Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i3-6100 - wydajność oraz specyfikacja

Analizujemy możliwości procesora Intel Core i3-6100. W jakich komputerach okaże się przydatny?

Do czynienia mamy z popularnych układem generacji Skylake, który montowany jest przeważnie w komputerach z niskiej półki cenowej. Oczywiście nie oznacza to, że jego możliwości są jakoś znacząco ograniczone. Warto jednak sprawdzić i przeanalizować specyfikację sprzętu, a także wyniki testów wydajnościowych.

Polecane procesory Intel

Intel Core i3-6100 – specyfikacja

Typ gniazda
Socket 1151
Liczba rdzeni
2
Ilość wątków
4
Bazowa częstotliwość taktowania
3700 MHz
Częstotliwość taktowania w trybie turbo
brak
Zintegrowany układ graficzny
Intel HD Graphics 530
Odblokowany mnożnik
Nie
Pamięć podręczna L3
3 MB
Architektura
64 bit
Proces technologiczny
14 nm
TDP
51 W
Zastosowane technologie
Enhanced Intel SpeedStep, Execute Disable Bit, Intel Insider, Secure Key, Thermal Monitor, Turbo Boost 2.0, Visualization for Directed, Visualization Technology, vPro, OS Guard

Intel Core i3-6300 – zastosowanie

Podobnie jak większość procesorów z rodziny Intel Core i3, omawiany model zachęca klientów przede wszystkim ze względu na niską cenę zakupu. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego układu. Wciąż jest to bowiem solidne urządzenie, które okaże się niezwykle przydatne podczas obsługi wielu zróżnicowanych programów.

Sprzęt warto polecić zwłaszcza użytkownikom domowym, którzy nie składają super wydajnej, gamingowej maszyny, ale szukają rozwiązań bardziej uniwersalnych, wyróżniających się przede wszystkim niskim poborem energii. Wszystko to zapewniane jest wraz z całkiem przyzwoitą wydajnością. Dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor Intel Core i3-6300 powinien uporać się z obsługą programów wchodzących w skład pakietu biurowego, ale także z narzędziami graficznymi i programistycznymi czy też niektórymi grami PC. Oczywiście nie będą to topowe produkcje typu AAA, jednak układ z pewnością poradzi sobie z klasykami, ciekawymi tytułami indie, a także grami wyróżniającymi się po prostu niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Oczywiście okaże się to możliwe wówczas, gdy zdecydujemy się na osobną kartę graficzną. Jednostka zintegrowana Intel HD Graphics 530 nie zapewnia bowiem zbyt dużej wydajności. Taktowanie rdzenia na poziomie od 350 MHz do 1150 MHz umożliwi jedynie uruchomienie gier najmniej wymagających pod względem sprzętowym.

Do jakich zadań przyda się jeszcze procesor Intel Core i3-6100? Wspomnieć należy przede wszystkim o użytku biurowym. Polecany jest on zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom.

Intel Core i3-6100 – wydajność

Poza analizą najważniejszych parametrów technicznych procesora, warto również sprawdzić, jakie wyniki uzyskiwał podczas testów wydajnościowych, które zostały przeprowadzone w najpopularniejszych programach diagnostycznych. Na przykład w Cinebench R15.

W trybie jednowątkowym, układ Intel Core i3-6100 otrzymał średnią na poziomie 152 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym były to już 392 punków. Jak na tę półkę cenową, są to przyzwoite rezultaty.

Intel Core i3-6100 – porównanie z innymi modelami

W celu uzupełnienia naszej analizy, dokonaliśmy również zestawienia, w których wzięliśmy pod uwagę omawiany procesor, a także kilka innych modeli, należących do szóstej, siódmej i ósmej generacji sprzętu Intela.

Intel Core i3-6100 – w jakich komputerach?

Ze względu na niski poziom pobory energii, atrakcyjną cenę i całkiem przyzwoitą wydajność, procesor Intel Core i3-6100 często jest montowany w komputerach biznesowych z niskiej półki cenowej. Znaleźć można go również w maszynach dostosowanych do użytku domowego.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.