Udostępnij
Skomentuj

Glukozamina - Co to jest? Jak działa? Kiedy stosować?

Glukozamina jest znana przede wszystkim ze swojego zbawiennego działania na bóle stawów.

Glukozamina – co to jest?

Glukozamina jest to związek, który naturalnie występuje w chrząstce naszych stawów, zbudowany z łańcuchów cukrów i białek związanych razem. Działa jako jeden z naturalnych absorbentów wstrząsu i środków smarujących stawów, umożliwiając nam poruszanie się bez (a przynajmniej z mniejszym) bólami stawów, kości i mięśni. Jest używana przez organizm do wytwarzania wielu innych substancji chemicznych, które są zaangażowane w tworzenie ścięgien, wiązadeł, tkanek chrząstnych i gęstego płynu, który otacza nasze stawy. Glukozamina występuje również w przyrodzie, na przykład siarczan glukozaminy, który jest używany przy produkcji suplementów diety, zbierany jest ze skorup skorupiaków. Siarczan glukozaminy nie zawsze jednak pochodzi ze źródeł naturalnych, można go również pozyskać syntetycznie.

Istnieje wiele form glukozaminy, w tym wspomniany wyżej siarczan glukozaminy, chlorowodorek glukozaminy, n-acetyloglukozamina oraz jodowodorek glukozaminy. Większość badań naukowych nad glukozaminą było przeprowadzane na siarczanie glukozaminy, co za tym idzie przy wyborze suplementów diety, które w składzie posiadają glukozaminę warto wybierać te, w których glukozamina jest w formie siarczanu glukozaminy.

Suplementy diety zawierające glukozaminę bardzo często zawierają dodatkowe składniki, które mają wzmacniać jej właściwości. Tymi dodatkowymi składnikami są między innymi MSM (metylosulfonylometan lub inaczej metylosiarczan metanu), siarczan chondroityny lub chrząstka rekina.

Glukozamina – jak działa?

Glukozamina jest niezbędna do budowania tkanki chrzęstnej. Tkanka chrzęstna występuje w kilku częściach naszego ciała, działa jak wyściółka na końcach długich kości, gdzie spotykają się stawy, które są amortyzowane przez płyn i tkankę chrzęstną, które je otaczają. U niektórych osób z chorobą zwyrodnieniową chrząstka pęka i jest w znacznym stopniu osłabiona. Powoduje to większe tarcie, bóle, a także sztywność stawów.

W miarę starzenia się, tkanka chrzęstna również może stawać się mniej elastyczna i może się stopniowo rozkładać.

Naukowcy twierdzą, że przyjmowanie glukozaminy może znacznie spowolnić ten proces i dłużej utrzymać nasze stawy w dobrej kondycji fizycznej.

W jaki sposób glukozamina może nam pomóc?

  • Zwalcza bóle i sztywność stawów
  • Zapobiega odwapnianiu się kości
  • Stymuluje prace komórek, które uczestniczą w tworzeniu się tkanki łącznej
  • Chroni i wzmacnia stawy oraz wiązadła
  • Poprawia elastyczność elementów stawowych oraz wspomaga leczenie i kontuzji stawów

Niektórzy naukowcy uważają również, że to siarka w glukozaminie jest korzystna dla zdrowia naszej tkanki chrzęstnej. Jak się to dzieję? Siarka musi połączyć się z naszą tkanką chrzęstną aby ją odbudować i naprawić. Oczywiście glukozamina odgrywa tutaj kluczową role w łączeniu siarki z tkanką chrzęstną.

Glukozamina – jak stosować?

W celu poprawy zdrowia stawów i zmniejszenia bólu stawów zaleca się przyjmować 1500 miligramów glukozaminy raz na dobę lub rozdzielić tą dawkę na trzy mniejsze i przyjmować 500 miligramów trzy razy dziennie. Dla wzmocnienia efektu działania glukozaminy można do suplementacji dołączyć kwasy tłuszczowe omega 3, które mają działanie przeciwzapalne.

Do złagodzenia objawów stanów zapalnych stawów zaleca się przyjmować 1500 miligarmów glukozaminy wraz z 400 miligramami siarczanu chondroityny. Taka ilość może być bezpiecznie suplementowana przez nawet 3 lata. Warto dodać także krem zawierający 30 miligramów glukozaminy, który należy nakładać na bolesne miejsca.

Przypominamy jednak, że suplementy takie jak glukozamina mają raczej charakter profilaktyczny i prewencyjny. Żaden suplement nie zastąpi wizyty u lekarza lub fizjoterapeuty.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.