Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i5-6400 - wydajność oraz specyfikacja

Analizujemy możliwości procesora i5-6400. Czy warto na niego postawić podczas składania maszyny?

Układy CPU w przedziale cenowym do tysiąca złotych cieszą się sporą popularnością – zarówno wśród klientów biznesowych, jak i użytkowników szukających urządzeń, które będą w stanie uporać się z obsługą programów multimedialnych czy też gier komputerowych. Warto sprawdzić, czy Intel Core i5-6400 spełnia wymagania tego typu odbiorców.

Polecane procesory

Intel Core i5-6400 – specyfikacja

Typ gniazda
Socket 1151
Liczba rdzeni
4
Ilość wątków
4
Bazowa częstotliwość taktowania
2700 MHz
Częstotliwość taktowania w trybie turbo
3300 MHz
Zintegrowany układ graficzny
Intel HD Graphics 530
Odblokowany mnożnik
Nie
Pamięć podręczna L3
6 MB
Architektura
64 bit
Proces technologiczny
14 nm
TDP
65 W
Zastosowane technologie
Enhanced Intel SpeedStep, Execute Disable Bit, Intel Insider, Secure Key, Thermal Monitor, Turbo Boost 2.0, Visualization for Directed, Visualization Technology, vPro, OS Guard

Intel Core i5-6400 – zastosowanie

Na wstępie warto nadmienić, że pomimo tego, iż od premiery omawianego procesora minęło już trochę czasu, nadal znajduje zastosowanie w wielu zróżnicowanych komputerach, kierowanych zarówno do klientów indywidualnych, jak i do firm.

Związane jest to oczywiście z jego wydajnością, która po prostu jest wystarczająca, by spełnić wymagania sprzętowe najróżniejszych programów. Procesor jest polecany między innymi osobom szukającym lub składającym komputer do domu. Czterordzeniowy i czterowątkowy układ Intel Core i5-6400 wyróżnia się wysokim taktowaniem, toteż bez problemu poradzi sobie z obsługą najnowszego systemu operacyjnego Windows 10, pakietu biurowego, programów multimedialnych, sieciowych, a także gier. Jeśli zależy nam na uruchomieniu najnowszych gier AAA, powinniśmy rozglądnąć się również za odpowiednią kartą graficzną. Szczególnie polecane są modele Nvidia GeForce GTX 10 oraz AMD Radeon RX.

Intel Core i5-6400 został przygotowany również z myślą o klientach biznesowych. Biorąc pod uwagę jego specyfikację, śmiało można stwierdzić, że sprawdzi się on w większości małych i średnich firm. Nie powinien mieć problemów z obsługą nie tylko podstawowych programów, ale również bardziej zaawansowanych narzędzi, na przykład graficznych.

O ile upływ czasu w przypadku omawianego układu nie wpłynął znacząco na obniżenie jego przydatności, tak zintegrowana jednostka Intel HD Graphics 530 w wielu przypadkach może okazać się niewystarczająca. Poradz ona sobie wyłącznie w tamach standardowego użytku.

Intel Core i5-6400 – wydajność

Ze względu na mnogość wyboru urządzeń oferowanych na rynku, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić, jak radzą sobie one w różnego rodzaju testach wydajnościowych. Dzięki temu poznamy ich prawdziwe możliwości.

My zdecydowaliśmy się na analizę testów przeprowadzonych w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym omawiany układ uzyskał średnią na poziomie 140 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym średni wynik wyniósł 497 punktów.

Intel Core i5-6400 - porównanie z innymi modelami

Po przeanalizowaniu wszystkich parametrów technicznych oraz wyników uzyskiwanych przez procesor w programach diagnostycznych, warto jeszcze porównać go z kilkoma innymi modelami. Zapewni nam to pełen obraz jego możliwości.

Intel Core i5-6400 – w jakich komputerach?

Przedstawione wyżej dane potwierdzają, że i5-6400 nadal jest wart zainteresowania. Dlatego też jest on często montowany w komputerach dla firm, a także dla użytkowników indywidualnych – mowa tu zarówno o maszynach dostosowanych do użytku standardowego, jak i obsługi bardziej wymagających programów i gier.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.