Udostępnij
Skomentuj

Co wybrać - słuchawki nauszne czy douszne? Które lepsze?

Słuchawki różnią się od siebie konstrukcją oraz podstawowymi parametrami. Sprawdź, który model wybrać.

Słuchawki nauszne vs douszne ― które z nich są lepsze? Nie ma wątpliwości, że jest to jedna z cięższych decyzji podejmowanych przed zakupem właściwego modelu. Oba produkty cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Warto porównać również ich podstawowe parametry ze specyfikacji, aby wybrać sprzęt najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb. Powinien on zapewnić Ci nie tylko odpowiednią jakość dźwięku, ale także komfort podczas użytkowania.

Polecane słuchawki nauszne

Które słuchawki lepsze ― douszne czy nauszne?

Słuchawki nauszne posiadają duże głośniki, dlatego są najlepszym wyborem dla graczy lub osób korzystających z nich w domu. Gwarantują one odtwarzanie muzyki w wysokiej jakości, jednak nie sprawdzą się w czasie bardziej intensywnych aktywności fizycznych niż rekreacyjna jazda na rowerze. Zapewnią Ci za to perfekcyjne odwzorowanie odgłosów z multimediów oraz izolację od otaczającego Cię świata. Co więcej, mogą stanowić ważny element stylizacji lub sposób na wyrażenie siebie.

Miniaturyzacja elektroniki była prawdziwym hitem, dlatego słuchawki douszne od razu zyskały wierne grono fanów. Niektórzy twierdzą, że jest to najlepszy model, ponieważ zapewnia wysoki komfort noszenia. Wystarczy, że włożysz je do ucha, a one pozostaną na miejscu, nawet w trakcie intensywnego treningu. Ponadto doskonale izolują dźwięki, przez co wykorzystasz je w komunikacji miejskiej czy innym głośnym miejscu. Podsumowując, oba produkty są godne polecenia, ale sprawdzają się lepiej bądź gorzej w zależności od konkretnej sytuacji.

Czym słuchawki nauszne różnią się od dousznych?

Słuchawki nauszne JBL lub douszne innego producenta powinny pozwolić Ci cieszyć się muzyką w dowolnym miejscu. Wystarczy, że podłączysz je do urządzenia, takiego jak tablet, komputer, smartfon czy telewizor, a dźwięki w płynny sposób zostaną do nich przekierowane, abyś mógł spokojnie wysłuchać melodii i pobyć w odosobnieniu. Sprawdź, co cechuje oba produkty i jakie występują między nimi różnice.

Słuchawki nauszne są zakładane na uszy, a dzięki regulowanemu pałąkowi dopasujesz je do swojej głowy. Najczęściej jest on wykonany z tworzywa sztucznego i otoczony miękką gąbką bądź gumą, która redukuje ucisk, a tym samym poprawia komfort noszenia. Wśród nich można wyróżnić takie akcesoria jak:

 • słuchawki nauszne zamknięte ― ze szczelnie zamkniętą membraną, dzięki której muzyka nie jest słyszalna na zewnątrz, nawet pomimo głośnego odtwarzania. Warto zaznaczyć, że generują one bas o intensywnym brzmieniu, co docenią na pewno miłośnicy mocnych gitarowych dźwięków;
 • słuchawki nauszne otwarte ― w przeciwieństwie do modeli zamkniętych odczuwalna jest słaba jakość basu. Ponadto łatwiejsze wydostawanie się dźwięków na zewnątrz sprawia, że słuchanie głośnej muzyki może być uciążliwe dla osób z Twojego otoczenia. Warto jednak zaznaczyć, że produkty otwarte zapewniają znacznie wyższą jakość odtwarzanych tonów;
 • słuchawki nauszne półotwarte ― łączą w sobie cechy obu modeli otwartych oraz zamkniętych. Wyjątkowa konstrukcja zapewnia swobodny przepływ powietrza i pozwala oddychać uszom. Jednocześnie doskonale odwzorowują tony wysokie i średnie, nie pozwalając na dominację basowym dźwiękom. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki membranie o większej mobilności.

Warto zaznaczyć, że słuchawki nauszne posiadają łączność przewodową lub bezprzewodową. W pierwszych z nich dźwięk transmitowany jest za pomocą przewodu. W dalszym ciągu cieszą się one dużą popularnością wśród klientów ze względu na znakomitą jakość brzmienia oraz brak konieczności dodatkowej obsługi. W drugich z kolei standard przesyłanych tonów pozostaje na podobnym poziomie, jednak problemem może stanowić eliminacja szumów wraz z dostrojeniem do sygnału wyjściowego.

Słuchawki douszne (Xiaomi lub innego producenta) umieścisz wewnątrz małżowiny usznej. Ich niewielki rozmiar oraz waga sprawiają, że są one dyskretne i niesamowicie poręczne. Niestety mała membrana jest powodem gorszej jakości wydobywających się melodii. Dość dobrze izolują dźwięki dochodzące z otoczenia, ale pozwalają Ci na usłyszenie nadjeżdżającego samochodu, a tym samym na zachowanie bezpieczeństwa. Większość modeli posiada specjalne nakładki w postaci miękkiej gąbki i pozytywnie wpływają na wygodę podczas noszenia gadżetu. Na rynku dostępne bywają modele oferujące łączność bezprzewodową oraz przewodową.

Szczególnym rodzajem słuchawek dousznych są słuchawki dokanałowe, które również umieszczasz wewnątrz ucha, jednak nieco głębiej ― w kanale słuchowym. Dzięki temu świetnie izolują tony, a dodatkowe gumowe wkładki szczelnie zatykają ucho. Daje to efekt bardziej wyrazistego dźwięku oraz lepiej odczuwalnego basu. Ponadto doskonale trzymają się w uchu, co wpływa na poprawę komfortu noszenia. Należy jednak unikać wysokich częstotliwości, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na słuch.

Porównanie słuchawek nausznych i dousznych

Słuchawki bezprzewodowe ― nauszne czy douszne? Każdy z modeli ma swoje mocne i słabe strony. Pierwsze mają solidną konstrukcję, jednak bywa ona ciężka, przez co gadżet znajdzie zastosowanie głównie w warunkach domowych i stacjonarnych. Ich spore wymiary i estetyczne wykonanie z pewnością przykuwają wzrok w tłumie. Niektórzy twierdzą, że są one mniej szkodliwe dla słuchu, ponieważ nie stykają się bezpośrednio z kanałem słuchowym. Niestety ich cena często bywa wysoka.

Słuchawki douszne zyskują przewagę dzięki swojej mobilności. Możesz je wykorzystać do słuchania muzyki, ale również do przeprowadzania rozmów telefonicznych będąc na spacerze. W dodatku są bardzo wygodne, przez co nawet nie odczujesz, że masz je w uszach. Najtańsze modele przewodowe kosztują zaledwie kilka złotych, co świadczy o ich dostępności. Z powodu wysokiego natężenia dźwięku mogą być uznawane za mniej bezpieczne niż modele nauszne.

Które słuchawki są zdrowsze ― douszne czy nauszne?

Bezpieczny poziom natężenia dźwięku wynosi więcej niż 85 dB. Przekraczanie tej granicy może doprowadzić do stopniowego pogorszenia słuchu. Użytkownicy sprzętu audio najczęściej słuchają muzyki w granicach 80-105 dB. Wysokie wartości często są uzyskiwane w momencie, którym chcesz odizolować od hałaśliwego miejsca. Świadomy meloman musi wiedzieć jak w rozsądny sposób regulować poziom głośności, ponieważ w głównej mierze od tego zależy czy wybrane słuchawki będą bezpieczne dla zdrowia. Sprawdź, jak w tej kwestii prezentują się omawiane modele:

 • słuchawki nauszne zamknięte ― słuchawki nauszne Apple lub słuchawki Razer w bardzo dobry sposób izolują zewnętrzny hałas. Dzięki temu bezproblemowo posłuchasz muzyki, bez konieczności zwiększania głośności. Warto zaznaczyć, że ten produkt może wygenerować duże natężenie dźwięku, jednak nie zostaje on wtłoczony bezpośrednio do kanału słuchowego. Sprzęt z zamkniętą membraną jest zatem uważany za jeden z bezpieczniejszych, zwłaszcza dla użytkowników narażonych na zgiełk;
 • słuchawki nauszne otwarte ― słuchawki nauszne Pioneer posiadają konstrukcję pozwalającą na wentylację ucha, jednak nie zapewniają właściwej izolacji akustycznej od otoczenia. Są one najmniej inwazyjne, a jednocześnie bezpieczne dla słuchu. Dlaczego? Wentylacja zabezpiecza przed powstającym niebezpiecznym ciśnieniem, a jeśli będziesz ich używać w domu, to unikniesz konieczności walki z gwarnym otoczeniem;
 • słuchawki dousznesłuchawki douszne Sony posiadają konstrukcję, która pozwala na umieszczenie ich we wlocie do kanału słuchowego. Zapewniają one średnią izolację od otoczenia, przez co użytkownicy zwiększają poziom głośności, przekraczając dopuszczalne normy. Jeżeli używasz tego typu sprzętu w cichych miejscach przy natężeniu poniżej 85 dB, to możesz być spokojny o swój słuch.

Dlaczego warto wybrać słuchawki nauszne?

Wiesz już, że słuchawki nauszne posiadają dużą wagę i rozmiar, przez co nie schowasz ich do kieszeni ani nie przebiegniesz w nich maratonu. Ale za to w pełni wykorzystasz ich potencjał w połączeniu z domową elektroniką. Sprawdź, jakie jeszcze zalety posiada ten produkt:

 • dostarczają bardziej spektakularnego brzmienia zarówno w zakresie basu, jak i dynamiki czy przestrzenności. To wszystko za sprawą membrany o znacznej średnicy;
 • posiadają stylowy design i wykonanie z materiałów jak najlepszej jakości. Topowe modele wzbogacone są o drewno hebanowe, a nawet klonowe. Takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na reprodukcję dźwięku;
 • pozwolą Ci w większym stopniu na wykorzystanie dodatkowego sprzętu elektronicznego. Sprzęty z najwyższej półki gwarantują doskonałe brzmienie z dedykowanymi wzmacniaczami;
 • sprawdzają się doskonale w domowym zaciszu, dostarczając kompletne brzmienie;
 • najbardziej kompaktowe modele nauszne zadowalają się przeciętnym źródłem sygnału wysyłanego ze smartfonu czy tabletu.

Dlaczego warto wybrać słuchawki douszne?

Słuchawki douszne Panasonic z pewnością nie oferują takiej jakości dźwięku jak topowe modele nauszne, które dostosują się do pracy z wysokiej klasy systemami domowego sprzętu audio. Ale za to są poręczne i niezwykle mobilne. Co jeszcze przemawia na korzyść tych produktów?

 • Niewielka waga i rozmiar mają wpływ na wysoką ergonomię. Ten atut może być jeszcze większy jeśli zdecydujesz się na sprzęt bezprzewodowy z transmisją Bluetooth czy radiową;
 • Niewielka powierzchnia membrany jest rekompensowana bezpośrednim umieszczeniem słuchawek wewnątrz ucha. Dzięki temu ograniczone są straty związane z pokonaniem dodatkowej przeszkody przez fale akustyczne, jaką stanowi małżowina uszna;
 • Doskonale sprawdzają się w miejskim zgiełku i są mniej zależne od hałaśliwego otoczenia niż modele nauszne;
 • Mają niewielkie wymagania dotyczące zapotrzebowania na prąd. W przeciwieństwie do nausznych modeli audiofilskich zasilisz je dowolnym źródłem sygnału;
 • Obecnie na rynku coraz częściej dostępne są modele, które automatycznie dopasowują się do anatomicznych rozmiarów ucha;
 • Słuchawki douszne posiadają konstrukcję, która zapewnia dużą wytrzymałość. Dlatego możesz być spokojny, nawet jeśli wypadną Ci z kieszeni.
Udostępnij
5,0
4 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Prosta zasada: na lato douszne, na jesień i zimę smukłe nauszne. :)
Specjalista Morele | 22:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.