Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i5-9400T – wydajność oraz specyfikacja

Wśród nowych propozycji marki Intel znajdziemy sporo układów energooszczędnych, a w tym Intel Core i5-9400T.

Jedną z nowości marki Intel będzie procesor Intel Core i5-9400T. Jak i pozostałe procesory z oznaczeniem „T”, także i ta jednostka zaliczana jest do procesorów energooszczędnych, co przekłada się na ich niższe zużycie energii, ale ma także nieznaczny wpływ na ich potencjał. Jakimi parametrami charakteryzuje się jednostka Intel Core i5-9400T?

Polecane procesory

Intel Core i5-9400T – specyfikacja techniczna

Procesor Intel Core i5-9400T to jednostka energooszczędna, którą można polecić do większości podstawowych zastosowań. Cena tego układu nie jest tak wygórowana, jak topowych procesorów z dziewiątej generacji Intel Core, ale też parametry procesora i5-9400T nie są szczególnie wyśrubowane, a prezentują się następująco:

 • Architektura – Coffee Lake Refresh.
 • Typ procesora – do komputerów stacjonarnych.
 • Litografia – 14 nm.
 • Liczba rdzeni – 6.
 • Liczba wątków – 6.
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 1.8 GHz.
 • Częstotliwość taktowania turbo – 3.4 GHz.
 • Pamięć podręczna L3 – 9 MB.
 • TDP – 35 W.
 • Zintegrowany układ graficzny – Intel UHD Graphics 630.
 • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 128 GB, DDR4-2666.
 • Socket - Intel Core i5-9400T jest kompatybilny z podstawką LGA1151.

Cena procesora Intel Core i5-9400T prawdopodobnie będzie kształtowała się w okolicach 700 zł.

Intel Core i5-9400T – zastosowanie

Wśród dziewiątej generacji procesorów Intel Core znajdziemy sporo jednostek energooszczędnych, a w tym także układ Intel Core i5-9400T. Z uwagi na niskie zapotrzebowanie na energię, procesor Intel Core i5-9400T nie należy do demonów wydajności, ale też nie jest to jednostka słaba. Można odnieść wrażenie, że jest to procesor dość uniwersalny.

Intel Core i5-9400T to procesor dziewiątej generacji, który oparto o odświeżoną architekturę Coffee Lake i wytworzono w 14 nm procesie technologicznym. Jednostka ta dysponuje 6 rdzeniami i taką samą liczbą wątków. Jej wydajność wspiera 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, ale taktowanie bazowe wynosi zaledwie 1.8 GHz i dopiero w trybie turbo wkracza na wyższe obroty, by osiągnąć poziom 3.4 GHz. Z uwagi na swe parametry i specyfikę, procesor Intel Core i5-9400T znajdzie zastosowanie w:

 • Komputerach multimedialnych i domowych – jednostka Intel Core i5-9400T zagwarantuje odpowiednie parametry do większości codziennych zastosowań, jak choćby korzystanie z multimediów, użytkowanie różnorodnych programów oraz aplikacji, a także granie w mało wymagające gry PC. Warto podkreślić, że jest to procesor o małym zapotrzebowaniu na energię, co oznacza mniejszy pobór i niższe koszty eksploatacji.
 • Komputerach do pracy – do zastosowań biurowych, obsługi programów księgowych, pakietu biurowego, skrzynki mailowej i różnorodnych aplikacji w zupełności wystarczą parametry, jakie oferuje jednostka Intel Core i5-9400T.
 • Komputerach do nauki – jeśli szukamy procesora, który będzie dobrą bazą komputera dla ucznia, to jednostka Intel Core i5-9400T może być dobrym wyborem. Jest to procesor o niskim zapotrzebowaniu na energię i posiadający zintegrowany układ graficzny, co oznacza, że można go polecić do urządzeń, w których nie zamierzamy stosować dedykowanej grafiki.

Intel Core i5-9400T – wydajność

Energooszczędny procesor Intel Core i5-9400T to jednostka, która ma dość specyficzne parametry. Z jednej strony mamy tu do czynienia z 6 rdzeniami i 6 wątkami, co sugeruje niezłą wydajność, ale z drugiej strony bazowe taktowanie to zaledwie 1.8 GHz, a w trybie turbo taktowanie wzrasta do poziomu 3.4 GHz, co również nie wydaje się szczególnie spektakularne. Pocieszeniem może być fakt, że procesor ten powinien być niedrogi w użytkowaniu, a wielowątkowość przydaje się także w mniej obciążających operacjach, do których wskazane parametry mogą być wystarczające. Na plus zapisuje się także 9 MB pamięci podręcznej L3, a także fakt, iż jednostka ta dysponuje zintegrowanym układem graficznym.

Procesor Intel Core i5-9400T nie jest zbyt łatwo osiągalny, stąd też trudność w odnalezieniu wiarygodnych testów tej jednostki. Benchmark Intel Core i5-9400T byłby idealnym materiałem do potwierdzenia podejrzeń, co do wydajności tego procesora, ale musimy oprzeć się wyłącznie na parametrach technicznych, które wskazują na to, iż będzie to procesor do pracy i multimediów, a do gier już niekoniecznie, gdyż zamiast niego można przecież wybrać jednostkę standardową (bez oznaczenia „T”), która zapewni zauważalnie lepszą wydajność.

Intel Core i5-9400T – porównanie z innymi modelami

Przed zakupem procesora warto jeszcze porównać go z innymi modelami o zbliżonej cenie lub podobnych parametrach. Jednostką Intel Core i5-9400T zestawiono więc z procesorem Intel Core i5-9400F oraz z procesorem AMD Ryzen 5 2600.

Porównanie jednostki Intel Core i5-9400T vs Core i5-9400F jasno i wyraźnie pokazuje kluczowe różnice pomiędzy tymi propozycjami, które pochodzą z tej samej półki cenowej. Podczas, gdy procesor Intel Core i5-9400T jest jednostką energooszczędną o stosunkowo niskich poziomach taktowania, ale za to wyposażoną w zintegrowaną grafikę, jednostka Intel Core i5-9400F nie posiada układu graficznego i zdaje się, że ma nadrabiać wyższym taktowaniem. W rzeczywistości jednak układ i5-9400F jest mało wszechstronny i podnosi koszty stworzenia konfiguracji, gdyż wymusza na użytkowniku podpięcie odrębnej karty graficznej, co w przypadku komputerów domowych lub biurowych wcale nie jest konieczne.

Zestawienie procesora Intel Core i5-9400T vs  Ryzen 5 2600 pokazuje, że procesor AMD może zapewnić zdecydowanie wyższą wydajność, ale również kosztem braku zintegrowanego układu graficznego, co przecież nie każdemu odpowiada.

Intel Core i5-9400T – w jakich komputerach?

Procesor Intel Core i5-9400T może stanowić bazę dla komputera domowego, multimedialnego lub biurowego, ale nie sprawdzi się w bardziej zaawansowanych zastosowaniach. Nie jest to jednostka, którą można polecić do konfiguracji gamingowych.

Przy dobieraniu podzespołów, warto zwrócić uwagę na kompatybilność z procesorem – socket Intel Core i5-9400T to LGA1151 Coffee Lake – przykładowa płyta główna dla komputera z tym procesorem to budżetowa propozycja ASRock H310CM-DVS. Co do pozostałych elementów konfiguracji, to zależą już wyłącznie od potrzeb użytkownika, a w razie wątpliwości warto dodawać podzespoły do konfiguratora, by dobrać pasujące komponenty. Wątpliwości budzi zasadność kupowania do tej jednostki odrębnego układu graficznego – wydajność tego procesora nie jest chyba jednak na tyle duża, by miało to sens, a w podstawowych zastosowaniach wystarczyć powinien zintegrowany układ graficzny.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.