Udostępnij
Skomentuj

HMB – właściwości, zastosowanie skutki uboczne oraz dawkowanie

HMB jest suplementem budzącym liczne kontrowersje – jak naprawdę działa i czy warto go stosować?

HMB jest jednym z najpopularniejszych suplementów w świecie kulturystycznym od początku lat 90-tych. Wiele kulturystów chwaliło działanie HMB i mówili, że dzięki temu suplementowi osiągają bardzo dobre wyniki. Pomimo swojej popularności pojawiły się opinie, że HMB to wytwór czysto-marketingowy i jego działanie nie jest tak korzystne jak opisują to firmy suplementacyjne. Jak jest naprawdę? Czy HMB działa? Czy warto go suplementować?

Co to jest HMB?

HMB, a właściwie kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy jest metabolitem aminokwasu leucyny, który bardziej skutecznie zapobiega rozpadowi białka mięśniowego. W porównaniu do leucyny, HMB wydaje się być znacząco silniejszy w gramach na gram, przy osłabieniu szybkości rozpadu białek mięśniowych, ale jest mniej skuteczny niż leucyna w indukowaniu syntezy białek mięśniowych. Z tego powodu HMB jest sprzedawany jako środek antykataboliczny (mający na celu zminimalizowanie utraty masy mięśniowej podczas okresów redukcji tkanki tłuszczowej), a nie środek anaboliczny (mający na celu przyspieszenie przyrostów masy mięśniowej).

Właściwości oraz zastosowanie HMB

Suplementacja HMB może spowolnić lub nawet zminimalizować procesy antykataboliczne zachodzące podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Przyjmowanie HMB daje organizmowi możliwość szybciej regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym. Oznacza to, że organizm dłużej pozostaje w stanie anabolicznym, co pozwala na utrzymanie masy mięśniowej podczas okresu redukcyjnego.

Przez naukowców lowa State University zostały przeprowadzone badania na ludziach, przetestowali oni grupę 40 mężczyzn, którzy trenowali przez 4 tygodnie. Po okresie badań naukowcy odkryli, że mężczyźni, którzy przyjmowali 3 gramy HMB dziennie, zbudowali więcej tkanki mięśniowej i stracili więcej tłuszczu niż grupa mężczyzn przyjmująca placebo.

Przeprowadzone badanie sugeruje, że wbrew powszechnej opinii suplementacja HMB może przyczyniać się do nieco szybszego budowania masy mięśniowej.

Skutki uboczne HMB

Podjęto badania mające na celu określenie skutków ubocznych suplementacji HMB u mężczyzn, kobiet, dzieci i osób starszych. W 9 oddzielnych badaniach stwierdzono jedynie pozytywne skutki przyjmowania HMB głównie dla rozbudowy oraz utrzymania masy mięśniowej, utraty tkanki tłuszczowej oraz obniżenia ciśnienia krwi, a także zmniejszenia poziomu cholesterolu.

Dawkowanie HMB

Zalecaną dawką HMB aby zmniejszyć utratę masy mięśniowej w okresach katabolicznych jest od 1 grama do 3 gram HMB dziennie. Uważa się, że jest to odpowiednik od 20 gram do 60 gramów leucyny, od której HMB jest 20-krotnie silniejsze.

Aby zmaksymalizować efekty HMB zaleca się przyjmowanie suplementu na 30 – 45 minut przed sesją treningową.

HMB obecnie wydaje się być całkiem interesującym suplementem w celu zmniejszenia utraty masy mięśniowej podczas okresów, w których zanik mięśni jest przyspieszony i powinien teoretycznie przynosić benefity u sportowców będących na diecie o ujemnym bilansie kalorycznym.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.