Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Haczyki – jakie sprawdzą się najlepiej?

Mnogość dostępnych na rynku akcesoriów wędkarskich może przytłoczyć niejednego pasjonata połowów ryb.

Podczas kompletowania pierwszego zestawu wędkarskiego pojawia się pytanie, jaki haczyk wybrać, aby spełniał swoje funkcje. No właśnie! Jaki?

Haczyki wędkarskie – garść podstawowych informacji

Haczyk to tuż po żyłce jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego wędkarza. Bez niego złowienie ryby jest absolutnie niemożliwe. Na rynku znajdziemy szereg haczyków różnego typu. Wybierając odpowiednie, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

TYP ŁOWISKA. Inne haczyki wybierzemy bowiem na wodach płynących i łowiskach komercyjnych, inne zaś na wolno płynących i stojących. Te pierwsze muszą być mocne i wytrzymałe, te drugie zaś mogą być bardziej delikatne. Co więcej, haczyki do połowów w wodach płynących muszą być grubsze. Dobrze jeśli mają również nieco dłuższy trzonek. Taka konstrukcja sprawia, że ryba będzie go w stanie wygiąć jedynie w minimalnym stopniu.

WIELKOŚĆ I RODZAJ PRZYNĘTY. W oparciu o ten aspekt dobieramy rozmiar haczyka. Jeżeli łowimy na niewielką przynętę, nie możemy jej zakładać na duży hak. Ryba bowiem z łatwością go zauważy i nie nabierze się na naszą sztuczkę.

Podobnie ma się sprawa z rodzajem przynęty – jeżeli na duży hak założymy delikatną przynętę (na przykład ochotkę), może ona szybko ulec zniszczeniu lub będzie się w wodzie zachowywać nienaturalnie, co zniechęci rybę. Zbyt mały haczyk i duża przynęta to również niezbyt dobre połączenie. W takim wypadku może dojść bowiem do zasłonięcia ostrza, przez co zaobserwujemy zdecydowanie mniej zacięć.

Jeżeli zamierzamy łowić małe ryby, stosujmy haczyki w jak najmniejszych rozmiarach – 16-26. Haczyki te wykonane są z cienkiego lub średniego drutu i sprawdzają się w przypadku niewielkich i delikatnych przynęt, takich jak:

 • ochotka,
 • pinka,
 • mały robak biały.

Haczyki w rozmiarach 2-14 przeznaczone są do dużych ryb. Z tego też względu są grubsze i bardziej wytrzymałe. Dla zwiększenia trwałości pokrywa się je warstwą teflonu lub kuje. Zawiesić możemy na nich kilka czerwonych robaków czy też rasówkę.

WIELKOŚĆ I GATUNEK RYB. Biorąc pod uwagę gatunek ryb, na wyróżnienie zasługują niezwykle popularne w Polsce haczyki karpiowe. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do połowu karpia. Nie oznacza to jednak, iż jest to grupa jednorodna. Poszczególne modele różnią się między sobą rozmiarem oraz wyprofilowaniem łuku kolankowego.

Najbardziej standardowy wariant charakteryzuje się szerokim łukiem kolankowym, który pozwala na pewne trzymanie ryby podczas holu. Nie bez znaczenia jest również kąt zagięcia oczka, na przykład 15-to stopniowy kąt pozwala na szybsze zacięcie się ryby. Niektóre modele mają dłuższy trzonek haka, co sprawia, że naszej zdobyczy trudniej jest się go pozbyć.

MATERIAŁ, Z KTÓREGO WYKONANO HACZYK. Do połowów ryb doskonale sprawdzają się haczyki teflonowe. Są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz długotrwałe przebywanie w wodzie. Ważne jest również to, aby miały matowe wykończenie. Wówczas promienie słoneczne nie będą się od nich odbijały, co mogłoby odstraszyć rybę.

DODATKOWE ELEMENTY. Haczyk może być wyposażony w zadzior, a precyzyjniej mówiąc – ostrze skierowane do wnętrza łuku kolankowego. Dzięki niemu hak mocniej zakotwicza się w pysku ryby, co stanowi miecz obosieczny, gdyż utrudnia późniejsze go usunięcie. Prosty hak nie rodzi takich problemów, jednak wówczas ryzyko wypadnięcia ryby podczas holowania jej na brzeg jest większe.

Haczyki na ryby – podstawowe rodzaje

Jak zostało wspomniane, na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych haczyków wędkarskich. Niemniej o niektórych warto wspomnieć nieco więcej. Na wyróżnienie zasługują między innymi następujące rodzaje:

 • haczyki typu crystal – wyróżnia je to, iż mają nieco ściśnięte kolanko. Zwykle są to niewielkie rozmiarowo haczyki, na które można założyć pinki lub białe robaki. Założona tuż za ostrzem przynęta zachowuje się naturalnie, zwiększając liczbę brań,
 • haczyki o okrągłym kolanku – mają większe rozmiary niż wyżej wymienione elementy typu crystal. Zwykle stosuje się je w przypadku dużych przynęt, szczególnie roślinnych,
 • haczyki o krótkim/średnim trzonku – to najbardziej uniwersalne modele, najchętniej stosowane przez wędkarzy,
 • haczyki z długim trzonkiem – używają ich głównie profesjonalni wędkarze trudniący się łowieniem szybkościowym, na przykład uklejek. Ułatwiają one wyhaczanie ryb.

Haczyki – jaka firma?

Wybierając haczyki wędkarskie, możemy kierować się także renomą firmy, która je produkuje. Chociaż i to nie jest łatwe. Ilu bowiem wędkarzy, tyle zróżnicowanych opinii na temat konkretnych marek i produktów przez nie tworzonych. Dużą popularnością cieszą się jednak haczyki:

 • Anaconda,
 • Drennan,
 • Gamakatsu,
 • Kamatsu,
 • Milo,
 • Mikado,
 • Mustad,
 • Nash,
 • Owner,
 • Point Fox,
 • Prologic,
 • Rhino,
 • Undercarp.

Jak zawiązać haczyk?

Podstawowa zasada brzmi: nie wiążemy dużego haczyka na cienkiej żyłce, i na odwrót – małego na grubej. To, jaki sposób wiązania przyjmiemy zależy od konstrukcji haczyka, a dokładniej mówiąc od tego, czy zakończony jest oczkiem czy też łopatką. Nieprawidłowo zawiązany hak może:

 • odstraszać ryby,
 • powodować szybkie plątanie zestawu,
 • osłabiać żyłkę, powodując jej zerwanie podczas holu.

Podstawową zasadą jest zredukowanie węzłów do minimum, gdyż każdy kolejny sprzyja pogorszeniu wytrzymałości zestawu. Ważna jest również dokładność. Węzły należy wykonywać zgodnie z instrukcjami danego wiązania. Istotne jest również to, aby zaciskane były jednostajnie, powolnymi ruchami, co zapobiegnie wewnętrznym mikro urazom żyłki.

Jeżeli mamy haczyk z łopatką, wówczas:

 • na początek – robimy na końcu żyłki oczko w taki sposób, aby w palcach mieć żyłkę,
 • następnie – przekładamy przez nią haczyk,
 • potem – luźnym końcem żyłki okręcamy trzonek haczyk oraz żyłkę idącą do kołowrotka. Robimy 5-7 splotów, kierując się w górę haczyka,
 • w kolejnym kroku – przekładamy luźny koniec żyłki przez oczko wykonane na początku,
 • dalej – ciągniemy za luźny koniec żyłki aż do momentu, gdy węzeł się zaciśnie.
 • na koniec – pozostaje nam jedynie odciąć koniec żyłki.

Przy haczyku z oczkiem możemy zastosować tak zwany węzeł bez węzła. W pierwszym kroku na końcu przyponu należy zawiązać pętelkę – ma ona służyć do zablokowania przynęty. Drugi koniec przyponu zaś przełóżmy przez oczko haczyka. Należy to zrobić od wewnętrznej strony haczyka.

Następnie zostawiamy tyle przyponu od strony pętelki, ile jest nam potrzebne do zamocowania przynęty, a drugą jego końcówką obwijamy trzonek haczyka – aż do początku łuku kolankowego. Potem koniec przyponu po raz drugi przekładamy przez oczko haczyka, jednak od zewnętrznej strony. Na koniec moczymy przypon, w ten sposób naciągając zwoje.

Powyższe metody wiązania haczyków nie wyczerpują wszystkich możliwości, których jest naprawdę sporo. Na rynku dostępna jest również wiązarka do haczyków, która pozwoli zaoszczędzić czas, gdyż zdecydowanie ułatwia zawiązanie przyponu, co jest szczególnie pomocne w przypadku małych haczyków.

Jak ostrzyć haczyki?

Chociaż większość obecnie produkowanych haczyków jest ostrzona fabrycznie, co zapewnia ich odpowiednią ostrość, mogą one ulec stępieniu, zwłaszcza jeśli łowimy na kamienistym podłożu. Jeżeli nie chcemy od razu wymieniać nieostrych haczyków na nowe, możemy spróbować je samodzielnie zaostrzyć. Jak to zrobić?

Nie jest to czynność trudna. Wystarczy wziąć haczyk do ręki i ustawić go pod kątem umożliwiającym łatwy dostęp do niego. Potem należy pionowo ścierać kolec haczyka przy pomocy pilnika do metalu o gładkiej powierzchni. Kolec piłujemy aż do momentu, gdy poczujemy, że jest on naprawdę mocny. Jeżeli akurat nie mamy pod ręką pilnika do metalu, wykorzystać możemy pilniczek do paznokci, o ile ma on drobny ząb.

Haczyki to akcesoria, które wyróżniają się niebywałą wręcz różnorodnością. Mogą mieć odmienne kolory, rozmiary, trzonki i łuki kolankowe, a także różne zastosowanie czy sposób wiązania. Wybierając odpowiedni wariant, warto zatem zastanowić się nad wszystkimi wyżej wymienionymi kwestiami. Zagwarantuje to udany połów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.