Udostępnij
Skomentuj

Fujitsu Esprimo Q958 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy komputer biznesowy typu Mini PC, przygotowany przez firmę Fujitsu. Co potrafi model Q958?

Jest to kolejna wersja kompaktowych sprzętów, które kierowane są do małych i średnich firm, a także do freelancerów. Komputery mają zapewnić sprawną pracę biurową, ale nie tylko – poszczególne konfiguracje powinny poradzić sobie również z realizacją bardziej zaawansowanych operacji.

Polecane komputery

Fujitsu Esprimo Q958 – dane techniczne oraz cena

Warto nadmienić, że seria składa się z urządzeń wyposażonych w standardowe procesory Intel Core, a także w modele o ograniczonym współczynniku TDP. Dzięki temu, klienci mogą wybrać między pełną wydajnością a obniżonym poborem mocy.

Fujitsu Esprimo Q958 – dostępne konfiguracje

Producent chciał zagwarantować klientom możliwość wyboru jednej spośród wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, wyróżniających się nieco innymi osiągami i poborem mocy. Dzięki temu, możemy zdecydować się na procesory standardowe lub z obniżonym współczynnikiem TDP. W tej pierwszej grupie znajdują się 3 modele Intel Core.

Tym najwydajniejszym jest układ Intel Core i5-8500. Ten sześciordzeniowy i sześciowątkowy procesor jest bardzo często montowany w komputerach biznesowych. Zapewnia bowiem więcej niż przyzwoitą wydajność, dzięki której możemy liczyć nie tylko na sprawną obsługę programów biurowych, ale również bardziej wymagających narzędzi, które posłużą nam chociażby do półprofesjonalnej obróbki grafiki, montażu materiałów filmowych czy też wykonywania skomplikowanych obliczeń w oprogramowaniu projektowym. Wszystko to realizowane jest w bardzo stabilnych warunkach.

Za tak szerokie możliwości sprzętu odpowiada przede wszystkim jego częstotliwość taktowania. W trybie bazowym wynosi 3000 MHz, natomiast w trybie wielowątkowym może zostać podbita do poziomu 4100 MHz. Zapewnia to doskonałe dostosowanie do wymagań sprzętowych stawianych przez najbardziej rozbudowane programy. Uzupełnieniem specyfikacji urządzenia jest pamięć podręczna w ilości 9 MB, a także współczynnik TDP wynoszący 65 W.

Powyższe parametry potwierdzają możliwe sposoby użycia procesora, o których była mowa wcześniej. To samo pokazują zresztą testy diagnostyczne, przeprowadzone w programie Cinebench R15. Średni rezultat układu w trybie jednowątkowym wyniósł 174 punkty, natomiast w trybie wielowątkowym dobił do poziomu 934 punktów. Jest to więc bardzo wydajny sprzęt – jego wybór okaże się inwestycją na lata.

Kolejnym procesorem bez ograniczonych parametrów jest Intel Core i3-9100. Tym razem mamy więc do czynienia z modelem dziewiątej generacji. Dysponuje on czteroma fizycznymi rdzeniami i taką samą ilością wątków logicznych. Jego taktowanie mieści się natomiast w przedziale od 3600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4200 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 6 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP na poziomie 65 W.

Ze względu na mniejszą ilość wątków i rdzeni, możliwości procesora są mniejsze w porównaniu z modelem Intel Core i5. Nadal mamy jednak do czynienia z urządzeniem, które doskonale sprawdza się w środowisku biurowym. To samo można powiedzieć o układzie Intel Core i3-8100, który także jest wykorzystywany w wielu komputerach Fujitsu Esprimo Q958. Jest to kolejny procesor czterordzeniowy i czterowątkowy. Jego taktowanie wynosi natomiast 3600 MHz.

Producent przygotował także konfiguracje dla klientów chcących wydać jak najmniej. Sprawdzą się one wyłącznie podczas standardowej pracy biurowej, ponieważ korzystają z takich procesorów jak Intel Pentium G5400 (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 3700) oraz Intel Celeron G4930 (dwa rdzenie, dwa wątki, taktowanie 3200 MHz).

Do tego wszystkiego dochodzą również konfiguracje korzystające z procesorów z ograniczonymi współczynnikami TDP. Zapewniają one znacznie niższy pobór mocy, co jednak wpływa na słabsze parametry pracy. Najlepszym procesorem z tej kategorii jest model Intel Core i7-8700T. Dysponuje on aż sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami, co w pewien sposób rekompensuje straty związane z ograniczeniem poboru mocy. Jego taktowanie bazowe wynosi 2400 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu 4000 MHz. Co ważne, współczynnik TDP został ustalony na poziomie 35 W.

Pomimo ograniczenia wykorzystywanej mocy, nadal jest to procesor wyróżniający się najwyższą wydajnością ze wszystkich układów montowanych w komputerze Fujitsu Esprimo Q958. W testach Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 176 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1068 punktów w trybie wielowątkowym. Oznacza to, że okaże się on bardzo dobrym wyborem do obsługi bardziej wymagających programów, służących chociażby do obróbki grafiki czy też realizacji skomplikowanych obliczeń w ramach różnego rodzaju projektów.

Sporą mocą obliczeniową wyróżnia się także procesor Intel Core i5-9500T. Podobnie jak model Intel Core i7, sprawdzi się on nie tylko w pracy biurowej. Wykorzystuje sześć rdzeni i sześć wątków, a jego częstotliwość taktowania wynosi od 2200 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3700 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi 9 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP także wynosi 35 W.

Na liście wykorzystywanych procesorów znajdują się również dwa odpowiedniki wcześniej wymienionych układów. Mowa tu o modelach Intel Core i5-8500T (sześć rdzeni, sześć wątków, taktowanie 2100-3500 MHz) oraz Intel Core i3-8100T (cztery rdzenie, cztery watki, taktowanie 3100 MHz).

Pracę procesorów w każdej konfiguracji sprzętowej wspiera pamięć RAM typu DDR4. Warto podkreślić, że jej taktowanie wynosi aż 2666 MHz, dzięki czemu doskonale sprawdzi się podczas pracy profesjonalnej. Zwłaszcza że w dostępnych slotach znaleźć mogą się kości o łącznej pojemności wynoszącej nawet 32 GB. Kolejną dobrą informacją jest fakt, że wersje komputera Fujitsu Esprimo Q958 korzystają z trzech różnych typów dysków twardych. Najtańsze konfiguracje są wyposażane w dyski talerzowe (HDD), natomiast droższe w urządzenia półprzewodnikowe (SDD), które pracują z użyciem interfejsu SATA III lub PCIe (jest zdecydowanie szybszy).

Specyfika serii, a także zastosowanie komputerów, sprawiła, że producent nie przygotował konfiguracji wyposażonych w dedykowane karty graficzne. Musimy ograniczyć się wyłącznie do jednostek zintegrowanych. W przypadku procesorów Intel Core będzie to karta Intel UHD Graphics 630, natomiast z układami Intel Pentium oraz Celeron zintegrowana została jednostka Intel UHD Graphics 610.

Fujitsu Esprimo Q958 – wygląd

Największym atutem komputera są jego kompaktowe wymiary. Podzespoły zostały zamknięte w miniaturowej obudowie typu Mini PC, która waży zaledwie 1,6 kg – to mniej niż wiele laptopów biznesowych oferowanych na rynku. Dzięki temu, przenoszenie sprzętu nie powinno sprawiać, żadnych trudności. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wziąć komputer ze sobą i dokończyć projekt w domu czy też w innym miejscu, w którym mamy dostęp do monitora. Wszystko to gwarantuje nam oczywiście sporą swobodę pracy, niezależnie od tego, do jakich zadań sprzęt jest wykorzystywany.

Oczywiście użycie tak małej obudowy wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Wspomnieliśmy już o tym, że sprzęt nie występuje w wersjach z dedykowaną kartą graficzną. Należy również podkreślić, że użycie standardowych procesorów, bez ograniczonego współczynnika TDP, może prowadzić do sporego nagrzewania się sprzętu. Zwłaszcza gdy obsługiwane będą programy szczególnie wymagające pod względem technicznym. Do tego dochodzi także niewielki potencjał rozbudowy zestawu. Wymiana lub dołożenie nowych podzespołów nie będzie tak łatwe, jak w przypadku pełnowymiarowych blaszaków.

Biorąc pod uwagę wyłącznie jakość wykonania obudowy, przy omawianym sprzęcie możemy postawić plus. Konstrukcja została bowiem przygotowana z bardzo wytrzymałych materiałów, dzięki którym komputer nie jest narażony na wpływ czynników zewnętrznych. Do tego wszystkiego dodać możemy także przyzwoity zestaw portów i złączy, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak niewiele miejsca zajmuje komputer.

Fujitsu Esprimo Q958 – cechy

Celem producenta okazało się przygotowanie kompaktowego zestawu biurowego, który pozwoli na obsługę zarówno programów standardowych, jak i tych wymagających użycia nieco większej mocy obliczeniowej. Stąd też na rynku tyle konfiguracji sprzętowych. Tak rozbudowana oferta pozwala klientom łatwiej dopasowywać swój wybór do konkretnych zastosowań.

Seria Fujitsu Esprimo Q958 powinna zainteresować przede wszystkim osoby poszukujących maszyn niskonapięciowych. Dzięki procesorom z obniżonym współczynnikiem TDP, możemy skorzystać z całkiem wydajnych sprzętów o mocno ograniczonym poborze energii. Przekłada się to oczywiście na wysoką stabilność pracy urządzeń.

Uwagę warto zwrócić także na implementację przydatnych narzędzi bezpieczeństwa, takich jak chociażby moduł szyfrujący TPM 2.0. Wszystko to oczywiście zwiększa poziom ochrony danych przechowywanych na dysku.

Fujitsu Esprimo Q958 – wydajność

Jeśli zależy Wam na maksymalnej mocy obliczeniowej, powinniście celować w komputery wyposażone w procesory Intel Core i7-8700T. Pomimo obniżonego współczynnika TDP i niższej częstotliwości taktowania, jego wydajność zapewni bardzo wszechstronne działanie i doskonałą obsługę narzędzi graficznych, multimedialnych oraz projektowych. Wszystko to oczywiście potwierdzają rozmaite testy diagnostyczne. Warto podkreślić, że modele Fujitsu Esprimo Q958 i5-8500T, a także korzystające z układów dziewiątej generacji, również zapewnią więcej niż przyzwoitą wydajność, z której skorzystać można na wiele sposobów.

Jak już wspominaliśmy, specyfikacja Fujitsu Esprimo Q958 wskazuje na wykorzystanie wyłącznie zintegrowanych kart graficznych, co w pewien sposób ogranicza nasze możliwości wykorzystania sprzętu. Nie zapewni ona dodatkowej mocy obliczeniowej w szczególnie rozbudowanych narzędziach graficznych czy projektowych. Co istotne, z dwóch wymienionych wcześniej jednostek, wyższą wydajnością wyróżnia się model Intel UHD Graphics 630. Jeśli chodzi o uzyskiwane przez jednostkę wyniki w testach diagnostycznych, w programie 3D Mark 11 Performance GPU jej średnia wyniosła 1774 punkty, natomiast w 3D Mark Ice Storm Extreme Graphics 47149 punktów. Warto nadmienić, że jej parametry pozwolą na uruchomienie wiekowych gier PC, a także produkcji wyróżniających się szczególnie niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Fujitsu Esprimo Q958 – wady i zalety

Omawiana seria komputerów gwarantuje połączenie możliwości sprzętów stacjonarnych z mobilnym charakterem urządzeń przenośnych. Do czynienia mamy bowiem z niewielkim i lekkim blaszakiem, którego możemy bez problemu przenosić z miejsca na miejsce. Przekłada się to oczywiście na sporą swobodę codziennej pracy.

Na pochwałę zasługuje także fakt wypuszczenia na rynek wielu konfiguracji sprzętowych. Zdecydować możemy się na modele z procesorami standardowymi lub wyróżniającymi się obniżonymi współczynnikami TDP. Do tego dochodzi możliwość doboru kości RAM czy też różnych typów dysków twardych. Po stronie zalet sprzętu możemy zapisać także wysoką jakość wykonania obudowy, a także zadowalający zestaw portów.

Ze względu na fakt, iż Fujitsu Esprimo Q958 Mini jest komputerem niewielki, potencjał jego rozbudowy jest mocno ograniczony. Pod tym względem sprzęt wypada gorzej niż modele standardowe. Przyczepić można się także do mocnego nagrzewania się komputerów z podstawowymi procesorami, a także do wysokich cen oferowanych konfiguracji.

ZALETY

  • Łatwe przenoszenie sprzętu
  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Przyzwoite procesory Intel Core
  • Szybka pamięć RAM DDR4
  • Możliwość wyboru jednego z trzech typów dysków twardych
  • Przyzwoity zestaw portów i złączy
  • Wysoka jakość wykonania

WADY

  • Ograniczone możliwości rozbudowy zestawów
  • Niektóre modele mocno się nagrzewają
  • Wysoka cena Fujitsu Esprimo Q958

Fujitsu Esprimo Q958 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli od dużych komputerów stacjonarnych wolicie urządzenia kompaktowe, które można łatwo przenosić, model Esprimo Q958 okaże się dobrym wyborem. Zwłaszcza że występuje on na rynku w wielu zróżnicowanych wersjach.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.