Udostępnij
Skomentuj

Co można uszyć na maszynie do szycia? Co uszyć na początku?

Chcesz rozpocząć przygodę z projektowaniem i potrzebne Ci pomysły na szycie na maszynie? Zobacz jak zacząć.

Masz w planach zakup maszyny do szycia Singer czy innej marki, a może dostałaś sprzęt w prezencie? Jeśli obsługa wydaje Ci się zbyt trudna, nie załamuj rąk już na starcie. Wystarczy przestudiowanie instrukcji i odrobina wprawy, a z pewnością szybko poznasz podstawowe techniki i wykonasz swoje pierwsze dzieła. Pewnie od razu nie uszyjesz nowej sukienki, ale może wykroisz poszewkę na poduszkę czy bawełnianą torbę na zakupy. Jedno jest pewne – zabawa sprawi Ci wiele radości.

Co uszyć na maszynie do szycia?

W kącie stoi Twoja świeżo zakupiona maszyna do szycia Łucznik, a Ty nie wiesz, jak się zacząć swoją przygodę z krawiectwem. Po pierwsze poznaj sposób prawidłowego nawlekania igły i przećwicz ściegi na przykład na kartce papieru. Jeśli od razu nie wszystko zadziałało odpowiednio, nie oznacza to klęski – systematyczne ćwiczenia czynią mistrza i niewątpliwie masz szansę na podium, jeśli będziesz cierpliwym i wytrwałym. Ponadto pomysły na szycie na maszynie znajdziesz w sieci na forach internetowych i stronach poświęconych tej tematyce.

Wspomniane wyżej praktyki z arkuszem papieru to doskonały sposób na utrwalenie umiejętności równego wykonania ściegu, a także zapoznanie się z dostępnymi funkcjami w Twojej maszynie do szycia. Nie musisz marnować materiału i zanim dojdziesz do wprawy, takie rozwiązanie będzie wystarczające. Oprócz tego pamiętaj, aby wyposażyć się w przydatne akcesoria i tkaniny, dzięki którym nauka pójdzie jeszcze łatwiej i sprawniej.

Polecane maszyny do szycia

Co uszyć na maszynie na początek?

Zanim dowiesz się, co łatwo uszyć na maszynie, sprawdź, czego potrzebujesz, aby wykonanie zadania poszło sprawnie i możliwie gładko. Przygotowując stanowisko pracy, warto kupić akcesoria z poniższej listy, które pozwolą skrócić czas pracy:

  • Nici – nie każdy produkt jest tak samo dobrej jakości, dlatego zwróć uwagę na jego trwałość. Lepiej dołożyć parę groszy i dzięki temu uniknąć zrywania czy potem nieładnego rozchodzenia się szwów w materiale. Ponadto zadbaj o to, by mieć pod ręką uniwersalne kolory, takie jak czerń, biel lub beż, a także kup inne odcienie, których planujesz używać;
  • Szpilki i agrafki – jeśli chcesz by Twoja nowa maszyna do szycia Janome lub inna równo prowadziła nitkę po tkaninie, postaw na akcesoria pozwalające na jej przypięcie, na przykład w celu zrobienia prostej zaszewki;
  • Nożyczki – pierwszy lepszy wariant niekoniecznie okaże się dobrym wyborem, bo zwyczajnie może nie być przystosowany do cięcia grubszych tkanin. Najlepiej zdaje egzamin typowy model krawiecki, dedykowany różnego rodzaju materiałom i pozwalający na wyeliminowanie strzępienia;
  • Centymetr – zanim rozpoczniesz szycie na maszynie, powinieneś dokładnie wymierzyć wykrój po to, aby zagwarantować mu równe brzegi i, jeśli jest to element garderoby, dokładnie dopasować go do figury;
  • Szpulki – dzięki wyposażeniu w ten produkt zwany bobinkami, unikniesz konieczności zwijania starych i nawijania nowych kolorów nici. Puste szablony z pewnością usprawnią Twoją pracę i znacznie skrócą czas wykonywania zadań;
  • Igły – warto mieć w zapasie dodatkowe elementy na wypadek wygięcia czy złamania. Ponadto dobrze jest postawić na kilka wariantów grubości, co pozwala na zszycie tkanin o różnej fakturze;
  • Dodatkowe przyrządy – na początek przygody z maszyną niewątpliwie przydatne są rzeczy takie jak kreda bądź mydło do narysowania kształtów i linii, wzdłuż których dokładnie poprowadzisz igłę. Oprócz tego praktycznym akcesorium jest prujka, czyli ostry ząbek umożliwiający szybkie rozprucie źle zszytej tkaniny.

Po przygotowaniu wymienionych wyżej narzędzi, Twoja maszyna do szycia Brother, Singer czy Janome jest gotowa do wydajnej pracy. Na początek spróbuj wykonać prostą poszewkę na poduszkę bez dodatkowych udziwnień czy wzorów, a w następnej kolejności zabierz się za zrobienie torby zakupowej. Gdy już dojdziesz do wprawy w tego typu zadaniach, możesz spróbować robić bardziej zaawansowane prace – wszystko przyjdzie z czasem, stopniowo i po wytrwałej praktyce być może skomponujesz jakiś strój, taki jak sukienka, spódnica lub bluzka.

Co najłatwiej uszyć na maszynie?

Chcesz poznać ciekawe i proste pomysły na szycie na maszynie? Zajrzyj na blogi krawieckie, gdzie często znajdziesz wykroje i metody pracy od podstaw. Oprócz tego znajdziesz tam wiele cennych porad i zobaczysz, jakie trudności mogą pojawić się na Twojej drodze. Gdy zobaczysz, że inni poradzili sobie w sytuacjach zwątpienia lub przy problemach z wykonaniem nawet stosunkowo łatwej czynności, wówczas łatwiej uwierzysz w swoje możliwości – taka motywacja do działania jest jak najbardziej wskazana.

Pierwsze kroki z maszyną do szycia Singer, Janome czy Brother bywają trudne, jednak zastosowanie się do wskazówek dla początkujących może pomóc zaoszczędzić sporo czasu, a także sprawniej nabrać praktyki. Przede wszystkim zacznij od elementów prostokątnych i kwadratowych wykonywanych najpopularniejszym ściegiem prostym, a dopiero po ich opanowaniu przejdź do bardziej skomplikowanych ściegów owalnych, okrągłych bądź mieszanych z wykorzystaniem szwu dekoracyjnego.

Jeśli zastanawiasz się, co łatwo uszyć na maszynie, pomyśl o specjalnych wykrojach w postaci papierowych wzorników. Dzięki nim sprawnie przerysujesz kształt na materiał, równo obrysowując szablon linią za pomocą kredy bądź mydła. Gdy już wykonasz zadanie, pamiętaj także o równym wycięciu wszystkich elementów po to, aby móc potem połączyć kawałki w spójną całość. Warto być dokładnym i działać wyjątkowo powoli zwłaszcza na początku, a wówczas efekt pracy z pewnością sprosta Twoim oczekiwaniom.

Jakie narzędzia są potrzebne do szycia na maszynie?

W innej części artykułu poznałeś podstawowe akcesoria, przydatne w sprawnym wykonywaniu projektów. Po pewnym czasie praktyki możesz nabrać chęci na wejście głębiej w klimaty krawieckie i wówczas masz dostęp do ciekawych urządzeń, takich jak overlock. Co to właściwie jest i do czego służy? Takim sprzętem wykonasz szew obrzucający, który między innymi zabezpiecza krawędzie tkaniny przed pruciem. Ponadto, zaopatrując się w tego typu urządzenie, zwróć uwagę na sposobność regulacji długości i szerokości ściegu, co wpłynie na jakość oraz szybkość działania.

Chcesz wiedzieć, co można uszyć na overlocku? Możliwości jest sporo, więc na pewno wykonasz na nim nie tylko obszycie krawędzi, ale na przykład po wymontowaniu noża zrobisz piękne zakładki czy połączysz estetycznym ściegiem różne kawałki materiału. Do Twojej dyspozycji są trzy-, cztero- lub pięcionitkowe szwy, dzięki którym odpowiednio dopasujesz wybór do rodzaju tkaniny bądź konkretnego projektu, typu ozdobna serwetka, spodnie dżinsowe albo nowoczesne legginsy.

Niezależnie od tego, czy w Twoim domu jest maszyna do szycia Brother lub maszyna do szycia Łucznik, pierwsze kroki w nauce obsługi będą analogiczne. Jeśli skrupulatnie zapoznasz się z metodami działania, kupisz niezbędne akcesoria i rozpoczniesz od wykonywania prostych zadań, niewątpliwie zdobędziesz doświadczenie, które pozwoli Ci zaprojektować wiele ciekawych oraz oryginalnych dodatków. Wytrwale praktykując, już wkrótce stworzysz piękną sukienkę lub zrobisz atrakcyjną, pluszową zabawkę. Powodzenia!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.