Udostępnij
Skomentuj

Bor – właściwości, dawkowanie, objawy niedoboru oraz nadmiaru

Bor jest minerałem, który w śladowych ilościach występuje naturalnie w niektórych produktach spożywczych.

Bor odpowiada za utrzymanie zdrowej i silnej struktury szkieletu kostnego poprzez zwiększanie gęstości kości, leczenie stanów zapalnych stawów, zapobieganie osteoporozie oraz zwiększenie siły i masy mięśniowej. Bor pozytywnie wpływa także na pracę mózgu – pomaga zwiększać koncentrację i zdolność do szybszego zapamiętywania nowych informacji.

Warto wiedzieć!

Bor zaleca się stosować osobom cierpiącym między innymi na artretyzm, osteoporozę, problemy z pamięcią, alergie, osłabienie mięśniowe, problemy trawienne oraz infekcje oka.

Bor na poprawę koncentracji oraz funkcji mózgu

Zbyt niski poziom boru w organizmie może prowadzić do spowolnienia pracy mózgu, a w tym do problemów z zapamiętywaniem nowo poznanych informacji. Bor przyczynia się do znacznego poprawienia pracy mózgu, polepszenia kontroli motorycznej, poprawy koncentracji oraz pamięci krótkotrwałej.

Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że osoby przyjmujące bor odnotowały znacznie lepsze wyniki od grupy placebo w teście sprawdzającym pracę mózgu. Grupa badanych suplementująca bor miała znacznie lepsze czasy odpowiedni na zadawane pytania, lepszą sprawność manualną, koordynację ręka-oko oraz wykazała polepszenie się pamięci krótko- i długoterminowej.

Bor na zapalenie stawów oraz mocne kości

Bor odgrywa ważną rolę w integracji wapnia w chrząstce stawu, co pomaga zapobiegać uszkodzeniom naszych stawów. Badania pokazują, że ludzie z mniejszymi stężeniami boru w kościach i stawach doświadczają wyższego odsetka zapalenia stawów niż osoby z wyższym jego poziomem. Inne obserwacje pokazują, że kości pacjentów stosujących suplementy borowe są znacznie odporniejsze na złamania niż kości pacjentów, którzy nie suplementują boru.

Bor wykazuje także zdolność zapobiegania utraty masy kostnej, ułatwiając przyswajanie wapnia, głównego minerału odpowiedzialnego za mineralizację kości. Bor chroni również kości dzięki swojej roli w regulowaniu funkcji estrogenu.

Dodatkowo badania pokazują, że bor może pomóc organizmowi w produkcji i przyswajaniu witaminy D, która jest kluczowym składnikiem odżywczym dla zdrowego układu kostnego, a także funkcji odpornościowych i procesów poznawczych.

Bor wspiera budowę masy mięśniowej

Odpowiedni poziom boru w organizmie zwiększa przyswajanie i wykorzystywanie niektórych witamin i minerałów, co w konsekwencji przekłada się na szybsze przyrosty masy mięśniowej, a także spalania tkanki tłuszczowej. Dodatkowo biorąc pod uwagę, że suplementacja boru może prowadzić do podniesienia poziomu testosteronu, który również wspiera budowę masy mięśniowej – odpowiedni poziom boru w organizmie jest szczególnie istotny dla sportowców.

Zastosowanie boru może obejmować również zwiększenie wydajności treningowej. Jest to jeden z powodów, dla których bor pojawia się w większej ilości w odżywkach białkowych, kompleksach witaminowych dla sportowców oraz odżywkach przeznaczonych do stosowania po zakończeniu treningu.

Bor na zdrową skórę

Bor wykazuje działanie prewencyjne oraz lecznicze w przypadku infekcji skórnych, dzięki czemu pomaga zmniejszyć przebarwienia, stany zapalne oraz inne oznaki podrażnienia skóry.

Bor – dawkowanie

Dawkowanie boru jest uzależnione od wielu czynników, między innymi: wieku, płci, okresu ciąży oraz laktacji. Poniższa tabela przedstawia zalecane dawki boru w zależności od wcześniej wymienionych czynników:

Dawkowanie boru

Wiek
Dawkowanie
1-3 lat
3mg / dzień
4-8 lat
6mg / dzień
9-13 lat
11mg / dzień
14-18 lat
17mg / dzień
19-50 lat
20mg / dzień
Kobiety w ciąży
17-20mg / dzień
Kobiety w okresie laktacji
20-25mg / dzień

Należy jednak pamiętać, aby suplementacje skonsultować ze swoim lekarzem. Jest to szczególnie istotne w przypadku kobiet w ciąży oraz okresie laktacji.

Bor – objawy niedoboru oraz nadmiaru

Objawy niedoboru. Do objawów niedoboru boru możemy zaliczyć zaburzenia hormonalne, problemy ze stawami, skurcze mięśni, nadczynność tarczycy, przyspieszone bicie serca, osteoporozę, niedobory witaminy D oraz wapnia, nudności, biegunkę, wysypki oraz bóle brzucha.

Objawy nadmiaru. Nadmiar boru, tak jak i niedobór również może powodować efekty uboczne. Najczęściej występujące objawy nadmiaru boru w organizmie to osłabienie, rozdrażnienie, bóle brzucha, biegunka, a nawet wypadanie włosów.

Bor – występowanie

Do najbogatszych źródeł bromu w diecie możemy zaliczyć:

Źródła boru w żywności

Produkt
Bor [mg/100g]
Rodzynki
4,51
Migdały
2,82
Orzechy laskowe
2,77
Suszone morele
2,11
Awokado
2,06
Masło orzechowe
1,92
Orzechy brazylijskie
1,72
Orzechy włoskie
1,63
Czerwona fasola
1,4
Suszone śliwki
1,18
Orzechy nerkowca
1,15
Daktyle
1,08
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.