Udostępnij
Skomentuj

Gry towarzyskie – najlepsze pomysły na wieczór ze znajomymi

Gry towarzyskie to świetne rozwiązanie na tak zwane „domówki”! Którą grę tego typu wybrać?

Gry towarzyskie - którą grę wybrać?

Jak powinna wyglądać dobra gra towarzyska? Przede wszystkim powinna odpowiadać każdemu uczestnikowi spotkania. Żadna zabawa nie ma sensu, jeśli nie odpowiada wszystkim zebranym. Ważne są przejrzyste zasady – by ich wytłumaczenie nie zajmowało zbyt wiele czasu i były jasne dla wszystkich. Gra towarzyska powinna opierać się na wzajemnych dobrych interakcjach i współpracy, a nie polegać na wyśmiewaniu, szyderstwach czy zadaniach naruszających czyjekolwiek dobro i komfort. Najważniejsze jednak, by po prostu sprawiała przyjemność, była chwilą odprężenia i wspólną radością.

Gry towarzyskie na imprezy

Wspólne granie w gry to świetny sposób na zintegrowanie towarzystwa. Podczas gry zazwyczaj można także rozmawiać, więc jeśli goście nie znają się zbyt dobrze – mają okazję, by to zmienić. Dla wielu gry to także idealny sposób na relaks oraz – co oczywiste – na dobrą zabawę. O tym, jaką grę wybrać, powinny mieć wpływ pewne czynniki, takie jak wiek gości, ich zainteresowanie oraz stopień znajomości. Gry towarzyskie na wieczór można podzielić – bardzo ogólnie – na dwie grupy: na  popularne i mniej popularne. Popularne gry towarzyskie to takie, których zasady znają wszyscy zebrani. Należą do nich kalambury czy państwa miasta, w które każdy potrafi grać i można to robić niezależnie od wieku, ich zasady są proste do wytłumaczenia, a przyjemność, jaka płynie z uczestnictwa w nich – niepodważalna. Warto zaznaczyć, że gry i zabawy towarzyskie czasem wymagają dodatkowych rekwizytów, ale nie zawsze muszą to być gry planszowe. Dla przykładu, zarówno kalambury, jak i państwa miasta to gry towarzyskie na kartce – albo jednej dużej, w przypadku ryzowania zagadek w kalamburach, albo pojedynczych, dla każdego gracza przy grze w państwa miasta. Są także gry słowne, jak np. głuchy telefon, które nie wymagają żadnych dodatkowych akcesoriów oraz jakże popularne scrabble, które są jedną z popularniejszych gier planszową. Najbardziej znaną „planszówką” jest Chińczyk, którego nie powinno zabraknąć w żadnym domu!

Ciekawy gry towarzyskie mogą się opierać także na gotowych zestawach – wystarczy wspomnieć o monopoly czy rummikubie (a także, jak wyżej, scrabblach czy chińczyku), które od wielu lat cieszą się ogromną popularnością, a dzięki edycjach opartych na motywach bajek, seriali czy sportu – szczególnie w przypadku monopoly – odpowiadają niemal każdemu, kto jest spragniony dobrej zabawy.

Gry towarzyskie dla Dzieci

Choć wydawałoby się, że granie w gry to zajęcie wyłącznie dla Dzieci, jest zupełnie inaczej. Od wielu lat furorę robią różnego rodzaju gry dla Dorosłych, w tym także gry planszowe. Mimo wszystko jednak nadal można znaleźć gry dedykowane Najmłodszym, dzięki czemu i Oni mogą spędzać miło i ciekawie czas ze znajomymi lub Rodziną. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaangażować w nie także Dorosłych! Są na tyle ciekawe, że każdy z chęcią spróbuje swoich sił.

Dla Dzieci już od 6 roku życia stworzona została gra 5 sekund. Oparta na refleksie, polega na jak najszybszym udzielaniu odpowiedzi na zadanie pytania. Zmusza do poszukiwania odpowiednich słów, rozwija szybkie myślenie i ćwiczy działanie pod presją, oczywiście oparte wyłącznie na pozytywnych emocjach. Bardzo ciekawą grą, także dla Najmłodszych Dzieci, jest Dobble, polegająca na spostrzegawczości. Każdy z graczy otrzymuje karty, na których są różne rzeczy. Karty łączą się poszczególnymi elementami i zadaniem gracza jest jak najszybsze znalezienie tych samych elementów na kartach. Na zręczności, spostrzegawczości i szybkości polega także gra Jungle Speed – każdy gracz musi się jak najszybciej pozbyć swoich kart, łapiąc w odpowiednim momencie drewniany totem. Taki wyścig wywołuje mnóstwo śmiechu i gwarantuje dobrą zabawę. Ciekawą propozycją gry dla Dzieci od 8 roku życia jest gra Mafia, polegająca na rozgrywce między gangsterami i policjantami – każdy z nich walczy o przewagę i wszystkie działania muszą być dobrze przemyślane.

Z myślą o tej samej grupie wiekowej stworzono grę Dixit, opartą na skojarzeniach, w której gracze mają do wymyślenia… własną bajkę! Dixit świetnie wspomaga wyobraźnię, uczy kreatywności oraz logicznego myślenia, a przede wszystkim gwarantuje atrakcyjną zabawę. Wyjątkowo ciekawą grą karcianą dla Dzieci są Śpiące królewny. Każdy z graczy dzięki odpowiednim kartom może budzić, usypiać lub odbierać królewnę przeciwnikowi. By wygrać, trzeba zebrać 5 królewien lub 50 punktów. Gra dedykowana jest Dzieciom od 8 roku życia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by grać np. w otwarte karty już z Czterolatkami, które przy okazji mogą się nauczyć prostego liczenia oraz strategicznego myślenia.

Każda z wymienionych gier ma proste, przejrzyste zasady, które w mig złapie każde Dziecko, a do tego wszystkie mogą nauczyć czegoś ciekawego. W świetny sposób łączą więc przyjemne z pożytecznym.

Gry towarzyskie dla Młodzieży

Dla starszych Dzieci i młodzieży są w zasadzie takie same gry, jak dla Dorosłych. Gry takie jak Taboo czy Party Time oparte są na zabawach językiem, z kolei Tajniacy i Decrypto to gry oparte na skojarzeniach. Ciekawą grą są Czarne historie, pełne mrocznych zagadek, które trzeba rozwiązywać oraz Ego – gra, w której można się wykazać wiedzą na temat współgraczy oraz lepiej się poznać.  Podobna do kalambur, ale nieco nowocześniejsza, jest gra Time’s Up, której każda para uczestników ma tylko 30 sekund na odgadniecie hasła, które przeciwnik ma na swojej karcie. To świetna gra na refleks, skojarzenia oraz… niezły ubaw!

Jeśli tylko towarzystwo wykazuje dobre chęci i wszyscy nastawieni są na pozytywne emocje – każda gra, zarówno ta dla Dzieci, jak i dla Młodzieży, będzie odpowiednia. Wszak radość, śmiech i dobra zabawa wcale nie są zależne od metryki, wręcz przeciwnie – mogą łączyć pokolenia, a gry towarzyskie zdecydowanie w tym pomagają.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.