Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaka żarówka LED do czytania?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie żarówek LED do czytania? Jak wybrać? Które najlepsze?

Czytanie nie tylko pobudza wyobraźnię, lecz także pogłębia wiedzę. Dobrze jest więc regularnie sięgać po książki. Nie każdy z nas ma jednak czas wolny wtedy, gdy pogoda za oknem wprost zachęca do tego, by rozłożyć się pod chmurką z książką. Wiele osób może się poświęcić czytaniu dopiero wówczas, gdy jest już późny wieczór. Takie osoby nie mogą liczyć na naturalne światło, które rozświetliłoby im tekst. Muszą więc posiłkować się żarówkami. Jakie będą najlepsze do tego zadania?

Jaką żarówkę wybrać do czytania?

Przy wyborze odpowiedniego oświetlenia do czytania musisz przede wszystkim zastanowić się, w jakim miejscu najczęściej sięgasz po książki. W zależności od pozycji, w której raczysz się literaturą, odpowiednia będzie dla Ciebie inna żarówka. Jeśli zwykle czytasz przy biurku, musisz wybrać taką, która nada się do stojącej na nim lampki. Jeszcze kolejny model będzie potrzebny do stojącego oświetlenia, gdy będziesz chciał poczytać w wygodnym fotelu. Podobnie będzie w przypadku lampek nocnych, o ile oczywiście najchętniej sięgasz po literaturę w łóżku.

Dopiero wtedy, gdy zdecydujesz się, w jakim miejscu czytasz najczęściej, będziesz mógł wybrać odpowiednią do tego żarówkę. Dokonując wyboru takowej, musisz zwracać uwagę na jej cechy oraz parametry Twojej lampy. Nie każda żarówka do czytania pasuje bowiem do danego sprzętu. Wkręcając ją w nieodpowiednie urządzenie, możesz szybko doprowadzić do jej spalenia. Ucierpieć może również na tym Twoja lampa. Miej to na uwadze i uważnie patrz na moc żarówki do czytania podczas jej wybierania.

Polecane żarówki LED

Ile lumenów jest potrzebne do czytania?

Żarówka do czytania posiada jednak jeszcze inne istotne parametry. Jej ważną cechą nie jest tylko moc. Kluczowa jest także jasność strumienia świetlnego określana w lumenach. To również jeden z podstawowych parametrów żarówek, który zawsze jest uwzględniany przez producenta w opisie modelu. Wobec tego, ile dokładnie lumenów jest potrzebnych, by można było czytać wygodnie i w sposób bezpieczny dla oczu?

Obecnie zaleca się, by żarówka do czytania generowała 400 lumenów na jeden metr kwadratowy. Dopiero przy świetle o takiej jasności Twoje oczy nie będą męczyły się przy odczytywaniu niewielkich liter. Jest to więc parametr niezwykle ważny i to nie tylko ze względu na komfort czytania, lecz także z uwagi na Twoje zdrowie. Zadbaj więc o to, byś w przyszłości mógł czytać jeszcze więcej książek, nie musząc przy tym chodzić regularnie do okulisty.

Na rynku znajduje się obecnie mnóstwo modeli żarówek, które stworzone zostały tak, by spełniać wyżej wspomniane zalecenie. Dzięki nim będziesz mógł w pełni nacieszyć się każdym przeczytanym zdaniem, nie martwiąc się jednocześnie o stan Twoje wzroku. Dobrym przykładem będą żarówki LED GU10, które generują światło o jasności 450 lumenów. Jeszcze lepsze pod tym względem będą żarówki LED E27. Jedna z nich jest bowiem w stanie wytworzyć strumień światła o wartości aż 806 lumenów. Zagwarantuje Ci ona naprawdę dobre oświetlenie do czytania.

Rodzaje i barwa światła do czytania

Oczywiste jest to, że najlepszym światłem do czytania byłoby to naturalne. Gdybyś jednak miał do niego stały dostęp za każdym razem, gdy chcesz chwycić za książkę, nie potrzebowałbyś odpowiedniej żarówki. Wobec tego warto zdecydować się na taki model, który stosunkowo najlepiej będzie imitował światło naturalne. Taką umiejętnością charakteryzują się właśnie żarówki LED. Generują one światło, które pod względem barwy i ciepła jest najbardziej zbliżone do tego dziennego. Dzięki nim będziesz mógł odpowiednio rozjaśnić sobie tekst nawet w środku nocy.

Jaka dokładnie barwa światła stworzy najlepsze oświetlenie do czytania? Powinna być ona ciepła czy zimna? W tym wypadku prawda leży gdzieś po środku, ponieważ najlepszą barwą do tej czynności będzie taka zupełnie neutralna. By czytało się komfortowo, książki nie może oświetlać ani światło zbyt zimne, ani przesadnie ciepłe. Po czym poznać, jaką barwę generuje dana żarówka? Jest ona określana w kelwinach i związana z nią specyfikacja także powinna być uwzględniona przez producenta w opisie modelu.

Neutralna barwa światła zawiera się w przedziale od 3300 do aż 5300 kelwinów. Jeśli więc chcesz, by czytana przez Ciebie książka była oświetlona jak najlepiej, wybieraj żarówki, które świecą właśnie w tym zakresie. Dobrym przykładem modelu o takiej charakterystyce są żarówki LED E14 Osram, ale będziesz usatysfakcjonowany również wtedy, gdy zdecydujesz się na żarówki LED Kobi czy żarówki LED Philips.

Światło o barwie neutralnej będzie idealną bazą dla Twojego oświetlenia, ale to nie oznacza, że będziesz zmuszony korzystać tylko z żarówek o takiej specyfice. Jeśli chcesz przy okazji czytania nadać swojemu otoczeniu dodatkowego, ciekawego nastroju, możesz również pokusić się o dodatkowe źródło, które wygeneruje nieco cieplejszych kolorów. Do tego będziesz potrzebował żarówek świecących w barwach poniżej 3300 kelwinów. Świetnymi przykładami takich modeli są żarówki LED G4 i żarówki LED G9.

Jak prawidłowo oświetlić czytany tekst?

Posiadanie odpowiedniej żarówki do czytania to jeszcze nie do końca sukces przy organizowaniu jak najlepszego oświetlenia. Dobry jakościowo i pasujący do lampy sprzęt jest istotny, ale musisz też wiedzieć, w jaki sposób ustawić źródło światła. Zresztą, najlepiej dla Ciebie byłoby, gdybyś nie ograniczał się tylko do jednego. Najkorzystniejszy efekt da Ci kombinacja dwóch świateł. Jedno z nich powinno być skierowane punktowo na Twoją książkę. Zadaniem drugiego będzie generowanie rozproszonego strumienia, który delikatnie rozjaśni całe pomieszczenie.

O ile ustawienie tego drugiego światła nie ma zbyt dużego znaczenia, bo w końcu i tak ma ono wstępnie rozjaśniać całe pomieszczenie, to już umiejscowienie pierwszego źródła, który mogą być na przykład żarówki LED MR16, jest bardzo istotne. Musisz pamiętać, by skierować je dokładnie w to miejsce, gdzie będzie znajdowała się książka. Nie może świecić gdzieś obok, bo tylko wytwarzałoby przeszkadzający w czytaniu cień. Ponadto miej na uwadze fakt, że oświetlenie do czytania nie ma prawa być skierowane tak, by również raziło Cię w oczy.

Dobierając prawidłowe światło, musisz pamiętać o wyżej wspomnianych zaleceniach, które Tobie zapewnią komfort, a Twoim oczom bezpieczeństwo. Jednocześnie nie powinieneś ograniczać się tylko do tych ustawień. Pamiętaj, że czytanie ma Ci także sprawiać przyjemność, więc możesz pokusić się jeszcze o dodatkowe żarówki LED, których barwa nada całemu oświetleniu dodatkowy klimat. Możesz nimi manipulować w zależności od książki, którą czytasz.

Jedno światło nada się do relaksu przy romantycznej powieści obyczajowej, inne do nauki przed ważnym egzaminem, a jeszcze kolejne do czytania ekscytującego, ale mrożącego krew w żyłach horroru. Najważniejsza jest w końcu Twoja satysfakcja z obcowania z książką, więc oświetlenie dobieraj tak, by była dla Ciebie jak największa. Równocześnie nie zapominaj o swoim wzroku i podstawowych zasadach aranżowania zdrowego światła do czytania.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.