Udostępnij
Skomentuj

Gra Munchkin – instrukcja jak grać? Który dodatek wybrać na początek?

Munchkin to jedna z popularniejszych gier karcianych, która dostępna jest w wielu wersjach.

Na czym polega rozgrywka w Munchkin? Którą wersję gry wybrać i czy warto po nią sięgnąć?

Munchkin – informacje podstawowe o grze

Munchkin to jedna z popularniejszych karcianek. Nie jest to gra kolekcjonerska, nie angażuje do niekończącego się zbierania i wymieniania kart. Oto kilka faktów na temat gry Munchkin, o których warto wiedzieć:

 • Gra została uhonorowana tytułem najlepszej gry karcianej 2001 roku w plebiscycie Origins Award.
 • Twórcą gry jest Steve Jackson, a jej ilustratorem jest John Kovalic.
 • Gra zadebiutowała na rynku polskim w 2008 roku, a obecnie doczekała się kolejnego wydania oraz wielu różnych dodatków.
 • To gra karciana dla 3 do 5 osób.
 • Sugerowany wiek graczy – od dwunastego roku życia.
 • Szacunkowy czas gry to od 60 do 90 minut.

Munchkin to fabularna gra karciana, która dostarcza emocjonującej i bardzo zróżnicowanej rozrywki. Celem w grze jest zabijanie potworów, zdobywanie skarbów i osiągnięcie określonego poziomu. W grze dozwolone są wzajemne oszustwa i kradzieże, co tylko dodaje jej charakteru i łobuzerskiego klimatu.

Polecane gry Munchkin

Munchkin – edycje i dodatki. Który dodatek wybrać?

Munchkin to cała seria gier i dodatków. Nic dziwnego, że wiele osób dość długo zastanawia się, jaki Munchkin na początek będzie najlepszym wyborem. W tej serii gier można znaleźć wiele pełnoprawnych edycji. Oto one wraz z dodatkami:

 1. Munchkin – podstawowa edycja gry, do której można również nabyć dodatki. W podstawce znajduje się 165 kart (Drzwi oraz Skarbów), kość oraz instrukcja. To bazowa wersja gry, którą można polecić na początek. Dostępne są również dodatki:
 • Munchkin Dodatek Obfitości – to dodatek pasujący zarówno do edycji podstawowej, jak również do innych edycji Munchkin. Rozszerzenie wprowadza 110 nowych kart, które zdecydowanie odmienią i urozmaicą rozgrywkę.
 • Munchkin 2 – Wielosięczny Topór – kolejny dodatek, który zawiera 110 nowych kart.
 • Munchkin 3 – Kardynalne Błędy – dodatek, który wprowadza nową rasę, nową klasę oraz 110 nowych kart.
 • Munchkin 5 – Łowcy Głów – kolejny dodatek wprowadzający nową klasę (łowców) oraz 110 nowych kart.
 • Munchkin 7/8 – Pół Konia – to podwójny dodatek (w edycji angielskiej osobno ukazał się dodatek siódmy oraz ósmy), który zawiera aż 220 nowych kart, a także dwie nowe rasy (centaury i jaszczuroludzie).
 • Munchkin 6 – Opętane Lochy – urozmaicenie gry o karty lochów i portali.
 • Munchkin 1,6 – Kości Zostały Rzucone – dodatek, który wprowadza 30 nowych kart.
 • Munchkin 3,5 – Piętno Śmierci – dodatek zawierający 55 nowych kart.
 1. Munchkin Grimm – gra osadzona w świecie znanym z Baśni Braci Grimm. To samodzielna edycja, którą można połączyć również z innymi grami oraz dodatkami
 2. Munchkin Apokalipsa – edycja jubileuszowa przenosząca graczy w realia zbliżającego się końca świata. Grafiki w tej wersji są autorstwa Lena Peralty. Gra jest w pełni niezależna, ale jest również kompatybilna z wersją Munchkin oraz z innymi grami i dodatkami.
 3. Munchkin Dobry i Zły – rozgrywka w klimacie westernu. Gra w pełni niezależna, ale można połączyć ją z edycją Munchkin, jak również z innymi grami z serii oraz z dodatkami.
 4. Super Munchkin – jubileuszowa edycja gry. Ilustracje do tej wersji stworzył Art Baltazar. Edycja nawiązuje do świata superbohaterów. Gra, jak pozostałe edycje Munchkin, jest niezależna i samowystarczalna, ale można połączyć ją z innymi edycjami i dodatkami.
 5. Munchkin Panic – planszowa wersja gry, w której to potwory atakują zamek, który należy obronić.
 6. Munchkin Steampunk – gra w klimacie steampunk, która jest niezależna, ale można połączyć ją z innymi edycjami oraz dodatkami z serii
 7. Gwiezdny Munchkin – kosmiczna odsłona gry w wersji deluxe. Zawiera planszę oraz karty.
 8. Munchkin Pathfinder – gra osadzona w klimacie poszukiwaczy skarbów i zapomnianych grobowców. Edycja kompatybilna z pozostałymi grami i dodatkami z serii.
 9. Munchkin Apokalipsa – edycja osadzona w katastrofalnych realiach. Gra samodzielna, ale kompatybilna z pozostałymi edycjami i dodatkami.
 10. Munchkin Cthulhu – edycja stawiająca gracza przeciwko potworom z Mitów Cthulhu ze świata stworzonego przez Lovecrafta.
 11. Munchkin Legendy – gra osadzona w klimacie mitów, legend i podań.
 12. Munchkin z Karaibów – piracka odsłona gry.
 13. Munchkin Zombie – szczególnie groźna i apokaliptyczna odsłona gry w realiach apokalipsy zombie.
 14. Munchkin Conan – edycja w oczywisty sposób nawiązująca do przygód Conana Barbarzyńcy.
 15. Munchkin Quest – edycja łącząca rozgrywkę karcianą i planszową.

Zasady gry w każdej edycji są praktycznie identyczne. Poszczególne edycje bazowe oraz dodatki są ze sobą kompatybilne, co pozwala tworzyć własne komplety kart i rozgrywać absolutnie niepowtarzalne partie.

Tak duży wybór wersji gry nie ułatwia podjęcia decyzji o zakupie, ale na sam początek warto sięgnąć po prostu po wersję bazową Munchkin, o ile któraś z pozostałych nie przypadła nam bardziej do gustu. Poszczególne edycje są tematyczne i wyraziste, dlatego można kierować się indywidualnymi zainteresowaniami i wybrać tę wersję gry, która ma najciekawszy klimat.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.