Udostępnij
Skomentuj

Anabolizm mięśniowy - co to jest? Czym się charakteryzuje?

Anabolizm mięśniowy stanowi bez wątpienia niezwykle ważny proces zachodzący w ciele człowieka.

Anabolizm – co to?

Aby móc zrozumieć przemiany zachodzące w ludzkim organizmie, najpierw trzeba poznać definicję poszczególnych zjawisk. Anabolizm to po prostu proces metaboliczny, który polega na syntezie białek oraz innych hormonów. Jego najbardziej istotnym efektem jest powstawanie nowych komórek. Sportowcy oraz kulturyści koncentrują się jednak na pewnej odmianie tego procesu.

Anabolizm mięśniowy odpowiada bowiem nie tylko za tworzenie nowych tkanek, ale także wywołuje on zjawisko hipertrofii. Hipertrofia oznacza powiększenie komórek mięśniowych, co w efekcie prowadzi do zwiększenia ogólnej masy mięśniowej w organizmie. Z tego względu każdy sportowiec powinien dążyć do intensyfikacji tego zjawiska.

Oczywiście przebieg oraz intensywność zachodzących procesów anabolicznych zależy od wielu różnych czynników. Jednym z nich jest ilość energii dostarczanej wraz z dietą. Dlatego bez odpowiedniej kaloryczności posiłków trudno będzie zbudować masę mięśniową.

Ponadto procesy anaboliczne są stymulowane za sprawą aktywności fizycznej. Dzieje się tak dlatego, że trening siłowy prowadzi do uszkodzenia włókien mięśniowych. To z kolei zmusza organizm do nasilenia anabolizmu w celu odbudowania zniszczonych struktur. Powyższe procesy mogą być również potęgowane za sprawą hormonów, co jest szczególnie widoczne w okresie dojrzewania. Podsumowując, zjawisko anabolizmu zachodzi u każdego człowieka, ale w przypadku sportowców jest ono szczególnie istotne.

Anabolizm a katabolizm – czym się różnią?

Proces anaboliczny przyczynia się do wzrostu i powstawania nowych komórek. Tymczasem w organizmie każdego człowieka dochodzi również do przeciwstawnej reakcji. Takie zjawisko określa się jako katabolizm, czyli w dużym uproszczeniu – proces przekształcania tkanek na energię. Najczęściej występuje on w sytuacji, gdy organizm zostanie pozbawiony energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Wówczas naturalną reakcją obronną staje się pobieranie jej z tkanek. Niestety, proces ten stanowi bardzo niekorzystny efekt z punktu widzenia kulturystów oraz sportowców. Nasilenie katabolizmu oznacza bowiem utratę części masy mięśniowej. Nie wolno jednak demonizować tego procesu, ponieważ katabolizm jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Cała idea polega więc na tym, aby anabolizm mięśniowy nie był zakłócany poprzez zbyt duże nasilenie katabolizmu.

W jaki sposób można kontrolować intensywność obydwu opisanych zjawisk? Wiadomo już, że proces anaboliczny jest nasilany za sprawą aktywności fizycznej i odpowiedniej diety. Tymczasem wiele osób niesłusznie lekceważy wpływ tzw. zdrowego stylu życia na funkcjonowanie metabolizmu. Dlaczego ma to aż tak duże znaczenie? To proste. Katabolizm bardzo często może zostać nasilony poprzez rozmaite czynniki związane ze stylem życia.

Największym winowajcą z reguły okazuję się kortyzol, czyli popularny hormon stresu. Intensywne wytwarzanie kortyzolu znacznie potęguje przebieg procesów katabolicznych. Toteż osoby dążące do osiągnięcia wysportowanej sylwetki powinny unikać przewlekłego stresu. Kolejną ważną wskazówką jest zadbanie o odpowiednio długi sen, ponieważ to właśnie on sprzyja regeneracji organizmu, a co za tym idzie – pozytywnie przekłada się na proces anaboliczny. Rzecz jasna taka zależność działa również w drugą stronę. Nieregularny i zbyt krótki sen będzie nasilać zachodzący katabolizm. Jaki z tego wniosek? Otóż styl życia w dużej mierze przekłada się na regulację procesów anabolicznych i katabolicznych. Jest on pod tym względem drugim najistotniejszym czynnikiem, zaraz po odpowiedniej diecie. Aby zatem sportowiec mógł odnosić lepsze rezultaty, powinien zadbać o zmianę niektórych nawyków. Dzięki temu poprawi się jego anabolizm mięśniowy, co przełoży się także na bardziej efektywne treningi.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.