Udostępnij
Skomentuj

Co to jest mikrofibra i jakie ma zastosowanie w domu?

Zastanawialiście się kiedykolwiek co to jest mikrofibra? Ten artykuł odpowie na wszystkie Wasze pytania.

W sklepach bardzo często można znaleźć na półkach liczne artykuły wykonane z mikrofibry. Materiał ten ma szerokie zastosowanie. Ale co to jest mikrofibra i dlaczego zyskała tak ogromną popularność?

Mikrofibra – co to jest?

Klienci w sklepach mogą kupić wiele różnych artykułów, które będą zawierały mikrofibrę. Ale właściwie co to jest mikrofibra? Okazuje się również, że to nie jedyne tajemnicze określenie, na które można się natknąć w supermarkecie. Istnieją też takie włókna jak mikrofaza czy mikrowłókno. Wszystkie te słowa oznaczają praktycznie to samo – jest to typ mikrowłókna wykonany z cienkich włókien poliestrowych oraz poliamidowych. Do jego wytworzenia stosuje się nowoczesne technologie umożliwiające zdobycie bardzo cienkich syntetycznych włókien. Co ciekawe, mogą być one nawet sto razy cieńsze niż ludzki włos. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą niskiej gęstości liniowej, która wynosi 1 denier (jednostka gęstości liniowej włókien syntetycznych). Dla porównania, gęstość jedwabiu wynosi od 1,25 do 3 den. Takie właściwości sprawiają, że tkaniny wykonane z mikrofibry są bardzo miękkie i delikatne, ale przy okazji odporne na uszkodzenia.

Właściwości mikrofibry

Mikrofibra jest szeroko wykorzystywana w produkcji tekstyliów. Włókna te mają wiele zalet, a najważniejszą z nich stanowi niezwykła chłonność. Dzięki temu wykorzystuje się ją bardzo często przy wykonywaniu prac porządkowych. Przy produkcji ściereczek i mopów mikrofibra jest najczęściej wybieranym tworzywem, a to dlatego, że jej włókna doskonale usuwają zabrudzenia i są odporne na rozdarcia lub inne uszkodzenia. Kolejną istotną cechą jest fakt, że na włóknach nie osiada kurz czy drobne roztocza, więc z powodzeniem mogą z nich korzystać alergicy oraz małe dzieci. To jednak nie są jedyne zalety tej tkaniny. Mikrofibra to materiał bardzo wytrzymały, więc w jednym gospodarstwie domowym może służyć przez wiele lat. Trzeba tylko w odpowiedni sposób o nią dbać. Jest także odporna na odkształcenia i rozciąganie, ale jednocześnie perfekcyjnie dopasowuje się do kształtu ciała, więc sprawdzi się nawet w sypialni.

Czy mikrofibra oddycha?

Mikrofibra co to za materiał, który może być wykorzystywany zarówno przy produkcji środków czystości, jak i ubrań czy pościeli? Tkanina ta ma wiele prozdrowotnych właściwości. Skoro jest ona odpowiednia dla alergików, to czy mikrofibra oddycha? Tkanina ta wykazuje doskonałe właściwości oddychające. Wbrew potocznemu mniemaniu nie jest zamkniętym, sztucznym materiałem. To dzięki mikrootworom przepuszcza powietrze, zapewniając użytkownikom komfortowe warunki w trakcie snu. W ten sposób idealnie nadaje się do użytku zarówno latem, gdy noce są znacznie cieplejsze, jak i podczas zimowych, mroźnych wieczorów. Mogą z niej korzystać także dzieci, bo mikrofibra jest miękka i delikatna, a dodatkowo nie uczula.

Jak prać mikrofibrę?

Mikrofibra należy do delikatnych i wytrzymałych materiałów. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest niezniszczalna. Dlatego też należy wiedzieć, jak odpowiednio zadbać o pościele, koce oraz narzuty z mikrofibry, aby te służyły jak najdłużej. Pranie mikrofibry może być wyzwaniem. Ze względu na fakt, że materiał może mieć różną procentową zawartość poliamidu i poliestru w składzie, to mogą też występować różnorakie zalecenia pielęgnacyjne. Dlatego istotną kwestią jest to, żeby zwracać uwagę na metki dołączone do ręczników lub ściereczek z mikrofibry, na których znajdują się zalecenia dotyczące prania i suszenia, w tym także informacje na temat wirowania i wskazanych temperatur.

Przyjmuje się zasadę, że mikrofibry nie należy prać w temperaturze wyższej niż 40 stopni Celsjusza. Jednak można prać ją w pralce. Ale bardzo istotne jest to, aby podczas prania nie używać żadnych wybielaczy, ani płynów zmiękczających. Detergenty mogą negatywnie wpłynąć na włókna mikrofibry i w efekcie jej właściwości usuwania kurzu i brudu mogą zniknąć bezpowrotnie. To samo dotyczy delikatności materiału, więc jeśli rodzina korzysta z pościeli z mikrofibry, warto ją prać w niskiej temperaturze. Co ciekawe, mikrofibrę można suszyć w suszarkach, ale tutaj także obowiązuje zasada, że im niższa temperatura, tym lepiej. Zalecane są programy do suszenia materiałów syntetycznych lub takie, które są dostosowane konkretnie do tego rodzaju tkaniny. Warto pamiętać jednak, że zalecane jest suszenie w pokojowej temperaturze. Należy przede wszystkim stosować się do informacji zasugerowanych przez producenta na metce artykułu.

Mikrowłókno i mikrofaza a mikrofibra – czy są tu jakieś różnice?

Często osoby, które korzystają z artykułów wykonanych z mikrofibry zastanawiają się, czym jest mikrowłókno, mikrofaza a mikrofibra. Wszystkie te trzy pojęcia bardzo często pojawiają się w przypadku tego materiału. W związku z tym, czym różni się mikrofibra od mikrowłókna i mikrofazy? Odpowiedź jest zaskakująca, ponieważ brzmi ona tak: niczym! Pod tymi trzema hasłami kryje się dokładnie ten sam materiał. W takim razie, skąd wzięły się wątpliwości? Wyjaśnienie jest proste. Wszystkie te nazwy to spolszczone obcojęzyczne nazwy mikrowłókna. Włókno to po angielsku „fiber”, a po niemiecku der Faser oraz das Fiber. Zatem mikrofibra, mikrowłókno oraz mikrofaza to spolszczone angielskie oraz niemieckie włókno z przedrostkiem „mikro”. Jednak według słownika, mikrowłókno to właściwa nazwa, choć potocznie cały czas będą funkcjonowały różne nazwy.

Zalety microfibry

Mikrofibra ma wiele zalet, ponieważ materiał jest niezwykle delikatny. Dlatego jest idealny dla dzieci, a także alergików. Istnieje przekonanie, że materiały syntetyczne nie są odpowiednie dla osób cierpiących na alergie. Nic bardziej mylnego! Materiał nie przepuszcza kurzu, drobnych zanieczyszczeń i roztoczy, a dzięki temu, że składa się z włókien syntetycznych, nie wywołuje dodatkowych podrażnień i uczuleń. Będzie więc dobrym pomysłem na stworzenie wygodnego posłania dla dziecka.

Nie każdy wie, że tkanina została okrzyknięta w latach 90. rewolucją w sprzątaniu. Jest wytrzymała, elastyczna, przyjemna w dotyku i bardzo chłonna. Nie wchłania ona jednak wody w materiał, lecz zatrzymuje ją w licznych kanalikach znajdujących się pomiędzy włóknami. Dzięki temu może zatrzymać w sobie tak dużo wody i jednocześnie nie nasiąknąć. Dlatego mikrofibra szybko wysycha. Niezwykle gęsty, łukowy splot gwarantuje też długą trwałość. Jedyną wadą mikrofibry, jaką można by wskazać, jest jej syntetyczność. Trzeba też zaznaczyć, że mikrofibra jest produktem z recyclingu i nadaje się do powtórnego przetworzenia, a w procesie produkcyjnym zużywa się nawet kilkaset razy mniej wody niż przy organicznej bawełnie.

Jakie produkty tworzy się z mikrofibry?

Tkanina znalazła szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Wykorzystuje się ją w przemyśle tekstylnym i w branży sprzątającej. Na rynku można znaleźć pościel z mikrofibry, ściereczki mikrofibra, odzież czy koc. Można też znaleźć poduszkę, kołdrę czy ręczniki. Te ostatnie adresowane są w szczególności do osób aktywnych fizycznie i dużo podróżujących. Ważnym aspektem jest to, że wchłaniają siedem razy więcej wody niż same ważą. Co ciekawe, ręczniki z mikrofibry potrafią wchłonąć trzy razy więcej wody niż ręczniki bawełniane o takiej samej powierzchni, dlatego nazywane są szybkoschnącymi.

Z kolei ubrania oraz pościel są niezwykle ciepłe i delikatne dla skóry. Mikrofibra ściśle przylega do skóry, dlatego odzież z niej wykonana idealnie nadaje się na duże mrozy, a także na zimowe szaleństwa na łyżwach czy na nartach.

Podsumowując, mikrofibra ma szerokie zastosowanie. W latach 90. nazywano ją „magiczną tkaniną”. Do kraju na Wisłą przywędrowała z Czech, a do naszych sąsiadów trafiła z Szwecji. Od tamtej pory materiał zyskał ogromną popularność nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Wystarczy tylko odpowiednio o nią dbać, a będzie służyła w gospodarstwie domowym przez wiele lat.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.