HP ProDesk 600 G5 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

| 0 Komentarzy
Recenzujemy biznesowe zestawy komputerowe od HP. Z czego składają się modele ProDesk 600 G5?

Jest to kolejna już wersja sprzętu dla klientów korporacyjnych. Podobnie jak ma to miejsce w wielu innych seriach, na rynku znajdziemy urządzenia zamknięte w różnych obudowach. Wybór poszczególnego modelu zależy między innymi od ilości wolnego miejsca na stanowisku pracowniczym.

Polecane komputery

HP ProDesk 600 G5 – dane techniczne oraz cena

To oczywiście nie wszystko, ponieważ komputery różnią się między sobą nie tylko wymiarami i wyglądem, ale również zamontowanymi podzespołami. Producent zdecydował się na wykorzystanie nowych procesorów z serii Intel Coffee Lake, a także z dedykowanych kart graficznych. Oczywiście ostateczny zestaw podzespołów zależny jest od wybranej wersji.

HP ProDesk 600 G5 – dostępne konfiguracje

Analizowana seria komputerów biznesowych zwraca na siebie uwagę przede wszystkim tym, iż składa się ze sporej liczby zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Na rynku znaleźć można kilkadziesiąt zestawów z różnymi procesorami i jednostkami GPU. Tak szeroki wybór z jednej strony rodzi problemy decyzyjne, z drugiej jednak pozwala wybrać sprzęt, który w każdym aspekcie będzie odpowiadał konkretnym wymaganiom i potrzebom firm – zarówno tych większych, jak i mniejszych.

Gwarantowane jest to między innymi przez wiele dostępnych procesorów. Komputer HP ProDesk 600 G5 występuje bowiem na rynku w wersjach wyposażonych w kilkanaście różnych układów CPU. Który z nich wybrać?

Największą wydajnością wyróżniają się procesory Intela dziewiątej generacji. Zostały one doskonale dostosowane do wymagań sprzętowych stawianych przez najnowsze i najbardziej rozbudowane programy biznesowe, projektowe, sieciowe i multimedialne. Wrażenie robi zwłaszcza model Intel Core i9-9900.

Ten ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy procesor jest jednym z lepszych sprzętów montowanych w obecnych komputerach biznesowych. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 3100 MHz, natomiast w trybie turbo dobija aż do poziomu 5000 MHz. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze 16 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP układu wynosi 65 W.

Parametry te jasno wskazują, że mamy do czynienia z niezwykle wydajnym urządzeniem, które zapewni bezproblemową obsługę wszystkich wspomnianych programów i narzędzi. Z jego mocy obliczeniowej powinni być zadowoleni przede wszystkim profesjonaliści.

Jak łatwo można się domyślić, wspomniany wyżej procesor jest montowany w komputerach najdroższych. Na co jednak możemy się zdecydować płacąc mniej? Bardzo przyzwoitą wydajnością wyróżniają się układy Intel Core i7 oraz Intel Core i5, także dziewiątej generacji.

Wyróżnić należy zwłaszcza model Intel Core i7-9700, który dysponuje ośmioma rdzeniami i ośmioma wątkami. Dzięki taktowaniu na poziomie od 3000 MHz do 4700 MHz i 12 MB pamięci podręcznej, możemy liczyć na bezproblemową obsługę najbardziej wymagających programów. Na nieco niższym, acz całkiem wysokim, poziomie znajdują się modele i5 – mowa tutaj o układach Intel Core i5-9600 (sześć rdzeni, sześć wątków, taktowanie 3100-4600 MHz) oraz i5-9500 (sześć rdzeni, sześć wątków, taktowanie 3000-4400 MHz). Co ciekawe, na rynku znajdziemy także komputer z układem Intel Core i5-9500T, a więc zmodyfikowaną wersją przed chwilą omawianego procesora. Wyróżnia się on niższym współczynnikiem TDP (35 W) i obniżonym taktowaniem (2200-3700 MHz).

To oczywiście nie wszystko. Producent przygotował bowiem jeszcze konfiguracje wyposażone w procesory Intel Core i3 dziewiątej generacji, kilka układów ósmej generacji, a także modele Intel Pentium oraz Celeron. Poniżej przedstawiamy je wszystkie.

  • Intel Core i3-9300 – cztery rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania – od 3700 MHz w trybie bazowym do 4300 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna trzeciego poziomu 8 MB, współczynnik TDP 62 W.
  • Intel Core i3-9100 - cztery rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania – od 3600 MHz w trybie bazowym do 4200 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna trzeciego poziomu 6 MB, współczynnik TDP 65 W.
  • Intel Core i7-8700 – sześć rdzeni, dwanaście wątków, częstotliwość taktowania – od 3200 MHz w trybie bazowym do 4600 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna trzeciego poziomu 12 MB, współczynnik TDP 65 W.
  • Intel Core i5-8500 – sześć rdzeni, sześć wątków, częstotliwość taktowania – od 3000 MHz w trybie bazowym do 4100 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna trzeciego poziomu 9 MB, współczynnik TDP 65 W.
  • Intel Core i3-8100 – cztery rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 3600 MHz. Pamięć podręczna trzeciego poziomu 6 MB, współczynnik TDP 65 W.
  • Intel Pentium G5620 – dwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 4000 MHz. Pamięć podręczna trzeciego poziomu 4 MB, współczynnik TDP 54 W.
  • Intel Pentium G5600 - dwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 3900 MHz. Pamięć podręczna trzeciego poziomu 4 MB, współczynnik TDP 54 W.
  • Intel Pentium G5420 – dwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 3800 MHz. Pamięć podręczna trzeciego poziomu 4 MB, współczynnik TDP 54 W.
  • Intel Celeron G4930 – dwa rdzenie, dwa wątki, częstotliwość taktowania 3200 MHz. Pamięć podręczna trzeciego poziomu 2 MB, współczynnik TDP 54 W.

Jak widać, naprawdę jest z czego wybierać. Dzięki wykorzystaniu tak dużej ilości procesorów, swoje konfiguracje znajdą tu dużej firmy budujące zaplecze IT, małe i średnie przedsiębiorstwa, freelancerzy, profesjonaliści, a także użytkownicy domowi. Warto nadmienić, że specyfikacja HP ProDesk 600 G5 wskazuje na wykorzystanie bardzo szybkiej pamięci RAM typu DDR4 (taktowanie na poziomie 2666 MHz). W zależności od modelu komputera, na płycie głównej zamontowane mogą zostać kości o łącznej pojemności wynoszącej aż 64 GB. Na pewien wybór możemy liczyć także w przypadku dysków twardych. Na rynku znajdziemy modele z pojedynczymi urządzeniami HDD lub SSD, a także zestawy wyposażone w oba te dyski.

Bardzo szeroka jest również kategoria kart graficznych montowanych w komputerach z serii HP ProDesk 600 G5. Zdecydować możemy się bowiem na jednostki zintegrowane lub 5 różnych modeli dedykowanych. Najwydajniejszą kartą jest bez wątpienia Nvidia GeForce RTX 2060 z 6 GB pamięci GDDR6. Pozwoli ona na obsługę najbardziej rozbudowanych programów specjalistycznych, a także wielu nowych gier PC.

Sporą wydajnością wyróżnia się także jednostka AMD Radeon RX 580 z 8 GB pamięci GDDR5. Warto podkreślić jej gamingowy charakter. W tańszych zestawach znajdziemy takie karty jak AMD Radeon RX 550X (4 GB pamięci GDDR5), a także AMD Radeon R7 430 oraz Nvidia GeForce GT 730 – obie korzystające z 2 GB pamięci własnej.

HP ProDesk 600 G5 – wygląd

Jak już wspomnieliśmy, zróżnicowanie poszczególnych komputerów wchodzących w skład tej serii dotyczy nie tylko montowanych podzespołów, ale również konstrukcji, w których zostały zamknięte. Wybór konkretnej obudowy ma ogromne znaczenie – wpływa bowiem nie tylko na dostępność konkretnych elementów, ale także na potencjał przyszłej rozbudowy zestawu.

Najlepiej pod tym względem prezentują się modele HP ProDesk 600 G5 MT, a więc komputery z obudowami Micro Tower. Nie są to sprzęty ogromne, tak jak ma to miejsce w przypadku standardowych konstrukcji Tower, jednak ich wymiary gwarantują sprawną wymianę powietrza, a także łatwą wymianę poszczególnych podzespołów czy też dołożenie nowych elementów. Wszystko to sprawia, że komputer będzie mógł być w przyszłości rozbudowywany zgodnie z naszymi potrzebami.

Zdecydowanie mniejsze są modele zamknięte w obudowach typu SFF – Small Form Factor. Komputery położone są w pozycji poziomej, toteż łatwo można ułożyć je na biurku. Zajmują niewiele miejsca, jednak ich rozbudowa będzie nieco utrudniona. Jeszcze mniejsze są konfiguracje HP ProDesk 600 G5 Mini PC. Polecane są one wszędzie tam, gdzie oszczędność miejsca ma ogromne znaczenie. Te kompaktowe komputery zmieszczą się bowiem wszędzie. Co równie ważne, ich przenoszenie powinno sprawić żadnych problemów. Wystarczy je odłączyć i wsadzić do torby czy też plecaka. Ważą nieco ponad kilogram.

Warto nadmienić, że wielkość komputera przekłada się na dostępny zestaw portów i złączy. W przypadku modeli mniejszych, nie jest on zbytnio rozbudowany, co może przeszkadzać w trakcie codziennej pracy.

HP ProDesk 600 G5 – cechy

Jak podkreśla producent, seria komputerów ProDesk 600 G5 kierowana jest do bardzo szerokiej grupy potencjalnych odbiorców. Swoje urządzenia mają znaleźć nie tylko specjaliści i najbardziej wymagający klienci korporacyjni, ale również mniejsze firmy czy też freelancerzy. Właśnie dlatego na rynek zostało wypuszczonych tyle konfiguracji, zróżnicowanych pod względem montowanych podzespołów, a także wykorzystanych konstrukcji.

Co równie istotne, każda obudowa została wykonana w taki sposób, aby była w stanie zagwarantować więcej niż przyzwoitą wydajność oraz pełną stabilność działania, zagwarantowaną przez efektywną cyrkulację powietrza oraz dobrze działający system chłodzenia. Do tego wszystkiego dochodzą liczne narzędzia ułatwiające zarządzanie zasobami sprzętu, a także zwiększające poziom bezpieczeństwa przechowywanych na dysku. Są one dołączane do zestawu, dlatego każdy może z nich skorzystać.

HP ProDesk 600 G5 – wydajność

Analiza wszystkich podzespołów każe przypuszczać, że największym potencjałem wyróżniają się konfiguracje, w których znajdziemy procesor Intel Core i9-9900. Został on doskonale przystosowany do pracy wielowątkowej, związanej z obsługą programów specjalistycznych, wyróżniających się szczególnie wysokimi wymaganiami sprzętowymi.

Do takiego procesora warto dobrać super wydajną kartę graficzną. Mowa oczywiście o jednostce Nvidia GeForce RTX 2060. Jest ona polecana do programów graficznych i projektowych, a także najnowszych gier z segmentu AAA. Wynika to z jej wysokiej wydajności, a także obsługi technologii Ray Tracingu, która „upiększa” gry poprzez zapewnienie bardziej realistycznych efektów świetlnych.

Potencjał karty jest bardzo dobrze widoczny w programach diagnostycznych. Uzyskała średni wynik na poziomie 27162 w 3D Mark 11 Performance GPU, a także 305160 punktów w programie 3DMark Ice Storm Extreme Graphics. Recenzja HP ProDesk 600 G5 uwzględniła również to, jak karta radzi sobie z obsługą gier. Z testów jasno wynika, że pozwoli na uruchomienie produkcji o najwyższych wymaganiach sprzętowych.

HP ProDesk 600 G5 – wady i zalety

Do czynienia mamy z serią, która jest w stanie zadowolić bardzo szeroką i zróżnicowaną grupę odbiorców. Dzięki temu, że na rynku dostępnych jest tak dużo konfiguracji sprzętowych, każdy powinien znaleźć urządzenie, które pasuje mu pod względem wydajności, a także możliwego zastosowania.

Nie należy przy tym zapominać o możliwości wyboru jednej z trzech konstrukcji. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić kompaktowy komputer, który zmieści się w plecaku czy torbie. Po stronie zalet sprzętu należy zapisać także wysoką jakość wykonania, a także dostępność mechanizmów ułatwiających zarządzanie zasobami, a także zwiększających poziom bezpieczeństwa danych.

Użytkownicy narzekają natomiast na zestawy portów i złączy, które w wielu konfiguracjach są mocno ubogie. Należy pamiętać również o tym, że potencjał rozbudowy komputerów kompaktowych jest mocno ograniczony. Także cena HP ProDesk 600 G5 może być problemem – mowa tu oczywiście o najlepszych konfiguracjach.

ZALETY

  • Bardzo szeroka oferta rynkowa
  • Mnóstwo zastosowań
  • Wydajne procesory i karty graficzne
  • 3 obudowy do wyboru
  • Wysoka jakość wykonania

WADY

  • Ubogi zestaw portów w niektórych konfiguracjach
  • Rozbudowa kompaktowych komputerów jest ograniczona
  • Wysokie ceny

HP ProDesk 600 G5 – podsumowanie, czy warto?

Choć dostępność tak wielu konfiguracji może tworzyć problemy decyzyjne, warto podkreślić, że jest to doskonała okazja do tego, aby zakupić komputer, który spełni wszystkie nasze wymagania i potrzeby. Właśnie dlatego przedstawiona wyżej seria jest warta polecenia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.