Czym jest naleśnikarka? Jak wybrać najlepszą?

| 0 Komentarzy
Do smażenia naleśników służy nie tylko patelnia, ale też naleśnikarka. Jak działa? Jak jej używać?

Równomiernie wysmażone naleśniki można przyrządzać właśnie przy pomocy naleśnikarki. To przydatne i kompaktowe urządzenie, które przyda się zarówno w domu, jak i w lokalu gastronomicznym. Jak działa naleśnikarka? Czy warto ją kupić?

Co to jest naleśnikarka?

Naleśniki to bardzo popularna potrawa śniadaniowa lub obiadowa. Można przyrządzać je na słodko lub w wersji wytrawnej. W zależności od kulinarnych upodobań i ewentualnych zaleceń dietetycznych, naleśniki można przygotować z mąki pszennej, ale też kukurydzianej, kokosowej lub innej. Możliwości i przepisów jest wiele, dlatego też potrawa ta cieszy się tak dużą popularnością. Najczęściej do smażenia naleśników służy patelnia, często bywa to specjalna patelnia do naleśników z obniżonym brzegiem, ale posłużyć można się również naleśnikarką. Co to takiego?

Naleśnikarka to niewielkie, kompaktowe urządzenie AGD, które służy do smażenia naleśników. Najczęściej ma okrągły kształt oraz nieprzywierającą powłokę. Z pomocą naleśnikarki można smażyć nie tylko typowe naleśniki, ale też inne placki, omlety i tym podobne dania. Można jej użyć również do odgrzania potraw pozostawionych na później.

Największą zaletą, jaką wyróżnia się naleśnikarka elektryczna domowa jest fakt, że urządzenie nagrzewa się bardzo równomiernie, a dzięki temu można uzyskać o wiele lepiej wysmażone naleśniki niż w przypadku smażenia ich na patelni.

Polecane naleśnikarki

Jak działa naleśnikarka elektryczna?

W sprzedaży można znaleźć naleśnikarki elektryczne i gazowe. Urządzenia gazowe są najczęściej spotykane w lokalach gastronomicznych, a modele elektryczne bywają wybierane zarówno do gastronomii, jak również przez użytkowników indywidualnych. Urządzenie to ma okrągłą przestrzeń do smażenia, która może mieć średnicę od 25 do ok. 40 cm. Sprzęt zajmuje niewiele miejsca i oferuje wiele przydatnych funkcji i rozwiązań.

Co powinna oferować naleśnikarka elektryczna domowa?

  • Regulację mocy działania – może być mechaniczna lub elektroniczna. Ważne, by naleśnikarka umożliwiała regulację intensywności smażenia, by można było dopasować ją do specyfiki danego rodzaju ciasta.
  • Optymalną moc – naleśnikarka powinna oferować wysoką moc działania (najczęściej jest to 1000 W lub więcej), by proces smażenia przebiegał szybko, a urządzenie było w krótkim czasie gotowe do użytku.
  • Zdejmowaną płytę do smażenia – nie jest to element obowiązkowy, ale bardzo ułatwia czyszczenie naleśnikarki.
  • Powłokę nieprzywierającą – takie zabezpieczenie pozwoli zredukować ilość stosowanego tłuszczu podczas smażenia.
  • Lampkę kontrolną – lub inny system sygnalizowania gotowości do działania.

Naleśnikarki mogą być również wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, automatyczny wyłącznik, timer i tym podobne funkcje. Zasadniczą kwestią jest jeszcze dobór optymalnej średnicy urządzenia. Do smażenia klasycznych naleśników świetnie sprawdzi się model od 25 cm w górę. Chcąc smażyć duże placki (np. tortille) albo np. kilka racuchów jednocześnie można jednak wybrać urządzenie o większej średnicy.

Czy warto kupić naleśnikarkę gastronomiczną do domu?

W sprzedaży są obecne zarówno naleśnikarki profesjonalne (gazowe i elektryczne), jak również urządzenia dedykowane do użytku domowego. Które wybrać?

  • Naleśnikarki profesjonalne – wyróżniają się wysoką mocą (np. 3000 W) i sporym rozmiarem płyty grzewczej (nawet 40 cm średnicy). Często są wyposażone w nieco więcej funkcji niż urządzenia do użytku domowego – mogą posiadać precyzyjny termostat, dodatkowe bezpieczniki, a także dodatkowe akcesoria.
  • Naleśnikarki domowe – są zdecydowanie tańsze, a często również mniejsze od urządzeń gastronomicznych. W tym wypadku funkcjonalność bywa zbliżona, choć tańsze modele urządzeń mogą nie oferować precyzyjnej regulacji mocy.

naleśniki z polewą i owocami

Wybór pomiędzy naleśnikarką gastronomiczną i domową jest trudny. Z jednej strony urządzenia profesjonalne oferują większą funkcjonalność i lepsze parametry działania, ale z drugiej strony są one większe i droższe. Jeśli więc naleśnikarka ma być używana wyłącznie sporadycznie, a kuchnia nie jest duża, warto rozważyć model do użytku domowego. Jeśli natomiast naleśniki będą smażone często, a w kuchni znajdzie się miejsce na większe urządzenie, warto rozważyć zakup naleśnikarki gastronomicznej.

Jak smażyć naleśniki przy pomocy naleśnikarki?

Naleśnikarka elektryczna domowa i gastronomiczna to urządzenia bardzo łatwe w obsłudze. By smażyć idealne naleśniki z ich pomocą, należy zadbać o kilka kwestii:

  • Odpowiednie ulokowanie urządzenia – naleśnikarka powinna znajdować się w pobliżu gniazdka elektrycznego, ale nie zaleca się, by sąsiadowała bezpośrednio ze zlewozmywakiem lub kuchenką. Po obu stronach urządzenia należy zapewnić sobie wolną przestrzeń, by smażenie naleśników było wygodne.
  • Rozgrzanie urządzenia – po włączeniu naleśnikarki, należy ustawić preferowaną moc działania i poczekać aż urządzenie się nagrzeje. Zostanie zasygnalizowane np. poprzez lampkę kontrolną. Dopiero wówczas należy przystąpić do smażenia naleśników.
  • Nie trzeba używać tłuszczu, ale można – naleśnikarki elektryczne mogą działać bez użycia tłuszczu, dzięki temu, że są wyposażone w powłokę nieprzywierającą. Jeśli jednak wolimy bardziej wysmażone i chrupiące naleśniki, można zastosować kilka kropel tłuszczu.
  • Do zdejmowania i obracania naleśników należy używać odpowiednich przyborów – sprawdzą się szpatuły silikonowe i z tworzywa, ale też drewniane. Ważne, by nie rysować powierzchni płyty grzewczej.

Warto pamiętać o tym, że naleśnikarka elektryczna domowa o dużej mocy może działać nieco szybciej niż dzieje się to w przypadku smażenia naleśników na patelni. Warto kontrolować proces wysmażenia i ewentualnie dopasowywać ustawienia urządzenia. Naleśnikarki elektryczne to przydatne i funkcjonalne urządzenia, które przydadzą się każdemu miłośnikowi naleśników, tortilli, racuchów i innego rodzaju placków.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.