Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i5-10500 - dane techniczne. Co warto wiedzieć?

Jak prezentuje się nowy Intel core i5-10500? Czy będzie to równie dobry procesor jak poprzednik?

Intel core i5-10500 – specyfikacja techniczna

Dobrze znana z 9. generacji mikroarchitektura Skylake występuje teraz w odświeżonej wersji o nazwie Comet Lake-S. Oznacza to, że CPU Intel core i5-10500 korzystają z litografii 14 nanometrycznej, która oferuje niski pobór prądu i lepszą wydajność od poprzedników. Dla zwiększenia możliwości taktowania zegarów producent uszczuplił jądro krzemowe i zastosował jeszcze kilka innych ważnych usprawnień technicznych.

Polecane procesory

Jednostka Intel core i5-10500 pracuje przy wsparciu 6. fizycznych rdzeni i 12. wątków. Oznacza to zwiększenie liczby wątków o 6 względem modelu 9. generacji. Częstotliwość została ustawiona na poziomie podstawowym 3,1 GHz, dzięki czemu współczynnik TDP wynosi 65W. Natomiast w trybie Turbo Boost 2.0 możliwe jest osiągnięcie taktowania rzędu 4,5 GHz. Wartości te są na tyle bezpieczne, by możliwe było sprawne i stabilne użytkowanie PC-ta czy laptopa wyposażonego w ten procesor. Temperatury generowane przez jednostkę nie wymagają instalowania dodatkowego chłodzenia.

Wsparciem dla CPU Intel core i5-10500 jest obecność 12 MB pamięci cache L3. Jej ilość w zupełności wystarczy do sprawnej komunikacji z RAM-em. Aby podłączyć chipset wymagana jest płyta główna obsługująca socket 1200. CPU obsługuje kości DDR4 o maksymalnej częstotliwości taktowania 2666 MHz. Do sprawnego działania systemu i uzyskania najwyższej wydajności w grach i wymagających programach warto zastosować przynajmniej 8GB pamięci RAM.

Istotnym elementem tego układu jest obecność zintegrowanej grafiki UHD Graphics 630. W zależności od procesora działa z różnym taktowaniem. W przypadku Intel core i5-10500 wynosi ono maksymalnie 1,15 GHz. To w zupełności wystarcza do osiągania płynności podczas oglądania filmów w najwyższej rozdzielczości 4k z odświeżaniem 60 Hz. Do tego obróbka grafiki i innych plików multimedialnych, projektowanie czy gry nie będą stanowiły dla tego procesora trudności.

Intel core i5-10500 – wydajność

Testy związane z osiągami modelu Intel core i5-10500, a co za tym idzie ranking wydajności, z pewnością niedługo ujrzy światło dzienne. Jest pewne, że 10. generacja będzie w stanie osiągać zdecydowanie lepsze rezultaty podczas obciążeń związanych z renderowaniem, edycją grafik i filmów. Wykorzystywanie go do gier również będzie bardzo dobrym wyborem. To za sprawą mocnego CPU, który w maksymalnym taktowaniu osiąga poziom 4,5 GHz.

Pomimo zablokowanego mnożnika procesor Intel core i5-10500 świetnie sprawdzi się podczas najbardziej wymagających zadań. Trzeba pamiętać, że obecnie wyniki daleko przekraczające akceptowalną wartość 60. FPS-ów w grach osiągane są przy użyciu układów, które mają 4 rdzenie. Tutaj natomiast do dyspozycji użytkownika jest ich aż 6 i do tego 12 wątków. To pozwala na płynną i satysfakcjonującą rozrywkę i pracę na tej jednostce.

Wysoka wydajność modelu Intel core i5-10500 jest zasługą obecności grafiki UHD Graphics 630. Wspierana przez takie technologie jak DirectX12, OpenGL 4.5, Intel Quick Sync Video, Intel InTru 3D i Intel Clear Video 3D, zapewnia płynność wyświetlanego obrazu w najwyższej jakości 4K. Warto pamiętać również o zastosowaniu szybkiej pamięci RAM. Jej taktowanie i opóźnienie CL mają kluczowe znaczenie dla podniesienia wydajności w grach i wymagających programach.

Intel core i5-10500 – zastosowanie

Skoro dane techniczne modelu Intel core i5-10500 są już znane, bardzo łatwo jest potwierdzić, do czego procesor ten został zbudowany. A służył będzie użytkownikom przede wszystkim do wykonywania skomplikowanych operacji. Chodzi tu o czynności wymagające dużej mocy obliczeniowej. Tej nie zabraknie dzięki 6. rdzeniom o taktowaniu 4,5 GHz. Nawet zablokowany mnożnik nie będzie przeszkadzał, bo korzystają z niego głównie gracze.

Do obciążających procesów z pewnością zaliczyć trzeba projektowanie i obróbkę grafiki i filmów 4K. Procesor Intel core i5-10500, którego cena została ustalona na poziomie mniej wydajnego poprzednika, poradzi sobie z nimi z łatwością. Do tego nie generuje wysokiej temperatury, co wpływa na niski poziom hałasu, niewielki pobór prądu i brak konieczności montażu dodatkowego układu chłodzenia.

Istotną zaletą jest również możliwość poddawania go procesom wielowątkowym. Konieczność korzystania z wielu programów naraz jest coraz bardziej powszechna. Aby nie mnożyć urządzeń, dobrze jest mieć jeden bardzo wydajny sprzęt w swoim domu czy pracowni. Do takich właśnie zalicza się procesor Intel core i5-10500, który w opinii wielu użytkowników zasługuje na miano wielozadaniowego układu.

Poza zajęciami związanymi z obowiązkami zawodowymi Intel core i5-10500 służył będzie do gier. Nie da się ukryć, że został stworzony przede wszystkim dla graczy. Bez względu na to, czy będzie w niego wyposażony laptop, czy komputer stacjonarny, poradzi sobie z najnowszymi tytułami, których wymagania z każdym rokiem się zwiększają. To jednak nie stanowi wyzwania dla tego procesora.

Intel core i5 - 10500 – do grania

Lista, która zawierałaby wszystkie gry, które można uruchomić na Intel core i5-10500 w najwyższej rozdzielczości byłaby bardzo długa. To oznacza, że procesor ten świetnie nadaje się nie tylko do biura, ale również do rozrywki. Gracze, którzy chcą jednocześnie grać i streamować potrzebują wydajnej jednostki. Szukają też maksymalnej ilości FPS-ów, które w zależności od tytułu mogą zależeć od procesora, karty graficznej czy pamięci.

procesor intel core i5

Układ zintegrowany z grafiką UHD Graphics 630 pozwala na płynność rozgrywki w najbardziej wymagających produkcjach. Należy pamiętać, że jest ona wykorzystywana również w topowym modelu i9-10900K. W CPU Intel core i5-10500 jej taktowanie zostało ustalone na poziomie 1150 MHz. Dzięki temu wyświetlanie obrazu czy rozgrywka na ustawieniach graficznych ultra nie będzie stanowiła problemu.

Na wysokiej wydajności zależy szczególnie graczom, którzy poświęcają czas na rozgrywki sieciowe. Dlatego osiąganie ponad 100 FPS-ów w grach typu Counter Strike: Global Offensive, League of Legend czy World of Tanks jest koniecznością. Takie możliwości daje nowy Intel core i5-10500. Zmierzenie się z rozbudowanym światem w FarCry 5, Wiedźmin 3, GTA V czy Cyberpunk 2077 będzie świetną okazją do sprawdzenia potencjału tego procesora.

Warto pamiętać, że silniki poszczególnych gier różnią się od siebie. Renderowanie grafiki jest kluczowe dla produkcji o rozbudowanym świecie i bardzo wysokich detalach otoczenia. Wymaga więc wydajnego GPU. W przypadku gier stawiających głównie na realistyczną fizykę warto uwzględnić wydajny procesor np. Intel core i5-10500 i dużą ilość szybkiej pamięci RAM.

Intel core i5-10500 – porównanie z innymi modelami

Model i5-9500 dysponuje mniejszymi możliwościami niż jego młodszy brat. Posiada 6 wątków mniej i niższe taktowanie zegarów procesora. Dlatego nawet bez testów i rankingu widać, że Intel core i5-10500 będzie wydajniejszy. Co ważne, jego cena została ustalona na poziomie poprzednika. Specyfikacja techniczna udowadnia, że będzie to bardzo dobry wybór dla wymagających użytkowników.

Cała linia procesorów 10. generacji od Intela w opinii wielu testerów i recenzentów jest krokiem do przodu. Nie da się ukryć, że wszyscy czekają z niecierpliwością na litografię 10 nm. Czas pokaże, jak długo przyjdzie na nią czekać. To, że okaże się bardziej wydajna, jest oczywiste.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.