Udostępnij
Skomentuj

Hulajnoga elektryczna dla dzieci - która e-hulajnoga dla najmłodszych będzie najlepsza?

Hulajnoga elektryczna dla dzieci to dobry pomysł na prezent. Czym kierować się przy wyborze?

Hulajnoga elektryczna dla dzieci to jeden z najpopularniejszych prezentów, jakimi obecnie obdarowywane są dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat. Widać to szczególnie w okresie komunijnym, kiedy to hulajnogi coraz częściej wybierane są zamiast tradycyjnych rowerów i łyżworolek. Czy hulajnoga elektryczna dla dzieci jest bezpieczna? Jeśli tak, to czym kierować się przy wyborze? Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najpopularniejsze pytania nurtujące szukających hulajnogi dla małoletniego użytkownika.

Polecane hulajnogi elektryczne dla dzieci

Jeszcze kilka lat temu hulajnogi kojarzyły się wyłącznie z pojazdami, które poruszają się dzięki wykorzystaniu siły mięśni użytkownika. Pełniły bardziej rolę zabawek dla dzieci, niż realnych środków komunikacji. Z biegiem czasu, typowa konstrukcja hulajnogi przeszła prawdziwą rewolucję - wzbogacono ją o silnik elektryczny, baterię do jego zasilenia, mocne hamulce, zaawansowane zawieszenie i oświetlenie pozwalające na komfortową jazdę w nocy. Hulajnogi elektryczne stały się szalenie popularne nie tylko wśród dzieci. Obecnie równie chętnie korzystają z nich dorośli, zarówno jako formy rekreacji, jak i w codziennych dojazdach do pracy czy na uczelnię.

Hulajnoga elektryczna dla dzieci - czym różni się od uniwersalnej?

Na jakie zmiany zdecydowali się producenci elektrycznych hulajnóg dla dzieci, by dopasować je do potrzeb najmłodszej grupy użytkowników? Przede wszystkim skupiono się na modyfikacjach z zakresu rozmiaru urządzeń. E-hulajnogi dla dzieci są zauważalnie mniejsze i lżejsze, niż konstrukcje przeznaczone do użytkowania przez dorosłych. W praktyce oznacza to, że ich masa własna, co do zasady, nie przekracza 10 kilogramów, co musiało odbić się na wytrzymałości pojazdu.

Z uwagi na zdecydowanie lżejszą, pozbawioną wzmocnień konstrukcję, z hulajnogi elektrycznej dla dzieci nie mogą korzystać osoby dorosłe. Taka hulajnoga jest w stanie bezpiecznie przewieźć ciężar o maksymalnej masie kilkudziesięciu kilogramów, dlatego jazda zamiast dziecka (a tym bardziej razem z dzieckiem) nie jest zalecana.

Hulajnogi dla dzieci mają również mniejsze kółka, co nie wpływa korzystnie na komfort podróżowania. Tego typu pojazd raczej nie będzie się nadawał do użytkowania na dłuższych dystansach - to bardziej zabawka niż użyteczny środek transportu. Podobnie bateria, z uwagi na konieczność ograniczenia wagi hulajnogi, będzie sporo mniejsza, co skutkuje zdecydowanie krótszym zasięgiem.

Naturalnie, adekwatnie do potrzeb dzieci zmniejszono również moc silnika.

Hulajnoga dziecięca czy uniwersalna - którą wybrać?

Skoro wiemy już, że e-hulajnoga dla dzieci posiada sporo ograniczeń, może lepszym wyjściem będzie pominięcie sprzętu dla dzieci i zakup uniwersalnego rozwiązania jako pierwsze urządzenie tego typu? To zdecydowanie bardzo dobry pomysł, o ile uważnie rozważymy potrzeby konkretnego dziecka. Pewną podpowiedzią są tu obowiązujące w Polsce normy prawne, dotyczące użytkowania hulajnóg elektrycznych przez dzieci.

Zgodnie z prawem, by poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach publicznych, chodnikach i ścieżkach rowerowych, należy mieć ukończone 10 lat i posiadać jedno z uprawnień do kierowania pojazdami: kartę rowerową, prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci, które nie ukończyły 10 lat i te, które nie posiadają żadnego z wyżej wymienionych uprawnień, w ruchu drogowym mogą uczestniczyć wyłącznie w strefie zamieszkania, pod nadzorem osoby dorosłej.

Jeżeli więc dziecko, które chcemy obdarować hulajnogą, ma mniej niż 10 lat, powinniśmy wybrać model typowo dziecięcy. Na przystosowanym do jego wieku urządzeniu będzie mu łatwiej nauczyć się jeździć, a konieczność jazdy pod okiem opiekuna oznacza, że kwestie komfortu prowadzenia i zasięgu schodzą na drugi plan. W przypadku dzieci starszych, model uniwersalny będzie lepszym rozwiązaniem. Kupując tego typu hulajnogę elektryczną upewnijmy się, że jest przystosowana do użytku w ruchu drogowym w Polsce. Otrzymamy również zdecydowanie większe pole wyboru, zwłaszcza w kwestii wygody użytkowania, komfortu prowadzenia i zasięgu hulajnogi. Warto mieć na uwadze to, że żaden młody użytkownik nie chciałby przedwcześnie odbierać sobie przyjemności z jazdy hulajnogą, kiedy bateria ulegnie rozładowaniu.

Oczywiście, z góry odpadają modele typowo sportowe. Hulajnogi rozwijające prędkość wyższą niż dopuszczone w przepisach 20 kilometrów na godzinę, bezwzględnie należy zostawić dla zdecydowanie bardziej zaawansowanych użytkowników.

Na co zwrócić uwagę wybierając elektryczną hulajnogę dla dzieci?

Jeżeli już ustaliliśmy, że decydujemy się na zakup typowo dziecięcej hulajnogi, przeanalizujmy, jakie kryteria powinien spełniać właściwy model, z którego nasz młodociany użytkownik będzie zadowolony. Zacznijmy od tego, co najważniejsze, czyli praktyczności.

Hulajnoga elektryczna dla dzieci powinna być w pierwszej kolejności lekka i składana. Lekka, by dziecko nie miało problemu z odłożeniem jej na miejsce po skończonej zabawie, a składana, by ułatwić jej transport i przechowywanie. Idealnie, by ważyła mniej niż 10 kilogramów.

Kolejnym aspektem jest regulacja kierownicy - choć modele dla dzieci są mniejsze, tu również musimy pamiętać o dostosowaniu wysokości kierownicy do wzrostu konkretnego dziecka. Dodatkowo, fakt zastosowania kierownicy z regulacją pozwoli sprawić, że hulajnoga będzie rosła razem z dzieckiem, co wydłuży okres jej eksploatacji.

Choć sama hulajnoga jest mniejsza, nie powinien na tym ucierpieć rozmiar kół. Podobnie jak w przypadku hulajnóg elektrycznych dla dorosłych, e-hulajnoga dla dzieci powinna być wyposażona w koła o średnicy 8 bądź 10 cali. Co prawda koła pompowane będą wygodniejsze, jednak wysokie ryzyko ich przebicia sprawia, że lepiej postawić na pełne - wtedy eksploatacja z pewnością będzie spokojniejsza. Dla bezpieczeństwa dziecka, na wyposażeniu hulajnogi powinien znaleźć się hamulec aktywowany dźwignią przy kierownicy. Wszystko po to, by w razie niebezpiecznej sytuacji można było zatrzymać się w doskonale znany sposób - dokładnie tak, jak na rowerze.

Wspominaliśmy również o tym, że hulajnoga dla dziecka powinna charakteryzować się odpowiednimi osiągami. Obecnie górna granica prędkości określona jest przepisami prawa - 20 kilometrów na godzinę. Z całą pewnością nie należy jej przekraczać. Warto jednak zadbać o to, by mimo niewielkiej wagi hulajnoga była wyposażona w jak największą baterię. Będzie optymalnie, gdy zastosowane ogniwo pozwoli na przejechanie minimum 20 kilometrów bez konieczności doładowywania.

Przykładowe hulajnogi elektyczne dla dzieci w różnym wieku

Hulajnoga elektryczna posiada wbudowany akumulator o różnego rodzaju mocy (zależnie od modelu). Naładowany akumulator wprawia pojazd w ruch za pomocą przesunięcia rączek, w których umieszczony jest gaz i hamulec pojazdu. Po rozładowaniu hulajnogi należy ponownie podłączyć ją do prądu, by po naładowaniu znów móc z niej korzystać.

Razor Power Core E90 - to hulajnoga, która spośród typowo dziecięcych propozycji charakteryzuje się zdecydowanie najlepszym zasięgiem. Producent deklaruje, że jest w stanie przejechać aż 20 kilometrów na pojedynczym ładowaniu, trwającym około 6 godzin. Rozwija bezpieczną prędkość do 16 kilometrów na godzinę, a wszystko to przy zachowaniu niewielkiej wagi - 8,3 kg. Hulajnoga elektryczna Razor występuje w kolorach różowym i zielonym, a także w wersji z podświetleniem LED.

To jedna z najciekawszych propozycji dla dzieci w wieku 5, 6 i 7 lat, które chcą nauczyć się jeździć na hulajnodze elektrycznej. Dzięki takiemu zasięgowi sprawdzi się nie tylko pod domem, ale też podczas przejażdżki np. po alejkach w parku.

Hulajnoga elektryczna Razor Power Core E90

Razor E100S Power Core - hulajnoga elektryczna dla dzieci z siodełkiem. Od wyżej opisanych modeli różni się właśnie obecnością miejsca do siedzenia. Jeżeli podróżowanie na stojąco sprawia trudności, bądź z różnych względów nie jest możliwe, ta hulajnoga może okazać się najwłaściwszym wyborem.

Należy jednak pamiętać, że elektryczna hulajnoga dla dzieci z siedziskiem waży więcej, niż bez niego. Dodatkowe kilogramy mogą sprawić, że dziecko nie poradzi sobie z jej przeniesieniem z miejsca na miejsce.

Hulajnoga elektryczna Razor E100S Power Core

Razor Power Core E100 Alu - podstawowa różnica między tym modelem, a pozostałymi z serii E100, to aluminiowy podest, dzięki któremu udało się ograniczyć masę własną hulajnogi do 11,5 kilogramów. Dzięki temu może być używana również przez młodsze dzieci, które nie powinny mieć problemów z jej przeniesieniem i ponownym postawieniem w razie upadku.

Jej dodatkowym atutem są ośmio calowe, pompowane koła. Choć istnieje ryzyko przebicia, w trudniejszym terenie, takim jak nawierzchnia z kostki czy betonu, mogą okazać się nieodzowne dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy młodego amatora małych pojazdów elektrycznych.

Hulajnoga elektryczna Razor Power Core E100 Alu

Hulajnoga elektryczna dla dzieci a bezpieczeństwo - co warto wiedzieć?

Czy hulajnoga elektryczna, również dostosowana do wzrostu i możliwości panowania nad pojazdem dziecka, jest bezpiecznym pojazdem? Co do zasady tak, oczywiście o ile będziemy przestrzegać najważniejszych zasad jej eksploatacji. Pierwszą, kluczową i absolutnie fundamentalną kwestią jest uświadomienie dziecku, z jakiego urządzenia przyjdzie mu korzystać. Zanim powierzymy mu hulajnogę, musimy być absolutnie pewni co do tego, że będzie poruszało się nią w sposób uważny i bezpieczny dla siebie oraz innych osób, zwłaszcza przechodniów.

Dopiero wtedy, kiedy będziemy całkowicie pewni tego, że nasze dziecko jest odpowiedzialne, możemy przekazać mu hulajnogę. Inne zabezpieczenia? Podobnie jak w przypadku roweru dla dzieci, deskorolki czy zwykłej hulajnogi, zawsze warto wyposażyć dziecko w kask. Mogą się również przydać ochraniacze na łokcie i kolana.

Przed każdym rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić stan techniczny hulajnogi, zwłaszcza kół i hamulców. Zarówno koła jak i łożyska to elementy wymienne i zużywalne, dlatego bezwzględnie konieczną jest regularna kontrola ich stanu.

Hulajnoga elektryczna dla dzieci to świetny pomysł na prezent, który dostarczy pociechom wiele przyjemności i może przekonać do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jeśli tylko wybierzemy właściwy model i odpowiednio wyedukujemy podopiecznego do bezpiecznego korzystania z e-hulajnogi, wszystko będzie w porządku.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.