Udostępnij
Skomentuj

Czym myć panele podłogowe? Najlepszy sposób na czystą podłogę bez smug

Panele podłogowe są bardzo chętnie wybierane na podłogę do domów i biur. Jak je czyścić i konserwować?

Panele podłogowe to popularna alternatywa dla podłóg drewnianych, płytek i wykładzin. Podłogę tego typu łatwo ułożyć, a jej utrzymywanie w czystości i konserwacja nie powinny być trudne. Czym myć panele, by wyglądały, jak nowe? Czym nabłyszczyć panele i jak je konserwować?

Jak umyć panele? Instrukcja krok po kroku

Choć mycie paneli podłogowych może wydawać się dziecinnie proste, to w praktyce wiele osób ma wątpliwości, co do tego, czym myć panele podłogowe i jak nabłyszczyć panele, by uniknąć smug.

Mycie paneli podłogowych krok po kroku:

  • W pierwszej kolejności należy odkurzyć podłogę. Czym odkurzać panele? Najlepiej posłużyć się odkurzaczem ze szczotką o miękkim włosiu, która nie rysuje podłogi. Można sięgnąć także po pionowy odkurzacz akumulatorowy lub po odkurzacz automatyczny. Odkurzanie paneli można zastąpić ich dokładnym zamieceniem, ale to wymaga więcej czasu.
  • Kolejny krok to mycie paneli na mokro. Należy pamiętać o tym, że podłogi z paneli nie należy zalewać wodą, a ściereczki lub mop powinny być dobrze odciśnięte. Czym czyścić panele? Do mycia paneli podłogowych warto wybrać mop klasyczny (np. z wiaderkiem) albo mop ze spryskiwaczem. Posłużyć można się także robotem myjącym podłogę. By mycie podłogi było skuteczne, warto sięgnąć po delikatny detergent przeznaczony właśnie do mycia paneli.
  • Ostatni etap do nabłyszczanie powierzchni podłogi. Nabłyszczanie paneli przywraca im blask i sprawia, że podłoga wygląda, jak nowa. W tym celu warto zakupić specjalistyczny środek do nabłyszczania paneli podłogowych.

Niektórzy praktykują również pastowanie paneli, co nabłyszcza je i konserwuje. Czym pastować panele podłogowe? Wyłącznie środkami przeznaczonymi do tego celu. Nie należy pastować ich pastą do podłóg z innych materiałów.

Popularne mopy parowe

Czy można myć panele mopem parowym?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakim mopem myć panele i czym myć panele ścienne, by było szybko i wygodnie. Alternatywą dla mopa klasycznego może być nie tylko kosztowny robot automatyczny, ale też mop parowy.

Dobrej klasy mop parowy może przydać się do mycia paneli, ale raczej nie tych najtańszych, którym może zaszkodzić choćby odrobina wilgoci. Panele produkowane współcześnie, a szczególnie te ze średniej i wyższej półki są odporniejsze na wilgoć i temperaturę.

Mycie paneli domowymi sposobami

Zastanawiając się nad tym, jak nabłyszczyć panele podłogowe i czym myć panele ścienne i podłogowe, warto wziąć pod uwagę także stare i sprawdzone sposoby domowe. Mycie i nabłyszczanie paneli – domowe sposoby:

  • Ocet – niezawodnie czyści i dezynfekuje. Jego zapach po kilkunastu minutach powinien się ulotnić. Mycie paneli ciepłą wodą z odrobiną octu zapewni czyste i błyszczące panele podłogowe. Jeśli więc skończył się środek do nabłyszczania paneli, można przygotować roztwór z 5 litrów ciepłej wody i szklanki octu i umyć nim podłogę.
  • Odrobina płynu do mycia naczyń – pusta butelka z płynem do mycia paneli nie oznacza, że nie można będzie skutecznie umyć podłogi. Potrzebna będzie ciepła woda i odrobina płynu do mycia naczyń, który jest delikatny i nie niszczy podłoża. Należy uważać, by płynu nie było za wiele, bo czyszczenie paneli zbyt mocnym roztworem z płynem do mycia naczyń może skutkować smugami na podłodze.

Czym myć panele drewniane?

Jakim specyfikiem do mycia paneli podłogowych można posłużyć się, gdy są one wykonane z drewna? Czy mycie i konserwacja paneli podłogowych z drewna różnią się od postępowania z drewnianym parkietem? To zależy od rodzaju wykończenia paneli. Najłatwiejsze w czyszczeniu są panele lakierowane – ich powierzchnia jest gładka i błyszcząca. Należy ją odkurzać, można myć ją przy pomocy mopa i standardowych specyfików do podłóg drewnianych, a nawet pastować regularnie.

Panele drewniane wykończone olejem trzeba koniecznie regularnie odkurzać i przecierać dobrze odciśniętą ściereczką lub mopem. Czym konserwować panele podłogowe tego typu? Należy przynajmniej dwa razy w roku wykonać olejowanie podłogi.

Plamy na panelach – jak je usuwać?

Silne zabrudzenia na panelach podłogowych należy usuwać z rozwagą. Nie powinno się ich szorować ostrą gąbką lub szczotką, gdyż powierzchnia mogłaby ulec uszkodzeniu. Solidne zabrudzenia najlepiej usuwać na bieżąco – o wiele łatwiej zmyć błotnistą plamę zanim zaschnie na kamień niż po kilku dniach. Starsze zabrudzenia warto potraktować punktowo wodą z detergentem do mycia paneli, a dopiero potem przetrzeć całą podłogę na mokro.

Nie tylko mycie: jak odpowiednio konserwować panele?

Konserwacja paneli pomoże przedłużyć ich trwałość, ale też zapewni podłodze estetyczny wygląd. Jeśli chodzi o typowe panele podłogowe – mycie i konserwacja nie są trudne. Do działań, które warto wykonywać należą:

  • Regularne odkurzanie i mycie paneli.
  • Stosowanie środków do nabłyszczania paneli. Czym myć panele podłogowe żeby błyszczały? Najlepiej specjalistycznymi płynami nabłyszczającymi (najczęściej wymagają one rozcieńczenia wodą), które zawierają polimery wnikające w strukturę podłogi. Nabłyszczanie paneli podłogowych nie tylko nadaje im ładny wygląd, ale też chroni je przed zabrudzeniami i matowieniem.
  • Stosowanie środków pielęgnujących. Wiele firm ma w swojej ofercie nie tylko specyfiki zapewniające błyszczące panele, ale też pielęgnujące podłogę z paneli. Warto z nich korzystać od czasu do czasu, by podłoga prezentowała się, jak nowa.

Jeśli użytkowane panele są z drewna, można również rozważyć pastowanie paneli podłogowych. Czym pastować panele? Oczywiście odpowiednią pastą, która jest dedykowana do podłóg tego rodzaju.

Matowe panele – jak je nabłyszczyć?

Błyszczące panele prezentują się bardzo efektownie. Czym nabłyszczyć panele podłogowe, jeśli są matowe? W takim wypadku warto umyć je, a następnie zastosować samousuwalny nabłyszczacz. Należy nałożyć go na całą powierzchnię podłogi i rozprowadzać wzdłuż desek (nie w poprzek). Po tak nabłyszczonej posadzce nie należy chodzić przez około 30 minut. Po tym czasie specyfik powinien być już suchy. Trwałość błyszczącej powłoki na panelach może wynieść do 3 miesięcy.

Mycie paneli podłogowych nie jest trudne, o ile stosuje się sprawdzone środki i odpowiednie narzędzia. Szczególnie łatwe jest czyszczenie jasnych paneli. Czym myć ciemne panele? To właśnie na nich najczęściej pozostają smugi. W tym wypadku warto zmniejszyć ilość środka czyszczącego, jaki rozpuszcza się w wodzie, by nie powstawały zacieki. Można również zastosować wodę z octem.

  

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.