Udostępnij
Skomentuj

Jaka kosa ręczna najlepsza? Jak wybrać?

Mimo rozwoju technologii, kosa ręczna to wciąż często kupowane narzędzie. Dowiedz się, jak wybrać najlepszą.

Faktem jest, że kosy ręczne do trawy to niezbyt zaawansowane narzędzia. W porównaniu do wszelkiego rodzaju kosiarek, kos spalinowych czy podkaszarek nie wypadają bardzo imponująco. Są jednak w dalszym ciągu chętnie używane i to zdecydowanie nie tylko na wsi lub w przypadku braku możliwości przeznaczenia dużego budżetu na utrzymanie trawnika w uporządkowanym stanie. Kosa ręczna ma szerokie grono zwolenników, a to dlatego, że w niektórych sytuacjach jest ona trudna do zastąpienia. Warto wiedzieć jednak, jaka kosa sprawdzi się najlepiej.

Polecane kosy i podkaszarki

Jaką kosę ręczną wybrać?

Ze względu na to, że konstrukcja kosy ręcznej jest wyjątkowo prosta, trzeba zwrócić uwagę na inne parametry niż w przypadku większości narzędzi ogrodowych. Chcesz, aby kosa służyła Ci jak najdłużej i przynosiła odpowiednie efekty? Dlatego tak istotny jest materiał, z jakiego została wykonana. Kosa ręczna kuta jest najtrwalsza. Odpowiednio obrobiona stal to właściwie jedyny materiał zdolny do skoszenia nawet grubych zarośli. Proces tworzenia takiej kosy ma kilka etapów, z których pierwszy polega na klepaniu stali, a ostatni na ręcznym ostrzeniu.

Kluczowa jest długość i szerokość kosiska, czyli uchwytu przytwierdzonego do ostrza. Na rynku dostępne są kosy ręczne do trawy różnych rozmiarów – małe narzędzie, o kosisku długości 50-60 cm, może okazać się zaskakująco poręczne, ponieważ pozwala na większą swobodę ruchu. Istotny jest także profil uchwytu. Większość kos, które znajdziesz w ofertach sklepów budowlanych, wyposażona jest w prosty trzonek, ale można dostać modele wyprofilowane. Zmniejszają one trud pracy, jednak tylko wtedy, gdy ich długość jest dopasowana do wzrostu użytkownika.

Jak złożyć kosę ręczną?

Mimo że kosa ogrodowa ręczna to narzędzie o banalnie prostej konstrukcji, a producenci narzędzi ogrodowych mają w swojej ofercie jedynie osobne części, samodzielne złożenie kosy może okazać się wyzwaniem. Wszystkie cztery elementy narzędzia, czyli kosisko, ostrze, klin oraz obejmę, trzeba zamontować w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, po której stronie uchwytu mocuje się ostrze zablokowane klinem, aby móc bez problemu używać kosy. Użytkownicy ostrzegają, że znalezienie instrukcji w internecie nie jest takie proste.

Możesz oczywiście zdecydować się kosę spalinową ręczną i zgrabnie rozwiązać ten problem. Wiele marek oferuje wysokiej jakości sprzęt, po zakupie którego nie musisz już szukać eksperta od składania kos. Podkaszarka Makita to wyjątkowo funkcjonalne narzędzie, które pomoże Ci doprowadzić ogród do dokładnie takiego stanu, w jakim chcesz go widzieć. Wszystkie modele wyposażone są w silnik o bardzo niskiej emisji spalin oraz niezwykle wygodne uchwyty. Są także lekkie, co pozwoli Ci na efektywną pracę przez długi czas.

Kosa ogrodowa ręczna ma naturalnie swoje mocne strony, które trudno zastąpić sprzętem silnikowym. Przede wszystkim kosa wyposażona w dobrej jakości stalowe ostrze pozwoli na ścięcie nie tylko chwastów czy trawy, lecz także gęstszych zarośli. Nie emituje spalin, a dzięki temu, że nie rozdrabnia roślin w takim samym stopniu, jak podkaszarka ręczna spalinowa, nie pozwala im się rozsiewać. Chwasty mają więc mniejszą szansę na ponowne opanowanie ogrodu lub trawnika. Kosa spalinowa jest jednak łatwiejsza w użyciu i nie wymaga aż tak dużego wysiłku.

Jak używać kosy ręcznej?

W przeciwieństwie do składania kosy ręcznej, ścinanie nią wszystkiego, na co masz ochotę, nie jest wcale trudne. Wymaga co prawda nieco wprawy, ponieważ w koszeniu tradycyjną kosą ręczną najważniejsze jest znalezienie rytmu. Gdy opanujesz już ten krok, musisz jeszcze nauczyć się trzymać kosę na odpowiedniej wysokości, tak, aby nie wżynała się ona w ziemię. Początki mogą więc stanowić wyzwanie, jednak nie poddawaj się zbyt szybko. Ogromną pomocą w przyjęciu odpowiedniej pozycji jest trzonek, zwłaszcza jeśli należy on do tych wyprofilowanych.

Prędkość koszenia kosą ręczną można porównać do tej osiąganej w przypadku kosy spalinowej. Jeśli używasz drugiego rodzaju, wskazówki co do używania narzędzia są nieco inne. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że podkaszarka ręczna spalinowa ma silnik. Oznacza to, że nie będzie działać bez benzyny oraz oleju silnikowego, który zapobiega awariom. Silniki są albo dwusuwowe, albo czterosuwowe, jak na przykład ten, w który wyposażona jest kosa Honda. Jeśli kosisz amatorsko, sprawdzi się pierwszy typ – drugi używany jest przez profesjonalistów.

Sposób trzymania kosy także się różni w zależności od tego, jakiego rodzaju narzędzia używasz. Obie należy złapać dwiema dłońmi; koszenie kosą ogrodową ręczną wymaga naturalnie brania szerokich zamachów, będziesz więc pracować rękoma. W przypadku kosy spalinowej uchwyt często przypomina kierownicę. Wystarczy, że złapiesz za przytwierdzone drążki i będziesz poruszać kosom w jedną i w drugą stronę, podczas gdy żyłka tnąca zrobi resztę za ciebie. Niektóre modele kos spalinowych, jak na przykład kosa NAC, mają szelki, które odciążają ręce.

Do czego przyda się kosa ręczna?

Kosa ręczna poradzi sobie tam, gdzie kosiarka nie jest w stanie wjechać. W trudno dostępnych miejscach lepiej sprawdzi się oczywiście kosa spalinowa, której użycie nie wymaga aż tyle przestrzeni. Wzięcie odpowiedniego zamachu, aby efektywnie ciąć roślinność kosą tradycyjną, może okazać się wyzwaniem, jednak w niektórych przypadkach narzędzie to jest zwyczajnie niezastąpione. Mając odpowiednie ostrze, kosa ręczna bez problemu zetnie nawet kłącza czy gałązki, jest więc idealna do porządkowania pozrastanych krzaków oraz młodych drzewek.

Kosa spalinowa przyda się natomiast na przykład na terenie podmokłym oraz wszędzie tam, gdzie zdecydowanie jest za wąsko na kosiarkę, a manewrowanie zwykłą kosą nie jest możliwe. Świetnie sprawdzi się zatem wtedy, gdy chcesz skosić roślinność porastającą rów, skarpę, ale też obrzeża trawników, skalniaków i rzeźb ogrodowych oraz wszelkie narożniki. Jeśli nie jesteś przekonany do kosy spalinowej ze względu na ochronę środowiska, możesz zawsze kupić podkaszarkę akumulatorową. Wspomniane wyżej marki produkują narzędzia emitujące bardzo małą ilość spalin.

Producenci narzędzi ogrodowych starają się rozwijać technologię używaną w procesie tworzenia kos ręcznych i stosować coraz to nowsze rozwiązania, zapewniające większy komfort użytkowania oraz funkcjonalność. Kosa Stiga została na przykład wyposażona w łatwy rozrusznik, który sprawia, że można błyskawicznie przystąpić do pracy. Silniki dwusuwowe zamontowane w nowoczesnych podkaszarkach są ciche i przyjazne dla środowiska.

Możesz oczywiście postawić na tradycyjne rozwiązanie i zaopatrzyć się w kosę do trawy ręczną. Skompletowanie wszystkich jej części nie jest trudnym zadaniem – producenci sprzedają czasem całe zestawy. Wystarczy tylko dowiedzieć się, jak ją złożyć oraz w jaki sposób jej używać. Doświadczeni kosiarze osiągają czasem większą prędkość z kosą tradycyjną niż z jej nowszą wersją. Wybór zależy więc tylko od Ciebie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.