Udostępnij
Skomentuj

Ashwagandha – właściwości, zastosowanie oraz skutki uboczne

Ashwaghanda należy do roślin o właściwościach adaptogennych i jej suplementacja niesie za sobą wiele korzyści.

Co to jest ashwagandha?

Ashwagandha, a właściwie Witania ospała jest adaptogennym ziołem pochodzącym z Indii, gdzie jest uprawiana na szeroką skalę, występuje również powszechnie w środkowej i południowej Azji. Jest niezwykle skuteczna w pomaganiu ciału radzić sobie z lękiem i stresem.

Obecnie ashwagandha jest stosowana w leczeniu różnych schorzeń, w tym zapalenia stawów, depresji, bezsenności, astmy, zapalenia oskrzeli, bólów pleców oraz przewlekłych chorób wątroby.

Właściwości i zastosowanie ashwagandhy

Ashwagandha a poziom kortyzolu

Kortyzol należy do hormonów steroidowych, jest uwalniany przez organizm w czasie stresu fizycznego lub psychicznego. Jego głównym zadaniem jest pomoc w mobilizacji zapasów energii w tkance mięśniowej. Mówiąc w skrócie – kortyzol jest hormonem katabolicznym.

Im wyższy poziom kortyzolu posiadamy tym trudniej nam budować masę mięśniową oraz ciężej zabezpieczyć nasze mięśnie przed katabolizmem podczas okresów redukcyjnych.

Ashwagandha posiada właściwości obniżające poziom kortyzolu w naszym organizmie

W jednym badaniu 64 pacjentów z historią przewlekłego stresu zostało losowo przydzielonych do otrzymywania dawki 600 mg ekstraktu z korzenia ashwagandhy lub placebo. Badania poziomu kortyzolu przeprowadzono przed oraz po 60 dniach badania. Po 60 dniach osoby otrzymujące 600 mg ekstraktu z korzenia ashwagandhy odnotowały średnio o 20% niższy poziomu kortyzolu niż osoby otrzymujące placebo.

Ashwagandha a poziom testosteronu

Testosteron jest jednym z najważniejszych hormonów jeśli chodzi o przyrosty masy mięśniowej i siły. Oznacza to, że im więcej mamy go w swoim organizmie, tym szybciej możemy budować masę mięśniową oraz siłę.

W jednym z przeprowadzonych badań wzięło udział 57 mężczyzn w przedziale wiekowym od 18 do 50 lat, którzy posiadali niewielki staż treningowy. Mężczyźni zostali podzieleni na dwie grupy, jedna z nich przyjmowała 300 mg ekstraktu z korzenia ashwagandhy dziennie przez 8 tygodni, natomiast druga grupa otrzymywała placebo. Badani przez ten czas wykonywali 3 razy w tygodniu trening oporowy. Po 8 tygodniach okazało się, że poziom testosteronu w grupie, która przyjmowała 300 mg ashwagandhy wzrósł średnio o 15,25 proc., gdzie w grupie placebo wzrósł zaledwie o 2,6 proc. Warto też zwrócić uwagę na odnotowany wzrost siły. Grupa przyjmująca ashwaghande zwiększyła swoją siłę w wyciskaniu sztangi na ławce płaskiej o 138 proc., natomiast grupa placebo odnotowała 84 proc. wzrost siły.

Wszystkie przeprowadzane badania pokazują nam jak wartościowym suplementem jest ashwagandha i co można osiągnąć przy odpowiednim jej stosowaniu.

Skutki uboczne stosowania ashwagandhy

Podobnie jak w przypadku każdego innego suplementu ważnym jest aby nie przekraczać zalecanych dawek do spożycia ponieważ mogą wystąpić niechciane skutki uboczne.

Zbyt duże dawki ashwagandhy mogą powodować problemy żołądkowe takie jak biegunka czy wymioty.

Nie zaleca się suplementacji ashwaghandą kobietom w ciąży, osobom mającym wrzody, cukrzykom z racji tego, że ashwagandha obniża poziom cukru we krwi oraz osobom przyjmującym leki na nadciśnienie ponieważ ashwagandha obniża również ciśnienie krwi.

Dawkowanie ashwagandhy

Najniższa skuteczna dawka ashwagandhy wynosi od 300 mg do 500 mg na dobę.

Za optymalną dawkę ashwagandhy uważa się 600 mg na dobę, zazwyczaj podzieloną na trzy mniejsze dawki po 2000 mg.

Ashwaghande należy przyjmować wraz z posiłkami. W przypadku przyjmowania jednej dawki dziennie zaleca się zażywać ją wraz ze śniadaniem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.