Udostępnij
Skomentuj

Henna rzęs - jak zrobić? Jak wygląda? Jaka najlepsza?

Zabieg farbowania rzęs można wykonać w każdym gabinecie kosmetycznym lub samodzielnie w domu.

Farbowanie rzęs w domu wymaga pewnej wprawy, której można nabrać już po kilku razach. Jak farbować henną rzęsy, co daje henna rzęs i czy henna rzęs jest szkodliwa? Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć w naszym poradniku.

Jak malować henną rzęsy?

Przed farbowaniem warto poznać rodzaje henny do rzęs.

 • Henna w proszku do samodzielnego rozrobienia. Do takiej henny dołączany jest często aktywator - czyli substancja, z którą należy połączyć proszek, aby ten mógł zafarbować rzęsy. Po przygotowaniu mieszanki według instrukcji znajdującej się na opakowaniu, mieszanka jest gotowa do nałożenia na rzęsy.
 • Henna w kremie - ma postać kremu, który trzeba połączyć z dołączonym aktywatorem. Do henny często dołączany jest wygodny aplikator, dzięki czemu nie trzeba osobno kupować pędzelka do nakładania henny na rzęsy.

Jak zrobić hennę rzęs?

Aby samodzielnie wykonać zabieg farbowania rzęs henną w domu należy przygotować kilka przedmiotów. Potrzebne będą:

 • henna do rzęs - w proszku do rozrobienia lub w kremie,
 • aplikator do nakładania henny - można kupić specjalny pędzelek do nakładania kosmetyku, można go też nałożyć wyczyszczoną szczoteczką od tuszu do rzęs, czasami aplikator dołączany jest do henny,
 • waciki,
 • wazelina albo tłusty krem,
 • patyczki kosmetyczne,
 • pojemniczek na rozrobienie henny.

Po przygotowaniu tych przedmiotów można przystąpić do farbowania. Jak pomalować henną rzęsy?

 1. Najpierw należy rozrobić hennę z aktywatorem. Dokładna instrukcja znajduje się na każdym opakowaniu kosmetyku.
 2. Wacik z jednej strony należy posmarować wazeliną. Posmarowaną stroną przyłożyć go pod linią dolnych rzęs. Można też wacik położyć na górnej powiece - wygodniejsze jest jednak posmarowanie powieki tłustym kremem lub wazeliną. Te czynności mają zapobiec zafarbowaniu skóry.
 3. Jeśli henna nakładana jest szczoteczką do rzęs, to wystarczy nałożyć ją jak zwykły tusz do rzęs. Jeśli pędzelkiem lub aplikatorem, to kosmetykiem należy posmarować wszystkie rzęsy. O wiele wygodniej i precyzyjniej nakłada się jednak hennę szczoteczkę do rzęs.
 4. Po nałożeniu henny należy odczekać czas wyznaczony przez producenta. Czasem jest to 5, a czasem 15 minut. Nie powinno się trzymać henny na rzęsach dłużej niż zaleca producent.
 5. Po odczekaniu określonego czasu trzeba zmyć hennę wacikiem nasączonym wodą.

Jeśli w trakcie nakładania henny pobrudzi się skóra, to zabrudzenia można usunąć patyczkiem z odrobiną wazeliny. Po co henna rzęs? Przede wszystkim do podkreślenia rzęs i nadania im wyrazistego koloru.

Henna do rzęs w pytaniach i odpowiedziach

 • Jak wygląda henna rzęs po skończonym farbowaniu? Rzęsy są podkreślone i wyraźnie je widać. Najczęściej wybierane kolory to czarny, brązowy lub grafitowy. Rzęsy farbowane henną można malować tuszem oraz podkręcać.
 • Jak często henna powinna być wykonywana? Czas trwałości henny podawany jest na opakowaniach. Zazwyczaj są to dwa tygodnie. Czasami kolor może zacząć znikać wcześniej.
 • Jaka henna do rzęs? Przede wszystkim przeznaczona właśnie do farbowania brwi i rzęs. Nie można farbować rzęs henną przeznaczoną do farbowania włosów. Henna może być w proszku lub w kremie. W zależności od producenta i rodzaju henny jedno opakowanie może starczyć na jednorazowe farbowanie albo wystarczyć nawet na 15 aplikacji.
 • Czy henna jest bezpieczna? Razem z tym pytaniem pojawia się kolejne - czy henna osłabia rzęsy? Henna jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, ponieważ jest to naturalny barwnik.

* Można się czasem spotkać z opiniami, że henna po długotrwałym i regularnym stosowaniu osłabia rzęsy. Są to sporadyczne przypadki - można wtedy zrobić sobie krótką przerwę od farbowania rzęs henną i zregenerować je za pomocą np. serum do rzęs.

* Henna rzęs a zapalenie spojówek. Zapalenie spojówek może być spowodowane między innymi źle dobranymi kosmetykami. Henna może uczulić tak samo jak tusz do rzęs, cienie do powiek czy nieodpowiedni krem. Jeśli ktoś ma wrażliwą skórę i skłonności do alergii to możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznej.

Warto wiedzieć

Henna rzęs a ciąża. Nie ma przeciwwskazań do stosowania henny w trakcie ciąży. Jak każdy kosmetyk, także henna, może wywołać uczulenie, szczególnie u kobiet w ciąży, które w tym okresie są bardziej skłonne do alergii.

 • Czy henna rozjaśnia rzęsy? Można się spotkać z opiniami, że po całkowitym wymyciu barwnika rzęsy mogą być jaśniejsze.
 • Czy henna wydłuża rzęsy? Henna nie wydłuża rzęs. Barwnik wnika do rzęs, zmieniając ich kolor, jednak w żaden sposób nie wpływa na ich długość.
 • Henna rzęs a soczewki kontaktowe - podczas farbowania rzęs henną należy zdjąć soczewki kontaktowe, aby uniknąć ich zabrudzenia.

Czy henną do rzęs można zrobić tatuaż?

Zarówno henną do rzęs, jak i henną do włosów, można zrobić sobie tatuaż, który w zależności od tego, jak często będzie myty, może utrzymać się nawet do dwóch tygodni. Przed wykonaniem tatuażu można na skórze zrobić małą kropkę, aby wykluczyć reakcję alergiczną. Po zrobieniu tatuażu należy go przykryć folią i zostawić na kilka godzin - utrwali to tatuaż i wydłuży jego trwałość.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.