Udostępnij
Skomentuj

Henna do włosów - jak działa na włosy? Jak farbować henną?

Co to jest henna do włosów, jak henna wpływa na włosy i czy henna szkodzi włosom?

Henna do włosów a farbowanie

Aby zafarbować włosy henną, należy najpierw odpowiednio przyrządzić mieszankę koloryzującą. Henna ma postać proszku, który należy wymieszać z wodą i ewentualnie z dodatkiem różnych substancji. Woda do henny powinna być bardzo ciepła. Temperatura wody może być różna w zależności od koloru henny - podaje się ją w instrukcji. Należy dodać do niej sok z cytryny, ewentualnie z pomarańczy - chodzi o to, aby proszek mógł rozpuścić się w kwaśnym roztworze. Dokładna instrukcja znajduje się na opakowaniu. Użytkownicy tego kosmetyku mają jednak kilka sprawdzonych, domowych sposobów, które wykorzystują podczas przygotowywania mieszanki i które w różny sposób wpływają na farbowanie włosów henną. Do mieszanki, zamiast wody, dodaje się czarnej herbaty, sproszkowanej papryki - nadającej włosom refleksów. Można też do mieszanki dodać odrobinę odżywki. Należy jednak wybrać odżywkę bez silikonu i dużej zawartości olejków. W przeciwnym razie henna może nie wniknąć w strukturę włosa.

Jak farbować henną?

Po przygotowaniu mieszanki (bardzo ważne jest, aby nie miała żadnych grudek i była całkowicie gładka, w przeciwnym razie może nierównomiernie pokryć włosy) należy odstawić ją w ciepłe miejsce w celu utlenienia - chyba, że producent nie zaleca tego kroku. Utlenianie może trwać nawet 24 godziny. Po utlenieniu (lub pomijając ten krok) należy nałożyć hennę na umyte i mokre włosy. Jaki szampon przed henną? Do mycia włosów przed farbowaniem należy użyć szamponu bez silikonu. Producenci zalecają trzymać kosmetyk na włosach od półtorej do dwóch godzin. Doświadczone użytkowniczki zalecają dłuższe trzymanie henny - nawet do 4 godzin. Po minięciu określonego czasu należy zmyć hennę z włosów z użyciem samej wody. Zaleca się przez co najmniej dwa dni nie myć włosów szamponem, nie używać żadnej odżywki ani ich nie olejować.

Uwaga!

 • Przed rozpoczęciem farbowania można czoło oraz uszy posmarować tłustym kremem, co zapobiegnie zafarbowaniu skóry.
 • Hennę należy nakładać w rękawiczkach.
 • Włosy przed nałożeniem henny powinny być dobrze rozczesane.
 • Po nałożeniu henny włosy należy zawinąć w folię, a następnie w ręcznik.

Jak henna działa na włosy?

Wokół stosowania henny narosło kilka mitów. Jednym z nich jest właśnie mit dotyczący oblepiania włosów.

 • Czy henna oblepia włosy? Henna nie oblepia włosów, lecz wnika do kory włosa. Tam zachodzi reakcja - naturalne barwniki henny łączą się ze znajdującymi się w korze włosa włóknami keratynowymi, zmieniając jego kolor.
 • Czy henna prostuje włosy? Przy tym pytaniu od razu można zadać kolejne - czy henna pogrubia włosy? Zapoznając się z opiniami różnych osób, które stosowały hennę, można wywnioskować, że w kilku procentach przypadków włosy nieco się wyprostowały. Nie jest to udowodnione działanie henny. Może ono być związane z lekkim dociążeniem włosów i co się z tym wiąże - z delikatnym ich pogrubieniem. Stosując hennę, nie należy jednak liczyć na efekt pogrubienia i wyprostowania włosów. Są to skutki, które pojawiają się w niektórych przypadkach po zastosowaniu tego kosmetyku.
 • Czy henna pokryje siwe włosy? Henna pokrywa siwe włosy, jednak możliwe jest to, że siwe włosy mogą mieć nieco inny odcień od pozostałych. Zależy to tak naprawdę od koloru włosów przed farbowaniem i ogólnie od rodzaju włosów. Efekt jaki powstanie na siwych włosach po farbowaniu wcale nie musi być nieładny - w niektórych przypadkach refleksy w innym odcieniu mogą całkowicie zmienić fryzurę i nadać jej bardziej korzystnego wyglądu.
 • Czy henna jest bezpieczna w ciąży? Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania henny w ciąży. Jak każdy kosmetyk, również henna może wywołać podrażnienia. Kobiety w ciąży często są bardziej podatne na uczulenia, a także wrażliwsze na niektóre składniki, na które nie były uczulone wcześniej. Przed użyciem henny warto przeprowadzić próbę alergiczną, nie tylko w przypadku kobiet ciężarnych.
 • Henna - jak długo się utrzymuje? Trwałość henny zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju włosów, od czasu trzymania mieszanki na włosach oraz od częstotliwości mycia głowy po farbowaniu. Henna może zacząć schodzić po miesiącu, ale może także utrzymać się do półtora lub do dwóch miesięcy.
 • Henna co ile robić? Henną można pokrywać tylko odrosty lub całe włosy. Zabieg koloryzacji można przeprowadzać co miesiąc - dwa lub częściej, jeśli istnieje taka potrzeba.
 • Henna - kolory. Henną można zafarbować włosy na wiele kolorów. Oczywiście niemożliwe będzie uzyskanie z koloru blond koloru czarnego. Jaka henna do włosów blond będzie najlepsza? Z blondu można zmienić kolor na rudy oraz różne odcienie brązu, a także różne odcienie blondu. Jaka henna do ciemnych włosów? Ciemne włosy można zafarbować na czarno, przyciemnić je lub nadać im blasku przez zmianę koloru na np. rudy lub inny odcień czerwieni. W przypadku rudych włosów często pojawia się pytanie - jaka henna brwi do rudych włosów? W takim przypadku zaleca różne odcienie brązu.

Henna Khadi

Popularna i bardzo często polecana ze względu na to, że jest w 100 % naturalna - czyli nie zawiera żadnych chemicznych składników. Ma certyfikat BDIH, który gwarantuje jej najwyższą jakość. Dostępna jest w wielu kolorach. Ma bardzo dokładną instrukcję, która pozwoli nawet początkującym przygotować i dobrze nałożyć mieszankę koloryzującą.

 • Czy henna Khadi wysusza włosy? Jak każda naturalna, ziołowa henna, także Khadi może delikatnie przesuszyć włosy. Po upływie dwóch - trzech dni należy zacząć używać odżywek i można także wykonywać zabieg olejowania, który zapewni włosom odpowiednie nawilżenie.
 • Czy henna Khadi się wypłukuje? Z opinii użytkowniczek i zapewnień producenta wynika, że henna Khadi nie wypłukuje się przed określonym czasem. Zależy to też w dużej mierze od czasu trzymania henny na włosach oraz od częstotliwości mycia. Wiele osób twierdzi, że henna utrzymuje sie na ich włosach nawet do kilku miesięcy - oczywiście kolor nie jest tak intensywny jak na początku. Należy też pamiętać o regularnym farbowaniu odrostów.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.