Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i9-9900K – wydajność oraz specyfikacja

Prezentujemy jedno z najnowszych dzieł Intela do komputerów stacjonarnych. Jego wydajność z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających graczy.

Procesor Intel Core i9-9900K 8x 3.60 GHz to świeżynka na rynku układów scalonych. Premiera odbyła się w czwartym kwartale 2018 roku. To pierwsza propozycja Intela dotycząca procesorów dziewiątej generacji. Już od samego początku i9-9900K zdobył spore uznanie wśród posiadaczy pecetów. To układ, który z pewnością nie będzie wymagał wymiany przez długi czas.

Polecane procesory

Intel Core i9-9900K – specyfikacja

Intel Core i9-9900K – zastosowanie

Komputer z tym procesorem nada się praktycznie do wszystkiego. Obsługa programów biurowych to żadne wyzwanie. Bez problemu poradzi sobie z wymagającymi programami graficznymi czy renderowaniem 3D. Do tej pory nie ma chyba gry, która nie poszłaby na tym procesorze. To wszystko sprawia, że jest to jeden z najbardziej uniwersalnych układów, jakie są dostępne na rynku.

Liczba rdzeni i wątków pozwala na zaskakującą wręcz wielozadaniowość. Bez problemu można odpalić najnowszą grę, program graficzny i obejrzeć film w Internecie – jednocześnie! Można powiedzieć, że procesor Intel Core i9-9900K jest dedykowany dla streamerów, którzy muszą grać i jednocześnie wypuszczać w sieć swoje postępy. Dzięki ciekawym funkcjonalnościom wzmacniającym wydajność i ułatwiającym administrowanie, sprzęt nada się nawet do domowego serwera.

To najszybszy procesor do domowych zastosowań przy pracy wielowątkowej, co sprawia, że jest idealną propozycją również dla grafików, którzy częściej od graczy wykorzystują wiele rdzeni układu.

Jest jednak wada procesora Intel Core i9-9900K – cena. Dyktowana niedawno odbytą premierą i całkiem sporymi osiągami, wynosi prawie 2,5 tysiąca złotych w przypadku kupna Intel Core i9-9900K BOX. Nieco mniej możemy się spodziewać od wersji Intel Core i9-9900K TRAY. Czy za tę kwotę warto nabyć taki układ? Za chwilę na to odpowiemy.

Intel Core i9-9900K – wydajność

Intel Core i9-9900K w rankingu Cinebech R15 Multicore-Core znajduje się na pierwszym miejscu wśród komputerów domowych. Wyprzedzają go jedynie jednostki serwerowe o znacznie większej liczbie rdzeni. To świetny wynik. Przy jednowątkowym rankingu również wypada jako najlepszy. Wpływ na to ma zapewne technologia TSX-NI, odpowiadająca za przetwarzanie wielowątkowe.

Maksymalna częstotliwość turbo wynosi aż 5 GHz dla jednego rdzenia, co dodatkowo przyspieszy pracę, jeśli procesor okazałby się dla nas zbyt słaby – co raczej nie powinno się zdarzyć przed długi czas. Ma to dość duże znaczenie dla profesjonalnych graczy. Nie musimy się obawiać przegrzania – technologie monitorowania chłodzenia czuwają. Nie bez znaczenia jest również kompatybilność z pamięcią Intel Optane, która dodatkowo skraca czas zapisu i odczytu.

Bez problemu pogramy w takie pozycje jak:

  • Total War: Warhammer 2,
  • Battlefield V,
  • Red Dead Redemption 2.

Dla Intel Core i9-9900K test graficzny wypadł bardzo pozytywnie. Obciążenie procesora nie przekracza w żadnej z tych gier 50%.

Intel Core i9-9900K – porównanie z innymi modelami

W końcu przyszło nam odpowiedzieć na pytanie, czy na pewno warto kupić ten układ. Może jednak znajdzie się pozycja nieco tańsza i tak samo lepsza? Szczególnie interesująco zapowiada się pojedynek Intel Core i9-9900K vs AMD Ryzen 7 2700X. Sprawdźmy!

Zaprezentowano porównanie z najpopularniejszymi procesorami obok omawianego i9. Wielkiego zaskoczenia nie ma. Warto jednak zauważyć, że oba z pozostałych układów są prawie dwukrotnie tańsze od 9900K. Bardzo wielu graczy i grafików nie zauważy różnicy w płynności czy czasie przetwarzania. Nawet porównanie Intel Core i9-9900K vs i7 8700K pokazuje, że mimo nieco słabszych parametrów możemy osiągnąć satysfakcjonująca wydajność.  Czy więc warto przepłacać?

Intel Core i9-9900K – w jakich komputerach?

Można spokojnie powiedzieć, że ten model będzie działał doskonale wszędzie. Jednak nie wszyscy będą w stanie wykorzystać jego moc. Z pewnością bardzo dobrze sprawdzi się w komputerach, które muszą obsługiwać wiele zadań jednocześnie z najwyższą wydajnością. Z pewnością będzie to zbyteczny wydatek do wszelkich urządzeń biurowych, które muszą obsługiwać pakiet Office czy przeglądarkę Internetową. Intel Core i9-9900K polecamy wszystkim tym, którzy potrzebują najwyższej wydajności przy niezwracaniu uwagi na cenę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.