Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Betaina - zastosowanie, występowanie, skutki uboczne

Betaina doskonale sprawdza się jako suplement regenerujący wątrobę oraz wspierający zmianę kompozycji ciała.

Betaina od jakiegoś czasu zyskuje na popularności jako suplement diety. Zapobiega chorobom serca, zwiększa wydolność organizmu oraz poprawia kompozycję ciała.

Co to jest betaina?

Betaina znana również jako trimetyloglicyna, jest aminokwasem, który doskonale sprawdza się w kulturystyce - pomaga w budowaniu masy mięśniowej oraz spalaniu tkanki tłuszczowej, dodatkowo wykazuje właściwości pomagające w walce z chorobami serca, wspiera funkcjonowanie wątroby oraz pomaga naszemu ciału w przetwarzaniu kwasów tłuszczowych.

Betaina pomaga w odchudzaniu

Dzięki suplementacji betainy zmienia się sposób, w jaki organizm przetwarza i rozdziela składniki odżywcze, co powoduje szybszą redukcję tkanki tłuszczowej bez utraty masy mięśniowej.

Betaina pomaga w budowie masy mięśniowej

Badania wykazały, że stała suplementacja betainą przyczynia się nie tylko do zmniejszenia tkanki tłuszczowej (wymagany jest ujemny bilans kaloryczny), ale również pomaga w budowie suchej masy mięśniowej oraz przyczynia się do zwiększenia siły mięśniowej.

Betaina wspiera pracę serca

Betaina za sprawą obniżania poziomu homocysteiny we krwi, zmniejsza ryzyko chorób serca. Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych zwykle wywołane jest przez wysokie stężenie homocysteiny - którą, dzięki suplementacji betainą możemy regulować. Dzięki regularnemu stosowaniu betainy możemy uniknąć takich chorób jak zawały serca czy chociażby udary mózgu.

Betaina wspiera pracę wątroby

Betaina pomaga w usuwaniu toksyn i chemikaliów z wątroby (zapobiegając uszkodzeniu przewodu pokarmowego) oraz w procesie trawienia tłuszczu wątrobowego. Wysoki poziom zgromadzonego tłuszczu w wątrobie może być dla nas szczególnie niebezpieczni, narażone na to są osoby nadużywające alkoholu, osoby otyłe, czy chociażby chorzy na cukrzycę typu II.

Betaina wspiera trawienie

Betaina pod postacią suplementu betaina HCL przyczynia się do zwiększenia stężenia kwasu solnego w żołądku, a co za tym idzie, pokarm jest znacznie lepiej trawiony oraz zwiększa się przyswajalność składników odżywczych.

Betainę HCL zaleca się przyjmować na około 30 minut przed posiłkiem aby zwiększyć wydzielanie kwasów żołądkowych, a tym samym usprawnić procesy trawienne.

Betaina - występowanie w produktach spożywczych

Betaina naturalnie w największych ilościach występuje w produktach pszennych, takich jak otręby, kiełki, czy chociażby chleb pszenny. Osoby cierpiące na celiakie lub uczulone na gluten nie muszą się jednak tym martwić, bo betainę możemy znaleźć również między innymi w owocach goi, szpinaku oraz burakach.

Tabela występowania betainy w produktach spożywczych.

Produkt
Betaina [mg]/100g
Otręby pszenne
1506
Kiełki pszenne
1395
Owoce goi
1130
Szpinak
725
Buraki konserwowe
333
Małże
250
Krewetki
246
Chleb pszenny
227
Buraki surowe
129

Betaina - jak stosować?

Za najniższą skuteczną dawkę betainy uważa się 500 mg, przyjmowane w ciągu dnia. Jednak dawki nawet do 2000 mg mogą z powodzeniem być uzyskiwane z tytułu spożywania pokarmu i suplementacja w takiej sytuacji jest zbyteczna.

Podczas stosowania betainy w formie suplementu zaleca się dawki w przedziale 2500-6000 mg, przyjmowanych w dwóch podzielonych dawkach w ciągu dnia. Aby czerpać pełne korzyści z suplementacji betainy należy stosować ją na około pół godziny przed dwoma najbardziej kalorycznymi posiłkami w ciągu dnia - usprawnimy w ten sposób procesy trawienne.

Betaina - skutki uboczne

Osoby przyjmujące leki na choroby serca, kamienice nerkowe lub choroby wątroby powinny suplementacje betainy skonsultować z lekarzem, ponieważ betaina może wchodzić w interakcje z tymi lekami.

Osoby otyłe, chorujące na cukrzyce oraz obciążone większym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych również powinny skonsultować suplementacje betainy z lekarzem.

W przypadku osób zdrowych nie odnotowano poważniejszych efektów ubocznych suplementacji betainy, w większych niż zalecane dawki może wywoływać biegunkę, nudności oraz inne dolegliwości żołądkowe.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.