Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i3-8100T – wydajność oraz specyfikacja

Procesory Intel Core i3 ósmej generacji zyskały dodatkowe rdzenie. Jaką wydajność gwarantuje model i3-8100T?

Na wstępie warto podkreślić, że mamy do czynienia z układem energooszczędnym, wyróżniającym się obniżonym współczynnikiem TDP. Montowany jest przede wszystkim w komputerach przygotowanych do użytku domowego, związanego między innymi z obsługą programów biurowych, multimedialnych czy też niektórych gier komputerowych.

Polecane procesory

Intel Core i3-8100T – specyfikacja

 • Linia – Coffee Lake
 • Typ - stacjonarny
 • Litografia – 14 nm
 • Liczba rdzeni – 4
 • Liczba wątków – 4
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 10 GHz
 • Częstotliwość taktowania turbo – brak
 • Pamięć podręczna L3 – 6 MB
 • TDP – 35 W
 • Zintegrowana jednostka CPU – Intel UHD Graphics 630
 • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 64 GB, DDR4-2400
 • Cena – 496 zł

Intel Core i3-8100T – zastosowanie

Omawiany układ kosztuje jedynie 496 złotych, dlatego okaże się interesującym wyborem dla osób celujących w tanie maszyny, a także dla tych, którzy chcą niskim kosztem podwyższyć wydajność swojego wiekowego komputera.

Wszystko to nie oznacza wcale, że mamy do czynienia z procesorem w jakiś sposób ograniczonym. Niski współczynnik TDP idzie w parze z bardzo przyzwoitą wydajnością. Czterordzeniowy i czterowątkowy układ Intel Core i3-8100T dysponuje częstotliwością taktowania na poziomie 3100 MHz. Do tego dochodzi również 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Warto nadmienić, że oferuje on o kilkadziesiąt procent wyższą moc obliczeniową niż jego odpowiednik z poprzedniej generacji. Wynika to głównie ze zwiększonej liczby rdzeni (procesor i3-7100T jest dwurdzeniowy).

Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest oczywiście zintegrowana karta graficzna. Wybór padł na jednostkę Intel UHD Graphics 630, która wyróżnia się taktowaniem rdzenia w przedziale 300-1150 MHz. Warto podkreślić, że upora się ona z obsługą wielu ciekawych gier, choć oczywiście nie będą to najnowsze tytuły AAA. Na liście znajdą się takie produkcje jak Diablo III, BioShock Infinite oraz Overwatch.

Oczywiście na rynku znaleźć można także komputery, które obok omawianego układu zostały wyposażone również w dedykowane karty graficzne. W ten sposób ich możliwości są dużo szersze.

Intel Core i3-8100T – wydajność

Skupmy się jednak z powrotem na procesorze. Wiemy już, że wyróżnia się on niskim poborem energii, a także całkiem przyzwoitą specyfikacją. Pora sprawdzić, jak to wszystko sprawdza się w praktyce.

Najlepiej zrobić to poprzez analizę rozmaitych recenzji i testów, które zostały przeprowadzone w programach diagnostycznych. Omawiany układ na platformie Cinebench R15 uzyskał 132 punkty w trybie jednowątkowym oraz 530 punktów w trybie wielowątkowym. Jest to dowód na to, że potrafi on całkiem sporo, z czego zadowoleni będą przede wszystkim użytkownicy domowi, ale nie tylko.

Intel Core i3-8100T – porównanie z innymi modelami

Analizę możliwości procesora warto zakończyć porównując go z dwoma innymi modelami. W zestawieniu znalazło się miejsce dla układu ze starszej generacji, a także podstawowej wersji omawianego urządzenia, której współczynnik TDP nie został obniżony.

Porównanie procesorów

W porównaniu z układem poprzedniej generacji, różnica wydajności jest znacząca. Co ważne, ceny obu modeli są obecnie do siebie zbliżone, toteż warto zastanowić się nad wyborem nowszego, lepszego układu, który zapewni nam większą moc obliczeniową. Jeśli natomiast zależy nam na obsłudze nieco bardziej zaawansowanych programów, powinniśmy pomyśleć o zakupie modelu, którego pobór energii nie został obniżony.

Intel Core i3-8100T – w jakich komputerach?

Jak już wspomnieliśmy, przedstawiony wyżej układ został przygotowany specjalnie dla platform energooszczędnych, które jednak gwarantują więcej niż przyzwoitą wydajność. Możliwe jest to dzięki zwiększonej liczby rdzeni, a także przyzwoitemu taktowaniu.

Jeśli więc szukacie procesora, który nie kosztuje dużo, wyróżnia się niskim współczynnikiem TDP, a przy okazji pozwala na stabilną obsługę wielu zróżnicowanych programów, model i3-8100T okaże się dobrym wyborem.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.