Udostępnij
Skomentuj

Co to jest napęd optyczny? Co warto o nim wiedzieć?

Jak działa napęd optyczny? Na co zwrócić uwagę i jakiego producenta warto wybrać?

Wedle badań GUS z 2017 roku w polskich domach aż 81,8 proc. mieszkańców ma co najmniej jeden komputer. Jako posiadacz komputera na pewno masz także płyty CD czy też DVD. Kupujesz gry komputerowe, w prezencie dostajesz płyty z muzyką, potrzebujesz zainstalować jakiś program, więc kupujesz go na płycie. Nowoczesne laptopy stają się coraz mniejsze, coraz bardziej kompaktowe – oczywiście stanowi ich atut, ale niestety często także właśnie przez to pozbawiane są napędów optycznych. Producenci elektroniki zrobili jednak ukłon w stronę konsumentów i znaleźli na to sposób.

Czym jest napęd optyczny?

Napęd optyczny to urządzenie, które wykorzystując wiązkę lasera, odczytuje dane z nośnika lub w niektórych przypadkach może zapisywać danych na nośniku. Napęd optyczny skupia strumień lasera na tzw. ścieżce danych, która znajduje się na płycie. Następnie wiązka ta przechodzi przez warstwę płyty, dzięki czemu trafia finalnie na detektor i wykrywa zmiany w świetle.

Napęd optyczny to klasyczne rozwiązanie, które pomimo stale rozwijającej się technologii ciągle jest stosowany. Pamiętajmy, że jeszcze nie tak dawno płyty DVD i CD były najpowszechniejszym nośnikiem danych. 20 lat temu nikt jeszcze nie myślał o pamięci flash, pendrivach, zapisywaniu danych w chmurze czy nośniku zewnętrznym. W porównaniu do napędów optycznych było to rozwiązanie drogie.

Każdy z nas wykorzystuje swój komputer w dowolny sposób: jednym służy do rozrywki np. grania w gry, słuchania muzyki czy oglądania filmów, innym do pracy a jeszcze innym, szczególnie tym najmłodszym, do nauki. W XXI wieku elektronika otacza nas na każdym kroku. Szczególnie w sytuacjach takich jak praca zdalna czy nauka z domu komputer jest niezbędny, a korzystanie z płyt nie jest możliwe bez napędów optycznych.

Napęd optyczny wykorzystując wiązkę lasera, odczytuje dane. Na płytach znajdują się zagłębienia i powierzchnie płaskie, dzięki temu detektor jest w stanie przeanalizować, za pomocą odbijanego światła, płaszczyznę i odczytać dane w postaci na przykład muzyki lub filmu.

Prędkość napędów optycznych określana jest jako wielokrotność podstawowej prędkości 1x i odpowiada ona w zależności od nośnika różnej przepustowości:

 • 4500 kB/s w napędach Blu-ray,
 • 1350 kB/s w napędach DVD,
 • 150 kB/s w napędach CD.

Polecane napędy optyczne

Jakie są typy napędów optycznych?

Napędy optyczne można określić według dwóch podziałów: ze względu na nośnik, który ma obsługiwać i ze względu na sposób wykorzystania i umieszczenia go w komputerze

Nośnik to w tym przypadku rodzaj płyty, na której zapisane są dane. Płyty zazwyczaj mają wymiar 12 cm średnicy, rzadziej występują w rozmiarze 8 cm lub w rozmiarze odpowiadającym karcie do bankomatu. W tej typologii rozróżniamy:

 • napęd Blu-ray – napęd, który jest najbardziej nowoczesny (innowacją jest wprowadzenie do użytku niebieskiego lasera) i obsługuje nośniki, na których zapisać można od 25 do nawet 400 GB danych.
 • napęd DVD – służy do odczytywania oraz nagrywania w formacie DVD. Wykorzystuje użycie lasera jak w napędach CD, ale o krótszej fali wynoszącej 650 nm. Rozpowszechnione zostały w 1995 roku i umożliwiają umieszczenie danych o pojemności od 4,7 GB,
 • napęd CD – najbardziej popularny, powstał w 1982 roku, charakteryzuje się niewielką pojemnością zapisu – maksymalnie 700 MB. Płyty dostępne są w trzech wariantach: CD-ROM, CD-R oraz CD-RW.

Drugi podział napędów optycznych ze względu na sposób wykorzystania i umieszczenia go w komputerze:

 • napęd optyczny wewnętrzny – znajduje się w środku urządzenia, jest elementem zamontowanym na stałe w komputerze lub w laptopie. W zależności od typu podłączenia do komputera wyróżnić można napęd optyczny SATA, SCSI lub ATA (są to rodzaje interfejsu).
 • napęd optyczny zewnętrzny – to mobilne i przenośne urządzenie, które można podłączyć za pomocą odpowiedniego kabla, inaczej mówiąc, jest to napęd optyczny USB. Oprócz klasycznego podłączenia na rynku dostępne są również urządzenia podłączane za pomocą FireWire, SCSI, Seata albo do sieci jako złącze LAN.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze napędu optycznego?

W Morele.net znajdziesz szeroki wybór napędów optycznych. Najważniejszą kwestią jest oczywiście wybór typu urządzenia. Zastanów się także, do czego będzie Ci potrzebny napęd optyczny. Jeżeli masz pewność, że będziesz tylko odczytywał dane, Twój napęd nie musi mieć funkcji wypalania ich. Dodatkowo każdy napęd optyczny posiada określone parametry, od których zależy jego działanie. Przeanalizujmy najważniejsze z nich:

 • rozmiar bufora – jest to szybkość napędu. Im większy jest dostępny rozmiar bufora, tym dla Ciebie lepiej, ponieważ wpłynie do bezpośrednio na szybkość odczytu danych,
 • interfejs – ten parametr dotyczy trybu podłączenia, jest ważny, kiedy chcesz kupić napęd optyczny wewnętrzny. Dostępne wersje to SATA, SCSI lub ATA. W modelach napędów optycznych zewnętrznych odpowiednikiem podłączenia będzie USB, w zależności od roku produkcji USB 2.0 lub w droższych modelach USB 3.0, który będzie szybszy,
 • obsługiwane nośniki – czyli płyt, jakie Twój napęd będzie w stanie odczytać. W zależności od modelu powinny obsługiwać format płyt CD, DVD, Blu-ray,
 • czas dostępu – określa, w jakim czasie uzyskasz dostęp do danych, im mniej, tym lepiej.
 • prędkość odczytu/zapisu danych – jeżeli porównasz większość parametrów to ostatnią kwestią, na której warto się skupić, jest prędkość. Ten parametr określa największą prędkość obrotową, a co za tym idzie, urządzenie będzie szybsze, im ten parametr jest wyższy.

Popularni producenci napędów optycznych

W sieci można znaleźć wiele dostępnych rankingów napędów optycznych. Liderem na rynku jest napęd optyczny Dell. Sprzęt tej marki jest elegancki, odczytuje płyty zarówno DVD, jak i CD. Jest obsługiwany dzięki standardowemu interfejsowi USB 2.0. Napędy optyczne LG to z kolei niezwykła różnorodność i funkcjonalność. Producent deklaruje konkurencyjna szybkość i niezawodność.

Napędy optyczne Asus to przenośne mini nagrywarki umożliwiające obsługę nośników M-DISC, które będą przydatne do tworzenia kopii zapasowych. Kompatybilne będą zarówno z urządzeniami Windows, jak i MAC OS. Napęd optyczny Lenovo sprawdzi się z kolei do różnorodnych nośników, na przykład CD, DVD, Multi-Burner, Blu-ray. Jeżeli jesteś posiadaczem MacBooka, warto dokupić do niego napęd optyczny Apple, który jest dedykowany tym urządzeniom.

Dzięki niewielkim gabarytom nowej generacji laptopów możemy je zabierać ze sobą wszędzie, co jest niebywałym atutem, producenci jednak muszą usuwać pewne elementy. Tak stało się z napędami optycznymi. Warto jednak przy zakupie laptopa dokupić do niego dodatkowe wyposażenie, ponieważ w dalszym ciągu jest w użyciu mnóstwo płyt. Dzięki napędowi optycznemu będziesz w stanie zainstalować potrzebne oprogramowanie, posłuchać muzyki, czy obejrzeć ulubiony film. Ze względu na jego funkcjonalność oraz relatywnie niski koszt jest to niezwykle przydatna inwestycja.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.