Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

HP Z4 G4 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Na rynek została wypuszczona nowa wersja rozbudowanej stacji roboczej z serii HP Z4. Czym się wyróżnia?

Jak ma to miejsce w przypadku wielu nowych sprzętów od tego producenta, liczyć możemy na dostęp do wielu niezwykle zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Składają się one między innymi z wydajnych procesorów z serii Intel Xeon oraz Core, a także specjalistycznych kart graficznych dostarczanych przez Nvidię i AMD.

HP Z4 G4 – dane techniczne oraz cena

Tak bogaty wybór podzespołów pozwala znaleźć sprzęt dostosowany do konkretnych zadań. Warto podkreślić również, że każdy oferowany na rynku zestaw gwarantuje możliwość swobodnej rozbudowy, związanej z wymianą lub montażem nowych podzespołów.

HP Z4 G4 – dostępne konfiguracje

Producent przygotował mnóstwo zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, dlatego warto zwrócić uwagę na każdy element wyposażenia komputera. Dzięki temu dokonamy lepszego wyboru. Powoli nam to również porównać ze sobą wszystkie najważniejsze podzespoły.

Rozpocząć warto od procesorów, które należy podzielić na dwie kategorie. W pierwszej znajdą się modele z serii Intel Xeon, natomiast w drugiej Intel Core. Różnice między innymi związane są nie tylko z kluczowymi parametrami technicznymi, ale również przeznaczeniem. Warto więc pokrótce omówić każdy z nich.

Xeony to procesory serwerowe. Zostały więc przystosowane do realizacji zadań wymagających ogromnej mocy obliczeniowej, a także doskonałej pracy wielowątkowej. Wszystkie układy montowane w HP Z4 G4 Workstation spełniają te kryteria. Najmocniejszym z nich jest natomiast model Intel Xeon W-2135.

Zobacz HP Z4 G4

Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor wyróżnia się bazową częstotliwością taktowania na poziomie 3700 MHz. W trybie turbo może zostać ona podbita do wartości wynoszącej 4500 MHz. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze 8,25 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP 140 W – wskazuje on na to, że układ pobiera sporą ilość energii. Potrzebuje również skutecznego systemu chłodzenia.

Jak wskazują powyższe parametry, mamy do czynienia z niezwykle wydajnym procesorem, który zapewni realizację zadań specjalistycznych. Okaże się on dobrym wyborem do maszyn serwerowych, a także wykorzystywanych chociażby do renderowania grafiki. Warto w tym miejscu podkreślić, że procesor ten montowany jest w najdroższych konfiguracjach sprzętowych.

Nico mniej kosztują modele wyposażone w układ Intel Xeon W-2133, który także dysponuje sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami logicznymi. W porównaniu z modelem najmocniejszym, wyróżnia się on nieco niższym taktowaniem, które wynosi od 3600 MHz w trybie bazowym do 3900 MHz. Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Wszystko to sprawia, że różnice między dwoma układami nie są znaczące, dlatego powinny zapewnić wydajność na podobnym poziomie.

Na rynku znajdziemy komputery korzystające z jeszcze dwóch innych procesorów. Mowa tu o modelu Intel Xeon W-2125 (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 4000-4500 MHz), a także Intel Xeon W-2123 (cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 3600-3900 MHz). Ze względu na mniejszą ilość rdzeni i wątków, ich potencjał jest mniejszy, jednak nadal możemy mówić o wydajnym sprzęcie, który pozwoli na obsługę najbardziej wymagających programów specjalistycznych.

Jak już zostało wspomniane, specyfikacja HP Z4 G4 zawierać może również jeden z procesorów z serii Intel Core. Mowa tu o urządzenia o bardziej uniwersalnym charakterze, wykorzystywanych nie tylko w ramach pracy specjalistycznej.

W tej kategorii najmocniejszym układem wydaje się Intel Core i9-9820X. Jego premiera miała miejsce pod koniec 2018 roku, dlatego mówimy o sprzęcie nowym. Dysponuje on aż dziesięcioma rdzeniami i dwudziestoma wątkami. Jeśli chodzi o częstotliwość taktowania, to w trybie bazowym wynosi 3300 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do wartości 4100 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji układu jest 16,5 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszący aż 165 W.

Stacja robocza HP Z4 G4 sprzedawana jest również konfiguracjach wyposażonych w komputery Intel Core siódmej generacji – nadal mowa tu o modelach z serii X. Do wyboru mamy 3 układy.

 • Intel Core i9-7900Xdziesięć rdzeni, dziesięć wątków. Częstotliwość taktowania – od 3300 MHz w trybie bazowym do 4300 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 13,75 MB, współczynnik TDP 165W.
 • Intel Core i7-7820X - osiem rdzeni, szesnaście wątków. Częstotliwość taktowania – od 3600 MHz w trybie bazowym do 4300 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 11 MB, współczynnik TDP 140W.
 • Intel Core i7-7800X - sześć rdzeni, dwanaście wątków. Częstotliwość taktowania – od 3500 MHz w trybie bazowym do 4000 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 8,25 MB, współczynnik TDP 140W.

Oczywiście wybór procesora zależny jest od indywidualnych preferencji, a także specyfiki programów, które mają być obsługiwane. Co jednak istotne, każdy oferowany układ zapewnia wysoką wydajność, dobrze pasującą do tego, co powinna zapewniać dobrej jakości stacja robocza.

Warto nadmienić, że omawiane komputery wykorzystują pamięć RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi aż 2666 MHz. Jest to gwarancja doskonałe wsparcia pracy procesora, zwłaszcza że na płycie głównej zamontowane mogą być kości o łącznej pojemności wynoszącej nawet 256 GB. Większość oferowanych komputerów dysponuje ośmioma slotami RAM, dlatego gwarantują wiele możliwości przyszłej rozbudowy. Na swobodę wyboru możemy liczyć także w przypadku dysków twardych. Wybrać możemy konfiguracje z jednym lub dwoma dyskami – montowane są zarówno urządzenia HDD, jak i SSD.

To jednak nie wszystko, ponieważ producent zdecydował się na wykorzystanie różnych kart graficznych. Co istotne, w niektórych modelach HP Z4 G4 montowane są po dwie jednostki GPU. Do wyboru mamy zarówno modele Nvidii, jak i AMD. Oferta kart Zielonych jest jednak znacznie szersza.

Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na karty z serii Nvidia Quadro, które zostały specjalnie dostosowane do obsługi programów specjalistycznych. Szczególnie wysoką wydajnością wyróżnia się model Nvidia Quadro P6000 z aż 24 GB pamięci typu GDDR5X. Jej wydajność zagwarantuje obsługę najbardziej rozbudowanych programów specjalistycznych. Doskonale sprawdzi się w każdych możliwych warunkach. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to karta bardzo droga (kosztuje około 25 tysięcy złotych), toteż za konfiguracje w nią wyposażone należy zapłacić mnóstwo pieniędzy (przeważnie ponad 40 tysięcy złotych).

Jeśli interesują Was więc tańsze zestawy komputerowe, powinniście celować w karty z niższą numeracją. Mowa tutaj o jednostkach Nvidia Quadro P5000 (16 GB pamięci GDDR5X), P4000 (8 GB pamięci GDDR5) P2000 (5 GB pamięci GDDR5), a także P1000 (4 GB pamięci GDDR5). W najtańszych konfiguracjach znajdziemy natomiast karty Nvidia Quadro P620, P600 oraz P400 – wszystkie korzystają z 2 GB pamięci typu GDDR5.

Jeśli chodzi natomiast o karty AMD, omawiana stacja robocza najczęściej jest sprzedawana wraz z kartą AMD Radeon Pro WX 4100 lub Pro WX 3100. Obie jednostki dysponują 4 GB pamięci własnej. To jednak nie koniec, ponieważ na rynku znaleźć można także zestawy wyposażone w gamingową kartę graficzną. Mowa tu o jednostce Nvidia GeForce RTX 2080 Ti, która obsługuje technologię Ray Tracingu. Jej moc obliczeniowa (11 GB pamięci GDDR6) pozwoli na obsługę wszystkich programów specjalistycznych i gier.

HP Z4 G4 – wygląd

Każdy zestaw został zamknięty w obudowie typu Micro Tower, która została nieco odmieniona względem poprzedniej generacji. Nadal mamy do czynienia z wysokiej jakości konstrukcją, która wyróżnia się nie tylko wysoką wytrzymałością mechaniczną, ale również sprawną cyrkulacją powietrza, co oczywiście pozytywnie wpływa na chłodzenie najważniejszych podzespołów.

Warto nadmienić, że obudowa została zmniejszona o 10% w porównaniu z poprzednimi modelami. Dzięki temu zajmuje mniej miejsca, może być więc wykorzystywana w różnych warunkach. Producent postawił na bardzo przemyślany projekt, dzięki któremu dostęp do najpotrzebniejszych elementów jest bardzo wygodny. Co równie istotne, obudowa zapewnia nam swobodę rozbudowy zestawu. Nie powinniśmy mieć więc problemów podczas wymiany konkretnych urządzeń czy dokładaniu nowych.

Podczas analizy poszczególnych modeli, warto zwrócić uwagę także na to, w jakie zestawy portów i złączy zostały wyposażone. Przeważnie jednak składają się one z wielu elementów, które okażą się niezwykle przydatne podczas codziennej pracy.

HP Z4 G4 – cechy

Producent postawił na rozszerzenie swojej ofert, co powinno pozwolić na dotarcie do bardzo szerokiej grupy potencjalnych odbiorców. Dlatego właśnie na rynek wypuszczonych zostało tak wiele konfiguracji sprzętowych, dzięki czemu w łatwy sposób możemy dostosować swój wybór do wymagań sprzętowych stawianych przez programy, które mają być obsługiwane. HP Z4 G4 okaże się więc dobrym wyborem dla grafików, projektantów, architektów czy też osób specjalizujących się w montażu. Do tego wszystkiego dochodzą spore możliwości rozbudowy każdego zestawu. Dzięki temu, zakup komputera może okazać się inwestycją na lata.

To jednak nie wszystko, ponieważ producent zadbał także o kwestie szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Do dyspozycji otrzymujemy między innymi specjalne narzędzia, które zwiększają ochronę danych przechowywanych na rynku. Mowa tutaj między innymi o oprogramowaniu HP Client Security Suite oraz HP Sure Start.

HP Z4 G4 – wydajność

Jak już zostało wspomniane, zarówno procesory Intel Xeon, jak i Intel Core gwarantują doskonałą wydajność, dzięki której możemy liczyć na osiągi na najwyższym poziomie. Wyróżnić należy przede wszystkim dwa układy – Intel Xeon W-2135 oraz Intel Core i9-9820X.

Jeśli chodzi natomiast o karty graficzne, do użytku specjalistycznego najlepiej nada się oczywiście Nvidia Quadro P6000. Wrażenie robią jej parametry techniczne, a także wyniki uzyskiwane w testach diagnostycznych. Powinna być dobierana do zestawów wykorzystywanych w centrach IT. Jeśli Wasze wymagania nie są tak duże i chcecie wykorzystać komputer także do obsługi gier, powinniście zainteresować się jednostką Nvidia GeForce RTX 2080 Ti, która pozwoli na uruchomienie wszystkich najnowszych produkcji na wysokich detalach graficznych.

HP Z4 G4 – wady i zalety

Zdecydowanie największym atutem omawianej serii stacji roboczych jest bogactwo wyboru podzespołów, które są montowane w poszczególnych modelach. Dzięki temu, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wybrać dokładnie taki sprzęt, o jaki nam chodzi. Zarówno pod względem wydajności, jak i ceny.

Co równie istotne, montowane podzespoły pochodzą z różnych kategorii – mowa tu o podzespołach specjalistycznych, uniwersalnych, a także gamingowych. Zyskujemy więc swobodę, o jakiej nie możemy myśleć w przypadku wielu innych serii. Po stronie zalet komputera zapisać należy także wysoką wydajność wspomnianych podzespołów. Poradzą sobie one z obsługą wszystkich programów i narzędzi.

Na plus zapisać możemy także wysoką jakość wykonania obudowy komputera, a także spore możliwości rozbudowy zestawów. Nie należy zapominać także o rozbudowanych zestawach portów i złączy. Jeśli chodzi natomiast o wady, wspomnieć musimy przede wszystkim o wysokich cenach poszczególnych konfiguracji. Za te najlepsze zapłacić musimy kilkadziesiąt tysięcy złotych.

ZALETY

 • Wiele konfiguracji do wyboru
 • Podzespoły wysokiej wydajności
 • Możliwość wyboru procesorów i kart graficznych z różnych kategorii
 • Narzędzia bezpieczeństwa
 • Wysoka jakość wykonania
 • Swoboda rozbudowy
 • Zadowalający zestaw portów i złączy

WADY

 • Horrendalnie wysokie ceny

HP Z4 G4 – podsumowanie, czy warto?

Seria składa się z niezwykle wydajnych stacji roboczych, które mogą być wykorzystywane do realizacji najtrudniejszych zadań. Z pewnością okażą się dobrym wyborem do pracowni, a także rozbudowanych centrów IT.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.