Udostępnij
Skomentuj

Dell Precision 5540 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Dell przygotowała kolejną wersję swojej smukłej, mobilnej stacji roboczej z serii Precision.

Modele 5540 został wyposażony między innymi w procesory Intel Core oraz Intel Xeon. W zależności do konfiguracji, możemy liczyć także na dedykowane karty graficznej Nvidia Quadro. Sprzęt ma zapewnić wydajność wystarczającą do sprawnej pracy profesjonalnej.

Dell Precision 5540 – dane techniczne oraz cena

Wszystko to zostanie zagwarantowane przy zachowaniu wysokiej mobilności sprzętu. Do czynienia mamy bowiem z bardzo lekką stacją roboczą, która z pewnością zainteresuje osoby często pracujące w podróży.

Dell Precision 5540 – dostępne konfiguracje

Producent postawił na spore zróżnicowanie oferowanych modeli laptopa, co jest widoczne chociażby w przedziale cenowym. Za konfigurację najtańszą trzeba zapłacić o ponad 3500 złotych mniej niż za model najdroższy. Wynika to oczywiście z wykorzystania wielu różnych procesorów, kart graficznych, a także różnych kombinacji pamięci RAM oraz dysków twardych.

Chcąc więc dokonać właściwego wyboru, warto przeprowadzić dokładną analizę dostępnych opcji. Na początku procesory. Specyfikacja Dell Precision 5540 wskazać może na uniwersalne układy Intel Core lub na model serwerowy. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z procesorem Intel Xeon E-2776M, który został przystosowany do obsługi narzędzi profesjonalnych. Warto nadmienić, że jest to układ nowy – jego premiera miała bowiem miejsce w drugim kwartale 2019 roku.

Dysponuje on sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami. Jego częstotliwość taktowania wynosi od 2800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4700 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi także 12 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP na poziomie 45 W. Do czynienia mamy z niezwykle wydajnym urządzeniem, które zapewni bezproblemową realizację wspomnianych wcześniej zadań. Z pewnością zadowoli grafików i różnej maści projektantów.

Zobacz Dell Precision 5540

Poza modelem serwerowym, producent zdecydował się na wykorzystanie aż 5 różnych procesorów z serii Intel Core. Mowa tu o modelach dziewiątej generacji, dlatego możemy liczyć na naprawdę solidne osiągi. Najlepiej pod tym względem wypada układ Intel Core i9-9980HK, którego premiera miała miejsce pod koniec kwietnia bieżącego roku. Korzysta on z ośmiu fizycznych rdzeni i szesnastu wątków logicznych, dlatego możemy liczyć na doskonałe dostosowanie do wymagań sprzętowych stawianych przez najnowsze programy profesjonalne.

Warto nadmienić, że procesor wyróżnia się odblokowanym mnożnikiem, toteż może zostać poddany procesowi overclockingu, czyli podkręcania częstotliwości taktowania. Jeśli jednak chodzi o podstawowe wartości, wynoszą one od 2400 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 5000 MHz w trybie turbo. Dodać musimy jeszcze 16 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszący 45 W. Jak pokazują dane techniczne, jest to niezwykle wydajny procesor, który powinien zapewnić szerokie możliwości pracy kreatywnej i nie tylko. Sprawdzi się także podczas obsługi gier. Wszystko to potwierdzają wyniki testów diagnostycznych, przeprowadzonych na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średni rezultat na poziomie 201 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym zatrzymał się on na 1641 punktach.

Kolejnym procesorem z serii i9, który montowany jest w mobilnej stacji roboczej Dell Precision 5540, jest Intel Core i9-9880H. On także dysponuje ośmioma rdzeniami i szesnastoma wątkami. W porównaniu z modelem najmocniejszym, jego mnożnik jest jednak zablokowany, układ wyróżnia się także nieco niższym taktowanie – mieści się ono w przedziale od 2300 MHz w trybie bazowym do 4800 MHz w trybie turbo. Pamięci podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian.

Różnice między tymi procesorami nie są duże (mowa oczywiście o wersjach podstawowych, bez podkręcania), dlatego możemy liczyć na wydajną obsługę tych samych programów. Wskazują na to także wspomniane wcześniej testy Cinebench R15, w których układ uzyskał kolejno 193 i 1569 punktów. Do wyboru pozostały jeszcze 3 procesory – dwa modele i7 oraz jeden i5.

 • Intel Core i7-9850Hsześć rdzeni, dwanaście wątków, częstotliwość taktowania od 2600 MHz w trybie bazowym do 4600 MHz w trybie turbo, 12 MB pamięci podręcznej, współczynnik TDP 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 192 punkty w trybie jednowątkowym i 1045 punktów w trybie wielowątkowym.
 • Intel Core i7-9750Hsześć rdzeni, dwanaście wątków, częstotliwość taktowania od 2600 MHz w trybie bazowym do 4500 MHz w trybie turbo, 12 MB pamięci podręcznej, współczynnik TDP 45 W. Wyniki w Cinebench R15 – 182 punkty w trybie jednowątkowym i 1030 punktów w trybie wielowątkowym.
 • Intel Core i5-9400H - cztery rdzenie, osiem wątków, częstotliwość taktowania od 2500 MHz w trybie bazowym do 4300 MHz w trybie turbo, 8 MB pamięci podręcznej, współczynnik TDP 45 W.

Jak wskazuje specyfikacja, omawiany laptop korzysta również z pamięci RAM typu DDR4 (taktowanie na poziomie 2666 MHz), której pojemność, w zależności od konfiguracji, może wynieść aż 64 GB. Na sporą swobodę wyboru możemy liczyć także w przypadku doboru dysków twardych. Na rynku znajdziemy bowiem modele z dyskami talerzowymi, półprzewodnikowymi, a także wyposażone w oba te dyski.

Na koniec pozostaje nam już tylko dobrać kartę graficzną. Producent zdecydował się na wykorzystanie dwóch jednostek Nvidia Quadro, które zostały dostosowane do pracy profesjonalnej. Mowa tutaj o modelach Nvidia Quadro T2000 oraz T1000. Obie karty obsługują 4 GB pamięci typu GDDR5.

Dell Precision 5540 – wygląd

Firma Dell zrobiła wszystko, aby przygotować kolejną mobilną stację roboczą, z której skorzystać można nie tylko przy biurku, po podłączeniu jej do zewnętrznego monitora, ale również w podróży. Analizując specyfikację przedstawioną na początku tekstu, śmiało można uznać, że się to udało. Do czynienia mamy bowiem z urządzeniem bardzo smukłym, kompaktowym i lekkim (waży bowiem 1,78 kg).

Jak na stację roboczą, model Precision 5540 jest wręcz bardzo mobilny. Nie powinniśmy mieć większych trudności z obsługą go w restauracji, na kanapie czy też w autobusie bądź pociągu. Wszystko to udało się osiągnąć dzięki aluminiowej obudowie, która jest nie tylko lekka, ale również odpowiednio sztywna i wytrzymała pod względem mechanicznym. Zarówno jednostka centralna, jak i ekran nie wyginają się nadmiernie pod naporem, toteż nie musimy martwić się o żywotność obudowy.

Plusa możemy postawić także przy jakości wykonania zawiasów. Działają one w sposób płynnie i bezproblemowy. Nie skrzypią i nie mają trudności z utrzymaniem ekranu w stabilnej pozycji, bez zbędnego chybotania. Zestaw portów i złączy jest dość standardowy. Brak tu sporej ilości portów USB, jak ma to miejsce w przypadku dużych, stacjonarnych maszyn, jednak i tak znajdziemy wszystko to, co okaże potrzebne podczas pracy.

Dell Precision 5540 – matryca

Przygotowane konfiguracje są zróżnicowane nie tylko pod względem zamontowanych podzespołów, ale również matryc. Do wyboru mamy dwie opcje. Tańsza dotyczy 15-calowego panelu Full HD IPS, natomiast w urządzeniach droższych znajdziemy matrycę IGZO 4K UHD. Naturalnie, wyróżnia się ona nieco wyższymi parametrami (między innymi lepszym pokryciem kolorów), jednak trzeba przyznać, że oba panele zapewniają wysoką jakość obrazu. Użytkownicy zadowoleni będą przede wszystkim z wysokim współczynników kontrastu i szerokich kątów widzenia. Do tego dochodzi dobre odwzorowanie barw.

Wszystko to sprawia, że laptop dobrze sprawdzi się w pracy profesjonalnej. Mowa tu także o obróbce graficznej. Co równie istotne, oba panele zostały wyposażone w powłoki antyodblaskowe, dzięki którym praca przy odsłoniętym oknie czy też na zewnątrz nie powinna prowadzić do drastycznego pogorszenia widoczności wyświetlanych treści. Problemy pojawią się dopiero w przypadku wyjścia z laptopem na pełne słońce.

Dell Precision 5540 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w sześciorzędową, wyspową klawiaturę z podświetleniem. Dzięki usunięciu panelu numerycznego (co nie wszystkim się spodoba), możliwe stało się zwiększenie odstępów między klawiszami. Powinno przełożyć się to na jeszcze wygodniejszą pracę i szybsze pisanie bezwzrokowe. Jeśli chodzi o jakość wykonania, pewien poziom przyzwoitości został osiągnięty. Klawisze wyróżniają się wyraźnym skokiem i odpowiednim naporem, dzięki czemu zachowują się bardzo dobrze i są stosunkowo ciche.

Pozytywnie należy ocenić także jakość wykonania touchpada. Płytka jest duża, a jej powierzchnia pozwala na wygodny ślizg i precyzyjne operowanie wskaźnikiem. Do tego dochodzi bardzo sprawna obsługa gestów wielopunktowych. Warto nadmienić, że producent zdecydował się na zaimplementowanie kilku mechanizmów zabezpieczających. Mowa tu przede wszystkim o czytniku linii papilarnych, module szyfrującym TPM 2.0, a także specjalnej blokadzie klinowej obudowy.

Dell Precision 5540 – wydajność

Zarówno procesor Intel Xeon, jak i modele Intel Core powinny zagwarantować doskonałą wydajność podczas obsługi programów profesjonalnych, ale również multimedialnych. Nie powinniśmy obawiać się, że zaczną „dławić się” podczas realizacji szczególnie skomplikowanych operacji.

Jeśli chodzi o karty graficzne, tu także mamy do czynienia z modelami stosunkowo młodymi. Ich premiera miała bowiem miejsce w maju bieżącego roku. Nie są to może jednostki z najwyższej półki, jednak ich wydajność powinna okazać się wystarczające, aby zagwarantować realizację wspomnianych zadań. Z dwóch wykorzystywanych kart, większą wydajnością wyróżnia się Nvidia Quadro T2000. Dysponuje ona 4 GB pamięci o taktowaniu 8000 MHz. Jeśli chodzi natomiast o taktowanie rdzenia, wynosi od 1395 MHz w trybie bazowym do 1455 MHz w trybie Boost.

Jej całkiem przyzwoitą moc obliczeniową potwierdzają testy diagnostyczne. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała bowiem wysoką średnią na poziomie 13677 punktów. Choć karta nie została przystosowana do obsługi gier, jej wydajność powinna wystarczyć, aby uruchomić wiele nowych produkcji. Poniżej przedstawiamy kilak przykładów.

Dell Precision 5540 – wady i zalety

Największym atutem stacji roboczej od Della ponownie jest jej mobilność. Do czynienia mamy bowiem z lekkim, bardzo poręcznym urządzeniem, z którego możemy skorzystać praktycznie wszędzie. Wielu klientów będzie zadowolonych także z możliwości wyboru różnych konfiguracji sprzętowych, które korzystają z sześciu procesorów i dwóch kart graficznych. Do tego dochodzi jeszcze dobór ilości pamięci RAM, a także rodzaju, liczby i pojemności dysków twardych.

Po stronie zalet laptopa należy zapisać także wysoką jakość wykonania. Obudowa wyróżnia się odpowiednią sztywnością i wytrzymałością mechaniczną, dlatego powinna sprawdzić się w każdych warunkach. Do tego dodać możemy również bardzo solidny osprzęt oraz dobre matryce.

Jeśli chodzi natomiast o wady sprzętu, należy zwrócić uwagę między innymi na brak panelu numerycznego. Niektórzy użytkownicy mogą narzekać również na to, że zestaw portów i złączy nie okazał się tak rozbudowany, jak w wielu innych stacjach roboczych. Dodać do tego możemy także spore nagrzewanie się urządzenia. Również wysokie ceny poszczególnych konfiguracji należy zapisać po stronie wad.

ZALETY

 • Mobilność
 • Wysoka jakość wykonania obudowy
 • Mnóstwo konfiguracji do wyboru
 • Bardzo wydajne procesory Intel Xeon i Intel Core
 • Dwie karty graficzne do wyboru
 • Szybka pamięć RAM
 • Dyski HDD i SSD M.2 PCIe
 • Matryca 4K UHD
 • Solidny osprzęt
 • Dodatki zwiększające bezpieczeństwo danych

WADY

 • Brak panelu numerycznego
 • Zestaw portów i złączy mógł być bardzie rozbudowany
 • Stacja mocno nagrzewa się podczas pracy na pełnych obrotach
 • Wysokie ceny

Dell Precision 5540 – podsumowanie, czy warto?

Producent przygotował kolejną mobilną stację roboczą, która powinna zainteresować szerokie grono odbiorców. Mowa tu zwłaszcza o profesjonalistach, którzy dysponują budżetem w wysokości około 10 tysięcy złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.