Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaka maszyna do szycia dla początkujących? Przydatne porady

Na co zwrócić uwagę wybierając maszynę do szycia dla początkujących? Jak wykonać proste przeróbki krawieckie?

Kupując swój pierwszy, wymarzony sprzęt do przeróbek krawieckich, kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Zwracaj uwagę na jakość materiałów, z jakich wyprodukowano dany egzemplarz. Dobra, właściwie dobrana maszyna będzie Ci służyć przez długie lata.

Jaką maszynę do szycia dla początkujących wybrać?

Szycie na maszynie, choć w gruncie rzeczy proste, wymaga wprawy i cierpliwości, ale przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Na rynku znajdziesz różne rodzaje urządzeń: mechaniczne, elektroniczne i komputerowe. W sytuacji, gdy stawiasz pierwsze kroki w świecie ściegów i materiałów, zdecyduj się na prosty, niezbyt rozbudowany model o podstawowych funkcjonalnościach. Spore znaczenie mają takie aspekty jak:

  • ilość ściegów – nie powinna być zbyt duża (na początek wystarczy stębnówka i zygzak);
  • zmiana szerokości oraz gęstości ściegu – najlepiej sprawdzi się maszyna z funkcją płynnej regulacji;
  • zmiana położenia igły – od centrum stopki do lewej.

Maszyna do szycia może posiadać kilka dodatkowych udogodnień, np. nawlekacz igły, metalową płytkę ściegową z podziałką czy nożyk do obcinania nici wmontowany w obudowę maszyny.

Przeróbki krawieckie dla początkujących - porady

Proste przeróbki ubrań, na przykład skracanie za długich spodni dresowych lub materiałowych, możesz wykonać bez użycia maszyny do szycia. Wystarczy, że zainwestujesz w taśmę termoprzylepną, przyda się też żelazko i oczywiście nić pasująca kolorystycznie do poddawanego obróbce elementu garderoby. Najpierw zaznacz długość, jaką powinny mieć nogawki, pamiętaj o zachowaniu zapasu (około 2 cm). Następnie przełóż odzież na lewą stronę i umieść taśmę w wybranym wcześniej miejscu (pomiędzy nogawką a nadmiarem materiału). Zaprasuj całość, upewniając się, że taśma dobrze przylega. Na koniec przyszyj nadmiar materiału przy krawędzi.

Niezależnie od tego, którą formę przeróbek krawieckich wybierzesz – ręczną czy mechaniczną – przestrzegaj kilku prostych zasad:

  • zawsze dokonuj dokładnych pomiarów (lepiej coś dwa razy sprawdzić, niż się pomylić);
  • pracuj etapami (pośpiech nie jest najlepszym doradcą);
  • zadbaj o odpowiednie akcesoria (ostre nożyczki to podstawa, podobnie jak szpilki, agrafki i kreda bądź mydło do rysowania po tkaninie);
  • zanim zaczniesz przeróbki ubrań, przećwicz proste ściegi na niepotrzebnych skrawkach materiału (na przykład starych ściereczkach przeznaczonych do wyrzucenia).

Polecane maszyny do szycia

Jak szyć na maszynie? Skracanie za długich spodni

Wbrew pozorom, skracanie spodni nie jest skomplikowaną ani żmudną czynnością. Zanim przystąpisz do działania, przymierz wspomnianą część garderoby i sprawdź, jak na Tobie leży (pamiętaj o założeniu butów, które najczęściej nosisz). Dzięki temu dokładniej określisz, o ile zmniejszyć długość ubrania i dokonasz bardziej precyzyjnych pomiarów. W kolejnym kroku wywiń nogawki tak, by dopasować je do obuwia, dla ułatwienia zaznacz podwinięcia za pomocą szpilek. Potem zdejmij spodnie, przełóż je na lewą stronę i odmierz szerokość zakładki, zaczynając od miejsca wbicia igieł.

Powtórz ostatnią z wymienionych czynności kilka razy, dzięki temu upewnisz się, że wszystko zostanie równo przycięte. Zaprasuj zakładki i na każdej z osobna wyodrębnij krawędź o szerokości trzech lub czterech centymetrów (na przykład przy użyciu szpilek), a następnie narysuj w wyznaczonych miejscach ciągłą, poziomą kreskę i obetnij materiał wzdłuż stworzonej linii. Powstałą zakładkę podwiń do środka dwa razy na szerokość jednego i dwóch centymetrów, a na koniec obręb całość ściegiem stębnowym (jest dekoracyjny, a jednocześnie niezwykle elegancki).

Szycie krok po kroku – usuwanie poduszek ramiennych i pagonów

Kolejna prosta przeróbka krawiecka, jaką możesz wykonać w domu, to usuwanie poduszek ramiennych i pagonów. Znajdź najmniej widoczny punkt, w którym podszewka łączy się z marynarką lub żakietem i delikatnie rozerwij materiał w tym miejscu. Otwór powinien być na tyle szeroki, by można było do niego włożyć rękę. Wyszukaj szew spajający poduszkę z ubraniem i rozpruj go. Teraz możesz już wyjąć niepotrzebnie wkładki. Na koniec zszyj porozrywane kawałki materiału – ręcznie lub przy użyciu maszyny.

A co z pagonami? Naramienniki nie zawsze dodają odzieży uroku, na szczęście możesz się ich łatwo pozbyć. Postępuj tak samo jak w przypadku poduszek – rozpruj szew łączący ubranie ze wspomnianymi elementami, a potem ponownie zszyj rękaw, naprawiając wszystkie wyrządzone wcześniej „szkody”.

Szycie dla początkujących – skracanie ramiączek w letniej odzieży

Nie tylko za długie spodnie przyprawiają właścicieli o ból głowy. Powyciągane ramiączka letnich bluzek i sukienek też potrafią popsuć humor. Co wtedy zrobić? Odpowiedź jest prosta: skrócić problematyczne elementy stroju. Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalistycznych narzędzi – wystarczy maszyna (ewentualnie igła z nitką) oraz odrobina cierpliwości i samozaparcia.

Najpierw rozpruj szwy i wyciągnij ramiączka, najlepiej z tyłu bluzki lub sukienki (tam przeróbki krawieckie nie będą tak widoczne, dzięki czemu łatwiej uda Ci się ukryć jakieś niedociągnięcia). Przeciągnij na lewą stronę wszystkie wystające i nieestetycznie wyglądające nitki. Następnie usztywnij ramiączka przy pomocy kawałka metalu (drucika, agrafki, etc.) i z powrotem umieść je na swoim miejscu, tym razem jednak postaraj się wsunąć materiał nieco głębiej, tak by nadać im pożądaną długość. Nie zapomnij o połączeniu poszczególnych elementów.

Szycie na maszynie dla początkujących – wymiana guzików

Z czym kojarzy Ci się wymiana guzików? Z długimi godzinami spędzonymi z igłą i nitką w ręku? Najwyższa pora położyć temu kres. Maszyna do szycia pozwoli Ci szybciej uporać się z przywołanym zadaniem. Zanim jednak ją uruchomisz, sprawdź, czy nowe, wybrane przez Ciebie zapięcia rzeczywiście mieszczą się w dziurkach. Jeśli tak, nic nie stoi na przeszkodzie, by wypruć stare i opatrzone guziki. Nie spiesz się zbytnio i dokonuj zmian etapami – w przeciwnym razie łatwo się pogubisz. Sposób postępowania zależy w dużej mierze od rodzaju zapięcia.

Należy idealnie dopasować szerokość ściegu zygzakowego do odległości między dziurkami. Jeśli tego nie zrobisz, igła może natrafić na guzik, złamać się i wyrządzić Ci przy okazji dużą krzywdę. Po dokładnym ustawieniu parametrów maszyny możesz przystąpić do realizacji „głównego” zadania. Wykonaj kilka przeszyć (zapięcie będzie lepiej trzymać się ubrania). Odetnij niepotrzebne nitki i przeciągnij resztę na lewą stronę. Pamiętaj o zawiązaniu supełków (ten patent zmniejszy ryzyko przypadkowego zerwania guzika podczas wykonywania codziennych czynności).

Zwróć uwagę na jedną, niezwykle istotną kwestię – maszyna do szycia musi posiadać stopkę do wszywania guzików. To niewielka, ale bardzo przydatna nakładka, która utrzymuje wspomniane elementy na swoim miejscu (zapobiega ich przesuwaniu), a jednocześnie zwiększa komfort pracy użytkownika i zapewnia mu bezpieczeństwo. Jeżeli Twoje urządzenie nie zostało wyposażone we wspomniane udogodnienie, lepiej zrezygnuj z pomysłu maszynowej wymiany guzików i sięgnij po bardziej tradycyjne metody (przyszywanie ręczne). Zajmie trochę więcej czasu, ale z pewnością przyniesie też sporo satysfakcji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.