Udostępnij
Skomentuj

Czy w kosie spalinowej wymienia się olej?

Dobrej jakości świeży olej to ważny element wpływający na komfort używania kosy spalinowej oraz efekty pracy.

Wszystkie maszyny używane do pielęgnacji ogrodu wymagają regularnych przeglądów oraz okresowej wymiany płynów. Przestrzegaj tej zasady, kiedy w Twoim garażu znajduje się kosa spalinowa. Olej w silniku odgrywa bardzo ważną rolę. Po pierwsze stanowi czynnik napędzający, a po drugie umożliwia właściwe smarowanie całego układu. Z tego względu jego regularna wymiana stanowi niezbędną czynność w trakcie koszenia trawy i usuwania chwastów.

Czy należy wymieniać olej w kosie spalinowej?

Kosa spalinowa NAC doskonale nadaje się do pielęgnacji ogrodu, kiedy skupiasz szczególną uwagę na jego estetycznym wyglądzie, ale jednocześnie duże znaczenie odgrywa tempo pracy. Wymiana cieczy jest uwarunkowana zastosowaniem silnika dwusuwowego, który może mieć różne pojemności. Twoje urządzenie może mieć specjalny zlew, wtedy praca jest ułatwiona. Cała zużyta ciecz zostaje usunięta, co pozwala Ci skupiać się na korzyściach, jakie przynosi kosa spalinowa NAC. Ile oleju do paliwa? Proporcja zostaje podana w instrukcji obsługi urządzenia.

Używana przez Ciebie kosa spalinowa Honda wymaga wymiany oleju, gdyż ciecz zużywa się na skutek regularnego koszenia. Dzięki tej czynności upewnisz się, że Twoje urządzenie pracuje cały czas na pełnych obrotach, unikniesz zacinającego się silnika oraz dymu w trakcie pracy. Pamiętaj, że dostępne na rynku motoryzacyjnym substancje smarujące mają różne właściwości, dlatego zacznij od sprawdzenia, jakie produkty zostały polecone przez producenta.

Polecane kosy spalinowe

Wymiana oleju w kosie spalinowej krok po kroku

Jeszcze zanim zajmiesz się wymianą oleju w swoim urządzeniu, pamiętaj o przygotowaniu potrzebnych rzeczy. Zacznij od rękawic ochronnych, potrzebna będzie także pompka do usunięcia starego oleju, ale sprawdzi się także strzykawka z wężykiem. Korek do zlewania cieczy bardzo ułatwia pracę i jest jednym z udogodnień, jakie ma kosa spalinowa NAC. Wymiana oleju wymaga także zastosowania klucza, kombinerek i pojemnika przeznaczonego na zużytą ciecz.

Wymianę oleju zacznij od nałożenia rękawiczek ochronnych, a następnie odkręć korek (będzie trzymał mocno). Jeśli Twoje urządzenia zostało wzbogacone w specjalny zlew, ta czynność ułatwi pracę. Chodzi o dopływ powietrza do zbiornika, które zmienia konsystencję cieczy – wykonywane czynności zajmą Ci jedynie kilka minut i kosa spalinowa Makita będzie gotowa do użytku. Do tej pory było łatwo, a pozostałe działania także nie należą do skomplikowanych.

W przypadku urządzenia z wlewem pod kosę podstaw naczynie, w którym umieścisz starą ciecz. Pokrywkę odkręcisz przy pomocy dobrze dopasowanego klucza, a do podważenia wykorzystaj kombinerki. Każdy element mocno trzyma, dzięki czemu ciecz nie rozbryzguje się w trakcie pielęgnacji ogrodu. Tylko zabezpieczenie chroni olej przed przedostaniem się na zewnątrz. Kiedy do wypompowania płynu musisz zastosować specjalny przyrząd, wykonywane przez Ciebie czynności mają nieco inną kolejność.

Do usuwania oleju w kosie bez zlewu najlepiej zastosować pompkę elektryczną, a jeśli jej nie masz, skorzystaj ze strzykawki z wężem (w tym przypadku musisz uzbroić się w cierpliwość, bo praca będzie wymagała czasu). Bardzo ważne, żebyś zabezpieczył stary olej, dzięki czemu nie rozleje się na trawie czy w innym miejscu. Kiedy zbiornik jest już pusty, zamknij korek spustowy. W dalszej kolejności sprawdź instrukcję dołączoną przez producenta i dowiesz się, jakie wymagania ma kosa spalinowa. Ile oleju do paliwa? W tej kwestii nie ma jednej reguły.

Rekomendowana proporcja oleju do benzyny powinna zostać określona przez producenta, co zdecydowanie ułatwi Twoją pracę. Złota zasada informuje, że ilość płynu powinna sięgać do górnej kreski na bagnecie wskaźnika cieczy. Kiedy zmieniłeś już olej, z powodzeniem możesz zająć się wszystkimi czynnościami pielęgnacyjnymi w ogrodzie. Praca będzie przebiegała szybko, kiedy w Twojej ręce znajduje się kosa spalinowa. Olej w filtrze powietrza wymaga dokładnego sprawdzenia i kiedy wszystko wygląda dobrze, uruchom urządzenie.

Co jaki czas wymieniać olej w kosie spalinowej?

Używając podkaszarki, musisz pamiętać o konieczności regularnego serwisu oraz wymiany cieczy. Kosa spalinowa Stiga ma takie same wymagania, jak i inny sprzęt dostępny na rynku. Uniwersalna zasada informuje, że olej wymienia się co 25 godzin roboczych. Jednak kiedy zakupisz nowy sprzęt, wymagane jest zastosowanie nowego płynu już po upływie 5 godzin. W Twoim urządzeniu instrukcje dołączone przez producenta mogą być nieco inne, dlatego, zanim zabierzesz się do wymiany, sprawdź, jakie wymagania ma wykorzystywana przez Ciebie podkaszarka.

Czas wymiany oleju w nowym urządzeniu jest o wiele krótszy, dlatego? Jest to uwarunkowane przede wszystkim dużym prawdopodobieństwem występowania w układzie napędzającym opiłków metalu oraz innych pyłków, które przedostały się tam w trakcie produkcji. Ich całkowite usunięcie jest niemożliwe, a mogą znacząco pogorszyć pracę całego urządzenia, dlatego pamiętaj, że już po upływie kilku godzin roboczych musisz zdecydować się na wymianę cieczy na nową.

Olej odgrywa bardzo ważną rolę w każdym urządzeniu przeznaczonym do koszenia trawy i usuwania chwastów. Oprócz tego, że oczyszcza silnik, to jednocześnie zapewnia mu odpowiednie smarowanie, co przyczynia się do wydłużenia jego żywotności. Tylko właściwie używany sprzęt będzie wiązał się z efektywną pracą i jednocześnie nie będzie produkował nadmiernej ilości spalin. Wraz z biegiem czasu nabędziesz doświadczenia w używaniu swojej kosy, a wymiana oleju będzie przez Ciebie traktowana jak rutynowa czynność.

Dlaczego warto wymieniać olej w kosie spalinowej?

Jednym z najbardziej przydatnych urządzeń do pielęgnacji ogrodu jest kosa spalinowa. Olej z tłumika musi zostać regularnie usuwany, tylko wtedy cały sprzęt pracuje na właściwych obrotach oraz umożliwia smarowanie całego silnika. Ciecze wykorzystywane do napędzania podkaszarek powstają przy pomocy specjalnej bazy olejowej. Do produkcji używa się naturalnych składników (ropa naftowa) oraz produktów syntetycznych (chemicznych). Pod wpływem ciepła zużywają się i tracą właściwości. Druga opcja jest trwalsza oraz zawiera dodatki przeciwkorozyjne.

Wymiana oleju jest niezbędna, gdyż po upływie około 25 godzin roboczych silnik przestaje być dobrze chroniony, a cały układ może zacząć się zacinać, co może przyczynić się do szybszego zużycia. Na czas zmiany wpływa również wybór odpowiedniego produktu, czyli oleje syntetyczne wystarczają na dłużej, dodatkowo zachowują pożądaną gęstość zarówno w przypadku wysokiej, jak i niskiej temperatury, a także chronią wszystkie części przed zużyciem.

Kiedy regularnie używasz kosy spalinowej, musisz mieć świadomość, że olej zużywa się w tak samo, jak benzyna. To właśnie z tego powodu pamiętaj o regularnym dolewaniu. Nie mniejsze znaczenie odgrywa właściwa proporcja, jaką zastosujesz do wlewu. Wśród najczęściej wybieranych opcji występuje 1:25, 1:30 oraz 1:40 (stosunek oleju do paliwa). Kiedy zastosujesz odpowiednią ilość cieczy, możesz mieć pewność, że Twój sprzęt jest dobrze chroniony i jednocześnie zużywa się stosunkowo powoli, czyli będziesz z niego korzystać przez kilka lat.

Wraz z upływem czasu i ciepła właściwości antykorozyjne oleju ulatniają się, a dodatkowo możesz zauważyć zwiększenie zanieczyszczenia (między innymi opiłków odpryskujących z poszczególnych elementów). W trakcie spalania cieczy pojawiają się także skutki uboczne będące efektem spalania. Mowa o siarce oraz wodzie, które są szkodliwe nie tylko dla kosy, ale również wpływają niekorzystnie na Twój stan zdrowia.

Regularna wymiana oleju jest konieczna, gdyż umożliwia wydłużenie czasu eksploatacji urządzenia. Twoja kosa spalinowa staje się zdecydowanie mniej awaryjna, nowa ciecz wpływa także na poprawę wydajności. Różnicę zauważysz już po pierwszej wymianie. Z kolei mniejszy poziom tarcia dobrze wpłynie na zużycie paliwa, czyli Twoje urządzenie będzie tańsze w eksploatacji, niż Ci się wydaje w trakcie zakupu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.