Udostępnij
Skomentuj

Agregat prądotwórczy na budowę - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Do czego służy agregat prądotwórczy? Kiedy warto się na niego zdecydować?

Agregaty prądotwórcze są wyjątkowo potrzebne w codziennym użyciu szpitala, zakładu karnego czy wielu innych instytucji pożytku publicznego. Tymczasem w naszych domach nie pojawiają się one tak często, gdyż sporo kosztują i są dość uciążliwe w pracy. Jednak jest jeszcze jedno miejsce, w którym agregat jest niezbędny i trudno wyobrazić sobie w nim pracę.

Mowa oczywiście o budowie, która musi mieć odpowiednie zaplecze energetyczne, by móc pracować. Każda ekipa potrzebuje swojego agregatu, by zasilać narzędzia i mieć widoczność w trakcie prac po godzinach światła słonecznego. Dlatego jeśli zastanawiasz się jaki agregat prądotwórczy na budowę kupić, jaką powinien mieć moc oraz co to jest agregat prądotwórczy, to tekst ten przybliży odpowiedzi na te pytania.

Czym właściwie jest agregat prądotwórczy?

Niby wszyscy wiedzą, ale jakby zapytać… Agregatem prądotwórczym nazywamy urządzenie, które przeznaczone jest do:

  • Albo podtrzymywania dostaw prądu,
  • Albo jego bieżącego dostarczania.

Jest on zatem – jako się rzekło - szeroko wykorzystywany zwłaszcza w przemyśle oraz miejscach użyteczności publicznej. Szczególnie potrzebny jest także na różnego rodzaju budowach, gdzie samodzielne źródło prądu jest niezbędne. Agregat jest bowiem w stanie autonomicznie wytwarzać prąd i dostarczać go w odpowiedni sposób do danej instalacji.

Budowa agregatu na budowę

Budowa tego urządzenia jest prosta. Składa się ono przede wszystkim z prądnicy synchronicznej, silnika spalinowego, który napędza układ, rozdzielnicy elektrycznej oraz urządzeń kontrolno-pomiarowych. Agregaty prądotwórcze dzieli się na kilka rodzajów w zależności od przeróżnych czynników:

  1. Ze względu na zastosowanie - maszyny o zastosowaniu morskim oraz lądowym,
  2. Ze względu na mocowanie – agregaty z instalacją stałą lub instalacją ruchomą,
  3. Ze względu na sposób nawigacji – urządzenia sterowane ręcznie lub automatycznie.

Schemat działania agregatu trójfazowego doskonale przystosowanego na budowy

Agregaty prądotwórcze 3kw składają się z silnika spalinowego (głównie silniki Diesela, ewentualnie silniki benzynowe z ręcznym lub elektrycznym rozruchem lub silniki pneumatyczne), a w metalowych ramach mamy umieszczoną prądnicę synchroniczną samowzbudną działającą albo na magnesy stałe, albo na elektromagnesy oraz zbiornik paliwa. wyciszymy urządzenie. Sercem jest silnik spalinowy, który napędza tłoki. Za pomocą prądnicy ruch tłoków jest - na drodze indukcji - przemieniany w energię elektryczną. Dalej należy już tylko ją przekazać w odpowiednie obwody, by zasilić instalację lub maszyny.

Jaki agregat prądotwórczy kupić na budowę?

Jeśli wybieramy sprzęt na budowę to zdecydowanie powinniśmy kierować się ku agregatowi prądotwórczemu 3 fazowemu z 400 V napięcia. 230 V będzie za mało dla udźwignięcia maszyn budowlanych. Warto szukać cichego agregatu, gdyż jego praca może bardzo przeszkadzać w pracy. Dobrym modelem może okazać się agregat prądotwórczy Honda. Czego jeszcze powinniśmy szukać? Przede wszystkim tabliczki znamionowej, która określi nam moc. Zliczenie możliwości maszyny i zapotrzebowania da nam odpowiedź, jakiej siły zasilania potrzebujemy, by cieszyć się z dobrej maszyny. Szczególnie kłopotliwe może być wyliczenie najwyższych wartości maszyn, dlatego przy szacunkach należy być szczególnie ostrożnym.

Agregaty prądotwórcze na budowę muszą być trójfazowe, wytrzymałe i niezwykle dobrze pasować do zadań, jakie przed nimi stawiamy. Warto zatem upewnić się, że mamy do czynienia z właściwą specyfikacją, by później nie mieć problemów w trakcie prac budowlanych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)