Co można zrobić na patelni grillowej?
Spis treści:
Patelnia ceramiczna czy patelnia tytanowa grillowa służy do smażenia potraw z niewielką ilością tłuszczu lub bez niego. Tego typu naczynia imitują prawdziwy grill, dlatego mają specjalne rowki na spodzie. Tak skonstruowane naczynie pomoże ci przygotować potrawy mniej kaloryczne. Możesz na niej smażyć te same produkty, po które sięgnąłbyś podczas przyjęcia barbecue: kiełbasy, steki, ryby, warzywa czy pieczywo. Warto jednak mieć na uwadze, że istnieje bardzo wiele wariantów tego kuchennego akcesorium.
Co można usmażyć na patelni grillowej?
Najważniejszym kryterium doboru patelni jest jej powłoka. Wszystko zależy od potraw, które chcesz na niej smażyć. Na przykład patelnia żeliwna dobrze nadaje się do grillowania mięs. Żeliwo nabiera bowiem szybko wysokiej temperatury. Ważne, by nie przygotowywać na niej potraw zamarynowanych z dodatkiem kwaśnych produktów. Sok z cytryny lub ocet może odbarwić powłokę czy będzie to patelnia Tefal, czy innej marki, materiał, z której zostały zrobione reaguje tak samo. Ważne też, abyś miał pod ręką akcesoria chroniące przed poparzeniem.
Patelnia ceramiczna nagrzewa się równomiernie i dość szybko, dlatego jest polecana do grillowania większych kawałków mięsa, szaszłyków lub kiełbas. Ważne, by do zdejmowania przekąsek używać wyłącznie silikonowych narzędzi, gdyż ceramikę łatwo zarysować. Sprawdź, jakie możliwości da ci patelnia Florina. W ofercie producenta znajdziesz też takie jak patelnia tytanowa czy patelnia kamienna.
Jeśli zależy Ci na długim użytkowaniu naczynia, to powłoka tytanowa jest najtrwalszym typem zabezpieczenia patelni. Tytan nagrzewa się powoli, ale równomiernie i bardzo długo trzyma temperaturę. Na patelniach teflonowych można podgrzewać wszystkie typowo grillowe produkty, nawet – jajka. Patelnia granitowa – to rodzaj patelni kamiennej. Nagrzewa się umiarkowanie szybko, długo trzyma ciepło i można ją wykorzystać do wszystkich grillowych produktów bez konieczności dodawania tłuszczu do smażenia. Dobrym przykładem tego wariantu jest patelnia Gerlach.
Polecane patelnie grillowe
Jak używać patelni grillowej?
Patelnia teflonowa ma bardzo podobne właściwości jak patelnia ceramiczna. Temperatura na jej powierzchni wzrasta równomiernie i szybko. Gładka strefa teflonu jest delikatna, bardzo łatwo ją doczyścić. Grillować można na niej wszystkie produkty, natomiast trzeba robić to ostrożnie i niewielkim dodatkiem oleju. Patelnia stalowa wymaga więcej cierpliwości, trzeba poczekać, by jej powierzchnia była wystarczająco gorąca. Dzięki temu świetnie nadaje się do delikatnych potraw: szczególnie ryb i warzyw. Używając jej, warto dodać odrobiny oleju.
By jedzenie z patelni grillowej było tak smaczne, jak to z prawdziwego grilla, musisz odpowiednio rozgrzać jej powierzchnię. Temperatura pod nią powinna wzrastać stopniowo. Nie rozkręcaj zatem palnika lub płyty indukcyjnej maksymalnie – korzystaj ze średniej mocy i uzbrój się w cierpliwość. Produkty nakładaj dopiero wtedy, gdy powłoka będzie bardzo mocno rozgrzana. Dzięki temu kiełbasa lub szaszłyk będzie od razu piekł się równomiernie zamiast lekko podduszać.
Świetnym pomysłem będzie także grillowanie na patelni w piekarniku. Jak to zrobić? Wybierz taką z powłoką żeliwną, tytanową bądź kamienną. Ważne, by miała uchwyt z materiału odpornego na wysokie temperatury tak jak patelnie Tefal. Rozgrzej piec do temperatury maksymalnej i ustaw grzanie wyłącznie od góry lub włącz program grill, jeśli go posiadasz. Dolej odrobinę oleju na powierzchnię. Potrawę wstaw na 20-30 minut i staraj się ją często obracać.
O czym pamiętać podczas używania patelni grillowej?
Powłoki patelni grillowych są zbudowane inaczej niż modeli przeznaczonych do codziennego smażenia. Często mają kwadratowy kształt i żłobienia na dnie, które równomiernie rozprowadzają ciepło, zapobiegają przywieraniu, odprowadzają nadmiar tłuszczu z potraw oraz zostawiają charakterystyczny ślad na jedzeniu. Dobrym przykładem są patelnie Gerlach. Takie naczynia nabierają też wyższych temperatur. Chcąc jak najdłużej cieszyć się dobrej jakości patelnią, pamiętaj o kilku aspektach dotyczących czyszczenia i pielęgnacji:
- nie zalewaj naczynia wodą od razu po użyciu – nawet ciepłą. Jest to szczególnie ważne przy patelniach teflonowych i ceramicznych. Gwałtowna zmiana temperatury może zniszczyć powłokę i wzniecić kłęby gryzącego dymu. Odczekaj kilkanaście minut i dopiero po tym czasie wstaw akcesorium do zlewu, opłukując je małym strumieniem ciepłej wody;
- do zmywarki wstawiaj wyłącznie patelnie tytanowe lub stalowe. Wszystkie inne rodzaje powłok mogą uszkodzić się podczas procesu mechanicznego mycia lub obić o inne naczynia.
- jeśli podczas smażenia na patelni grillowej nie używałeś tłuszczu, możesz jedynie opłukać ją z wierzchu i delikatnie wytrzeć wilgoć. Każdorazowe namaczanie i stosowanie mocnych płynów do naczyń może źle wpłynąć na strukturę powierzchni.
- nie szoruj swojej patelni grillowej ostrą gąbką. Nawet jeśli zostaną na niej zaschnięte resztki. To zostawi w powierzchni mikrouszkodzenia, które będą skutkowały częstym przypalaniem się potraw.
Czego lepiej nie smażyć na patelni grillowej?
Patelnie grillowe nie służą do codziennego użytku i podgrzewania każdego rodzaju potraw. Jest tak ze względu na to, że nabierają temperatury dłużej niż zwykłe modele, a gdy już rozgrzeją się maksymalnie, są bardzo gorące. To oznacza, że sos lub inne danie na bazie wody bardzo szybko wykipi. Złym pomysłem będzie też używanie ich do grillowania produktów mlecznych, czyli wszelkiego rodzaju serów. Rozpuszczona masa przywrze do powierzchni i zrobi się czarna, dymiąc przy tym niezwykle mocno.
Dno patelni grillowej zupełnie nie nadaje się także do smażenia naleśników czy innych potraw z rzadkiego ciasta. Nie pozwalają na to żłobienia na dnie. Ta forma dania ma tendencję do przywierania, zatem lepiej przygotowywać ją z dodatkiem tłuszczu, a ten potrzebuje równej powierzchni. Innym przykładem posiłku, który na patelni do grillowania nie wyjdzie zbyt dobrze, jest jajecznica. Potrzebuje ona częstego mieszania, a to mogłoby znacznie uszkodzić dno naczynia.
Nie polecamy również używania patelni grillowych do smażenia tradycyjnych kotletów lub innych produktów obtoczonych w panierce. Znów wszystkiemu winne są rowki w powłoce. O ile mięso albo inny produkt w środku nie byłyby surowe, o tyle wierzch, czyli mieszanka bułki tartej i jajka mogłaby się odkleić, przywierając do powierzchni. Takie danie wyglądałoby nieestetycznie, chociaż nadal smakowało wyśmienicie.
Patelnia grillowa daje możliwości zbliżone do prawdziwego rożna. Do podgrzania nie potrzebujesz węgla czy rozpałki, za to przydadzą Ci się podpowiedzi dotyczące czyszczenia oraz znajomość specyfiki różnych powłok. Najważniejsze jest jednak to, że z jej pomocą przygotujesz swoje ulubione kiełbaski, steki czy kanapki na ciepło. To oznacza, że nawet jeśli na tradycyjnego grilla będzie za zimno, Ty zorganizujesz barbecue we własnej kuchni.
Komentarze (0)