Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Fujitsu Celsius W580 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy nową odsłonę stacji roboczej od Fujitsu. Czy model Celsius W580 jest wart tak wysokiej ceny?

Do czynienia mamy ze sprzętem kierowanym do najbardziej wymagających użytkowników. Zadowolone z niego powinny być osoby zajmujące się projektowaniem 2D i 3D, obróbką graficzną, montażem wideo i wieloma innymi czynnościami, które wymagają wykorzystania sporej mocy obliczeniowej.

Fujitsu Celsius W580 – dane techniczne oraz cena

Producent postarał się także o to, aby jego urządzenia trafiły do szerokiego grona potencjalnych nabywców. Stąd też wzięła się tak szeroka oferta rynkowa, składająca się z komputerów zróżnicowanych pod względem sposobu wykonania i kluczowych podzespołów.

Fujitsu Celsius W580 – dostępne konfiguracje

Mnogość konfiguracji sprzętowych dostępnych na rynku ma oczywiście pozwolić nam dobór sprzętu w zależności do naszych potrzeb, ale również rodzaju programów i narzędzi, które mają być obsługiwane. Wszystko to możemy tworzyć pewne problemy decyzyjne, dlatego warto sprawdzić, z jakich dokładnie podzespołów korzystają poszczególne modele, a także, jaka jest ich moc obliczeniowa.

Największe zróżnicowanie panuje w kategorii procesorów. Wybrać możemy bowiem modele wyposażone w serwerowe układy Intel Xeon lub wyróżniające się bardziej uniwersalnym charakterem Intel Core.

Pierwsza grupa składa się z bardzo mocnych, wielordzeniowych procesorów, które pozwolą nie tylko na pracę serwerową, ale również specjalistyczną, związaną chociażby ze wspomnianym projektowaniem 2D i 3D. Oczywiście ostateczna wydajność zależy od wybranego modelu urządzenia. Zdecydowanie największą moc obliczeniową zapewni nam układ Intel Xeon E-2278G, który dysponuje ośmioma fizycznymi rdzeniami i aż szesnastoma wątkami logicznymi. Wrażenie robi także jego częstotliwość taktowania. W trybie bazowym wynosi 3400 MHz, natomiast w trybie turbo może osiągnąć wartość nawet 5000 MHz. Doskonale pokazuje to, z jak wydajnym sprzętem mamy do czynienia. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest 16 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP procesora wynosi 80 W. Parametry techniczne potwierdzają wszystko to, co zostało wspomniane do tej pory. Możliwości układu są ogromne, skorzystają na nich przede wszystkim specjaliści.

Zobacz Fujitsu Celsius W580

Procesorów montowany w Fujitsu Celsius W580 Workstation jest oczywiście znacznie więcej. Uwagę warto zwrócić chociażby na model Intel Xeon E-2246G, dysponujący sześcioma rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 3600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4800 MHz. Mamy więc do czynienia z układem słabszym, jednak nadal zapewniającym ogromną moc obliczeniową, doskonale pasująca do użytku profesjonalnego.

Na ile jeszcze procesorów Intel Xeon możemy się zdecydować? W omawianym komputerze montowanych jest w sumie 11 różnych układów tego typu. Wymienić musimy więc jeszcze 9 z nich.

 • Intel Xeon E-2186G – sześć rdzeni, dwanaście wątków, częstotliwość taktowania od 3800 MHz w trybie bazowym do 4700 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 12 MB, współczynnik TDP 95 W.
 • Intel Xeon E-2174Gcztery rdzenie, osiem wątków, częstotliwość taktowania od 3800 MHz w trybie bazowym do 4700 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 8 MB, współczynnik TDP 71 W.
 • Intel Xeon E-2146G - sześć rdzeni, dwanaście wątków, częstotliwość taktowania od 3500 MHz w trybie bazowym do 4500 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 12 MB, współczynnik TDP 80 W.
 • Intel Xeon E-2144G - cztery rdzenie, osiem wątków, częstotliwość taktowania od 3600 MHz w trybie bazowym do 4500 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 8 MB, współczynnik TDP 71 W.
 • Intel Xeon E-2136 sześć rdzeni, dwanaście wątków, częstotliwość taktowania od 3300 MHz w trybie bazowym do 4500 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 12 MB, współczynnik TDP 80 W.
 • Intel Xeon E-2134 – cztery rdzenie, osiem wątków, częstotliwość taktowania od 3500 MHz w trybie bazowym do 4500 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 8 MB, współczynnik TDP 71 W.
 • Intel Xeon E-2126G - sześć rdzeni, sześć wątków, częstotliwość taktowania od 3300 MHz w trybie bazowym do 4500 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 12 MB, współczynnik TDP 80 W.
 • Intel Xeon E-2124G – cztery rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania od 3400 MHz w trybie bazowym do 4500 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 8 MB, współczynnik TDP 71 W.
 • Intel Xeon E-2124 - cztery rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania od 3300 MHz w trybie bazowym do 4300 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 8 MB, współczynnik TDP 71 W.

Jak widać, jest z czego wybierać, a to jeszcze nie koniec, ponieważ komputer Fujitsu Celsius W580 występuje na rynku także wraz z procesorami Intel Core. Ich zastosowanie jest bardziej uniwersalne – posłużą nie tylko do obsługi rozmaitych programów profesjonalnych, ale również do multimediów i gier. Szczególnie wysoką wydajnością wyróżnia się model Intel Core i9-9900K, który jest jednym z lepszych procesorów z tej kategorii.

Dysponuje on ośmioma fizycznymi rdzeniami i szesnastoma wątkami, a jego częstotliwość taktowania wynosi od 3600 MHz w trybie bazowym do 5000 MHz w trybie turbo. Co ważne, procesor dysponuje odblokowanym mnożnikiem, dlatego maksymalne taktowanie może zostać dodatkowo zwiększone za sprawą procesu overclockingu (podkręcania). Wspomnieć należy jeszcze o 16 MB pamięci podręcznej oraz o współczynniku TDP na poziomie 95 W. Całość przekłada się na ogromną wydajność, z której skorzystamy podczas obsługi dowolnych programów.

Na jakie jeszcze procesory z tej serii możemy się zdecydować? Warto wyróżnić przede wszystkim modele dziewiątej generacji. Mowa tu modelu Intel Core i7-9700 z ośmioma rdzeniami i wątkami (taktowanie 3000-4700 MHz, bez odblokowanego mnożnika), a także sześciordzeniowym i sześciowątkowym układzie Intel Core i5-9500 (taktowanie 3000-4400 MHz).

Stacje robocze Fujitsu Celsius W580 występują również wraz z procesorami Intel Core ósmej generacji. Są to układy starsze, a więc wyróżniające się nieco niższą mocą obliczeniową. Różnice jednak nie są tak znaczące, by mogły w dużej mierze ograniczyć możliwości sprzętu.

 • Intel Core i7-8700Ksześć rdzeni, dwanaście wątków, częstotliwość taktowania od 3700 MHz w trybie bazowym do 4700 MHz w trybie turbo. Odblokowany mnożnik. Pamięć podręczna 12 MB, współczynnik TDP 95 W.
 • Intel Core i7-8700 - sześć rdzeni, dwanaście wątków, częstotliwość taktowania od 3200 MHz w trybie bazowym do 4600 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 12 MB, współczynnik TDP 65 W.
 • Intel Core i5-8600 - sześć rdzeni, sześć wątków, częstotliwość taktowania od 3100 MHz w trybie bazowym do 4300 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 9 MB, współczynnik TDP 65 W.
 • Intel Core i5-8500sześć rdzeni, sześć wątków, częstotliwość taktowania od 3000 MHz w trybie bazowym do 4100 MHz w trybie turbo. Pamięć podręczna 9 MB, współczynnik TDP 65 W.
 • Intel Core i3-8100cztery rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 3600 MHz. Pamięć podręczna 6 MB, współczynnik TDP 65 W.

Niezależnie od wybranej konfiguracji i zamontowanego procesora, skorzystać możemy także z mocy szybkiej pamięci RAM typu DDR4. Co istotne, maksymalna pojemność zamontowanych kości może wynieść nawet 64 GB. Do tego dochodzi również możliwość wyboru różnych kombinacji dysków twardych. Stacja robocza korzysta bowiem z dysków HDD, a także SSD w wersji SATA III lub PCIe.

Oczywiście nie można zapominać również o kartach graficznych. W tym przypadku wybór także jest bardzo szeroki. Producent postawił na jednostki z serii Nvidia Quadro oraz AMD, które zostały specjalnie dostosowane do obsługi programów specjalistycznych. Najwyższą wydajnością z wszystkich wykorzystywanych kart wyróżnia się Nvidia Quadro P4000, korzystająca z aż 8 GB pamięci własnej. Z oferty Czerwonych warto wymienić natomiast kartę AMD Radeon Pro WX 7100, także z 8 GB pamięci.

Fujitsu Celsius W580 – wygląd

Stacja robocza została wyposażona w obudowę typu Micro Tower, która ma zapewnić wiele miejsca na podzespoły, a także bardzo efektywną wymianę powietrza, dzięki której cały sprzęt będzie działała w optymalnych warunkach. Warto podkreślić, że jakość wykonania tej konstrukcji jest bardzo wysoka. Zarówno wykorzystane materiały, jak i rozplanowanie powierzchni wewnątrz sprawia, że możemy liczyć na zawsze stabilną pracę urządzenia. Zwłaszcza że producent postawił także na wysokiej klasy system chłodzenia. Co także istotne, komputer wcale nie zajmuje dużo miejsce – nadal daleko mu do standardowych blaszaków typu Tower.

Na uwagę zasługuje także rozbudowany zestaw portów i złączy. W najdroższych konfiguracjach możemy skorzystać z aż sześciu złączy DisplayPort i dziesięciu portów USB. Wszystko to okaże się niezwykle przydatne podczas obsługi specjalistycznych programów.

Fujitsu Celsius W580 – cechy

Jak wskazuje producent, najważniejsze okazało się zagwarantowanie ogromnej mocy obliczeniowej, która pozwoliłaby na realizację najbardziej zaawansowanych operacji. Wyniki testów diagnostycznych potwierdzają, że mamy do czynienia ze sprzętem o mocy obliczeniowej wystarczającej do obsługi szczególnie wymagających programów specjalistycznych. Stacje robocze Fujitsu Celsius W580 kierowane są więc do dużych firm, które budują własne zaplecze IT, profesjonalistów i wszystkich odbiorców oczekujących po sprzęcie doskonałej wydajności.

Oczywiście warto zwrócić uwagę także na to, jak wiele konfiguracji sprzętowych możemy znaleźć na rynku. Są one zróżnicowane pod każdym względem, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby dobrać sprzęt do konkretnego zastosowania czy też możliwości finansowych. Warto nadmienić jeszcze, że omawiana stacja robocza dobrze sprawdza się do obsługi technologii VR, okaże się również trafionym wyborem wówczas, gdy budujecie stanowiska składające się z wielu monitorów.

Fujitsu Celsius W580 – wydajność

Jak już zostało wspomniane, przed wyborem konkretnego model Celsius W580, warto zastanowić się, do jakich zadań będzie on wykorzystywany. Pozwoli to podjąć właściwą decyzję odnośnie procesorów. Jeśli interesuje Was zastosowanie głównie serwerowe i specjalistyczne, najlepszym wyborem okaże się oczywiście procesory Intel Xeon. W sytuacji, gdy bardziej zależy Wam na zastosowaniu uniwersalnym, powinniście celować w układy Intel Core.

Niezależnie od wybranego procesora, wyniki testów diagnostycznych wskazują, że największą mocą obliczeniową wyróżnia się karta graficzna Nvidia Quadro P4000, która dysponuje aż 8 GB pamięci własnej. Została ona dostosowana do obsługi programów profesjonalnych, dlatego w tym środowisku sprawdzi się najlepiej. Wskazują na to zresztą wspomniane testy. Na platformie 3D Mark 11 Performance GPU, omawiana jednostka uzyskała średnią na poziomie 15433 punktów. W 3D Mark Ice Storm Standard Graphics wyniosła natomiast 81998 punktów. Warto w tym miejscu jeszcze podkreślić, że komputer Fujitsu Celsius W580 może obsłużyć dwie karty graficzne naraz. Zwiększy to oczywiście jego potencjał we wspominanych programach.

Czy karta graficzna Nvidia Quadro P4000 może zostać wykorzystana do obsługi gier? Nie przystosowano jej do tego, jednak wysoka wydajność sprawia, że nie powinna mieć problemów z wieloma interesującymi produkcjami. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Fujitsu Celsius W580 – wady i zalety

Nie da się ukryć, że największym atutem omawianej serii jest ogromna wydajność oferowanych komputerów. Praktycznie każda konfiguracja sprzętowa pozwoli na bezproblemową obsługą specjalistycznych programów, których wymagania sprzętowe są naprawdę wysokie. Dzięki temu, zakup komputera okaże się dobrym wyborem dla grafików, projektantów, architektów i wszystkich profesjonalistów.

Po stronie zalet zapisać musimy również możliwość wyboru jednej z wielu konfiguracji sprzętowych. Co ważne, są one zróżnicowane pod każdym względem. Mowa tu nie tylko o najważniejszych podzespołach, ale również dodatkach i zestawie portów. Wszystko to pozwala na dobór komputera w zależności od konkretnego zastosowania.

Na plus zapisać może także wysoką jakość wykonania obudowy, a także sprawną pracę układu chłodzenia, dzięki któremu podzespoły podczas pracy na najwyższych obrotach pozostają względnie chłodne. Przyczepić można się oczywiście do wysokich cen komputerów. Dla niektórych problemem może okazać się także ich spora waga.

ZALETY

 • Wysoka wydajność w programach specjalistycznych
 • Wiele zróżnicowanych konfiguracji do wyboru
 • Procesory Intel Xeon i Intel Core
 • Szybka pamięć RAM DDR4
 • Możliwość wyboru jednego z trzech typów dysków twardych
 • Rozbudowany zestaw portów i złączy
 • Wysoka jakość wykonania
 • Dobrze działających układ chłodzenia

WADY

 • Wysokie ceny dostępnych konfiguracji
 • Spora waga

Fujitsu Celsius W580 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawiona wyżej stacja robocza spełnia najważniejsze kryteria dotyczące wydajności. Oferowane na rynku konfiguracje pozwalają na realizację najtrudniejszych zadań, wymagających ogromnej mocy obliczeniowej. Wszystko to sprawia, że jak najbardziej można je polecić.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.