Udostępnij
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-dobrac-sprzet-grajacy-do-auta-jaki-najlepszy/817/ 2017-11-08 11:42:27.000000

Jak dobrać sprzęt grający do auta? Jaki najlepszy?

Doradzamy, jakie wybrać głośniki wysoko- i niskotonowe a także jak dobrać do nich wzmacniacz, aby cieszyć się doskonałą jakością dźwięku w swoim samochodzie.

Obecnie niemal każdy samochód jest wyposażony w radioodtwarzacz. Jednak najczęściej znajduje się on w zestawie ze słabymi głośnikami, które melomanów mogłyby przyprawić o zawrót głowy. Dobór sprzętu grającego dla samochodu nie jest łatwym zadaniem i wymaga podjęcia wielu kroków, by ostateczny efekt był co najmniej dobry. Jak wybrać car audio? Na co zwracać uwagę? W niniejszym poradniku zostaną przedstawione wskazówki dotyczące kupna wzmacniacza, głośników czy subwoofera.

Głośniki

Na co zwracać uwagę?

Ilość miejsca w samochodzie

MembranaPrzed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, należy zastanowić się nad ilością dostępnego miejsca, a także obecnością otworów montażowych zarówno w drzwiach jak i w tylnej klapie czy bagażniku.

Na jakość dźwięku ma wpływ membrana głośnika, a dokładniej materiał z jakiego została wykonana oraz jej wielkość. W sprzedaży można spotkać się z urządzeniami, które są wyposażone w membranę wykonaną z:

 • papieru – jest to rozwiązanie najpopularniejsze i często pojawiające się w średniej klasy sprzęcie
 • polipropylenu – dzięki większej twardości, wpływają na lepsze przenoszenie niskich tonów
 • aluminiowe – stosuje się je przede wszystkim w głośnikach basowych.

Z kolei im większa średnica membrany, tym lepsza jakość dźwięku. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są głośniki o średnicy 16,5 cm.

Ranking najpopularniejszych głośników samochodowych 2017

1.

Głośnik samochodowy Blaupunkt Pure Coaxial 66.2
Głośnik samochodowy Blaupunkt Pure Coaxial 66.2
Głośnik samochodowy Blaupunkt Pure Coaxial 66.2
2.

Głośnik samochodowy PeiYing PY-AQ572C
Głośnik samochodowy PeiYing PY-AQ572C
Głośnik samochodowy PeiYing PY-AQ572C
3.

Głośnik samochodowy PeiYing PY-3510C
Głośnik samochodowy PeiYing PY-3510C
Głośnik samochodowy PeiYing PY-3510C
Pokaż więcej produktów

Rodzaje głośników

Obecnie w sprzedaży można spotkać głośniki:

 • dwustożkowe – są to najprostsze urządzenia, jednak odradzane przy kupnie sprzętu audio
 • koakjsalne (szerokopasmowe) – są zbudowane z jednego dużego głośnika odpowiedzialnego za niskie tony, w którym znajdują się elementy wysokotonowe.

Najdroższym i najlepszym rozwiązaniem jest kupno zestawu głośników (dwu, trzy lub czterodrożnych) i ich prawidłowe rozmieszczenie wewnątrz samochodu. Warto jednocześnie pamiętać, że nie liczy się ilość, ale jakość. Dlatego też lepiej kupić dwa głośniki renomowanej firmy niż cztery kiepskiej jakości.

Moc głośników

Głośniki powinny mieć moc co najmniej 1,5 razy większą niż wzmacniacz. Jednak należy uważać na parametry, jakie podają producenci. Najczęściej na pudełku widnieje moc szczytowa (muzyczna), która jest osiągana tylko przez chwilę. Dużo ważniejszym parametrem jest moc oznaczona jako RMS, która jest utrzymywana na stałym poziomie w sposób ciągły.

Pasmo przenoszenia

W teorii, im szersze pasmo przenoszenia, tym lepsze odwzorowanie dźwięku (niskie i wysokie tony). Jednak samo w sobie nie wpływa na jakość dźwięku. Większość osób słyszy jedynie pasmo mieszczące się w przedziale 16 Hz a 20 kHz. Wyższe bądź niższe wartości na pudełku nie oznaczają, że usłyszymy znaczącą poprawę. W tym przypadku lepiej kierować się zdrowym rozsądkiem, a pasmo przenoszenia brać pod uwagę na samym końcu.

Jak zamontować i rozmieścić głośniki?

Montaż głośników warto rozpocząć od odpowiedniego wygłuszenia samochodu. W tym celu można udać się do profesjonalisty zajmującego się montażem systemu audio bądź też samodzielnie założyć maty wygłuszające (bitumiczne) w drzwiach samochodu. Dzięki temu auto staje się dla głośników obudową, która przyczyni się do zdecydowanej poprawy jakości dźwięku.

Wbrew pozorom, lepszej jakości głośniki najlepiej zamontować z przodu samochodu. W przystępnej cenie można otrzymać zestaw składający się z czterech głośników:

 • dwa średniotonowe montowane w otworach fabrycznych
 • dwa wysokotonowe, które można umieścić w pobliżu kokpitu lub bocznych lusterek.

Dodatkowe dwa głośniki niskotonowe można zamieścić na tylnej półce bądź też dolnej części drzwi samochodu. Warto również pamiętać o zwrotnicy, która rozdziela dźwięki o różnej częstotliwości.

Im prostszy zestaw, tym więcej zintegrowanych rozwiązań można w nich znaleźć. Popularnymi urządzeniami są głośniki szerokopasmowe, jednak nie są polecane osobom, które szukają sposobów na polepszenie jakości dźwięku.

Głośniki samochodowe.

Subwoofer

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Subwoofer nie jest niezbędnym elementem wyposażenia car audio i podnosi koszty kupna całego zestawu. Jednak dzięki niskim tonom wpływa na poprawę brzmienia i głębi dźwięku. Przy jego wyborze (oprócz podobnych parametrów jak przy wyborze innych głośników) warto zwrócić uwagę na następujące elementy.

Ilość miejsca

Jest to element bardzo znaczący. Jako że subwoofer nie powinien dotykać klapy bagażnika czy oparcia fotela. Rozmiar głośnika powinien uwzględniać ilość przestrzeni akustycznej. Jeśli samochód ma niewiele miejsca w bagażniku, lepiej zainwestować w subwoofer o mniejszej membranie.

Rodzaje skrzyń

Jest kilka rodzajów skrzyń do subwoofera, które należy dobrać do parametrów głośnika, konstrukcji samochodu, ale i preferencji użytkownika.

 • skrzynie zamknięte – idealne do niewielkich przestrzeni. Zaletami tego typu rozwiązania są: niski bas, dobre odwzorowanie, a także są bezpieczniejsze. Ponadto łatwiej dopasować skrzynię do głośników dostępnych na rynku. Charakteryzują się również nieco wyższym dźwiękiem niż pozostałe konstrukcje.
 • skrzynie z bassreflexem – ich zaletą jest możliwość dostrojenia do wymaganej częstotliwości.
 • skrzynie wentylowane (otwarte) – są to drogie i nieco bardziej skomplikowane konstrukcje, ale dzięki temu dźwięk jest głęboki.
 • skrzynie bandpass – łączy cechy skrzyni zamkniętej i otwartej, a przepuszczony dźwięk miści się tylko w wąskim paśmie częstotliwości. Jest to jednak pasmo szersze niż w przypadku wykorzystania tuby.
 • tuby samochodowe – charakteryzują się bardzo wąskim pasmem przenoszenia, przez co osiągają dość pokaźne rozmiary.

Aktywny czy pasywny?

Subwoofery można podzielić na dwa rodzaje:

 • aktywne – mają wbudowany wzmacniacz o uproszczonej budowie, przez co uzyskany dźwięk może nie być tak dobry jak w przypadku dobrania oddzielnych komponentów. Ich zaletą jest niższa cena.
 • pasywne – nie mają wbudowanego wzmacniacza. Jednak wraz z dobrze dobranym oddzielnym wzmacniaczem charakteryzują się dużo lepszym dźwiękiem niż w przypadku subwooferów aktywnych.

Ranking najpopularniejszych subwooferów samochodowych 2017

1.

Subwoofer samochodowy Blaupunkt GTT1200 DE
Subwoofer samochodowy Blaupunkt GTT1200 DE
Subwoofer samochodowy Blaupunkt GTT1200 DE
2.

Subwoofer samochodowy Lark FreeBass Tube 6A
Subwoofer samochodowy Lark FreeBass Tube 6A
Subwoofer samochodowy Lark FreeBass Tube 6A
3.

Subwoofer samochodowy Blaupunkt GTb 1200 MKII
Subwoofer samochodowy Blaupunkt GTb 1200 MKII
Subwoofer samochodowy Blaupunkt GTb 1200 MKII
Pokaż więcej produktów

Jak zamontować subwoofer?

Z tyłu samochodu (ze względu na dość duży rozmiar) powinny znaleźć się urządzenia odpowiadające za basy. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup subwoofera, który można osadzić w łatwej do obróbki płycie MDF. Niektórzy umieszczają subwoofer pod fotelem kierowcy.

Wzmacniacz samochodowy

Aby subwoofer działał poprawnie otrzymując wystarczającą ilość mocy, konieczny będzie zakup wzmacniacza. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Moc

Ze względu na różne pomiary producentów, warto w tej kwestii doradzić się specjalistów. Niemniej zasada jest dość prosta i została przytoczona wcześniej. Wzmacniacz powinien mieć ok. 1.5-2 razy mniejszą moc niż głośniki. Należy jednak pamiętać, że wartość ta musi dotyczyć jednego kanału. Mając więc wzmacniacz 2x120W, głośniki powinni mieć moc RMS wynoszącą co najmniej 200W.

Ilość kanałów

Ilość kanałów determinuje ilość odbiorników, jaką można podłączyć do wzmacniacza. Dwa kanały pozwalają na podpięcie jedynie dwóch głośników. Decydując się na dobrej jakości przednie głośniki warto poszukać wzmacniaczy czterokanałowych. Niestety, wzmacniacz w radioodtwarzaczu nie pozwoli uzyskać takiej jakości dźwięku jak oddzielne, niezłej klasy urządzenie.

Wzmacniacze samochodowe w morele.net.

Stosunek sygnału do szumu (S/N)

Oznacza on wielkość poziomu szumu wytworzonego przez wzmacniacz. Im wyższa wartość, tym lepiej. Uznawany minimalny stosunek to 85 db.

Dobierając wzmacniacz warto pamiętać, by miał on podobne parametry co radioodtwarzacz. Zakup bardzo dobrego wzmacniacza do kiepskiego radia nie przyniesie oczekiwanej poprawy jakości dźwięku.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
2,8
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Jak to czytam to mi się śmiać chce :D Nabijanie klienta w butelkę. Np. Membrana wykonana z "papieru" hahahaha dobre. Dla przykładu głośniki estradowe (nie samochodowe) są wykonane z prasowanej i impregonowanej CELULOZY, a z czego jest papier? Z celulozy...
A takie głośniki mają po np. 1.8kW prawdziwej mocy nominalnej, kosztują ok. 1k-3k pln za sztukę bez obudowy i pracują nie raz w ciężkich warunkach i odwzorowywują dźwięk idealnie i to z dużym SPL. Bas jest niski a zarazem kopiący. A tak jak tu piszą ze wykonana z plastiku to śmiech bo plastik jest ciężki i bas jest zamulony. Ale fakt fajnie wygląda i jest "glupkoodporny" bo nie rozleci się tak szybko od przesteru. Na takim np. Pionerze jest napisane w reklamie hoho 1200W ale czego? Mocy przy której ten głośnik się uszkacza a może max którą chwilowo wytrzyma. A mocu ciągłej RMS bądź AES ma 400W przy 2r i skuteczność 86 dB. Dziękuje do widzenia :)