Udostępnij
Skomentuj

Jaką wkrętarkę akumulatorową kupić? Na co zwracać uwagę?

Jaką wkrętarkę kupić? Która wiertarko-wkrętarka sprawdzi się najlepiej? Na jakie parametry zwracać uwagę?

Szukasz wiertarko-wkrętarki? Jaką wkrętarkę kupić? W niniejszym poradniku wyjaśniamy wszystko, co najważniejsze, o tych urządzeniach. Wkrętarka to bowiem niezbędne urządzenie w wyposażeniu każdego majsterkowicza. Wkrętarka akumulatorowa to również idealne mobilne narzędzie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma gniazdka elektrycznego. Jaki model powinieneś wybrać, aby cieszyć się z jej pracy? Odpowiadamy!

Wiertarko-wkrętarka – jaką wybrać?

Wkrętarka to urządzenie, które bardzo często przydaje się podczas remontów, na budowie i w trakcie pracy w domowym warsztacie. Bez niej dokręcanie i odkręcanie różnego rodzaju śrub nie byłoby tak łatwe i przyjemne. Bywa nieoceniona podczas skręcania mebli, montowania podwieszanych sufitów i przy wielu innych czynnościach wykończeniowych. Dlatego jest jednym z najczęściej używanych elektronarzędzi. Jednak jaką wkrętarkę kupić? Na rynku można znaleźć wiele modeli wkrętarek akumulatorowych od dobrych producentów, które cechują różne parametry i opcje dodatkowe.

Wkrętarka akumulatorowa cieszy się ogromną popularnością i należy do podstawowego wyposażenia każdego prawdziwego majsterkowicza. Jest mobilna i poręczna, ponieważ nie posiada kabla i nie wymaga podłączenia do prądu. Wszystko dzięki wyposażeniu w akumulator, który umożliwia pracę w miejsca bez dostępu do sieci elektrycznej. Sprawdza się najlepiej podczas niewielkich napraw czy skręcania mebli. Skorzystanie z niej nie tylko skraca czas wykonywanej pracy, ale też zmniejsza ilość energii, jaką należy w nią włożyć, a także poprawia jakość i trwałość finalnego efektu działań.

Wybór może być naprawdę ogromny, dlatego często pojawia się problem, jaką wkrętarkę kupić. Poniżej prezentujemy kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę. Wkrętarki różnią się poszczególnymi cechami oraz mocą. Ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem są wkrętarki kątowe, które dzięki obrotowej głowicy umożliwiają pracę w trudno dostępnych miejscach. Większość wkrętarek jest także wyposażona w dodatkową funkcję, która sprawia, że stają się urządzeniami 2w1. Są to tak zwane wiertarko-wkrętarki, które oprócz wkręcania pozwalają też na wiercenie. Wiertarko-wkrętarka umożliwia wiercenie w drewnie, stali, a wkrętarka udarowa także w betonie.

Jaki wkrętak akumulatorowy kupić?

Jeśli nie potrzebujesz dużego urządzenia o szerokim zakresie wykonywanych prac, sporej mocy oraz wielu trybach pracy, natomiast cenisz sobie mobilność oraz mały i lekki sprzęt, zastanów się nad wyborem wkrętaka akumulatorowego. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnej wkrętarki. Oba urządzenia mają bardzo podobne przeznaczenie, jednak występują między nimi spore różnice. Oba sprzęty służą do wkręcania lub wykręcania śrub i wkrętów. Różnią się natomiast pod względem zakresu pracy, ceny, obudowy oraz sposobów wykorzystania.

Wkrętak akumulatorowy w przeciwieństwie do wkrętarki posiada przede wszystkim niską moc i niewielkie napięcie. To lekki śrubokręt elektryczny o niewielkich rozmiarach, który najlepiej sprawdza się do wkręcania i odkręcania śrub oraz wkrętów przy komputerach lub drobnych urządzeniach AGD. Jego moc jest znacznie niższa w porównaniu do nawet małej wkrętarki, jednak charakteryzuje go większa precyzja doboru momentu obrotowego. Ma to znaczenie przy skręcaniu elementów z delikatnych materiałów.

Jeśli zdecydujesz się na zakup wkrętaka akumulatorowego, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Kluczowym parametrem jest moc urządzenia. Moc przekłada się bezpośrednio na rodzaj materiału, w którym wkrętak może pracować. Kolejny parametr to napięcie – wkrętaki o niskim napięciu nadają się do miękkich materiałów. Urządzenia o napięciu powyżej 6 woltów umożliwiają pracę w twardych powierzchniach, takich jak beton czy metal. Podczas wyboru należy wziąć także pod uwagę moment obrotowy, rodzaj i czas ładowania akumulatora, a także dodatkowe funkcje i akcesoria.

Decydując się na właściwy model, nie musisz wybierać tego o najwyższych parametrach. Zaawansowane funkcje, duża moc, akumulator o wydłużonym czasie pracy czy wysoki moment obrotowy sprawdzają się przy cięższej, bardziej wymagającej i profesjonalnej pracy. Do codziennego, sporadycznego użytku wystarczy wkrętak ze średniej półki, który ma wystarczające możliwości i parametry. Niemniej jednak dobrze jest wybierać sprawdzone marki. Wkrętaki od znanych producentów, takich jak Black&Decker, z pewnością zagwarantują lepszy standard wykonania, większą żywotność urządzenia oraz spore osiągi.

Jaką wkrętarkę akumulatorową kupić? Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Funkcjonalna wkrętarka bardzo przydaje się podczas domowych remontów. Wybór jest szeroki, dlatego przed przystąpieniem do zakupu starannie przeanalizujmy dostępne możliwości. Parametry, na jakie warto zwrócić uwagę podczas zakupu wiertarki akumulatorowej, to między innymi moc urządzenia, napięcie, rodzaj akumulatora oraz moment obrotowy. Należy także wziąć pod uwagę takie cechy urządzenia jak waga i rodzaj obudowy.

Moc to jeden z ważniejszych parametrów. Od niej zależy rodzaj materiałów, z jakimi można pracować. Im wyższa moc urządzenia, tym twardszy materiał. Istotnym elementem, który przesądza o zastosowaniu urządzenia, jest napięcie, które także wpływa na moc urządzenia. Niskie napięcie (3,6 do 4,8 woltów) sprawdzi się na przykład przy skręcaniu mebli. Im wyższe napięcie, tym bardziej skomplikowane prace można wykonać. Wkrętarki z dużym napięciem to urządzenia przeznaczone dla profesjonalistów, które zwykle posiadają też mechanizm udarowy umożliwiający wiercenie otworów w stali czy betonie.

Moment obrotowy to istotny parametr. Jest podawany w jednostkach Nm, które pozwalają określić, z jaką siłą będą wkręcane śruby. Wyróżnia się dwa typy: wkręcenie miękkie lub twarde. Pierwsze dotyczy miękkich materiałów i w tym przypadku moment obrotowy wzrasta równomiernie wraz z głębokością wkręcanej śruby. Drugi natomiast dotyczy twardych materiałów – moment obrotowy rośnie bardzo powoli, a następnie w końcowej fazie gwałtownie się zwiększa. Istotna cecha w przypadku wiertarko-wkrętarek to również liczba biegów. Biegi są związane z rodzajem pracy – wkręcaniem lub wierceniem.

Rodzaj obudowy wkrętarek bezpośrednio przekłada się na ich przeznaczenie. Na rynku dostępne są dwa typy obudowy. Pierwszy to standardowy model w kształcie litery T, który najlepiej nadaje się do wkręcania śrub i wkrętów. Drugi model, czyli wiertarko-wkrętarka, ma kształt litery P i jest wykorzystywana zarówno do wkręcania oraz odkręcania, jak i do wiercenia otworów. Ostatni parametr, na jaki należy zwrócić uwagę, to waga. Wkrętarka profesjonalna, o wysokim momencie obrotowym, pojemnej baterii i dodatkowych funkcjach, będzie zwykle cięższa od podstawowych modeli. Warto pamiętać o tym, że waga wkrętarki znacząco wpływa na komfort pracy.

Wkrętarka akumulatorowa – jakie są najważniejsze cechy dobrej wkrętarki z akumulatorem?

Najważniejsza cecha dobrej wkrętarki akumulatorowej to dobrej jakości akumulator. Słabe zasilanie nawet przy dużej intensywności nie jest w stanie zagwarantować efektywnej pracy. Duży, pojemny akumulator sprawia jednak, że wkrętarka może być ciężka i niewygodna. Dlatego wybierając model wkrętarki, zwróć uwagę na baterię, jaką posiada. Wyróżniamy trzy rodzaje akumulatorów: niklowo-kadmowe (Ni-Cd), które są już przestarzałe i powoli wychodzą z użycia, niklowo-metalowo-wodorkowy (Ni-MH), będące udoskonaloną wersją Ni-Cd, a także akumulator litowo-jonowy (Li-Ion).

Li-Ion to najlepsza dostępna wersja akumulatora do wkrętarki. Posiada znacznie większą żywotność i zapewnia dłuższy czas pracy w porównaniu do innych rodzajów. Jest on znacznie lżejszy i pojemniejszy niż akumulatory niklowo-kadmowe. Jednak jego efektywność idzie w parze z dość wysoką ceną. Jeśli wykonujesz mniejsze prace domowe stosunkowo rzadko, nie potrzebujesz wkrętarki z bardzo pojemnym akumulatorem. Niemniej jednak to istotny parametr, na który przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie. Dobry akumulator znacznie zwiększa komfort i wygodę pracy.

Kupując urządzenie i chcąc, aby posłużyło Ci przez lata, powinieneś wybrać produkt pochodzący od dobrego producenta. Przykładem dobrych wkrętarek są na przykład: wkrętarka Makita, wkrętarka Bosch czy wkrętarka Dewalt. Tania wkrętarka, która ma ograniczoną moc i nie jest tak uniwersalna jak jej droższe odpowiedniki, ale mimo wszystko dobrze sprawdza się podczas drobnych remontów, to na przykład wkrętarka Einhell. Z trochę wyższej półki na uwagę zasługują między innymi wkrętarki Graphite oraz wkrętarki Metabo, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami.

Jakie akcesoria dodatkowe powinna mieć wkrętarka akumulatorowa?

Wkrętarki i wiertarko-wkrętarki to urządzenia niezastąpione podczas prac budowlanych, warsztatowych czy remontowych. Ich przydatność i funkcjonalność rośnie jednak wraz z ich dodatkowym wyposażeniem. Profesjonalne, dobre wkrętarki są wyposażone w dodatkowe akcesoria, takie jak wymienne końcówki, drugi akumulator, ładowarkę i inne przyrządy, które znacząco podnoszą jakość i efektywność pracy. Dzięki nim wkrętarka zyskuje nowe funkcje i staje się bardziej uniwersalnym narzędziem.

Pierwszym i najważniejszym akcesorium jest dodatkowy akumulator – niezbędny przy dłuższym korzystaniu z wkrętarki. Pozwala znacznie zaoszczędzić czas, który musiałbyś poświęcić na czekanie, aż pierwsza bateria się naładuje. Jeśli nie posiadasz dodatkowego akumulatora, istotnym wyposażeniem będzie szybka ładowarka, która skróci czas ładowania baterii. Wkrętarka akumulatorowa powinna być także wyposażona w specjalną lampę – diodę LED, która oświetli miejsce pracy, znacznie podnosząc wygodę i komfort użytkowania urządzenia.

Oprócz tych akcesoriów koniecznym wyposażeniem jest również zestaw wymiennych końcówek, które umożliwiają łatwe odkręcanie i dokręcanie różnego rodzaju śrub i wkrętów. Różnego typu bity, wiertła, nawiertaki i zdzieraki to podstawowe końcówki wymienne, w które powinien być wyposażony każdy użytkownik wkrętarki i wiertarko-wkrętarki. Na rynku możesz znaleźć mnóstwo końcówek, które posiadają odrębne oznaczenia i odmienne zastosowanie. Aby pomieścić wszystkie te dodatkowe akcesoria, konieczna będzie również odpowiednia walizka. Pojemna, a jednocześnie trwała i solidna walizka pozwala na bezpieczne przechowywanie urządzenia wraz z całym dodatkowym wyposażeniem.

Wkrętarki – rodzaje. Co oprócz wkrętarki akumulatorowej?

Oprócz wkrętarki akumulatorowej możesz zdecydować się na inny rodzaj tego urządzenia. Do Twojej dyspozycji są dwa warianty – wkrętarka sieciowa oraz wkrętarka udarowa. Ta pierwsza, czyli wkrętarka sieciowa, wymaga oczywiście podłączenia jej do gniazdka elektrycznego, co jednak przekłada się na brak wymuszonych przerw w pracach budowlano-remontowych. Nie będziesz też tracił na wydajności urządzenia przy dłuższym użytkowaniu.

Wkrętarka udarowa jest natomiast przeznaczona do najbardziej wymagających zadań, z którymi nie poradzą sobie dwa wcześniej wspomniane rodzaje tego sprzętu. Jest ona polecana zwłaszcza wtedy, gdy chcesz wiercić otwory w twardych materiałach (np. betonie czy cegle).

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.