Udostępnij
Skomentuj

Ciąża a jazda samochodem – jak zachować bezpieczeństwo?

Niezależnie od tego, czy przyszła Mama jest czynnym kierowcą, czy zasiada do samochodu wyłącznie w roli pasażera.

Choć raz zastanowi się nad tym, czy jazda samochodem w ciąży jest bezpieczna. Cóż, nie znajdzie jednoznacznej, idealnej odpowiedzi, ale może zastanowić się nad pewnymi kwestiami, które mogą pomóc Jej w wyrobieniu własnego zdania

Jazda samochodem w ciąży

Nie jest zabroniona. Dlaczego miałaby być? Nie jest w żaden sposób udowodnione, że jazda samochodem ma jakikolwiek negatywny wpływ na kobietę w ciąży. Ale oczywiście, jest kilka czynników, które mogą obniżać jej bezpieczeństwo i które należy mieć na uwadze wsiadając do samochodu. Warto więc zastanowić się nad tym, co zrobić, by jazda była możliwie jak najbardziej bezpieczna i przyjemna dla przyszłej Mamy.

Na co zwracać uwagę podczas podróży?

Podróże w ciąży nie są zabronione, a wręcz przeciwnie – niech dostarczają jak najwięcej pozytywnych wrażeń, ku uciesze przyszłej Mamy. Przede wszystkim – kierowca, czy to sama Mama, czy inna osoba, powinna pamiętać o zasadach poruszania się po drodze, przestrzegać znaków, słowem – zachowywać się na drodze właściwie. Mama-kierowca, jak i każdy inny wiozący Ciężarną, powinien pamiętać, by nie dopuszczać do zbyt gwałtownych hamowań oraz zbyt szybkich przyspieszeń, nie wykonywać ryzykownych manewrów oraz dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze. Konsekwencji wypadków nikomu nie trzeba tłumaczyć – to one są największym zagrożeniem. Ważna jest także wygodna i komfort przyszłej Mamy podczas jazdy. Wciąż pojawiają się pytania „Czy w ciąży zapinać pasy bezpieczeństwa?”. Odpowiedź wydaje się oczywista, choć zapewne nie dla każdego. Prawo jednak mówi jasno – tak, w ciąży należy zapinać pasy bezpieczeństwa, ale należy to robić tak, by nie uciskały one brzucha. W tym celu można się zaopatrzyć w specjalne adaptery do pasów dla Ciężarnej, które będą utrzymywały pas na właściwym miejscu, nie powodując przy tym ucisku. Adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży dotyczy zarówno Mamy-kierowcy jak i Mamy-pasażera. Ponadto, jeśli ciąża jest już zaawansowana (a lekarz nie wyraził żadnych przeciwwskazań), należy pamiętać, by brzuszek nie był uciskany przez kierownicę. Musi mieć „luz”, ale zarazem kierująca Mama powinna mieć pełny dostęp do wszelkiej samochodowej aparatury, by móc bezpiecznie kierować pojazdem i mieć nad nim pełną kontrolę. Ważny jest także czas trwania podróży. Długa podróż samochodem w ciąży może być męcząca, dlatego powinno się częściej niż zwykle robić przystanki. To ważne nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim dla zdrowia – może się bowiem pojawić zakrzepica. W ciąży ucisk na żyły biodrowe jest znacznie większy, co sprzyja powstawaniu zakrzepów, a dłuższa jazda samochodem to jeszcze większe ryzyko. Nie można bagatelizować żadnych objawów, w tym bólu i obrzęku nóg, często kojarzonego ze standardowym objawem ciąży.

Bezpieczna podróż w ciąży wiąże się również z korzystaniem z klimatyzacji. Choć podczas lata kobieta w ciąży może czuć się wyjątkowo niekomfortowo, a jazda samochodem „z klimą” może się wydawać zbawienna – należy bardzo uważać! Klimatyzacja, szczególnie mocno nastawiona, może powodować przeziębienia. Zbyt duża różnica temperatur i jej częste zmiany to idealne warunki dla rozwoju choroby, a jak wiadomo, w ciąży każde przeziębienie może być niebezpieczne. Dyskusyjną sprawą są poduszki powietrzne podczas ciąży. Ich zbawienna rola w ratowaniu ludzkiego życia podczas wypadku nie podlega wątpliwościom, z kolei nie można jednoznacznie stwierdzić, czy równie bezpieczna jest dla kobiet w ciąży. Jej wybuch może spowodować zbyt silny dla brzucha ucisk, z kolei jej brak może prowadzić do tragicznego w skutkach uderzenia o przedni panel samochodu. Jedyne, co jest pewne to fakt, że zawsze należy zachować maksimum ostrożności podczas jazdy samochodem, by zminimalizować ryzyko wypadku i nie dopuścić do wybuchu poduszek.

Ważne jest także zabezpieczenie wszelkich przedmiotów w aucie. Nic nie powinno być położone „luzem”, by przypadkiem nie spaść i nie uderzyć ciężarnej. Dotyczy to także pasażerów jadących z tyłu samochodu – oni także powinno mieć zapięte pasy, by w razie wypadku nie przygnieść swoim ciałem siedzącymi obok lub przed nimi Ciężarnej.

Kiedy nie należy podróżować w ciąży?

Jazda samochodem w ciąży jest zawsze ryzykowna – wypadki zdarzają się niezależne od umiejętności kierowcy, warunków czy samopoczucia. Przede wszystkim – podróż samochodem nie powinna być dla przyszłej Mamy stresująca, dlatego kierowca powinien bardziej niż zwykle mieć na uwadze samopoczucie ciężarnej Pasażerki, jeśli ta wskazuje na dyskomfort podczas jazdy związany np. ze zbyt dużą prędkością. Z podróży samochodem bezwzględnie powinny zrezygnować przyszłe Mamy, które są w zagrożonej ciąży, obciążone ryzykiem przedwczesnego porodu. Jeśli w pierwszym trymestrze ciąży kobieta ma nasilone objawy, podróż samochodem może powodować dodatkowe mdłości. Także w ostatnim trymestrze nie są polecane długie wojaże – mogą być męczące, a komfort jazdy także znacznie się zmniejsza. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie i dbanie o bezpieczeństwo. Wspomniany adapter do pasów bezpieczeństwa, częste robienie postojów w celu uniknięcia zakrzepicy (lub też zakładanie specjalnych pończoch czy skarpet uciskowych) oraz dostosowanie techniki jazdy do warunków  mogą znacznie wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo jazdy autem w ciąży. Dobrze, jeśli kobieta stale ma przy sobie kartę ciąży – powinna ją nosić tak, jak wszystkie inne dokumenty, a w przypadku dłuższej podróży, powinna zabierać ze sobą wyniki badań, by w razie czego lekarz miał pełny wgląd w jej stan i sytuację. Oczywiście, jazdy samochodem w ciąży powinny unikać te kobiety, u których normalnie jazda samochodem wywołuje stres czy dolegliwości zdrowotne. Niezwykle ważny jest także stan techniczny samochodu – bardziej niż kiedykolwiek powinno się zwróć uwagę, czy wszystkie jego systemy są w pełni sprawne. Warto także uprzedzać np. kierowców taksówek o swoim stanie, jeśli ma się podstawy myśleć, że podróż może być dyskomfortowa oraz po prostu – by kierowca liczył się z dodatkową odpowiedzialnością.

Podczas ciąży każda czynność, w tym też jazda samochodem, powinna sprawiać przyjemność. Warto zadbać nie tylko o bezpieczeństwo, ale i odpowiednie warunki, np. miłą dla ucha muzykę czy napoje, przede wszystkim w ciepłe dni. Można także używać specjalnych poduszek, by móc się wygodnie oprzeć. Przede wszystkim jednak ważny jest spokój i świadomość własnego stanu, które automatycznie pociągną za sobą odpowiednie zachowanie i dostosowanie warunków podczas jazdy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.