Udostępnij
Skomentuj

Jak nawinąć żyłkę do podkaszarki? Instrukcja krok po kroku

Zmiana żyłki w podkaszarce to jedna z prostszych czynności konserwacyjnych. Tu dowiesz się, jak ją wykonać.

Podkaszarka to poręczne narzędzie, idealne do pielęgnacji trawnika. W przeciwieństwie do kosiarki bywa lżejsza i lepiej nadaje się do drobnych prac czy wykończeń. Ponieważ stanowi jednak złożone urządzenie, musisz zapewnić mu regularne, okresowe przeglądy. Wymiana elementu, którym jest żyłka do podkaszarki elektrycznej lub spalinowej, nie powinna sprawić Ci dużego problemu, jeśli krok po kroku będziesz wykonywał poszczególne czynności.

Polecane podkaszarki

Jak nawinąć żyłkę w podkaszarce?

Jedynym potrzebnym narzędziem będzie śrubokręt – płaski lub krzyżakowy, zależnie od modelu głowicy – oraz coś, czym twoja żyłka do podkaszarki Gardena zostanie przycięta. Jeśli mowa o lince z drutem, powinny być to wytrzymalsze nożyce, a nie poręczny nożyk. Przy okazji demontażu głowicy możesz wyczyścić ją ze ścinków trawy — przetrzyj wnętrze szmatką i delikatnie wydłub oporne kawałki patykiem albo śrubokrętem. Kiedy główny element znajduje się już na zewnątrz, wyjmij szpulę i przytnij odpowiedni kawałek żyłki — zazwyczaj ok. 5-6 metrów.

Złóż ten odcięty fragment na pół w taki sposób, by móc nawinąć linkę równo po obu stronach maszyny. W przegrodzie umieść zgięcie wyznaczające połowę, a następnie ciasno oraz równomiernie nawijaj ją na szpulę, zgodnie z odpowiednim kierunkiem (z reguły oznaczonym strzałką przez producenta). Pod koniec procesu zaczep luźne kilka centymetrów o specjalne przelotki po zewnętrznej stronie szpuli. Teraz Twoja żyłka do podkaszarki Parkside i całe urządzenie są gotowe do montażu.

Jedyne co pozostało, to włożyć szpulę do głowicy oraz nasunąć na nią obudowę. Zrób to tak, żeby luźne końce żyłki znalazły się w odpowiednich otworach. Wciskaj cały element, dopóki nie usłyszysz odgłosu kliknięcia oznaczającego zablokowanie. Przykręć odpowiednie śruby i sprawdź, czy linka nie wystaje poza osłonę – jeśli tak, przytnij ją. Nóż zamontowany w osłonie automatycznie dopasuje długość podczas pracy urządzenia. Teraz oceń, jak pracuje Twoja kosa NAC lub Stihl po włączeniu maszyny.

Co zrobić przed nawinięciem żyłki do podkaszarki?

Instrukcje wielu urządzeń, takich jak podkaszarka Gardena czy kosa Stihl, zwykle podają, jak przebiega procedura nawinięcia żyłki. Niezwykle ważne jest, żeby wszystkie czynności wykonywać zgodnie z zasadami BHP. Znajdziesz je zarówno w ulotkach od producentów, jak i w wielu filmach w serwisie YouTube. Zakładanie żyłki do podkaszarki Stihl wydaje się dość skomplikowanie, ale to tylko pozory. Wystarczy przestrzegać kilku kluczowych reguł oraz postępować zgodnie z instrukcją, aby zrobić to w kilka chwil.

Nakładanie żyłki powinno odbywać się na urządzeniu odłączonym od zasilania. W przypadku podkaszarki elektrycznej należy wypiąć wtyczkę z kontaktu, natomiast jeśli chodzi o podkaszarki akumulatorowe, wystarczy wyjąć z nich baterie. Nieco więcej czasu zajmuje przygotowanie sprzętu z silnikiem spalinowym. Jeżeli urządzenie było włączone, trzeba je zgasić i poczekać, aż wystygnie. Wymiana poszczególnych elementów w maszynach zasilanych prądem zawsze powinna przebiegać na urządzeniach odseparowanych od źródła energii.

Jaka żyłka do podkaszarki?

Żeby móc w pełni cieszyć się dobrze przyciętą roślinnością, nie wystarczy kupić sprzęt wysokiej jakości. Bardzo ważne jest dobranie do niego solidnych akcesoriów. Żyłka do podkaszarki Ryobi to jeden z najpopularniejszych produktów w tej kategorii. Jest ona uniwersalna – pasuje zarówno do przewodowych, jak i bezprzewodowych maszyn. Podobne właściwości ma żyłka do podkaszarki Bosch, która jest równie często wybierana przez klientów.

Producenci narzędzi ogrodniczych są zgodni co do tego, że najostrzejsze są najcieńsze linki tnące, dlatego specjaliści nieustannie pracują nad osiągnięciem jak najlepszego rezultatu. Zanim jednak wybierzesz odpowiedni rodzaj tego akcesorium, zastanów się, jaką roślinność będziesz ścinał za jego pomocą. Popularna wśród klientów żyłka do podkaszarki 1.6 mm nadaje się do cięcia trawy, ale może sobie nie poradzić z grubymi chwastami.

Jeśli chcesz uporać się np. z mocno zarośniętą działką, zdecyduj się na linkę o większej średnicy. Na rynku urządzeń ogrodniczych pojawiły się żyłki o kwadratowym lub pięciokątnym przekroju, których krawędzie lepiej radzą sobie z dużymi roślinami. Sam kształt przyboru tnącego nie jest jedynym sposobem zwiększenia efektywności kosiarki. Wiele żyłek jest wzmacnianych metalowym drutem po to, aby umożliwić jeszcze lepszą jakość cięcia i zagwarantować wytrzymałość przewodu.

Materiał, z którego powstają linki, jest odporny na rozerwanie i strzępienie, ale tarcie wytwarzane podczas cięcia generuje wyższe temperatury, co oznacza, że Twoja żyłka do podkaszarki NAC szybko może się stopić. Metal zawarty w przewodzie ma za zadanie ją przed tym uchronić. Ten rodzaj linki jest zazwyczaj nieco droższy i cięższy od standardowych wariantów, a także wpływa na pracę maszyny. W sklepach znajdziesz także żyłki redukujące poziom hałasu, które są idealne dla osób ceniących komfort pracy oraz środowisko naturalne.

Żyłka w podkaszarce – co warto o niej wiedzieć?

Zakładanie żyłki do podkaszarki Stihl, podkaszarka Makita czy NAC jest zazwyczaj opisane w instrukcji, choć producentom zdarza się pominąć tę kwestię. Zanim wymienisz część, dowiedz się, z jakimi elementami współpracuje głowica Twojej maszyny. Zajrzyj do specyfikacji sprzętu, by dobrać żyłkę o odpowiedniej średnicy. Jeśli wybierzesz zbyt grubą, nie będzie ona odpowiednio przesuwać się podczas cięcia. Optymalna grubość żyłki zależy od mocy kosy i rodzaju wykonywanej przez nią pracy.

Linki o średnicy 1,3-2 mm są używane do cięcia drobnej trawy lub mniej wytrzymałych roślin, pracują wtedy szybko. Żyłka do podkaszarki 2 mm lub grubszej jest bardziej uniwersalna – za jej pomocą można ciąć gęstą trawę czy mniej odporne chwasty np. pokrzywy. Te szerokie na 2,7 mm lub 3 mm poradzą sobie z twardszymi gatunkami roślin, takimi jak oset. Potrafią one wycinać zarośla, dlatego mogą zastąpić kosiarkę przy koszeniu większej powierzchni.

Niektórzy właściciele tych narzędzi ogrodowych początkowo używają żyłki dołączonej do urządzenia, trzymając się wskazanej marki, kształtu i średnicy. Nie jest to zła decyzja, zwłaszcza dla początkujących osób, pracujących po raz pierwszy z maszynami tego typu. O pomoc w doborze odpowiedniej linki możesz poprosić sprzedawcę, konserwatora lub nawet producenta narzędzi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że produkt, który kupisz, będzie idealnie pasował do Twojego narzędzia.

Nawijanie linki tnącej na każdą podkaszarkę to bardzo przydatna umiejętność, jeśli dosyć często używasz tej maszyny. Nie musisz już oddawać narzędzia do autoryzowanego serwisu, żeby wymienić zerwaną żyłkę. Teraz możesz zrobić to samodzielnie. Zdobyta wiedza pomoże Ci szybko uporać się z problemami związanymi z pracą w ogrodzie oraz dobrać linkę o odpowiedniej grubości i strukturze tak, aby idealnie pasowała do przycinanej roślinności.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.