Czy żarówki LED można często włączać?

| 0 Komentarzy
Panuje powszechne przeświadczenie, że żarówki LED nie powinny być często włączane. Ile w tym prawdy?

Czy można często włączać i wyłączać żarówki LED?

Prawdopodobnie sam często słyszałeś teorie, według których nie powinno się często włączać i wyłączać żarówki LED. Miałoby to wpływać na ich żywotność oraz zużycie prądu. W rzeczywistości nie jest to prawda. Źródła światła tego typu możesz przełączać w dowolnej częstotliwości, bez obawy, że ono na tym ucierpi. Nie musisz już martwić się o to, czy opłaca Ci się naciskać przełącznik, czy może nie warto tego robić.

Z czego więc wynika to przeświadczenie? Nie jest ono tak całkowicie nieprawdziwe. Nie dotyczy ono stricte żarówki LED, natomiast ma już przełożenie na bardziej klasyczne źródła światła. Przez częste włączanie i wyłączanie na swojej żywotności tracą na przykład świetlówki, które niegdyś można było spotkać niemal w każdym miejscu. Przy ich eksploatacji trzeba było uważać na to, z jaką częstotliwością się je przełącza. W przypadku nowszych technologii, takich jak właśnie LED, nie jest to już żadnym problemem.

Pamiętaj jednak, że we wszystkim należy zachować umiar. To, że żarówki LED mogą być włączane i wyłączane z dowolną częstotliwością, nie oznacza, że powinno się to robić nagminnie. Notoryczne, a wręcz kompulsywne przełączanie ich działania wciąż może doprowadzić do awarii, którym może być nawet pęknięcie wciąż naciskanego plastiku. Właśnie dlatego lepiej nie pozwalać dziecku na zabawę włącznikiem, nawet jeśli wybitnie je to cieszy.

Obecnie na rynku technologia LED jest liderem w dziedzinie oświetlenia gospodarstwa domowego, jeśli chodzi o oszczędzanie energii. Żarówki tego typu wyróżniają się wysoką wytrzymałością i generują bardzo małe straty mocy. Ponadto zużywają stosunkowo niewiele prądu, w szczególności w porównaniu z innymi źródłami światła. Fakt, że nie tracą na żywotności ze względu na częstotliwość ich włączania i wyłączania, jest więc po prostu jedną z wielu zalet, a nie jedyną.

Polecane żarówki LED

Czy częste włączanie i wyłączanie skraca żywotność żarówek LED?

Rodzaje żarówek, do produkcji których stosowano starsze technologie, faktycznie traciły na swojej żywotności, jeśli włączało się je i wyłączało zbyt często. Wynikało to z systemu podgrzewającego, zamontowanego w tego typu źródłach światła np. w świetlówkach. Był on wrażliwy na częste zmiany jego działania. W związku z tym takie żarówki, jeśli były notorycznie przełączane, mogły służyć znacznie krócej od swoich odpowiedników, które po prostu świeciły ciągle.

Wraz z rozwojem technologii zaczęto jednak brać pod uwagę te problemy. Odpowiedzią na nie było zastosowanie takich systemów oświetleniowych w żarówkach, by ich żywotność nie skracała się przesadnie z każdym włączeniem i wyłączeniem. Z czasem powstały żarówki LED, które zbudowane są z mniejszych diod, które to właśnie są niewrażliwe na częstotliwość ich zapalania i gaszenia. Posiadając takie oświetlenie, nie musisz się już martwić o to, jak często powinieneś je wyłączać, co daje ci komfort i spokój.

Należy nadmienić, że ta właściwość oświetlenia LED dotyczy wszystkich modeli tego typu. Każda żarówka, o ile do jej konstrukcji faktycznie zastosowano wspomnianą technologię, nie będzie traciła na żywotności ze względu na częstotliwość włączania i wyłączania. Możesz więc być tego pewien i to niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na żarówki LED E14 czy żarówki LED G9. Zwracaj jednak uwagę na to, by były one tworzone przez znanych i szanowanych producentów, jak na przykład żarówki LED Philips lub żarówki LED Osram.

Czy częste włączanie żarówek LED zwiększa zużycie prądu?

Zużycie prądu jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na budżet domowy. Nie ma przecież możliwości, by wcale nie korzystać z tego źródła energii. Należy jednak dobrze pilnować, jak się z niego korzysta, ponieważ nieumiejętne i przede wszystkim niekontrolowane zużycie prądu może doprowadzić do wygenerowania dodatkowych, niepotrzebnych kosztów. Przecież nie chcesz wydawać dodatkowych kilkudziesięciu złotych miesięcznie tylko dlatego, że korzystasz z prądu w sposób nieoptymalny, prawda?

Czy wobec tego częste włączanie i wyłączanie żarówki LED sprawia, że zapłacisz więcej za zużycie prądu? Nie musisz się o to obawiać. Wysokość kosztów wynika z tego, ile mocy w danym czasie, czyli podczas świecenia, zużyje konkretne źródło światła. Częstotliwość włączania nie ma w tym przypadku wpływu na zużycie prądu. Liczy się natomiast ilość potrzebnej do tego energii, a w tym wypadku żarówki LED są zdecydowanym liderem.

W ciągu jednego dnia, używając tego typu źródła światła zamiast jednego ze starszych odpowiedników, możesz zaoszczędzić nieco ponad złotówkę. Jeśli przeliczysz to w skali roku, zorientujesz się, że sporo pieniędzy, które obecnie wydajesz na prąd, mogłoby zostać w Twojej kieszeni właśnie dzięki technologiom zastosowanym w oświetleniu LED. Oszczędzasz i to niezależnie od tego, jak często naciskałbyś włącznik!

Warto zaznaczyć, że dotyczy to wszystkich żarówek korzystających z technologii LED. Żaden konkretny model nie będzie wpływał na zużycie prądu ze względu na częstotliwość jego włączania i wyłączania. Nie zrobi Ci więc różnicy, czy będą to żarówki LED E27 czy żarówki LED GU10. Musisz jednak zwracać uwagę na jakość kupowanego oświetlenia. Kiepscy producenci mogą stosować przekłamania w opisach, przez co nieumyślnie mógłbyś kupić żarówkę, która jednak zużyje więcej prądu, bo w rzeczywistości nie jest tym, czy powinna być według swojej specyfikacji.

Czy częste włączanie żarówek LED ich nie popsuje?

Jak zostało zaznaczone powyżej, żarówki LED nie są wrażliwe na częstotliwość włączania i wyłączania. Kompletnie nie wpływa to na ich żywotność. Mitem jest stwierdzenie, że będą one przez to służyły krócej. Nie są to świetlówki, których ten problem dotyczy. Czy jednak częste ich włączanie może w jakikolwiek inny sposób je popsuć? Czy nagminnie eksploatowane oświetlenie LED może ulec jakiemuś uszkodzeniu?

Oczywiście, żarówki LED, jak zresztą wszystkie inne sprzęty elektryczne, mogą zostać zepsute. Żeby jednak do tego doszło, musiałyby być używane w sposób zupełnie ekstremalny, który jest zdecydowanie odradzany przez większość producentów oświetlenia tego typu. By takie żarówki uległy zniszczeniu, musiałyby być notorycznie włączane i wyłączane przez bardzo długi czas w taki sposób, przez który doszłoby do awarii całego obwodu, do którego są podłączone. Żaden sprzęt elektryczny nie jest jednak w stanie wytrzymać takiej eksploatacji.

Tyczy się to jednak tylko i wyłącznie ekstremalnych sposobów użytkowania tego typu oświetlenia, które nie mają nic wspólnego z ich standardowym wykorzystaniem. Nawet częsta i intensywna eksploatacja wynikająca z potrzeb gospodarstwa domowego nie może się z tym równać, dlatego możesz być w pełni spokojny o to, że Twoje żarówki LED nie popsują się, nawet jeśli będziesz je przełączał wielokrotnie w ciągu dnia. Upewnij się tylko, że zaopatrzyłeś się w modele od uznanych producentów, czyli na przykład w żarówki LED Kobi czy żarówki LED Kanlux. Na pewno uda Ci się dobrać odpowiedni osprzęt elektryczny.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.