanka tłuszczowa;
  • BMR (Basal Metabolic Rate), czyli codzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Wartość BMR zależy od płci, wagi, wysokości ciała, wieku oraz stylu życia. Daje on istotne informacje na temat tego, jak się odżywiać, aby zminimalizować ryzyko otyłości.

Polecane wagi łazienkowe

Jak spalić tkankę tłuszczową?

Jak pozbyć się nadmiaru tłuszczu w organizmie? Nawet najlepsza dieta nie pomoże, jeśli dana osoba unika aktywności fizycznej. Regularny ruch to jedyny sposób, aby utrzymać właściwe proporcje mięśniowo-tłuszczowe. Aby udało się zredukować tkankę tłuszczową, należy:

 

  • ustalić cel treningów, np. chcę schudnąć 5 kilogramów;
  • uprawiać sporty kardio, takie jak jazda na rowerze, jogging, pływanie czy też ćwiczenia na stepperze;
  • ćwiczyć z obciążeniem.

Wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej wzrasta ryzyko wystąpienia niebezpiecznych schorzeń układu krążenia, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego też kontrola parametrów, takich jak poziom tłuszczu służy przede wszystkim do monitorowania stanu zdrowia organizmu. Wystarczy kupić wagę łazienkową, by móc śledzić własne postępy i zacząć wdrażać zdrowe nawyki. Regularne i systematyczne treningi przyspieszą metabolizm, dzięki czemu organizm będzie skutecznie spalać wszystkie nadwyżki kaloryczne.

Jaką wagę do pomiaru tłuszczu wybrać?

Jaka jest najlepsza metoda na dokładny pomiar tkanki tłuszczowej w organizmie? Bardzo precyzyjny pomiar może dać waga łazienkowa Xiaomi. Marka wprowadziła na rynek sprzęty wyposażone w zaawansowane sensory, które odczytują parametry, takie jak BMI czy też BMR. Korzystają one z technologii Bluetooth – odczytane wyniki są zapisywane automatycznie w chmurze i można je przeanalizować w każdej chwili.

Markę Xiaomi można śmiało polecać znajomym. Sprzęt jest energooszczędny – 4 baterie AAA wystarczą na użytkowanie wagi nawet przez 12 miesięcy. Obudowa jest solidna i odporna na zarysowania oraz wstrząsy. Urządzenie pozwala utworzyć kilkanaście oddzielnych profili (dla każdego domownika osobno) i zapamiętywać przeprowadzone pomiary. Czujniki ze stali manganowej wykrywają nawet najmniejsze zmiany fizyczne w organizmie.

Inny sprzęt, który warto brać pod uwagę to waga łazienkowa Huawei. Urządzenie potrafi obliczyć 9 różnych wskaźników składu ciała – nie tylko BMI, ale także zawartość tkanki tłuszczowej, wody oraz masy mięśniowej w organizmie. Jeśli masz nadwagę, jeszcze nie jest za późno, by to naprawić. Z inteligentnym sprzętem wyposażonym w chipy bioimpedancji możesz monitorować swoją kondycję na bieżąco.

Godna polecenia jest także waga łazienkowa Zelmer odczytująca 6 różnych parametrów. Sprzęt pozwala obliczyć szybko BMI i BMR, a także wyznaczyć zawartość tkanki mięśniowej, kostnej oraz tłuszczowej w organizmie. Waga potrafi zapamiętać wyniki dla wielu domowników, wyróżniają ją także kompaktowe wymiary. Aby użyć urządzenia, wystarczy je wyjąć spod półki lub szafki w łazience.

Ile wynosi cena inteligentnych urządzeń do pomiaru tkanki tłuszczowej? Wbrew pozorom nowoczesny sprzęt wcale nie musi dużo kosztować. Waga łazienkowa Xiaomi to wydatek rzędu od 80 do 200 złotych. Tymczasem waga łazienkowa Huawei kosztuje około 120–200 złotych. Przed wyborem odpowiedniego modelu warto sprawdzić opinie oraz recenzje – dzięki temu uda się zakupić elektronikę, która posłuży długo i dobrze.

Jeśli chodzi o wagi łazienkowe Zelmer, urządzenia tej marki kosztują również około 80–100 złotych. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić parametry techniczne i upewnić się, że dany model korzysta z technologii bioimpedancji. W przeciwnym razie nie będzie on w stanie wykonać pomiaru tkanki tłuszczowej. Istotną kwestią jest także możliwość integracji z aplikacją mobilną – dzięki tej funkcji korzystanie ze sprzętu będzie bardzo wygodne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.