Udostępnij
Skomentuj

Czy czajnik można myć w zmywarce?

Niektóre czajniki można myć w zmywarce, niektóre modele należy jednak czyścić ręcznie. Od czego to zależy?

Większość czajników metalowych można myć w zmywarce. Należy jednak sprawdzić tę informację na etykiecie opakowania. Sprawa wygląda nieco inaczej jeśli chodzi o elektroniczne urządzenia do podgrzewania wody. W przypadku sprzętu podłączanego do prądu warto najczęściej wykorzystać tradycyjny zlew kuchenny i użyć popularnych na rynku odkamieniaczy. Czy zawsze? W większości sytuacji specjaliści przekonują, że niestety modele elektryczne najlepiej jest myć ręcznie.

Polecane czajniki elektryczne

Czy można umyć czajnik w zmywarce?

Czajnik metalowy da się na ogół wyczyścić w zmywarce, jednak należy pamiętać, że wewnętrzny osad z kamienia oraz ewentualne zaschnięte plamy z tłuszczu na zewnętrznych ściankach naczynia warto usunąć przed dokładniejszym myciem w urządzeniu AGD. W praktyce takie naczynie najpierw zalewa się octem na kilka godzin, a po dokładnym wypłukaniu i usunięciu zewnętrznych zabrudzeń można je umyć mechanicznie. Korzyści z tego działania to najczęściej efekt idealnie odtłuszczonego sprzętu, który jest także zdezynfekowany.

Kwestia mycia czajnika w zmywarce nie jest więc jednoznaczna. W przypadku czajników elektrycznych należy bowiem unikać tego sposobu, a pielęgnując np. metalowy czajnik Lumarko, warto zapoznać się z instrukcją producenta. Pamiętaj jednak, że czyszczenie w zmywarce najczęściej usunie tylko zewnętrzne zabrudzenia, które i tak warto uprzednio wstępnie zniwelować przy użyciu gąbki lub rozpuścić wykorzystując do tego spray z pianką do metalu.

Czy każdy czajnik można umyć w zmywarce?

Jeśli zastanawiasz się, czy można myć w zmywarce np. czajniki Ambition, czajniki Lumarko oraz inne modele, warto, aby przejrzeć wytyczne producenta. Jeśli naczynie zostało wyposażone w oddzielny gwizdek, pamiętaj, aby przed umieszczeniem go w komorze myjącej zdjąć ten element i otworzyć górną pokrywę, która mogłaby utrudnić dostęp wody z detergentem do wnętrza. Przed wyborem sposobu czyszczenia sprawdź również naklejkę informującą o możliwości lub zakazie wstawiania do zmywarki.

Jeśli więc na takiej etykiecie znajduje się symbol przekreślający to urządzenie (najczęściej znakiem x) to lepiej nie ryzykować i umyć posiadane akcesoria kuchenne ręcznie. Nie musisz jednak martwić się, że ta metoda nie przyniesie dobrych rezultatów. Aby uniknąć szorowania — myj czajnik regularnie. Jeśli sprzęt do gotowania wody posiada wbudowany przewód elektryczny, także nie umieszczaj go w zmywarce.

Ważną informacją jest również to, że niewłaściwie myte urządzenia mogą doznać awarii lub być przyczyną uszkodzenia zmywarki. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby zakupiony czajnik był sprawny przez kilka lat, poświęć czas na samodzielne mycie go przy użyciu ściereczki. Jeśli postarasz się robić to regularnie, czyszczenie w sprzęcie AGD nie będzie konieczne. Posiadając sprzęt wysokiej jakości np. czajniki Gorgel lub czajniki Florina, wybierz odpowiedni sposób mycia.

Zatem akcesoria metalowe np. czajniki Klausberg, które stawia się na palnikach gazowych lub płytach indukcyjnych można myć w zmywarce, chyba że twórca sprzętu zalecił inaczej. Czajnik elektryczny umyj ręcznie i postaraj się, aby elektroniczne elementy i okablowanie nie miało kontaktu z wilgocią. I choć oszczędność czasu bywa kusząca, lepiej nie podejmować ryzyka związanego z zalaniem styków oraz korozją metalowych elementów, np. grzałki.

Jak przygotować czajnik do mycia w zmywarce?

Jeśli już zdecydowałeś, że chcesz umyć czajnik w zmywarce i jest on bardzo zabrudzony, z zewnątrz pokryty zaschniętym osadem z tłuszczu lub pary, postaraj się wstępnie go przygotować. W tym celu użyj roztworu octu z wodą, kwasku cytrynowego lub dostępnego w saszetkach odkamieniacza i pozostaw wybrany przez siebie specyfik wewnątrz naczynia na minimum godzinę. Następnie dokładnie spłucz detergent. Oczyść także metalową część zewnętrzną z większych, wypukłych zabrudzeń. Możesz to zrobić przy użyciu gąbki z płynem do naczyń. Dbaj tak o produkty dobrych marek, takich jak czajniki Gorgel.

Przed myciem sprzętu metalowego w zmywarce odblokuj także pokrywę i umieść wszystkie elementy w bezpiecznej pozycji na półkach zmywarki. Najlepiej skieruj naczynie otworem w dół. Możesz także użyć aluminiowego czyścika i usunąć obecne pod czajnikiem osady z przypalonej pary. Po zakończeniu programu mycia sprawdź, czy wewnątrz nie znajduje się woda z detergentem. Jeśli tak, to przed zagotowaniem wody na kawę lub herbatę dokładnie wypłucz ewentualną pianę.

Zastosowanie powyższych zasad może skutkować lepszym oczyszczeniem zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej powłoki czajnika. Jeśli jednak po myciu wciąż dostrzegasz zacieki i osad z tłuszczu, możesz doczyścić te elementy ręcznie lub umieścić naczynie w zmywarce kolejny raz, razem z następną porcją zabrudzonych naczyń. Pamiętaj także, aby do bardzo przypalonych naczyń używać najwyższej jakości tabletek oraz odpowiednio przygotować zmywarkę, np. odkamianiając ją i aplikując sól dedykowaną do tego sprzętu.

Czy warto myć czajnik w zmywarce?

Z pewnością istnieją zalety mycia naczyń metalowych w zmywarce, podobnie jak wygląda to w przypadku zabrudzonych garnków. Jeśli chcesz dokładnie oczyścić np. czajniki Florina lub czajniki Ambition, sprawdź, co w tej kwestii mówi ich producent. Wyroby ze stali nierdzewnej po użyciu odpowiedniej temperatury i środka nabłyszczającego, mogą zyskać wygląd niemal taki, jak chwilę po ich zakupie.

Przyglądając się zabrudzonym i często użytkowanym czajnikom, można na nich dostrzec głęboko osadzone i przypalone substancje, w postaci ciemnego i lepkiego tłuszczu. Ręcznie często trudno jest dotrzeć do tak położonych zakamarków. Podczas mycia w zmywarce naczynie przez kilkadziesiąt minut jest poddawane działaniom pary i wody, najczęściej o wysokiej temperaturze. Dzięki temu nie ma potrzeby mechanicznego usuwania ze szczelin osadów, ponieważ są one najczęściej rozpuszczane oraz wypłukiwane gorącą wodą.

W praktyce więc nawet używając metalowego czyścika, szczotki lub twardej gąbki, zazwyczaj nie można osiągnąć efektu, jaki zapewnia długie i intensywne mycie w zamkniętej, i gorącej komorze zmywającej. Jeśli zatem jeszcze przed kupnem czajnika już wiesz, że chciałbyś myć go w zmywarce, zdecyduj się na wariant z otwieraną pokrywką np. czajniki Gorgel lub czajnik Kinghoff z gwizdkiem. Umożliwia to lepszy dostęp detergentu do środka produktu i rozpuszczenie całego osadu.

Warto więc jeszcze raz podkreślić, że przed zakupem sprzętu kuchennego zaleca się sprawdzić jego konstrukcję, oznakowanie oraz instrukcję obsługi i konserwacji. Jeśli więc należysz do osób, które nie wyobrażają sobie, aby mycie ulubionych naczyń nie było możliwe właśnie przy użyciu zmywarki, dokonaj zakupu odpowiedniego produktu, który spełni powyżej opisane warunki. Warto również pamiętać, że czajnik powinno się myć wraz z naczyniami wymagającymi użycia podobnego programu tak, aby w ekonomiczny sposób usunąć trudne zabrudzenia powstające podczas gotowania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.