Udostępnij
Skomentuj

Dell Precision 7540 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Na rynek wypuszczona została nowa odsłona mobilnej, wydajnej stacji roboczej z serii Dell Precision.

Model 7540 ma zapewnić dostęp do jeszcze wydajniejszych podzespołów. Producent zdecydował się na wykorzystanie procesorów z serii Intel Core oraz Intel Xeon, a także kart graficznych Nvidia Quadro.

Polecane laptopy

Dell Precision 7540 – dane techniczne oraz cena

Co istotne, przygotowanych zostało wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Wybrać możemy każdy najważniejszy podzespołów, a także szereg dodatków, które ułatwiają zarządzanie zasobami lub zwiększają bezpieczeństwo danych. Stacje kierowane są przede wszystkim do pracowników kreatywnych.

Dell Precision 7540  – dostępne konfiguracje

Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z bardzo wydajną stacją roboczą. Sprzęt jest masywny, a jego specyfikacja wskazuje na wykorzystanie nowoczesnych podzespołów z najwyższej półki. Co ważne, na rynek zostało wypuszczonych sporo konfiguracji, które korzystają z wielu różnych podzespołów. Na swobodę wyboru możemy liczyć w praktycznie każdej kategorii.

Szczególnie widoczne jest to w przypadku procesorów. Stacja robocza Dell Precision 7540 występuje bowiem w wersjach z układami z dwóch serii. Na początek warto wspomnieć o procesorach Intel Xeon, które zostały specjalne dostosowane do pracy profesjonalnej, także tej związanej z realizacja zadań serwerowych.

Do wyboru mamy dwa modele. Tym wydajniejszym okaże się Intel Xeon E-2286M, który na rynku pojawił się niedawno. Jego to ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy układ CPU, którego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2400 MHz. W trybie turbo może jednak zostać podbita do wartości 5000 MHz. Korzysta on także z 16 MB pamięci podręcznej. Jego współczynnik TDP wynosi 45 W.

Szybki rzut oka na powyższe parametry wystarczy, by dojść d wniosku, że mamy do czynienia z naprawdę wydajnym urządzeniem, które bez większych problemów sprosta wymaganiom stawianym przez najnowsze programy profesjonalne. Z jego możliwości zadowoleni będą zarówno grafiki, jak i pracownicy projektowi. Podobnie ma się sprawa z drugim układem z tej serii, a mianowicie Intel Xeon E-2276M. Dysponuje on sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami, a jego taktowanie mieści się w przedziale od 2800 MHz w trybie bazowym do 4700 MHz w trybie turbo.

Jeśli jednak zależy Wam na układach o nieco bardziej uniwersalnej charakterystyce, powinniście celować w modele stacji wykorzystujące procesory z serii Intel Core. Do wyboru jest aż 5 opcji. Najwięcej możemy spodziewać się po układzie Intel Core i9-9980HK. Jest to kolejny model ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy. Wyróżnia się on tą samą częstotliwością taktowania, co procesor E-2286M. Z tą różnicą, że dysponuje on odblokowanym mnożnikiem, co pozwala nam na jego podkręcenie. W ramach procesu overclockingu, wykonanego przy użyciu specjalnego programu, maksymalnie taktowanie może znacząco przekroczyć granicę 5000 MHz.

Wszystko to przekłada się na bogate możliwości, z których skorzystamy podczas obsługi programów profesjonalnych, a także nowych gier. Warto zwrócić uwagę na wyniki testów diagnostycznych, które zostały przeprowadzone w programie Cinebench R15. Procesor uzyskał w nich średnią wynoszącą 201 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1641 punktów w trybie wielowątkowym. Jest to dowód na to, że mamy do czynienia z potężną maszyną.

Dell Precision 7540 oferowany jest również z innym układem i9. Mowa o modelu Intel Core i9-9880H, który także jest ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy. W jego przypadku musimy powiedzieć o nieco niższym taktowaniu, wynoszącym 2300 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4800 MHz w trybie turbo. Przekłada się to na nieco niższą wydajność, jednak różnica między procesorami nie jest duża. W testach Cinebench R15 układ i9-9880H uzyskał bowiem kolejno 193 i 1569 punktów.

To jeszcze nie koniec, ponieważ specyfikacja Dell Precision 7540 wskazać może na jeszcze trzy procesory – dwa z serii i7 oraz jeden i5.

  • Intel Core i7-9850H – sześć rdzeni, dwanaście wątków, częstotliwość taktowania od 2600 MHz w trybie bazowym do 4600 MHz w trybie turbo, 12 MB pamięci podręcznej, współczynnik TDP 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 192 punkty w trybie jednowątkowym i 1045 punktów w trybie wielowątkowym.
  • Intel Core i7-9750H – sześć rdzeni, dwanaście wątków, częstotliwość taktowania od 2600 MHz w trybie bazowym do 4500 MHz w trybie turbo, 12 MB pamięci podręcznej, współczynnik TDP 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 182 punkty w trybie jednowątkowym i 1030 punktów w trybie wielowątkowym.
  • Intel Core i5-9400H - cztery rdzenie, osiem wątków, częstotliwość taktowania od 2500 MHz w trybie bazowym do 4300 MHz w trybie turbo, 8 MB pamięci podręcznej, współczynnik TDP 45 W.

Do procesora należy dobrać kartę graficzną. Producent zdecydował się na wybór jednostek profesjonalnych. W tańszych konfiguracjach znajdziemy modele Nvidia Quadro T2000 oraz T1000, które dysponują 4 GB pamięci GDDR5, natomiast urządzenia najlepsze pracują z użyciem karty Quadro RTX 3000, która dysponuje aż 6 GB pamięci GDDR6. Do tego dochodzą konfiguracje z jednostką AMD Radeon Pro WX 3200 (4 GB pamięci GDDR5).

Pod doborze najważniejszych podzespołów, a więc procesora i jednostki GPU, przyszła pora na zastanowienie się nad pamięcią RAM. Każdy model wykorzystuje kości DDR4, które jednak mogą obsługiwać funkcję ECC lub nie. Wart nadmienić również, że maksymalna pojemność kości może wynieść nawet 128 GB.

Na wiele możliwości wyboru możemy liczyć także w przypadku dysków twardych. Oferowane są bowiem maszyny z dyskami HDD, SSD, a także z samoszyfrującymi dyskami SSD. Nic nie stoi również na przeszkodzie ku temu, aby zakupić model z dwoma dyskami twardymi.

Dell Precision 7540 – wygląd

Omawiana stacja robocza ma być nie tylko bardzo wydajna, ale również mobilna. Choć na rynku dostępne są modele lżejsze (np. laptop Dell Precision 5540), waga na poziomie 2,5 kg pozwala nam myśleć o wykorzystaniu sprzętu w wielu miejscach, nie tylko przy biurku. Warto nadmienić, że sprzęt jest dość gruby. Mowa tu zwłaszcza o jednostce centralnej, na której znalazły się cztery spore wyloty powietrza.

Obudowa została wykonana z tworzyw sztucznych i aluminium lub włókna węglowego (w zależności od modelu). Takie połączenie zapewniło zadowalającą sztywność oraz wytrzymałość mechaniczną. Konstrukcja nie ugina się łatwo pod naporem ani nie odkształca się podczas intensywnego korzystania z klawiatury. Można więc rzecz, że spełnia ona najważniejsze kryteria stawiane przed tego typu urządzeniami.

Jeśli chodzi o design sprzętu, do czynienia mamy z bardzo nowoczesnymi konstrukcjami, które powinny zadowolić większość użytkowników. To samo tyczy się zestawu portów i złączy. Składa się on z wielu elementów, które okażą się przydatne w pracy kreatywnej. Najbardziej cieszy dostępność dwóch portów USB typu C, obsługujące interfejs Thunderbolt 3, a także  1xHDMI, 1xMini DisplayPort, a także czytnika SmartCard – jest on jednak opcjonalny, dlatego nie pojawia się w każdym modelu.

Dell Precision 7540 – matryca

Jak wskazują powyższe opisy, omawiana stacja robocza jest niezwykle zróżnicowana pod względem sprzętowym, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć dokładnie taki model, jaki go interesuje. To jednak nie wszystko, ponieważ oferowane na rynku wersje urządzeń różnią się także pod względem zamontowanych matryc. Do wyboru mamy aż 4 opcje.

W przypadku tańszych konfiguracji, skorzystać możemy z panelu IPS Full HD, które występują z obsługą dotyku lub bez niej. Istnieje również możliwość zakupu stacji wyposażonej w dotykową matrycę IPS Truelife, a także IGZO (bez dotyku), obsługującą rozdzielczość 4K UHD.

Najlepsze parametry gwarantuje nam oczywiście ostatnia opcja. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na wysoki kontrast i bardzo żywe kolory, które zachwycają nie tylko podczas obróbki graficznej, ale także przy graniu czy też oglądaniu filmów.

Dell Precision 7540 – klawiatura i touchpad

Każdy model laptopa został wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę, wraz z panelem numerycznym i podświetleniem. Jakość jej wykonania jest dobra. Użyte materiały i przełączniki sprawiają, że klawisze wyróżniają się dobrym skokiem, a także sprężystą reakcją. Ich wykonanie przełożyło się także na stosunkowo ciche działanie. Wszystko to przekłada się na bardzo wygodne pisanie.

Użytkownicy chwalą również wykonanie touchpada. Płytka nie jest duża, jednak jej wykonanie zapewnia bardzo wygodne i precyzyjne sterowanie kursorem. Nie musimy również martwić się ewentualnymi problemami z obsługą gestów wielopunktowych. Co ważne, nie jest to jedyne urządzenie wskazujące, ponieważ laptop został wyposażony także w trackpoint. Producent postanowił również wykorzystać mechanizmy zwiększające bezpieczeństwo sprzętu, a także przechowywanych na nim danych. Mowa tu o czytniku linii papilarnych, który znalazł się w prawym, dolnym rogu, module szyfrującym TPM 2.0, a także blokadzie klinowej obudowy.

Dell Precision 7540 – wydajność

Analiza parametrów technicznych, a także rozmaite testy diagnostyczne jednoznacznie wskazały, że procesory zamontowane w oferowanych modelach stacji roboczej doskonale sprawdzają się w ramach użytku profesjonalnego. Nie powinny mieć większych trudności z obsługą programów graficznych i projektowych.

Jeśli jednak zastanawiacie się, która z czterech montowanych jednostek GPU jest najlepsza, powinniście zainteresować się modelem Nvidia Quadro RTX 3000. Została przygotowana w architekturze Turing i korzysta z 6 GB pamięci GDDR6 o bardzo wysokim taktowaniu (14000 MHz). Wszystko to przekłada się na jej ogromne możliwości, z których warto korzystać zwłaszcza wówczas, gdy zależy Wam na sprawnej realizacji najbardziej skomplikowanych operacji.

Spore możliwości karty RTX 3000 potwierdzają oczywiście testy diagnostyczne. W programie 3DMrk 11 Performance GPU jednostka uzyskała średnią na poziomie aż 19614 punktów. Równie dobrze wypadła w teście 3DMark Cloud Gate Standard Score – średnia wyniosła bowiem 32163 punkty. I choć jest to karta profesjonalna, powyższe parametry każą przypuszczać, że powinna poradzić sobie również z obsługą wielu gier. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Dell Precision 7540 – wady i zalety

Nie da się ukryć, że największym atutem omawianej stacji roboczej jest ogromna swoboda wyboru najważniejszych podzespołów i dodatków. Oferowane na rynku konfiguracje są bowiem zróżnicowane pod względem procesorów, kart graficznych, pamięci RAM, dysków twardych, a nawet matryc. Do tego dochodzą opcjonalne dodatki, takie jak chociażby czytnik SmartCard. Wszystko to sprawia, że jest w stanie złożyć urządzenie, które spełni jego potrzeby. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że cena Dell Precision 7540 jest bardzo wysoka.

Po stronie zalet musi znaleźć się również doskonała wydajność wspomnianych podzespołów. Zapewniają one niezwykle komfortową obsługę programów graficznych, projektowych i wielu, wielu innych. Co więcej, laptop pozwoli także na uruchomienie gier. Do tego wszystkiego możemy dodać także wysoką jakość wykonania obudowy, bardzo dobrze matryce, rozbudowane zestawy portów i złączy oraz dodatki zwiększające bezpieczeństwo.

Poza bardzo wysokimi cenami, po stronie wad znajdzie się także to, że laptop znacząco nagrzewa się podczas pracy na pełnych obrotach.

ZALETY

  • Mnóstwo konfiguracji do wyboru
  • Wydajne procesory Intel Core oraz Intel Xeon
  • Karty graficzne Nvidia Quadro oraz AMD Radeon Pro
  • Szybka pamięć RAM o pojemności do 128 GB
  • Wiele dysków do wyboru
  • Solidna obudowa
  • Dobre matryce
  • Bardzo rozbudowany zestaw portów i złączy
  • Solidny osprzęt
  • Dodatki zwiększające bezpieczeństwo danych

WADY

  • Bardzo wysokie ceny
  • Urządzenie mocno nagrzewa się podczas wykorzystania pełnej mocy

Dell Precision 7540 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z bardzo wydajną stacją roboczą, która pozwoli na obsługę wielu programów profesjonalnych. Występuje ona w wielu konfiguracjach sprzętowych, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Należy jednak przygotować się na dość spory wydatek, oscylujący wokół 10-16 tysięcy złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.