Udostępnij
Skomentuj

Orbitrek magnetyczny czy mechaniczny – czym się różnią? Który jest lepszy?

Orbitrek to stały element nie tylko siłowni czy klubów fitness, ale także domowych stref ćwiczeń.

W tych ostatnich dominują orbitreki magnetyczne oraz mechaniczne, głównie ze względu na niską ceną, często utrzymanej przy dobrej jakości. Jaki model wybrać, żeby rzeczywiście była ona dobra? Czym charakteryzują i różnią się poszczególne rodzaje?

Który orbitrek – magnetyczny czy mechaniczny – będzie lepszy?

Orbitrek to urządzenie zastępujące bieganie czy jeżdżenie na rowerze, na które nie każdy na czas i warunki. Jest także alternatywą dla często nużącej jazdy na rowerku stacjonarnym, angażuje też więcej partii mięśni on. Używany jest tak dla polepszenia kondycji i ruchomości stawów, jak i w treningach kardio. Na rynku dostępne są trzy rodzaje orbitreków – mechaniczny, magnetyczny i elektromagnetyczny. Ten ostatni jest dość drogi – zarówno jeśli chodzi o zakup, jak i utrzymanie – więc częściej spotyka się je w użytku profesjonalnym (więcej informacji o nich znaleźć można w innych naszych poradnikach), zajmiemy się zatem opisem dwóch pozostałych.

Polecane orbitreki

Na co zwracać uwagę przy wyborze orbitreka? Czym się różnią?

Orbitreki różnią się przede wszystkim systemem hamowania, czy dozującym opór. Modele mechaniczne działają na zasadzie hamulca, który dzięki tarciu mniejsza prędkość koła zamachowego, przez do użytkownik odczuwa większy opór. W modelach magnetycznych hamowanie odbywa się poprzez działanie pola magnetycznego przybliżanego do koła za pomocą silnika (automatyczne) albo pokrętła (manualne). Taka konstrukcja zapewnia cichą pracę, idzie jednak w parze z wyższą ceną. Na co jeszcze – poza systemem hamowania – zwracać uwagę przy wyborze?

 • Regulacja oporu – im szerszy jest zakres regulacji oporu, tym dokładniejsze będą nasze starania do dopasowania odpowiedniego obciążenia.
 • Maksymalny ciężar – producenci poszczególnych modeli podają maksymalny ciężar osoby, które można bezpiecznie ćwiczyć na orbitreku. Jeśli maszyna na służyć do redukcji masy, warto zwrócić uwagę, czy dedykowana jest dla naszych potrzeb i ciężaru.
 • Udogodnienia – jeśli orbitrek ma być często przenoszony lub chowany, warto zwrócić uwagę, czy jego wymiary i konstrukcja na to pozwalają.
 • Możliwość regulacji – w taką opcję wyposażona jest większość trenażerów, jednak warto upewnić się, czy na naszym modelu można ustawić podstawowe parametry, jak czas, regulacja obciążenia, dopasowanie do ciężaru i wieku czy liczenie spalanych kalorii. Urządzenie trzeba dopasować także do swojej budowy i wzrostu, inaczej korzystanie z niego może okazać się trudne.
 • Ciężar koła zamachowego – im większy, tym z większym obciążeniem będziemy mogli ćwiczyć.
 • Stabilność – sprawdźmy, czy siodełko i inne elementy są na tyle duże czy dopasowane, byśmy czuli się na maszynie bezpiecznie.

Orbitrek mechaniczny – czy warto?

Choć najnowsze modele wyposażone są w systemy magnetyczne lub elektromagnetyczne, ciągle można kupić orbitreki mechaniczne. Są one nawet o połowę tańsze niż nowsze odpowiedniki, co sprawia, że często pojawiają się w domowych strefach sportu. Jakie są jeszcze wady i zalety tego rozwiązania?

Orbitrek mechaniczny - wady i zalety

 • Niska cena
 • Nie pobiera dużo prądu
 • Spory wybór, także wśród starszych modeli
 • Głośność
 • Niższa żywotność

Orbitrek magnetyczny-plusy i minusy w porównaniu do mechanicznych

Istnieją dwa główne rodzaje obritreków magnetycznych – wyposażone w silnik i te z pokrętłem. Te pierwsze mają niższą żywotność, ale silnik umożliwia wiele dodatkowych funkcji, jak na przykład możliwość ustawienia programów treningowych. Drugi jest trwalszy nie pobiera prądu – potrzebne są tylko baterie, aby działał wyświetlacz, a i bez nich orbitrek ruszy (choć już bez wyświetlacza). Nie ma jednak już planów treningowych. Czy to sprawia, że orbitrek magnetyczny jest lepszy niż mechaniczny? Tak, bo jest cichszy – i to główna zaleta w porównaniu ze starszym modelem. Te z pokrętłem mają ponadto znaczne lepszą żywotność, choć i z dobrym silnikiem nie będziemy mieć problemów. Model magnetyczny jest też jednak droższy, co przeważa na korzyść starszego rozwiązania. Podsumowując, możemy wyróżnić następujące mocne i słabe strony tego rodzaju trenażera:

Orbitrek magnetyczny - wady i zalety

 • Płynność działania
 • Cicha praca
 • Bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie
 • Wyższa cena

Jaki orbitrek lepszy – magnetyczny czy mechaniczny? Podsumowanie

Z doświadczeń użytkowników domowych wynika, że nie na znaczących różnic jeśli o samo ćwiczenie na modelach magnetycznym i mechanicznym. Różnica uwidacznia się natomiast w komforcie użytkowania – ten drugi rodzaj jest zdecydowanie głośniejszy. Przy intensywnym użytkowaniu pasek klinowy, w jaki wyposażony jest model mechaniczny, może się ponadto zdzierać, przez co istnieje obawa, że szybciej się zepsuje – dobrze zatem wybierać modele z co najmniej dwuletnią gwarancją. Podobnie jest jednak z silnikami w modelu magnetycznym – jako że posiadają one wiele części ruchomych, po czasie coś może się w nich popsuć. Jeżeli wybieramy sprawdzonych producentów, nie powinno to się jednak stać przy nawet codziennym użytkowaniu domowym.

Jaki orbitrek zatem wybrać? Magnetyczny, jeśli wolimy dołożyć więcej i zależy nam na cichej pracy. Jeśli bardziej niż na niewydawaniu przez urządzenie dodatkowych dźwięków zależy nam na niskiej cenie, możemy jednak bez uszczerbku dla jakości wykonywanych ćwiczeń wybrać model magnetyczny. Sprawdź orbitreki Zipro lub orbitreki inSportline, które są aktualnie najpopularniejesze.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.