Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Fujitsu Esprimo Q558 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Seria Esprimo Q558 składa się z kompaktowych komputerów biznesowych, występujących w wielu konfiguracjach.

Producent przygotował coś dla osób szukających zestawów z obniżonym poborem mocy, a także dla tych, którzy stawiają na maksymalizację wydajności. Dobór właściwej wersji sprzętu definiuje jego zastosowanie, dlatego warto zwrócić uwagę na wszystkie istotne parametry techniczne.

Fujitsu Esprimo Q558 – dane techniczne oraz cena

Zróżnicowanie poszczególnych modeli dotyczy przede wszystkim procesorów, jednak sprawdzić należy także pozostałe parametry oraz jakość wykonania obudowy. Warto również podkreślić, że producent zdecydował się na zaimplementowanie kilku przydatnych dodatków.

Fujitsu Esprimo Q558 – dostępne konfiguracje

Przedział cenowy, w którym występują omawiane wersje komputera, jest dość szeroki. Wynika to przede wszystkim ze sporej liczby wykorzystywanych procesorów, a także możliwości wyboru różnych kombinacji dysków twardych. Wszystko należy oczywiście zapisać po stronie zalet tej serii. Nie jesteśmy bowiem skazani na ledwie kilka modeli komputerów, które różnią się między sobą w sposób kosmetyczny. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić dokładnie taki komputer, o jaki nam chodzi.

Najpierw należy jednak przeanalizować dostępne podzespoły. Najlepiej rozpocząć od procesorów. Co istotne, producent zdecydował się na wykorzystanie układów Intela ósmej i dziewiątej generacji – występują one w wersji standardowej, a także z obniżonym współczynnikiem TDP. Jeśli zależy Wam na maksymalizacji osiąganej mocy obliczeniowej, decydujcie się na procesory bez litery T na końcu ich nazwy.

Zobacz Fujitsu Esprimo Q558

Najmocniejszym układem CPU montowanym w komputerach Fujitsu Esprimo Q558 jest Intel Core i7-8700, który dysponuje sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 3200 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita aż do poziomu 4600 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 12 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP wynoszący 65 W.

Parametry te doskonale wpasowują się w wymagania sprzętowe stawiane przez programy biznesowe i multimedialne. Dzięki temu, komputer dobrze sprawdzi się w biurze, ale również w pracowni czy też w warsztacie. Jego wydajność warto jeszcze sprawdzić w programach diagnostycznych. Szczególnie przydatnych danych dostarcza platforma Cinebench R15. W testach w trybie jednowątkowym układ ten uzyskał średnią na poziomie 203 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła aż 1434 punkty. Są to wyniki więcej niż dobre, co potwierdza szerokie możliwości wykorzystania procesora.

Procesor i7 montowany jest w najdroższych zestawach Fujitsu Esprimo Q558. Jeśli więc chcecie wydać mniej, powinniście zainteresować się modelami Intel Core i5, które są nieco słabsze, jednak nadal zapewniają spore możliwości wykorzystania. Biorąc pod uwagę modele standardowe (bez obniżonego współczynnika TDP), wybrać możemy między dwoma układami.

Tym nieco wydajniejszym jest model Intel Core i5-8500, który korzysta z sześciu fizycznych rdzeni i sześciu wątków logicznych. Jego taktowanie wynosi od 3000 MHz w trybie bazowym do 4100 MHz w trybie turbo. Dodać należy również 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jak widać, parametry są całkiem przyzwoite, co oczywiście przełożyło się na wyniki w Cinebench R15. Układ uzyskał w nich kolejno 174 i 934 punktów.

Drugim układem z tej serii jest Intel Core i5-8400, także sześciordzeniowy i sześciowątkowy. Wyróżnia się on jednak nieco niższym taktowaniem, wynoszącym od 2800 MHz do 4000 MHz. Pamięć podręczna pozostaje bez zmian. Ta drobna różnica przełożyła się na niewiele gorszą wydajność (w Cinebench R15 układ uzyskał 161 i 924 punkty).

W najtańszych wersjach znajdziemy natomiast procesory z serii Intel Core i3. Ponownie do wyboru mamy dwa modele. Będą to układy Intel Core i3-9100 (cztery rdzenie, cztery wątki, taktowanie 3600-4200 MHz) oraz i3-8100 (cztery rdzenie, cztery wątki, taktowanie 3600 MHz). To jednak nie wszystko. Jak już bowiem wspominaliśmy, specyfikacja Fujitsu Esprimo Q558 może wskazywać również na wykorzystanie układów z obniżonymi współczynnikami TDP.

Są to głównie „okrojone” wersje wspomnianych wyżej procesorów. Przykładem niech będzie układ Intel Core i7-8700T (montowany jest między innymi w konfiguracji Fujitsu Esprimo Q558 MOC3), którego współczynnik TDP wynosi 35 W. Co ważne, przekłada się to również na niższe taktowanie (2400-4000 MHz) i w rezultacie słabsze osiągi w Cinebench R15 (176 i 1068 punktów).

W kategorii procesorów z literką T znajdziemy również modele, które w komputerach Fujitsu Esprimo Q558 nie występują w wersjach standardowych. Mowa tu o dwóch układach dziewiątej generacji – Intel Core i7-9700T (osiem rdzeni, osiem wątków, taktowanie 2000-4300 MHz, współczynnik TDP 35 W) oraz Intel Core i5-9500T (sześć rdzeni, sześć wątków, taktowanie 2200-3700 MHz, współczynnik TDP 35 W).

Jeśli natomiast zależy Wam na możliwie najtańszych komputerach, które będą w stanie obsłużyć przede wszystkim programy podstawowe, powinniście celować w zestawy wyposażone w procesory Intel Pentium (model Gold G5420 lub G4000) bądź w jeszcze słabsze Intel Celeron (G4930 lub G4900).

Wsparciem pracy procesora (niezależnie od jego modelu) okaże się szybka pamięć RAM typu DDR4. Co ważne, jej taktowanie wynosi aż 2666 MHz, a pojemność może osiągnąć wartość 32 GB. Dzięki temu, łatwiej jest dopasować sprzęt do konkretnego zastosowania. Na sporą swobodę wyboru możemy liczyć także w przypadku dysków twardych. Dostępne są bowiem różne kombinacje modeli HDD, a także SSD działających z użyciem interfejsu SATA III lub znacznie szybszego PCIe.

Niestety, żadna konfiguracja komputera Fujitsu Esprimo Q558 nie została wyposażona w dedykowaną jednostkę graficzną. W przypadku układów Intel Core będzie to karta Intel UHD Graphics 630, natomiast procesory Intel Pentium i Celeron korzystają z możliwości jednostki Intel UHD Graphics 610.

Fujitsu Esprimo Q558 – wygląd

Poza przyzwoitą wydajnością, komputer ma zachęcać do kupna także kompaktowymi wymiarami, dzięki którym może zostać użyty wszędzie, nie tylko na rozbudowanych stanowiskach pracowniczych. W związku z tym, do czynienia mamy z komputerem zamkniętym w obudowie typu Mini PC. Co ciekawe, można ją postawić w pozycji poziomej lub pionowej, na specjalnej podstawce.

Jej wymiary są naprawdę kompaktowe, dlatego nie powinniśmy martwić się, że komputer zajmie specjalnie dużo miejsca na blacie biurka. Co więcej, ze względu na jego niewielką wagę (1,6 kg), niższą niż w przypadku wielu laptopów, komputer w każdej chwili może zostać odpięty i wsadzony do torby. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zabrać go z pracy do domu i tam dokończyć projekt czy też realizację innych zadań. Jest to bez wątpienia jeden z największych atutów tego sprzętu.

Pozytywnie należy ocenić także ogólną jakość wykonania obudowy. Konstrukcja została wykonana z odpowiednio dobranych materiałów, które wyróżniają się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Jeśli chodzi o obciążenia powstające podczas pracy, lepiej wygląda to w wersjach z procesorami z obniżonymi współczynnikami TDP. Pobierają one bowiem mniej mocy, generują również niższe temperatury. W przypadku podzespołów standardowych, praca na najwyższych obrotach może prowadzić do mocnego nagrzewania się sprzętu.

Jak na tak mały komputer, Fujitsu Esprimo Q558 Tiny dysponuje całkiem rozbudowanym zestawem portów i złączy. Cieszy przede wszystkim to, że skorzystać możemy z aż 8 gniazd USB. Trochę szkoda jednak, że zabrakło miejsca na złącze HDMI.

Fujitsu Esprimo Q558 – cechy

Jak wskazuje producent, komputer został przygotowany przede wszystkim do sprawnej pracy biurowej, z utrzymaniem niskiego poziomu poboru energii, a także niewielkiego hałasu generowanego przez sprzęt. Dopiero modele z podstawowymi procesorami potrafią coś więcej – powinny poradzić sobie bowiem z obsługą narzędzi projektowych czy też programistycznych. Dzięki szerokiej ofercie rynkowej, to my możemy zadecydować, do jakich zadań sprzęt zostanie wykorzystany.

Nie na się ukryć, że sporym atutem urządzenia są jego kompaktowe wymiary. Dzięki wykorzystaniu obudowy Mini PC, mamy do dyspozycji komputer, który zmieści się w każdym plecaku i torbie. Nie musi więc pełnić funkcji stacjonarnego urządzenia, przypisanego do jednego stanowiska. Zawsze można go bowiem bez problemu przenieść. Wszystko to dodatkowo rozszerza nasze możliwości.

Fujitsu Esprimo Q558 – wydajność

Jak już zostało wspomniane, procesory z obniżonymi współczynnikami TDP wyróżniają się również słabszym taktowaniem, co oczywiście przekłada się na ich osiągi. Jeśli więc zależy Wam na wyższej mocy obliczeniowej, powinniście decydować się na modele standardowe. Najwyższą wydajnością wśród nich wyróżnia się oczywiście układ Intel Core i7-8700, który doskonale sprawdza się w trybie wielowątkowym.

Spory ograniczeniem możliwości komputera jest oczywiście wykorzystanie wyłącznie zintegrowanych kart graficznych. Nie okażą się one zbyt pomocne podczas realizacji szczególnie wymagających operacji, związanych chociażby z renderowaniem grafiki czy też tworzeniem modeli 3D. Ich zastosowanie jest mocno standardowe, co zresztą pokazują wyniki testów diagnostycznych. Jednostka Intel UHD Graphics 630 w programie 3D Mark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 1774 punktów, natomiast w 3D Mark Ice Storm Extreme Graphics 47149 punków.

Jak można się domyślić, komputer poradzi sobie wyłącznie z obsługą gier o niskich wymaganiach sprzętowych. Możemy liczyć na odpalenie produkcji, które w nieznaczny sposób obciążą sprzęt. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Fujitsu Esprimo Q558 – wady i zalety

Do czynienia mamy z kompaktowym komputerem, który bardzo dobrze sprawdza się w pracy biurowej i nie tylko. Wybrać możemy bowiem między procesorami standardowymi a tymi z obniżonym współczynnikiem TDP. Daje nam to sporą swobodę decydowania, do jakich zadań sprzęt zostanie wykorzystany. Także dzięki możliwości doboru różnej ilości pamięci RAM oraz wielu kombinacji dysków twardych.

Po stronie zalet sprzęt należy zapisać także możliwość łatwego przenoszenia komputera z miejsca na miejsce. Wynika to oczywiście z jego kompaktowych wymiarów i niewielkiej wagi. Do tego wszystkiego dodać możemy wysoką jakość wykonania, a także całkiem rozbudowany zestaw portów.

Chcąc się do czegoś przyczepić, należy wskazać między innymi na spore nagrzewanie się modeli wyposażonych w standardowe układy CPU. Do tego dochodzi brak dedykowanych kart graficznych. Dla wielu osób także cena Fujitsu Esprimo Q558 może być zapisana po stronie wad – mowa tu jednak głównie o konfiguracjach najlepszych.

ZALETY

  • Wiele procesorów do wyboru
  • Modele niskonapięciowe
  • Kompaktowe wymiary
  • Łatwe przenoszenie
  • Wysoka jakość wykonania
  • Przyzwoity zestaw portów i złączy

WADY

  • Modele z podstawowymi procesorami nagrzewają się ponad miarę
  • Wysokie ceny najlepszych konfiguracji
  • Brak wersji z dedykowaną kartą graficzną

Fujitsu Esprimo Q558 – podsumowanie, czy warto?

Komputery typu Mini PC są bardzo popularne wśród klientów biznesowych, zwłaszcza tych poszukujących rozwiązań mobilnych, gwarantujących niski pobór mocy. Fujitsu Esprimo Q558 spełnia wszystkie te kryteria, dlatego warto się nim zainteresować.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.