Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak mikrofon do karaoke wybrać? Który najlepszy?

Do domowego karaoke można wykorzystać zarówno mikrofony dynamiczne, jak i pojemnościowe. Który wybrać?

Karaoke to jedna z częściej wybieranych rozrywek rodzinnych, a także świetny sposób na spędzanie czasu ze znajomymi. Nie każdy lubi jednak śpiewać przy obcych, dlatego, zamiast wybierać się do klubu, można zorganizować karaoke w domu. Nie jest to duży koszt, a zabawa będzie przednia. 

Jaki mikrofon do karaoke kupić?

Kupując mikrofon do karaoke, staje się przed wyborem urządzenia pojemnościowego lub dynamicznego. Czym różnią się oba rozwiązania? Nim przejdziemy do omówienia ich funkcjonalności, warto wspomnieć o tym, iż wymienione typy mikrofonów różnią się między sobą przede wszystkim sposobem przetwarzania fal dźwiękowych. Niezależnie od tego zarówno mikrofony pojemnościowe, jak i dynamiczne wykorzystać można do domowego karaoke lub nagrywania wokalu.

Aby lepiej naświetlić, czym różnią się oba rozwiązania, poniżej zebraliśmy ich najważniejsze cechy.

Mikrofony pojemnościowe

 • Zbudowane są z ruchomych okładek oraz stalowej siatki membranowej ładowanych polaryzującym napięciem,
 • są bardziej skomplikowane w budowie, a co z tego wynika – również droższe,
 • należą do rozwiązań lekkich i delikatnych,
 • źle reagują na niekorzystne warunki atmosferyczne,
 • wyróżniają się wysoką czułością i dlatego powinno się używać ich w dobrych akustycznie pomieszczeniach – odpowiednio reagują na transjenty, rejestrując nawet najmniejsze detale,
 • można wykorzystać je do nagrywania instrumentów akustycznych, a także wokalu.

Mikrofony dynamiczne

 • Zbudowane są z cienkiej membrany, a także połączonej z nią cewki i magnesu wytwarzającego silne pole magnetyczne,
 • ich budowa jest prosta, przez co mikrofony dynamiczne należą do jednych z najtańszych modeli dostępnych w sprzedaży,
 • są lekkie, a zarazem solidne,
 • odporne na uszkodzenia, a także na niekorzystne warunki atmosferyczne jak np. skrajne temperatury czy wilgoć,
 • cechują się mniejszą czułością niż mikrofony pojemnościowe – nie reagują szybko na transjenty, przez co rejestrują mniej detali,
 • mniejsza czułość powoduje, że można je śmiało wykorzystać również na zewnątrz – nie będą zbierały niechcianych dźwięków z otoczenia,
 • wyróżnia je także mniejsza podatność na sprzężenia,
 • potrafią znieść duże ciśnienie akustyczne.

Jak podłączyć mikrofon do karaoke?

Zabawę z karaoke można zorganizować na wiele sposobów. Często wykorzystuje się tutaj dedykowane gry na komputer lub konsole. Niezbędnym staje się wówczas połączenie mikrofonu z urządzeniem. Można to zrealizować bezprzewodowo lub przewodowo – podłączając mikrofon do złącza jack 3,5 mm.

 • mikrofon do karaoke bezprzewodowy – to najczęściej mikrofon do karaoke bluetooth ze wbudowanym głośnikiem. Tego rodzaju urządzenia zasilane są akumulatorowo (akumulator ładowany jest przez port USB). Mikrofon karaoke bezprzewodowy pozwala na łączenie ze smartfonami, tabletami, a także telewizorami SMART TV, kompatybilny jest zarówno z systemem Android, jak i iOS;
 • mikrofon karaoke jack 3.5 mm – to urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu. Można używać go nie tylko do zabawy, ale również do prowadzenia rozmów przez komputer, nagrywania vlogów czy rejestrowania wokalu. Podpinając mikrofon do komputera, należy pamiętać o instalacji sterowników.

Polecane mikrofony

Na co zwrócić uwagę kupując mikrofon karaoke?

Mogłoby się wydawać, że wybór mikrofonu do karaoke jest prosty i nie przysporzy większych problemów. Zapewne tak jest, warto jednak chwilę przemyśleć zakup i wybrać urządzenie, które wykorzystać można nie tylko do dobrej zabawy. Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

 • Czułość – to parametr informujący o tym, jak skutecznie mikrofon zbiera dźwięki z otoczenia, a dokładniej – jak zamienia on ciśnienie akustyczne na napięcie wyjściowe. Czułość wyrażana jest w mV/Pa, czyli miliwoltach na paskal i mierzona dla 1 kHz.
 • Maksymalne i minimalne pasmo przenoszenia – to najwyższa i najniższa częstotliwość, jaką urządzenie może wytworzyć i przesłać do elementów nagłaśniających.
 • Szum własny – im niższy, tym lepsze urządzenie. Szum własny mikrofonów powoduje zakłócenia w zbieraniu dźwięków, szczególnie tych cichych. Problem ten występuje przede wszystkim w mikrofonach pojemnościowych. Za dobrą uznaje się wartość szumu własnego na poziomie nieprzekraczającym 15 db(A).
 • Charakterystyka kierunkowa – odpowiada za kształt (wycinek) przestrzeni, z jakiego urządzenie zbiera fale akustyczne. Biorąc pod uwagę wymieniony parametr, wyróżnia się mikrofony jednokierunkowe (kardiodalne, superkardiodalne, hiperkardiodalne, subkardiodalne), dwukierunkowe oraz wielokierunkowe.
 • Mikrofony jednokierunkowe – oferowane są w kilku wariantach, przy czym – w dużym uproszczeniu – każdy z nich zbiera dźwięki głównie ze źródła znajdującego się na wprost urządzenia. Niektóre z wymienionych rozwiązań rejestrują także dźwięki dochodzące z boków, jednak odbywa się to ze znacznie mniejszą czułością.
 • Mikrofony dwukierunkowe – obszar, jaki obejmują swoim zasięgiem, ma kształt liczby osiem, dlatego modele te często nazywa się ósemkowymi. Warto jednak wspomnieć, iż mikrofony dwukierunkowe mają większą czułość na źródła dźwięku dochodzące do nich z przodu.
 • Mikrofony wielokierunkowe – jak łatwo się domyślić, są to urządzenia zbierające fale akustyczne z każdej strony. Mikrofony wielokierunkowe funkcjonują również pod nazwą dookólne (dookolne) oraz kołowe.
 • Producent – mikrofon karaoke LG czy mikrofon karaoke UGO? Wybór urządzenia z oferty znanych i cenionych producentów gwarantuje, iż będzie to sprzęt najwyższej jakości. Kupując mikrofon do karaoke i innych zastosowań domowych, liczy się nie tylko dobra jakość rejestrowanego dźwięku, ale także żywotność urządzenia, a w tym aspekcie przewagę ma sprzęt znanych i cenionych marek.
 • Przeznaczenie mikrofonu – tak naprawdę to jeden z pierwszych elementów, jakie trzeba wziąć pod uwagę, kupując mikrofon. Jeśli ma być to sprzęt jedynie do zabawy, nie warto inwestować w niego dużej sumy. Inaczej będzie, gdy planuje się jego szersze wykorzystanie. Mikrofon używany również do wokalu i nagrywania instrumentów akustycznych powinien być czuły i precyzyjny, z kolei ten przeznaczony do komputera nie musi wyróżniać się, aż taką precyzją. Kupując mikrofon do karaoke dla dzieci, warto wybrać model skierowany stricte do najmłodszych. Urządzenia te mają najczęściej wgrane kilka utworów dla dzieci, pozwalają na zmianę głosu, uruchamianie aplauzu czy włączanie efektów świetlnych.

Gdzie kupić mikrofon karaoke?

Mikrofony karaoke oferowane są w rozmaitych wariantach (również kolorystycznych) i produkowane przez wielu znanych producentów. Kupić można je nie tylko w sklepach muzycznych, ale np. na internecie – w serwisach ze sprzętem RTV. W naszym sklepie Morele.net oferujemy mikrofony pochodzące z najwyższej półki. Sprzedawane przez nas modele wyróżniają się długą żywotnością oraz niezawodnością, a wszystko to można otrzymać za przystępną i wartą uwagi cenę.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.