Udostępnij
Skomentuj

Jaka żarówka LED do czytania?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie żarówek LED do czytania? Jak wybrać? Które najlepsze?

Czytanie ma pozytywny wpływ na człowieka. Książki pobudzają wyobraźnie, a także są w stanie wzbogacić słownictwo człowieka. Nie bez powodu mówi się o tym, aby pokazywać dzieciom jak ważne są książki w życiu. Wieczorne czytanie musi odbywać się przy świetle sztucznym. Należy zwrócić uwagę na to, z jakich żarówek korzysta się podczas czytania.

Jaka żarówka LED do czytania?

Wybór tego typu żarówek jest ogromny. Zanim jednak dojdzie do finalizacji transakcji, należy odpowiedzieć sobie, gdzie człowiek najchętniej sięga po książki. Są takie osoby, które tworzą sobie specjalny kącik czytelniczy z wygodnym fotelem i elegancką lampą stojącą. Należy wybrać żarówkę, która będzie dopasowana do takiego oświetlania. Inna żarówka przydać może się tym osobom, jakie z wielką pasją oddają się czytelnictwu przy biurku nad tamtejszą lampką, a jeszcze inna koło łóżka, gdzie na szafce nocnej znajduje się dedykowana forma oświetlenia.

Skoro już ulubione miejsce do czytania zostało wybrane, czas na to, aby zwrócić uwagę na parametry lampy. Liczy się gwint, który umożliwia wkręcenie żarówki, a także moc. Tak, aby nie doprowadzić do spalenia lampy poprzez użycie żarówki o zbyt dużej mocy. W ten sposób można narazić się tylko na dodatkowe koszty.

Ile lumenów do czytania?

Producenci oferują różnego rodzaju żarówki LED, które wyróżniają się solidnym wykonaniem. Jednak wybierając ją do czytania, należy zwrócić uwagę na liczbę lumenów. Jest to najważniejszy parametr. Lumeny to jasność strumienia świetlnego, która oznacza jest jako lx. Osoby, które chcą czytać, powinny robić to przy żarówce, której lx utrzymuje się w zakresie od 350 do 450 lumenów. W dawnych czasach nie określało się tego parametru jako lumenu. Mówiło się o watach. Do czytania zalecało się żarówki do 40W. Obecnie można powiedzieć, że jest to żarówka LED, która ma 5W, czyli jej jasność strumienia świetlnego wynosi 400-450 lumenów.

Zabrania się używania do czytania zbyt jasnych świetlówek, których lumeny mogą wynieść ponad 450. Chodzi bowiem o to, że ich zbytnia intensywność szybko doprowadzi do zmęczenia oczu.

Kolejnym parametrem, który jest ważny podczas czytania, jest wskaźnik oddania barw Ra, który informuje o tym, jak dobrze człowiek jest w stanie postrzegać kolory poszczególnych przedmiotów. Ra określane jest w zakresie od 0 do 100. Do czytania potrzebna jest żarówka, która ma 80 Ra.

Żarówki LED a tradycyjne żarówki w kontekście czytania

Technologia LED jest zdecydowanie lepszym wyborem dla osób, które kochają czytać. W obecnych czasach to właśnie na niej opiera się zdecydowana większość lamp, jakie aktualnie są dostępne na rynku. Żarówki tradycyjne można wykorzystać, ale już w ostateczności. Należy przypomnieć, że do czytania świetlówki są surowo zabronione. Tradycyjne żarówki zbyt szybko się nagrzewają, co może mieć istotny wpływ na komfort czytania. Żarówka LED to zdecydowanie lepsza propozycja, która jest w stanie zapewnić nawet 10-krotnie dłuższy żywot. Do tego należy dołożyć oszczędności na rachunkach za prąd, co na pewno ucieszy te wszystkie osoby, które kochają czytać do późnych godzin nocnych.

Dlaczego żarówki LED są lepszym wyborem dla czytania?

Efektywność energetyczna to jedna z wielu zalet tego typu żarówek. Oto lista korzyści, które płyną z zastosowania żarówek LED podczas czytania:

 • ekologia - są to żarówki, które nie emitują ciepła, dzięki czemu pobór prądu jest zdecydowanie mniejszy. Tego typu żarówki podczas jednej godziny świecenia emitują zaledwie 10 W. Dla porównania, w tym samym czasie tradycyjna żarówka zużywa ich aż 70W. Do tego LED świecą zdecydowanie dłużej. Podczas ich produkcji nie jest wykorzystywana rtęć, która jest szkodliwa dla środowiska naturalnego;
 • niski koszt eksploatacji - co widoczne jest w szczególnie w tych miejscach, gdzie światło wieczorami pali się bardzo długo. Nawet do późnych godzin nocnych;
 • jakość światła - diody LED są w stanie zapewnić światło o widmie ciągłym, którego nie są w stanie zapewnić świetlówki. Ogniskowanie LED sprawia, że światło można kierować w każdą ze stron, bez konieczności używania luster lub odbłyśników;
 • inteligentne oświetlenie LED - do wyboru jest coraz więcej propozycji, które można sterować przy pomocy smartfona. Oznacza to tylko tyle, że nie będzie trzeba już specjalnie wstawać, aby wyłączyć lampę. Wystarczy tylko sięgnąć po telefon, który zawsze znajduje się pod ręką, aby umożliwić sobie sterowanie oświetleniem (nie tylko w przypadku wyłączenia go). Jest to jednak jedna z najdroższych opcji, która znajduje się poza zasięgiem możliwości finansowych wielu osób.

Rodzaje żarówek LED

Żarówki LED można podzielić ze względu na ich kształt. W sklepach dostępne są żarówki, które mają kształt:

 • rurki;
 • spirali;
 • tradycyjnych żarówek wolframowych;
 • kuli;
 • świeczki;
 • kapsułki.

To nie jedyny podział, który obecnie się stosuje. Żarówki można podzielić także ze względu na rodzaj zastosowanego gwintu:

 • wkręcany gwint Edisona E27 - jedna z najbardziej klasycznych propozycji, której średnica wynosi 27 mm. To ten typ żarówek, który stosowany jest w przypadku opraw, jakie znajdują się na suficie;
 • wkręcany mały gwint Edisona E14 - kolejna propozycja, która spotykana jest w domach. Ma ona średnicę 14 mm i stosowana jest w przypadku małych żyrandoli lub lampek biurkowych.

To podstawowy podział, jeżeli chodzi o rodzaj zastosowanych gwintów. Stosowana jest druga podziałka, którą najczęściej można spotkać w przypadku halogenów:

 • GU10 - trzonek z rozstawem 10 mm;
 • MR 16 - trzonek z rozstawem 6mm;
 • MR11 - trzonek z rozstawem 4mm;
 • G4 - trzonek z rozstawem 4mm, który montowany jest na wcisk.

Wydajność energetyczna a trwałość żarówek LED

Koszt zakupu żarówek LED może dla wielu osób okazać się szokiem w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Diody LED zużywają jednak znacznie mniej prądu, dzięki czemu cena zakupu będzie w stanie zwrócić się w przyszłość. Dla żarówki LED zużycie prądu w ciągu dnia wynosi - 12W*5H= 60Wh (0,06 kWh). Porównując do tradycyjnej żarówki, wartości te wyglądają w następujący sposób: 60W*5H= 300Wh (0,3 kWh). Różnice są spore. Szacowana żywotność żarówki LED przy jej tradycyjnym użyciu dziennym przez 5h, wynosi ~ 13 lat. Dla tych samych wartości tradycyjna żarówka LED będzie działać jedynie ~ 6 miesięcy. Za jedną żarówkę LED na rok zapłaci się ~ 16 złotych. Zakup tradycyjnej żarówki wynieść może ponad 65 złotych.

Trendy w oświetleniu

Moda zmienia się każdego roku. Rok 2023 obfituje w lampy, które wykonane są w naturalnych kolorach ziemi. Beż i brąz stawiane są na pierwszym miejscu. Ciekawym wyborem może okazać się oświetlenie w barwach uniwersalnych - czarnym i białym.

W przypadku wykonania, przoduje delikatność i lekkość. Modne lampy bazują na takich materiałach jak rattan, marmur, len i oczywiście drewno.

Z mody nie wychodzą ażurowe lampy druciane oraz papierowe, które nawiązują do stylu vintage i retro. Lampy szklane okazały się jedną z najgorętszych propozycji w 2023 roku. Nadal doceniane są te punkty świetlne, które wyróżniają się prostotą form i kształtów.

Żarówki LED a ochrona środowiska

Rtęć, która była koniecznością przy produkcji tradycyjnych żarówek, nie wchodzi w skład diod LED. Sprawia to, że w środowisku dzięki temu znajduje się mniej substancji niebezpiecznych. Wyjątkiem jest LED RGB, gdzie ma się do czynienia z minimalną ilością luminoforów. Jednak jest to na tyle niewielka ilość, że zagrożenie nie jest poważne. Również, jeżeli chodzi o zdrowie człowieka. Duża ilość rtęci może stać się poważnym zagrożeniem dla społeczeństwa.

Żarówki LED można również poddawać recyklingowi - w przeciwieństwie do żarówek tradycyjnych. Wysoka energooszczędność oświetlania LED sprawia, że zużywane jest nawet do 10 razy mniej prądu. Wdzięczne będą nie tylko budżety domowe, ale także środowisko naturalne. Żarówki LED to ekonomiczne rozwiązanie, które powoduje, że należy je wymieniać średnio co 10 lat. Wartym uwagi jest ich wykonanie, które sprawia, że są one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jaką lampkę LED do czytania wybrać? Rodzaje lamp LED

Lampy, które wykorzystują technologię LED przybierają taką samą formę, jak w przypadku tradycyjnego oświetlenia. Do wyboru są lampy stojące, lampy biurkowe, żyrandole, oprawy sufitowe, lampki nocne oraz kinkiety.

Mówiąc o rodzajach lamp LED, należy wskazać także na barwę światła, która może być przez nie emitowana. Pozwoli to wybrać odpowiedni kolor do czytania książek. Barwę światła dzieli się na:

 • białą, ciepłą, idealnie nadającą się do wypoczynku, wartość powinna mieści się w granicach 2700-3200K, nie może ona wynieść więcej jak 3500 K;
 • neutralną, białą, która zaliczana jest do uniwersalnych, ponieważ nie męczy oczu, wartość utrzymuje się w granicach 4000 – 4500 K;
 • biała, zimna, sprzyja mobilizacji i pełnemu skupieniu, wartość wynosi powyżej 5500 K.

Podczas czytania powinno mieć się do czytania z jak najbardziej naturalną barwą. Żarówka powinna mieścić się w przedziale przedziale od 3300 do aż 5300 kelwinów.

Czytając powinno korzystać się z dwóch lampek. Jedna z nich powinna typowo oświetlać książkę. Druga lampa powinna generować rozproszony strumień światła. Pozwoli to delikatnie oświetlić wnętrze całego pomieszczenia. Podczas wyboru lampy i żarówki do czytania, na pierwszym miejscu należy postawić zdrowie swoich oczu.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Żarówki LED - Lampy sufitowe - Lampy biurkowe

Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.