Udostępnij
Skomentuj

Hokej na trawie – co to jest? Jak zacząć?

Hokej na trawie to gwarancja nie lada frajdy. Sport ten uczy również współpracy w grupie i szybkiego podejmowania decyzji.

Hokej na trawie – jak się nazywa?

Angielska nazwa hokeja na trawie brzmi field hockey. Odróżnić więc należy tę dyscyplinę od unihokeja (z ang. floorball), który jest rozgrywany w hali.

Co to jest hokej na trawie?

Hokej na trawie to nic innego jak zespołowa gra sportowa, która przypomina klasyczny hokej, z tym że rozgrywany na trawie. Zamiast krążka zawodnicy używają piłki. Nie noszą również łyżew, lecz specjalne buty do hokeja na trawie. Również ich ubiór różni się od ubioru tradycyjnych hokeistów. Dla przykładu, nie noszą kasków, a jedynie ochraniacze. Także i kije mają nieco inną budowę niż modele do klasycznego hokeja.

Najstarsze wzmianki dotyczące hokeja na trawie pochodzą ze Szkocji, Holandii i Anglii, gdzie w grę tę Sportgrano już w Średniowieczu. Obecnie sport ten uprawia się nie tylko na naturalnej trawie, ale i sztucznej oraz na hali. W wersji halowej (unihokej) obowiązują jednak nieco inne reguły, odmienna jest też liczba graczy, a i pole gry jest mniejsze.

Zasady gry w hokeja na trawie

W meczu hokeja na trawie biorą udział dwie drużyny. W każdej z nich znajduje się 11 zawodników, plus 5 na rezerwie. Mecz składa się z dwóch, 35-minutowych części, między którymi jest 5 minut przerwy. Boisko do hokeja na trawie ma wymiar 91,40x55m. Po przeciwległych stronach stoją na nim dwie bramki – każda po 2,14 m wysokości i 3,66 m szerokości.

Każda z drużyn ma za zadanie wbić okrągłą piłkę o średnicy 7-7,5 cm i masie około 160 g do bramki przeciwnika. W tym celu zawodnicy posługują się kijami, które swym wyglądem przypominają drewniane laski. Obecnie do produkcji kijów używa się nie tylko drewna, ale i włókna szklanego. Długość kija jest uzależniona od wzrostu gracza.

Gracz może dotknąć piłki jedynie płaską stroną kija lub jego krawędzią. Dodatkowo nie można dotknąć piłki jakąkolwiek częścią ciała. Jedynie bramkarz może to robić, blokując bramkę. Do dyspozycji ma również kij. Wygrywa ta drużyna, która strzeli więcej bramek.

Warto wiedzieć!

Zarówno męskie, jak i żeńskie drużyny hokeja na trawie uczestniczą w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Lidze Światowej, Champions Trophy i rozgrywkach klubowych. Podlegają one również IHF, czyli Międzynarodowej Federacji Hokeja. Hokej na trawie jest szczególnie popularny na południu Stanów Zjednoczonych, we wschodniej Azji, w Europie Zachodniej oraz w Australazji.

Akcesoria do hokeja na trawie

Bez odpowiednich akcesoriów gra w hokeja na trawie nie jest możliwa. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele różnorodnych rozwiązań. Co jest niezbędne?

  • Kije. Mogą być drewniane lub wykonane z włókna szklanego. Co ciekawe, kije leworęczne są bardzo rzadko dostępne. Nie cieszą się dużą popularnością, gdyż nie można z nich korzystać podczas oficjalnych rozgrywek.
  • Piłki. Wykonane z plastiku, odznaczają się dużym stopniem bezpieczeństwa. Choć uderzenie nimi może być bolesne, nie powinno wyrządzić większej krzywdy. Nie dziwi zatem fakt, że jest to dyscyplina polecana także dla dzieci.
  • Ochraniacze. Żeby zagwarantować sobie maksimum bezpieczeństwa podczas gry, zawodnik powinien wyposażyć się w ochraniacze. Zakłada się je głównie na golenie, co zabezpiecza nogę przed ewentualnym ciosem kija.
  • Odzież. Do gry w hokeja na trawie nie potrzebujemy specjalnego stroju. Wystarczy sportowa koszulka i spodenki, a w przypadku kobiet spódniczka.
  • Obuwie. Buty korki to rozwiązanie, które idealnie sprawdza się podczas gry w hokeja na trawie. Są lekkie, a zarazem wytrzymałe. Gwarantują również odpowiednią przyczepność.

Hokej na trawie a unihokej

Jak zostało wspomniane, mianem unihokeja określa się hokej, który jest rozgrywany w hali. W przypadku tej dyscypliny do gry używa się kijów poliwęglanowych, które mają zaokrągloną w prawo bądź w lewo łopatkę. Piłka zaś wykonana jest z plastiku i wyróżnia się charakterystycznym wyglądem – ma 26 otworów.

Mecz rozgrywa się na boisku o wymiarach 20x40 metrów. W skład każdej drużyny wchodzi po 5 zawodników (plus gracze rezerwowi). Mecz składa się z trzech części. Każda z nich wynosi 20 minut, a pomiędzy tercjami następuje 10 minut przerwy. Jedno pozostaje niezmienne – wygrywa ta drużyna, która strzeli więcej bramek.

Podsumowując, hokej na trawie to gra zespołowa, która może być źródłem nie lada frajdy. Żeby rozpocząć przygodę z tą dyscypliną sportową nie trzeba ani szczególnych umiejętności, ani bardzo zaawansowanego sprzętu. Sprzyja to popularyzacji hokeja na trawie. Jednak wbrew pozorom oferta rynkowa akcesoriów hokejowych charakteryzuje się sporym z różnicowaniem. Jest, z czego wybierać. Każdy więc znajdzie rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.