Udostępnij
Skomentuj

Czy warto kupić ryżowar? Jakie urządzenie do gotowania ryżu wybrać?

Przyrządzanie ryżu może sprawiać problem. Jednak nie z ryżowarem – sprawdź, jaki model warto wybrać.

Dlaczego warto kupić ryżowar? Jak wybrać?

Choć ryż to niezwykle popularny dodatek do wielu dań, dość łatwo o jego przypalenie. Wszystkie jego walory smakowe wydobyć pozwoli ryżowar.

Polecane ryżowary

Jak można się domyślić, jest to specjalne urządzenie do gotowania ryżu. Umieszczany jest on w kategoriach garnków i patelni elektrycznych, zaraz obok szybkowarów czy też wolnowarów. Przyjmuje postać garnka z pokrywką i wbudowanym system grzewczym. Sterowanie jego pracą zazwyczaj odbywa się za pomocą przycisków lub pokręteł.

Gotowanie ryżu w takim sprzęcie jest nie tylko ekonomiczne, ale również bardzo wygodne. Nie musimy obawiać się ewentualnego przypalenia czy też niedogotowania. Zamiast cały czas stać nad garnkiem, możemy po prostu ustawić parametry gotowania i wrócić, gdy ryż będzie gotowy. Oczywiście nie każdy ryżowar okaże się dla nas stworzony. Przed wydaniem pieniędzy warto przeanalizować ofertę rynkową, a także sprawdzić parametry techniczne dostępnych modeli.

Błędy podczas gotowania ryżu mogą zdarzyć się każdemu. Zbyt mała i lub zbyt duża ilość wody, za krótki bądź za długi czas gotowania – wszystko to może sprawić, że ryż będzie nadawał się wyłącznie do wyrzucenia.

Ryżowar pozwoli uniknąć takich sytuacji. Pozwala na wybór optymalnych parametrów gotowania, a przy tym jest to sprzęt niezwykle prosty w obsłudze. Dzięki niemu ryż ugotuje się idealnie, a ziarenka nie skleją się ze sobą. Co więcej, posłużyć może on również do gotowania makaronu. Jak już jednak wspomnieliśmy, warto przed zakupem sprawdzić, co potrafią konkretne urządzenia i przeanalizować je pod kątem kluczowych parametrów technicznych.

  • Moc. Wpływa na to, jak szybko nagrzewa się parownik do ryżu, a także jaką temperaturę maksymalną jest w stanie osiągnąć. Jeśli więc zależy Wam na sprzęcie, który poradzi sobie z szybkim gotowaniem ryżu w dużych ilościach, powinniście celować w urządzenia o mocy około 1000 W. W przypadku modeli słabszych wynieść może ona od 300 do 900 W.
  • Pojemność. Kolejny ważny parametr. Tym razem będzie to informacja o tym, ile ryżu i wody zmieści się w ryżowarze. Oferta jest bardzo zróżnicowana, dlatego z łatwością znaleźć można model dla jednej osoby, a także dla całej rodziny. Pojemność urządzeń do gotowania ryżu przeważnie wynosi od 0,6 do 5 l.
  • Funkcje. Poza gotowaniem, ryżowar może utrzymywać temperaturę. Dzięki temu gotowy ryż pozostaje ciepły przez dłuższy czas. Wspomnieć należy również o funkcjach automatycznego wyłączania, gotowania na parze i smażenia.
  • Obudowa. Powinna być termoizolowana. Wysokiej jakości sprzęty do gotowania ryżu przeważnie dysponują obudową wykonaną ze stali nierdzewnej.
  • Wyposażenie. Znaleźć mogą się w nim kontrolki świetlne, nóżki antypoślizgowe, miarka i łyżka oraz systemy ochronne (np. przed przegrzaniem).

Ile kosztuje urządzenie do gotowania ryżu? Wiele zależy od wspomnianych parametrów, jednak przedział cenowych ryżowarów przeważnie wynosi od 60 do nawet 600-700 zł w przypadku modeli oferujących więcej funkcji niż tylko gotowanie ryżu.

Polecane modele ryżowarów

Żeby ułatwić Wam nieco wybór najlepszego sprzętu do gotowania ryżu, przygotowaliśmy kilka propozycji. Na liście znalazły się urządzenia szczególnie popularne wśród klientów sklepu.

  • Sencor SRM 0600WH – na początek garnek w bardzo atrakcyjnej cenie. Kosztuje wyłącznie 64,60 zł i zapewnia w pełni zautomatyzowanie gotowanie ryżu. Jego moc wynosi 300 W, a pojemność 0,6 l. Pozwala na przyrządzenie do 450 g ryżu.
  • Adler AD 6406 – w tym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem o znacznie większej mocy, wynoszącej 1000 W. Pojemność 1,5 l sprawia natomiast, że spokojnie spełni zapotrzebowanie na ryż dla całej rodziny. Obsługuje funkcję gotowania i utrzymywania temperatury. Do zestawu dołączona została miarka oraz łyżka. Cena? 89,54 zł.
  • Clatronic RK 3566 – sprzęt nieco droższy, jednak rekompensowane jest to obsługą funkcji ryżowaru i szybkowaru. Umożliwi więc przygotowanie nie tylko ryżu, ale również warzyw, zup czy też ryb. Wszystko to bez użycia tłuszczu i bez utraty składników odżywczych. Cena urządzenia wynosi 234,36 zł.

Zakup specjalnego sprzętu do gotowania ryżu będzie niezwykle opłacalny. Pozwoli bowiem na przygotowanie idealnej konsystencji, bez obawy o przypalenie czy też niedogotowanie. Liczyć możemy na oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy.

Udostępnij
4,2
5 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

To są uniwersalne warniki. Żaden z nich nie ma opcji rozróżnienia ryżu długo-ziarnistego, krótko-ziarnistego i brązowego, które gotuje się nieco inaczej. Są tanie ale prawie każdy z nich zrobi przypieczoną skorupkę ryżu od spodu.
Specjalista Morele | 02:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.