Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/czy-warto-kupic-telewizor-smart-tv-jak-go-wybrac/380/ 2020-08-19 13:36:36.000000

Czy warto kupić telewizor Smart TV? Jak go wybrać?

Telewizor Smart TV, czyli inteligentny telewizor to już standard w wielu domach. Jak działa smart TV?

Telewizory z funkcją Smart TV pozwalają uruchamiać specjalnie przygotowane, natywne aplikacje, korzystać z Internetu, czy też rozmawiać ze znajomymi przez Skype'a. Urządzenia te są sterowane za pomocą pilota, choć powoli powstają rozwiązania, które umożliwiają sparowanie telewizora ze smartfonem czy tabletem.

Co to jest Smart TV? Jak działa telewizor Smart TV?

Telewizor Smart TV – tak określa się odbiorniki telewizyjne, które posiadają więcej funkcji niż tylko odtwarzanie dźwięku i wyświetlanie obrazu. Charakterystyczne cechy TV Smart to szybki i wydajny procesor, pamięć wewnętrzna, łączność bezprzewodowa Wi-Fi i Bluetooth oraz własny system operacyjny. Urządzenie pozwala surfować po sieci oraz przesyłać obraz na duży ekran bezpośrednio z innych sprzętów, np. smartfona. Smart TV posiada opcje, których próżno szukać w tradycyjnych odbiornikach telewizyjnych. Na telewizorze można instalować różne aplikacje, przeglądać media społecznościowe oraz używać popularnych komunikatorów, np. Skype’a. Funkcja Smart TV odnosi się także do sposobu sterowania urządzeniem – w tym celu używa się pilota, sparowanego z telewizorem sprzętu mobilnego, komend głosowych lub nawet prostych gestów.

Jak wybrać telewizor Smart TV?

Skoro wiadomo już, co to Smart TV, warto zastanowić się nad tym, jak wybrać odbiornik telewizyjny. Czym się kierować? Obecnie w branży dominują urządzenia marki Samsung. Smart TV posiadają jednak tak wiele różnych parametrów i funkcji, że nawet jeśli zawęzimy wybór do jednego producenta, nie jest on łatwy. Poniżej prezentujemy najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie inteligentnego telewizora. Jednym z najważniejszych parametrów, którymi kierują się nabywcy Smart TV Samsung oraz innych marek, to wielkość ekranu. Duży rozmiar jest niezbędny, by funkcja Smart cieszyła posiadacza pełnią swego potencjału. W dzisiejszych czasach wiele filmów i seriali jest już wyświetlanych w 4K, tyczy się to też gier. Większy odbiornik telewizyjny o jak najwyższej rozdzielczości sprosta w pełni temu wyzwaniu. Na takim ekranie można dostrzec nawet najmniejsze szczegóły. Jaką rozdzielczość mogą obsługiwać telewizory Smart TV? Wyróżnia się

 • HD Ready, czyli 1366 × 768 px
 • Full HD, czyli 1920 × 1080 px – w tym przypadku obraz jest ostrzejszy i bardziej szczegółowy niż w telewizorach HD Ready. Urządzenia są także lepiej wyposażone,
 • 4K UHD, czyli ultrawysoka rozdzielczość 3840 × 2160 px. Telewizor z Smart TV o rozdzielczości 4K UHD nadaje się idealnie do oglądania w wysokiej rozdzielczości multimediów, można go także podłączyć do konsoli,
 • 8K FUHD – rozdzielczość 7680 × 4320 px to jak dotąd najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie.
 • Inne ważne aspekty, jeśli chodzi o inteligentne telewizory z internetem to:
 • klasa energetyczna – im jest wyższa, tym mniej energii zużywa urządzenie
 • kształt ekranu – dostępne są modele wyposażone w płaski lub zakrzywiony wyświetlacz,
 • typ wyświetlacza – na rynku dostępne są telewizory z ekranem LED, OLED lub QLED,
 • system operacyjny – najczęściej można spotkać odbiorniki telewizyjne posiadające Androida, Smart Hub, WebOS lub Philips Smart TV

Ile kosztuje telewizor z WiFi Smart?

Ile kosztuje telewizor Wi-Fi Smart? Najtańsze modele kupisz już w cenie do 1000 złotych. Będą to jednak w większości odbiorniki LED z HD Ready. Dopiero w przedziale cenowym powyżej 1000 złotych można nabyć TV obsługujący rozdzielczość ultra HD. Tanie telewizory Smart TV posiadają matrycę LED, jednak nie znajdziemy wśród nich zakrzywionych ekranów. Mogą one obsługiwać Wi- Fi, ale nie wszystkie będą miały funkcję łączności bezprzewodowej Bluetooth. Cena zależy od wykorzystywanej technologii, ale i rozmiaru ekranu. Telewizor 32 cale Smart TV, np. marki Toshiba to wydatek rzędu około 800-900 złotych. W tej cenie użytkownik otrzymuje bardzo prosty inteligentny odbiornik Full HD, który można zamontować na ścianie. Nieco większy telewizor 40 cali Smart TV marki Thompson z kolei to już wydatek rzędu 1000-1200 złotych. Będzie on miał co prawda Wi-Fi i Bluetooth, a także Full HD, ale próżno szukać w tym przedziale cenowym rozdzielczości HDR. Warte zakupu odbiorniki można znaleźć w wyższym przedziale cenowym, np. powyżej 1500-2000 złotych. Za około 1600 złotych da się nabyć np. Philips Smart TV 4k Ultra HD z 43-calowym ekranem. Podobnie ma się sprawa z Sony Smart TV. Telewizor z 43-calowym ekranem, obsługujący 4K Ultra HD jest dostępny w cenie wynoszącej około 1900 złotych. Oba posiadają HDR, zainstalowany system operacyjny, a także różne dodatkowe funkcje, np. nagrywanie na USB.

Polecane telewizory Smart TV

Czy warto kupić telewizor Smart TV?

Czy warto kupić telewizor z funkcją Smart? Opinie na ten temat są jednoznaczne. Zdecydowanie tak! W dzisiejszych domach jest to już niemal standard. Największe zalety technologii Smart TV to:

 • dostęp do szerokiej oferty aplikacji, komunikatorów oraz mediów społecznościowych,
 • możliwość przeglądania na telewizorze stron internetowych,
 • prosta integracja z platformami streamingowymi i serwisami oferującymi tysiące multimediów.

Czy telewizory z Wi-Fi posiadają jakieś wady? Jedyne, jakie można by nadmienić to wysoka cena odbiorników telewizyjnych. Za dobrej jakości TV Smart z dużym ekranem trzeba zapłacić przynajmniej 2000 złotych

Jakie są aplikacje na Smart TV?

Smart TV pozwala na korzystanie z różnych aplikacji. Dostępne są np.:

 • Facebook,
 • Ipla,
 • Netflix,
 • HBO GO,
 • Twitter,
 • Youtube.

To nie wszystko. Posiadacz danego telewizora, np. marki Samsung, może wykupić dodatkowo pakiet Smart Hub Samsung. Dzięki temu zyskuje on dostęp do nowych funkcji i bez problemu zainstaluje jeszcze większą liczbę przydatnych programów. W ten sposób da się korzystać z internetowych wypożyczalni filmów, platform z serialami, a nawet zintegrować odbiornik telewizyjny z aplikacją Spotify i odtwarzać na nim ulubioną muzykę.

Jak podłączyć Smart TV do internetu?

Jak podłączyć Samsung Android TV lub telewizor Smart innej marki z internetem? Da się to zrobić na kilka sposobów. Pierwszy z nich to podłączenie za pomocą kabla LAN do modemu. Następnie trzeba skonfigurować połączenie przewodowe na ekranie odbiornika. Metoda ta jest dobra tylko wtedy, gdy telewizor znajduje się w niewielkiej odległości od modemu. Przy większych mieszkaniach ciągnące się kable mogłyby bardzo przeszkadzać domownikom. Drugi sposób na podłączenie Smart TV do internetu to łączność bezprzewodowa. Nowoczesne odbiorniki posiadają niezbędny moduł, który pozwala na wykrycie dostępnych w okolicy sieci Wi-Fi. Wystarczy wyszukać swoją i wybrać opcję Połącz. Tak można połączyć telewizor bezpośrednio z internetem lub, jeśli nie posiada on modułu Wi-Fi, z innym urządzeniem (np. Smart Boxem), które posiada własny system operacyjny i moduł łączności bezprzewodowej. Łączność internetową da się uzyskać także poprzez połączenie hotspot (ze smartfonem).

Czy zwykły telewizor może mieć funkcje Smart TV?

Jeśli posiadasz dobry telewizor, ale bez funkcji Smart, możesz zwiększyć jego funkcjonalność. Pomocna w tym zakresie będzie specjalna przystawka Smart TV – urządzenie podłącza się poprzez kabel HDMI. Umożliwia ono zainstalowanie na starym telewizorze ulubionych aplikacji oraz gier. Inny sposób to Samsung Smart View, czyli narzędzie, dzięki któremu przesyłasz na telewizor multimedia z telefonu lub komputera. Jeśli natomiast planujesz wymianę telewizora lub zakup nowego, zdecydowanie warto zainteresować się modelami, które korzystają z technologii Smart.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
4,9
7 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Szukam smarta w okolicy 2 tys. Co sądzicie o panasonic 47AS650E? Na korzyść u niego bardzo niski pobór energii, niski Input Lag no i dobre nasycenie kolorów. Ktoś go użytkuje?
Właśnie zastanawiam się nad kupnem tego odbiornika. Narazie przeczytałem jedną niezbyt dobrą opinią dotyczącą Smart tv w tym telewizorze.
Po co kupować coraz nowsze gadżety, których liczne funkcje nie są dopracowane, bo robione w pośpiechu? Każda propozycja ma swoje wady. Zamiast cieszyć się użytkowaniem, będziemy mieli okazję do irytacji, stresu i skracania sobie życia. Albo więc poczekać, albo pójść na spacer w ciekawą okolicę. Potem już na ogół nie ma się chęci na ekstrawagancje domowe. No i kasa zostaje w kieszeni ;-)
Smart TV to pomyłka. Producenci nie wspierają starszych modeli telewizorów w zakresie dostępności aplikacji, nie wspierają standardowych urządzeń typu klawiatura, mysz kamera, mikrofon, nie odpowiadają za dostępność podstawowych (a i tak dość słabych) aplikacji (np. youtube od lipca 2017).
Zamiast tego polecam jakikolwiek PC/laptop z bezprzewodową klawiaturą i myszą. Podłączony do TV po HDMI, może stać gdziekolwiek. Ma dysk, więcej pamięci, normalny system operacyjny, pod którym zainstalujesz i uruchomisz wszystko, napęd optyczny, porty USB, itp. Jedyny mankament to to, że trzeba go uruchamiać oddzielnie od TV, ale czy zawsze oglądając telewizję korzystamy z tych wszystkich dodatków?