Obudowa SilentiumPC Gladius M40 Pure Black ATX/USB3.0/SSD ready/3x120mm bez zasilacza (SPC077)
- Kompatybilność: Micro ATX (uATX), ATX
- Typ obudowy: Midi Tower
- Zasilacz: Nie
- Zobacz pełną specyfikację
Opis produktu
Midi Tower
Obudowa komputerowa typu Midi Tower to najbardziej popularna, a zarazem uniwersalna konstrukcja stosowana przy konfiguracji sprzętowej. Bez trudu umieścisz w niej najważniejsze podzespoły. Jest to wszechstronne rozwiązanie, które pozwoli na budowę jednostki przeznaczonej zarówno do pracy biurowej, jak i dla miłośników wirtualnej rozrywki. Szeroka oferta zapewnia możliwość wyboru spośród wielu modeli. Dzięki temu w łatwy sposób znajdziesz obudowę najbliższą Twoim preferencjom.

Micro ATX (uATX)
Przy wyborze konfiguracji komputerowej należy zwrócić uwagę, aby standard konstrukcji płyty głównej był kompatybilny z obudową. W przypadku Micro ATX projektanci ograniczyli liczbę slotów na płycie do czterech, dzięki czemu udało się uzyskać dużo mniejsze rozmiary w stosunku do ATX. Użytkownicy mogą, więc sięgnąć po kompaktowe obudowy, a tym samym zaoszczędzić nieco powierzchni biurowej. Wiele z nich pozwoli na instalację wysokiej klasy podzespołów. Taki komputer sprawdzi się zarówno w pracy, jak i rozrywce.

ATX
Przy wyborze podzespołów komputerowych należy koniecznie zwrócić uwagę, aby standard konstrukcji płyty głównej był kompatybilny z obudową. Najbardziej popularny i powszechnie stosowany format to ATX. Ten uniwersalny układ pozwoli podłączyć wiele podzespołów o różnym zastosowaniu. Mogą być to zarówno komponenty, które sprawdzą się przy pracy biurowej, jak i wysokiej klasy karty graficzne, czy procesory przeznaczone dla graczy. Tak wszechstronne rozwiązanie wymaga oczywiście obudowy o odpowiednich wymiarach.

USB 2.0 x2
Obudowa komputerowa wyposażona w podwójne złącze USB 2.0 to idealna propozycja dla osób, którym zależy na maksymalnym komforcie użytkowania. Jedno ze złącz możesz wykorzystać np. do naładowania smartfona, gdy drugie pozwoli na szybką komunikację pomiędzy komputerem a dyskiem zewnętrznym. Połączenie jest nadzwyczaj proste, a przede wszystkim bezpieczne. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno przy pracy biurowej, gdzie pliki często przenosimy w pamięci zewnętrznej, jak i przy zastosowaniach domowych.
USB 3.0 x1
Obudowa wyposażona w złącze USB 3.0 stanowi idealną propozycję dla wymagających użytkowników. Dzięki temu możesz liczyć na bardzo szybką wymianę plików pomiędzy komputerem a pamięcią zewnętrzną. Bez trudu naładujesz telefon komórkowy, a także podłączysz wiele innych urządzeń, które zawsze będziesz miał pod ręką. To niezawodne, a przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie. Standard USB 3.0 sprawdzi się idealnie zarówno w komputerach przeznaczonych do pracy biurowej, jak i przy domowej konfiguracji sprzętowej.
Złącza słuchawkowe/głośnikowe
Obudowy wyposażone w uniwersalne złącze audio zapewnią najwyższy komfort rozrywki. Dzięki temu błyskawicznie podłączysz głośniki lub słuchawki do komputera. Możesz bez przeszkód słuchać ulubionych utworów muzycznych, a także oglądać świetne filmy, czy seriale. Zadowoleni będą w szczególności entuzjaści gier, dla których dźwięk często definiuje udaną zabawę przy najlepszych produkcjach. Tego typu złącze to niezwykle prosta, a zarazem niezawodna konstrukcja, która obecnie stanowi standard.
Złącze mikrofonowe
Obudowa wyposażona w złącze mikrofonowe sprawdzi się idealnie wśród wymagających użytkowników, którzy liczą na maksymalny komfort pracy i rozrywki. Dzięki temu błyskawicznie podłączysz mikrofon do komputera, aby wygodnie prowadzić rozmowy głosowe. Funkcja ta znajdzie szerokie zastosowanie w nowoczesnych biurach, gdzie wideokonferencje stanowią powszechną formę komunikacji. Zadowoleni będą również miłośnicy wirtualnej rozrywki, gdyż to właśnie kontakt głosowy pozwala na efektywną rywalizację drużynową.
Gladius M40 Pure Black to obudowa typu Midi Tower marki Silentium PC w kolorze czarnym, kompatybilna z płytami głównymi Micro ATX oraz ATX. Obudowa charakteryzuje się wszechstronną funkcjonalnością oraz kompaktowymi, jak na obudowę midi tower, wymiarami.
Obudowa charakteryzuje się trzema wnękami zewnętrznymi o rozmiarze 5.25 cala, jedną 3.5 cala (konwertowana z 5.25 cala) oraz czterema wewnętrznymi 3.5 cala lub 2.5 cala. Z tyłu obudowy znajduje się również siedem slotów rozszerzeń oraz zamontowany wentylator o średnicy 120 mm z tyłu i 2x 120 mm z przodu. Górny panel obudowy wyposażony został w klawisz power, dwa złącza USB 2.0, jedno USB 3.0 oraz wyjście słuchawkowe i mikrofonowe ułatwiające podłączenie pamięci przenośnej czy głośników. Dodatkowo posiada trzy przełączniki do regulacji obrotów wentylatorów.
Wstęp
Zapraszamy do zapoznania się z recenzją obudowy Silentium PC Gladius M40 wyprodukowanej przez polską firmę SilentiumPC specjalizującą się głównie w produkcji obudów, wentylatorów, układów chłodzeń procesora jak również od niedawna produkcją zasilaczy komputerowych. Produkt kierowany jest zarówno do graczy osób osób, które nie chcą wydawać dużych pieniędzy na obudowę, jednak chcą mieć stabilną, wyposażoną w złącza USB 3.0, dobrze chłodzoną konstrukcję pozwalającą zmieścić praktycznie każdą kartę graficzną.
Przedstawienie produktu
Silentium PC Gladius M40 to kompaktowa obudowa Midi Tower przystosowana do montażu płyt głównych w formatach mATX oraz ATX. Jak przystało na produkt takich gabarytów jest on dostarczany oczywiście w kartonie, w którym prócz obudowy znajdziemy opakowanie z akcesoriami montażowymi takimi jak:
-śruby montażowe
-dystanse do płyty głównej
-podkładki pod dyski
-druciki do porządkowania kabli zasilacza
-speaker do płyty głównej
Model ten (jak zresztą wszystkie obudowy tej marki) posiada w standardzie malowane na czarno wnętrze. Wymiary konstrukcji to: 473 x 492 x 198mm (wysokość, długość, szerokość), a waga wynosi około 7kg. Z przodu obudowy znajdziemy 2 porty USB 2.0, port USB 3.0, stacje dokującą dla dysków SATA ( wszystkie porty zabezpieczoną silikonowymi nakładkami), złącza słuchawek i mikrofonu oraz 3 regulatory obrotów obsługujące maksymalnie 6 wentylatorów. Poza tym oczywiście standardowo przyciski POWER oraz RESET.
W wyposażeniu obudowy otrzymamy zamontowane już fabrycznie 3 wentylatory 120mm, dwa z przodu oraz jeden z tyłu. Ponadto konstrukcja pozwala na zamontowanie jeszcze czterech wentylatorów w takim rozmiarze, dwóch na górze, jednego obok zasilacza oraz jednego na koszyku przeznaczonym do montażu dysków twardych. Poza wentylatorami w obudowie możliwe jest zastosowanie dodatkowych wentylatorów 80mm w tackach dysków twardych.
Konstrukcja wyposażona jest w następujący zestaw zatok do montażu napędów:
Zewnętrzne:
3 x 5,25” lub 2 x 5,25” / 1 x 3,5” (adapter)
Wewnętrzne
4 x 3.5”/2.5”
Obudowa pozwala na zamontowanie czterech dysków w formacie 2.5” lub 3.5” dzięki zastosowaniu regulowanych tacek obsługujących oba formaty. Oczywiście można tutaj zastosować dołączone podkładki aby zniwelować ewentualne drgania spowodowane pracą „talerzowców”. Posiada również, jak przystało na standardy ATX, 7 slotów na karty rozszerzeń. Ich zaślepki są przykręcane (plus dla producenta ze względu na to, że większość obudów w podobnej cenie zaślepki posiada niestety wyłamywane co uniemożliwia ich ponowny montaż).
Maksymalna długość karty graficznej jaką będziemy mogli zamontować wynosi około 415-420mm. Dzięki takiej ilości miejsca można śmiało powiedzieć, że obudowa jest kompatybilna z każdą dostępną obecnie na rynku kartą graficzną. Ponadto obudowa jest kompatybilna z coolerami o wysokości do 157mm przez co pozwoli na montaż sporej części chłodzeń powietrznych dostępnych na rynku. Oczywiście znajdą się konstrukcję, które będą do niej zbyt wysokie, jednakże większość ze średniej półki zmieści się tutaj bezproblemowo. Otwór na bacplate coolera CPU jest odpowiedniej wielkości aby w większości przypadków zamontować chłodzenie bez konieczności wyjmowania płyty głównej.
Zasilacz jest tutaj montowany, jak na nowoczesne konstrukcje przystało, oczywiście na dole. W miejscu jego montażu zastosowano gumowe podkładki, aby zniwelować ewentualne drgania. Obok zasilacza można zamontować wentylator o rozmiarze 120mm.
W miejscu zarówno zasilacza jak i opcjonalnego wentylatora producent zastosował demontowalne filtry przeciwkurzowe typy siateczkowego. Duży plus dla producenta gdyż jest to jedna z nielicznych obudów, która w swojej kategorii cenowej oferuje takie rozwiązanie.
Poza filtrami na dole obudowy zarówno cały przód jak i góra obudowy są ofiltrowane.
Analiza rynkowa
Wśród obudów w cenie około 200 złotych zdecydowaliśmy się na rekomendacje tego właśnie modelu ze względu na szereg zalet jakimi może się pochwalić. Trzeba do nich zaliczyć filtry przeciwkurzowe na dole, górze jak i froncie, 6 kanałowy kontroler obrotów wentylatorów, port USB 3.0, stacja dokująca dla dysków SATA, podkładki do tłumienia drgań dysków, 3 wentylatory w zestawie czy też kompatybilność z wszystkimi kartami graficznymi dostępnymi na rynku. Dodatkowo obudowa posiada dobrej grubości blachę przez co jest zwyczajnie stabilną konstrukcją.
Podsumowanie
Polecamy ten produkt zarówno graczom jak również osobom, które nie chcą wydawać dużych pieniędzy na obudowę, jednak chcą mieć stabilną, wyposażoną w złącza USB 3.0, dobrze chłodzoną konstrukcję pozwalającą zmieścić praktycznie każdą kartę graficzną. Wbrew pozorom obudowa to również bardzo ważny element komputera, gdyż wpływa na ogólne temperatury podzespołów a jak wiadomo czym niższa temperatura tym dłuższa żywotność komponentów jak również większy potencjał na ich podkręcanie.
Specyfikacja techniczna
Opinie
(703)kable były na tyle długie i plastyczne ze wszystkie zostały pochowane żaden nie wystaje, zasilacz daje opcje montażu wentylatorem do dołu jak i zarówno do góry, gorzej ma się sprawa jeśli chodzi o zasila XFX core450w sli ready-kable sa twarde mniej plastyczne nie dało się puścić 4pin przez system zarządzania kablami idzie po całym mobo;/
dokupiłem do niej jeszcze 3 wentylatory Silentium PC Mistral 120
i powiem tak jeśli wszystko chodzi na 7V nic nie jest słyszalne prócz hdd i terkotu boxowego intela
jeśli chodzi o 12v mistrale dają znać o sobie ale jeśli koncentrujemy się na grze lub gramy w słuchawkach to problem staje się mało znaczący :))
- ZALETY:
- + Cena
- + Przemyślane wykonanie
- + możliwości montażu
- + 3 wentylatory
- + ergonomiczny front panel i system filtrów przeciw kurzowych
- WADY:
- - Bardzo długi czas oczekiwania 7dni
- - Z niektórymi popularnymi zasilaczami system zarządzania kablami po prostu nie działa- za krótkie bądź za sztywne kable zasilacza...
- ZALETY:
- + dobra blacha
- + czarne wnętrze
- + aranżacja okablowania
- + stacja dokująca dla dysków
- + trzy wentylatory w zestawie
- + trzy regulatory wentylatorów
- + cała jest fabrycznie ofiltrowana
- + zdejmowany \"daszek\" topu obudowy
- + mnóstwo miejsca na karty graficzne
- + bez-narzędziowy montaż dysków i napędów optycznych
- WADY:
- - wysokie coolery CPU się nie zmieszczą (na szczęście jest mnóstwo alternatyw :))
- ZALETY:
- + aranżacja okablowania
- + panel górny
- + dużo miejsca
- + przyzwoitej grubości blachy
- WADY:
- - chiński plastyk, śrubki, dystanse, podkładki
- - diody na przedniej stronie obudowy mogą robić za latarnie
- - mój egzemplarz chybotał się na boki
- - głośne wentylatory
Przednie USB - tu sprawa nie wygląda ciekawie. Podłączam pod obudowę dużo różnorakich dysków usb. Dlatego oprócz górnych usb mam jeszcze w zatoce 2,5 dodatkowe usb + czytnik kart pamięci. No ale do rzeczy... Moim skromnym zdaniem kabel od górnych usb jest ZA DŁUGI. Problemy jakie to generuje to problemy z zasilaniem niektórych dysków twardych na usb ze ŚRODKOWEGO gniazda usb. I tu od razu napiszę, że nie są to moje wymysły. Ostatnio składałem dla kogoś maszynę z budą Xigmatek Asgard Pro Midi-Tower - czarna ( CCC-AE37BS-U02 ). Wykonałem testy. Podłączyłem usb z Xiagmateka do mojej płyty głównej i podłączałem po kolei problemowe dyski, które nie działały na gladiusie. I o dziwo wszystkie działały prawidłowo. Aby wykluczyć problem z moja płytą podłączyłem usb z gladiusa do płyty głównej w Xiagmateku... oczywiście NIE DZIAŁAŁO prawidłowo.
Pisałem o dodatkowym usb w zatoce 2,5 nie bez przyczyny - na nim wszystkie dyski pracują prawidłowo.
Moje wnioski co problemu leżącego w długości kabli wynikają z prostej obserwacji. Kabel od usb w zatoce 2,5 jest z pol raza krótszy niż w gladiusie, kabel od Xigmateka jest o jakieś 10 cm krótszy...
Niestety serwis milczy - od czasu wymiany całego modułu usb (byłem u nich w tej sprawie) nie odpowiadają na maile...
(moje mobo - msi Z77A-G43)
O takich problemach pewnie nikt z Graczy nie słyszał, bo kto tam by podłączał coś więcej niż jeden dysk i to pod usb 3.0 :) a takie problemy są niestety
Następna sprawa - wiatraki. Niby są kontrolery do nich w obudowie - niby fajne. Ostatnio przekładając coś wyłączyłem przypadkiem nawiewy na dysku. Dyski się trochę pogotowały - ok. Podłączyłem wiatraki pod mobo i tu wyszło na jaw, że strasznie obcięto na kosztach - wiatraczki nie mają kabelka od monitoringu obrotów. Przykre... Dodatkowo, co to za firma, że oszczędza na długości kabelków od tych wiatraków - ledwo co starczyło do mobo (wiem, że są przedłużacze, no ale nie o to chodzi)
Ktoś poniżej pisał o diodach - tak! sa strasznie wnerwiające. Przedni plastik jest tak spasowany, że widać to świecenie z przodu.. ble :(
Kieszenie na dyski - ogólnie już więcej nie kupie nic na plastiku. Nie dlatego, że nie trwałe. Po prostu się bardziej grzeje, nie ma do czego oddawać ciepła. Lepsze byłby by koszyki metalowe.
Co do plastików - tandetne chińskie dno. Przy wymianie usb musiałem cały górny blok odkręcić. 2 śruby od reki się nie dokręcają :) - gwinty takie no $%^& i już
- ZALETY:
- + grube blachy
- + gumowe nóżki
- + możliwość podłączenia dysku 2,5 / 3,5
- WADY:
- - długie kable od górnego USB - problemy z zasilaniem
- - krótkie kable od wiatraków - problemy z podłączeniem do płyty głównej
- - słabe ogólnie plastiki
- ZALETY:
- + mam przyciski na odwrót, ale dobrze, jak stara na złość będzie mi chciała udusić komputer przełączając wentylatory na low w rzeczywistości ustawi mi je na HIGH!
- WADY:
- - 3 opcja w ustawieniach wentylatora, stara moze zobaczyc, że jest jeszcze opcja calkowitego wylaczenia :/ ...
Niestety jeśli miałbym drugi raz wydać na ten cel pieniądze to dołożył bym do Gladiusa x80. Już wyjaśniam dlaczego.
Wykonanie wielu elementów jest typowo "chińskie". Pierwsze to przednie zaślepki (te wielkości napędu 5,25 cala). W moim wypadku połowa z nich była zbyt mała żeby solidnie się zatrzasnąć w uchwycie. Drugi problem to spasowanie elementów blacharskich i ich jakość. Pomimo tego że materiał z którego są wykonane jest dobrej jakości to elementy są źle wycięte (po złożeniu obudowy mamy szczeliny na rogach). System dystrybucji okablowania jest kompletną pomyłką. Do zamknięcia kabli dano do dyspozycji stalowe blaszki które się zagina (po kilku próbach ułożenia kabli, jedna z nich się odłamała), efekt jest taki że bez opasek zaciskowych się nie obejdzie. Miejsca na wentyle jest sporo ale zdecydowanie zaoszczędzono na długości kabla do tylnego, tylko dzięki absurdalnie długiemu kablowi w Sigmie EVO, mogłem go dopiąć do właściwego przełącznika obrotów. Jeśli już przy tym temacie to wentylatory dołączone w standardzie są naprawdę głośne (może to tylko moje odczucie) nawet w ustawieniu LOW. Ja zamieniłem je na Sigmy. Brakuje też nastawu normal, bo nie zawsze potrzebny jest HIGH, a LOW nie wystarcza w niektórych sytuacjach. System montażu DVD jest fajny ale niestety i tak trzeba dokręcać go śrubokrętem żeby napęd nie przemieszczał się do przodu. Koszyk na HDD ma wady i zalety, zaleta; bezśrubowa instalacja, wada; złącza HDD w tym systemie są skierowane do wewnętrza obudowy. Obudowa zdecydowanie zaprojektowana do zasilaczy modularnych. Jeśli nie macie baardzo długiego zasilania 8pin to będziecie musieli dokupić przedłużkę. Niestety o tym nie pomyślano i efekt jest taki że przedłużenie wypada pośrodku tylnego panelu (jeśli nie schowacie poprawnie złącza to zapomnijcie o zamknięciu tylnego panelu bez dociskania go kolanem). Moim prywatnym zdaniem tej obudowie brakuje około 1 cm na każdym wymiarze. Wynika to z tego że chłodzenie Silentium Fortis dotyka górnego profilu stelarza !!
Ogólnie rzecz biorąc. Fajny pomysł ale potrzebne są zmiany żeby była naprawdę funkcjonalna. Na dzień dzisiejszy proponuję (jako fan marki Silentium) raczej myśleć o Gladius X80, albo poczekać na nową wersję M40.
- ZALETY:
- + STACJA DOKUJĄCA HDD !!
- + Możliwość zainstalowania 2 kart graficznych
- + Ilość miejsc na wentylatory
- + Możliwość regulacji prędkości z przedniego panelu
- + Jakość blachy
- + Wygląd
- WADY:
- - Bardzo słaby system dystrybucji kabli
- - Kiepskie dopasowanie elementów
- - Głośne wentylatory bazowe i brak ustawienia normal w nastawach.
- - Kierunek złącz po zainstalowaniu HDD
- 2 x Radeon R9290 crossfire
- cooler K2 Alpenfohn
- zasialcz 1250W OCZ
Wszystko podkręcone, tempy wspaniałe. W tej obudowie nie ma się do czego przyczepić. Jest Lepsza od swojej większej wersji gdyż ma to samo, a zajmuje mniej miejsca.Skoro weszły mi do niej bez problemu dwie tak duże karty, duży cooler to o czymś to świadczy ;)
- ZALETY:
- + Trzy wentylatory w zestawi i w miarę przyzwoite blachy .
- WADY:
- - Może głośność wentylatorów przy pełnych obrotach ( na szczęście jest regulacja )
- ZALETY:
- + stacja dokująca
- + 3 wentylatory, ciche
- + dobra cyrkulacja
- WADY:
- - wysokie chłodzenia nie zmieszczą się
- ZALETY:
- + 3 wiatraczki w zestawie, gniazdo na dysk SATA w górnym panelu obudowy, Możliwość przełączania szybkości wentylatorów w trybach Low-OFF-Hight.
- WADY:
- - Szału nie ma, nie jest to tak świetna obudowa jak pieją w recenzjach.
dużo miejsca
- ZALETY:
- + dużo miejsca
- WADY:
- - brak
Plusy:
cena
dobra blacha (możliwość dokupienia panelu z oknem)
stacja dokująca
3 wentylatory 120mm w zestawie
komplet śrub montażowych
adapter
filtry przeciw kurzowe
bardzo dużo miejsca na karty graficzne
usb 2.0
usb 3.0
kontroler obrotów wentylatorów
Minusy:
w moim egzemplarzu przy rozpakowaniu odpadły mi gumy od nóżek ale docisnąłem mocno i się trzyma
wysokie coolery CPU nie zmieszczą się
brak podkładki "pisało w wyposażeniu że miała takowa być